GoriLLakoS

Μεγάλη πτώση τιμών σε GTX 280 & GTX 260 από αύριο !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c42b46ba739.jpg[/WRAPLEFT]Μια μεγάλη φήμη έχει αρχίσει να πλανάτε απο σήμερα το πρωί πως η nVidia θα καταφύγει σε μεγάλη πτώση τιμών στις ναυαρχίδες της aka GTX260 & GTX 280 ! Η πτώσεις τιμών θα είναι παρόμοιες και στα 2 μοντέλα αρχίζοντας απο 60? μείωση μέχρι και 120? ανάλογα με την υλοποίηση και τα χαρακτηριστικά της κάθε κάρτας !

Το μόνο που περιμένουμε, είναι η αυριανή μέρα για να δούμε τι θα μας ξημερώσει :)

Άραγε τα είδε σκούρα με τις ATi και το κάνει? :read:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ΜΟΝΟ η ΑΤΙ το πρόβλημα. Είναι και τα παιχνίδια που υπάρχουν σήμερα (άσε το Crysis VeryHigh) ... Από την στιγμή που με 22άρι TFT και μια 8800GT/GTS/9800/4850/3870 (100-200Ευρώ) είσαι ΟΚ γιατί ένας gamer να πάει να σκάσει 500 Ευρώ ?

Αλλά ακόμα και μεγαλύτερο TFT να έχει γιατί να μην πάρει 2χ8800GT ή 2χ4850 να λέει και στους φίλους του ότι έχει SLI/CrossFire (300Ευρώ) ?

Link to comment
Share on other sites

να λέει και στους φίλους του ότι έχει SLI/CrossFire?

Σε αυτό έλεος ρε man.

Σοβαρά τώρα, αυτό που μόλις ξεστόμισες μου θυμίζει φάσεις 13χρονων που λένε "εγω τον έχω μεγαλύτερο, όχι εγω...και πετάγεται ο άλλος και λέει, ωραία όλα αυτά αλλά ο μπαμπάς μου τον έχει μεγαλύτερο", κ.ο.κ.

Επίσης... το CrossFire / CrossFire X και SLI έχουνε το πρόβλημα του micro-stuttering, το οποίο αν δεν είσαι γκαβός ( no offense ) είναι αρκετά ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έλεος ρε man.

Σοβαρά τώρα, αυτό που μόλις ξεστόμισες μου θυμίζει φάσεις 13χρονων που λένε "εγω τον έχω μεγαλύτερο, όχι εγω...και πετάγεται ο άλλος και λέει, ωραία όλα αυτά αλλά ο μπαμπάς μου τον έχει μεγαλύτερο", κ.ο.κ.

Στα 13 τη λένε σε όλους, στα 23 τη λένε στους κολλητούς, στα 33 φροντίζουν να το δείχνουν χωρίς να τη λένε... Τα 9/10 ακριβά αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην πόλη, είναι για να δείχνουν ότι έχουν χρήματα... Δεν αλλάζει αυτό. Οι άνδρες στα "παιχνίδια" τους, οι γυναίκες στην εμφάνισή τους

Link to comment
Share on other sites

Επίσης... το CrossFire / CrossFire X και SLI έχουνε το πρόβλημα του micro-stuttering, το οποίο αν δεν είσαι γκαβός ( no offense ) είναι αρκετά ενοχλητικό.

Με τη σειρά 48xx δεν έχω διαβάσει κάποιο review που να αναφέρει το πρόβλημα + ποτέ δεν ήταν όσο έντονο λες. Έλεος δηλαδή... Μόλις χτυπήσω το 24άρι monitor, πάω για 4850x2 FTW. Αν πέσει η GTX280 κανά 250άρι, μπορεί να σκεφτώ να την προτιμήσω LOL.

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ, σε περίπτωση που όντως πέσουν οι τιμές, η Nvidia μπαίνει μέσα για κάθε κάρτα που πουλάει...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έλεος ρε man.

Σοβαρά τώρα, αυτό που μόλις ξεστόμισες μου θυμίζει φάσεις 13χρονων που λένε "εγω τον έχω μεγαλύτερο, όχι εγω...και πετάγεται ο άλλος και λέει, ωραία όλα αυτά αλλά ο μπαμπάς μου τον έχει μεγαλύτερο", κ.ο.κ.

Επίσης... το CrossFire / CrossFire X και SLI έχουνε το πρόβλημα του micro-stuttering, το οποίο αν δεν είσαι γκαβός ( no offense ) είναι αρκετά ενοχλητικό.

και 15χρονων και 20χρονων καμιά φορά. That's is my point ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι...οκ...μόνο 13 και 20.

Εδώ το κάνουν άλλοι που είναι και 30 και 40 και 50....

Πάντα και παντού υπάρχει αυτό...απλά αλλάζει ο τρόπος που το λένε ...

