Astalavista

4x Sapphire HD 7970 OC Review: Quad CrossFireX Madness!

Recommended Posts

Μονο 2 setups θα τις περνανε.4x680 και 2x690.Ωραιο review,εντελως εξωπραγματικο budget για την συντρηπτικη πλειοψηφια,αλλα ωραια νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο κανόνας που έλεγε ότι οτιδήποτε πάνω από δύο πυρήνες είναι overkill και μόνο για benching, ισχύει ακόμα κανονικά!

Μπράβο στον Astah που έσπασε το ρεκόρ περισσότερου pcb ever, σε λιγότερο από 1 m^2 :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια για τον κοπο σας πολυ ωραιο review.Που τις βρηκατε ρα τοσες καρτες?Το κουτακι αρχιζει και δυναμωνει πολυ στον τομεα του test center μπραβο και παλι παιδια keep up!!!

Μια παρατηρηση να τεσταρετε σε stalker Clear Sky ειναι πολυ πιο βαρη και εκει θα βλεπουμε πραγματικα τι κανει η καθε καρτα;) το call of pripyat το παιζει και η 260 μου:P.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα νόημα για gaming πάνω από 2 κάρτες κι αυτό για μένα έχει την μεγαλύτερη σημασία...Φανταστικό review ολοκληρωτικά πορωτικό!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια! Ήταν μεγάλη χαρά για μένα να έχω στα χέρια μου ένα τόσο δυνατό μηχάνημα!

Τρελή δύναμη οι κάρτες...:T:

Χωράνε και οι 4 με τις ψύκτρες τους πάνω στην μητρική?

Η αλήθεια είναι πως όχι δεν χώραγαν οι συγκεκριμένες, καθώς το πλαστικό εξέχει λίγο παραπάνω από τα 2 PCI slots. Για αυτό αναγκάστηκα να βγάλω το πλαστικό κάλυμμα στις 3 από τις 4 και να τις ψύχω εξωτερικά με ανεμιστήρα. Πάντως οτιδήποτε δεν υπερβαίνει τα slots θα χωρέσει.

Και αν χωράνε πως στο καλό ψύχονται? Δεν πνίγονται στην πλάτη της επόμενης?

Λογική απορία, γι αυτό φροντίζεις να παρέχεις έξτρα ψύξη!

Ωραίοι! Για άλλη μια φορά :shades:

Πώς τρέξατε extreme preset στο vantage με 1080p monitor; :que:...

Σε 1080p τρέχει το Extreme του Vantage :/

DSC01929llll.jpg

DSC01929llll.jpg

DSC01929llll.jpg

DSC01929llll.jpg.98769512a8b174206aa93e2

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό test και review με μόνα μειονεκτήματα από ότι κατάλαβα την τιμή και ότι σου κλείνει όλα τα expansion slots και δεν μένει χώρος για τίποτα άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε 1080p τρέχει το Extreme του Vantage :/

Α ναι, αυτό γινόταν στη παλιά έκδοση του vantage, στη νεότερη (v1.10) χρησιμοποιεί και 1080p ;)

Με μπέρδεψε γιατί όταν πρωτοβγήκε το vantage, το extreme preset του έπαιζε στα 1920x1200 μόνο, γιατί τότε τέτοιες οθόνες, με αναλογία 16:10, ήταν το "στάνταρ".

Τέσπα και πάλι συγχαρητήρια!! :):T:

Link to comment
Share on other sites

Και αν χωράνε πως στο καλό ψύχονται? Δεν πνίγονται στην πλάτη της επόμενης?

Για σωστή ψύξη η πιο απλή λύση είναι σίγουρα οι ανεμιστήρες στο side panel. Υπάρχουν πλέον άπειρα τέτοια κουτιά. Αλλιώς... σκας και πληρώνεις για νεράκι! Να μου πεις βεβαίως βεβαίως, όποιος έχει 4 τέτοιες κάρτες, σίγουρα δεν έχει και πρόβλημα να τα σκάσει για νεράκι, από οικονομικής άποψης πάντα...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ καλο!εγω θελω να κανω μια ερωτηση.ειδαμε οτι στα games με 2 καρτες δουλευει καλα μετα απο εκει με 3 η 4 καρτες πεφτει.αν πχ ειχατε 2 7990 θα ειχε το ιδιο προβλημα οπως με το να εχετε 4 καρτες η θα τις εβλεπε σαν 2 και θα επαιζαν τελεια?

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο βήμα =

LN2 Cooled 3960X @ 5.2GHz

Quad CF 7970 @ 1200

και δείτε αν υπάρχουνε διαφορές ( αναφέρατε πως στις 3-4 κάρτες το κακό scaling είναι λόγο CPU bottleneck αν δεν απατώμαι ).

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς bottleneck, περισσότερο software limits θα το χαρακτήριζα- κακογραμμένες και μη efficient εφαρμογές δηλαδή, αυτό εξηγώ στο μεγαλύτερο μέρος του review ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now