BAck on topic again :)

Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά το κόστος, ένα από τα μεγαλύτερα σφάλματα που κάνουν και οι δυο εταιρίες αφορά την έλλειψη ενός μοντέλου ανά σειρά το οποίο θα ακολουθεί τα ίδια standards όσων αφορά την κατασκευή του και την συσκευασία...

Αν δηλαδή από την σειρά 7xxx μέχρι 9xxx η nv είχε στάνταρντ διαστάσεις στο pcb της, τότε θα μπορούσε να φτιάξει ένα μοναδικό καλούπι για πλαστικά και τα μεταλλικά της μέρη, δηλαδή connectors, ψύκτρες, casing κτλ το οποίο θα ήταν πάντα ίδιο... έτσι θα μπορούσε να ρίχνει στην αγορά το ταπεινό εξωτερικά και πάντα ίδιο μοντέλο, το οποίο θα της κόστιζε φθηνότερα και όποιος ήθελε μούρη να πλήρωνε τα custom εξαρτήματα...

Τώρα κάθε σειρά έρχεται και με άλλη εμφάνιση... αυτό κοστίζει γιατί άλλο να αγοράζεις 50.000.000 εξαρτήματα από το ίδιο καλούπι και άλλο 2-3.000.000 από καινούργιο καλούπι κάθε φορά...

Επίσης πλέον σχεδόν όλα τα κυκλώματα βρίσκονται μέσα στο chip της gpu και εκτός από της μνήμες πολύ λίγα υλικά βλέπεις στο pcb που σημαίνει ότι το κόστος επιβαρύνεται κυρίως από την κατασκευή της gpu, το οποίο δεν πρέπει να είναι τεράστιο σε γραμμή παραγωγής και στην συνέχεια στα υλικά όπως connectors, casing κτλ... αν μειώσουν το δεύτερο τότε δεν θα έχουν την άνεση να μπορούν να χαμηλώσουν τις τιμές τους αν χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά 48xx δεν έχω διαβάσει κάποιο review που να αναφέρει το πρόβλημα

Υπάρχει και σε αυτή τη σειρά, και σε οποιαδήποτε άλλη βγάλουνε και οι δύο εταιρίες.

Η διόρθωσή του είναι δε εύκολη, αλλά θα μειώσει το scaling ακόμα περισσότερο, οπότε και δεν θα το κάνουν εύκολα.

Άλλωστε το θέμα δεν έχει κάνει ντόρο αφού τα "μεγάλα" site του χώρου κάνουν την πάπια και δεν λένε τίποτα, μόνο SLI/CrossFire is fantastic, μπλα μπλα.

Ας το γράφανε στα "μεγάλα" site και θα δείς πως θα τρέχανε και οι δύο τους.

Είναι έντονο, το πόσο έντονα το αντιλαμβάνεσαι εξαρτάται από την όρασή σου καθώς και το πόσο "εκπαιδευμένο" ή ευαίσθητο ( όπως προτιμάει ο καθένας ) είναι το μάτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Το stuttering της 3870Χ2 (που δεν ήταν micro-, ήταν mega-stuttering :hehe: ), το "πιάνανε" τα benchmarks των παιχνιδιών στα Minimum FPS. Η κάρτα έβγαζε κάτι Average στα 125 FPS π.χ., με 200 Maximum FPS αλλά 10 Minimum FPS, λόγω του stuttering.

Στα CF/SLI, τα διάφορα τεστ "πιάνουν" το Micro-Stuttering στα Minimum FPS?

Link to comment
Share on other sites

Το micro-stuttering λόγω CF/CFX/SLI δεν είναι λόγω του πρόσθετου "φόρτου" που δημιουργεί χαμηλότερα minimum framerates ούτε λόγω της μεγάλης διαφοράς των minimum με τα average & maximum framerates.

Δυστυχώς το micro-stuttering παρατηρείται στο μεγαλύτερο εύρος των fps, και στα low αλλά και στα καλά FPS 30/45fps @ RPG/MMO/etc και στα 60+ FPS ( action,fps, advent., etc ).

Δηλαδή ακόμα και αν έχεις minimum FPS 50, average 75 και maximum 100 ( στο Need For Speed Carbon για παράδειγμα ) "βλέπεις" το micro-stuttering και στα 75FPS.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω (δεν έχω παίξει με SLI/CF ποτέ), λέτε ότι τα SLI/CF είναι για ... πέταμα όταν κάποιοs gamer (εκτός απο τα Min/Avg/Max FPS) θέλει και μια κάποια "ποιότητα" σ'αυτά που βλέπει ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πρόβλημα "συγχρονισμού" των καρέ.

Σκέψου το "image tearing" που μερικοί αποκαλούνε "stuttering" σε κάποια games που θέλουν το VSync ( Vertical Sync ) ενεργοποιημένο ( π.χ. το Pro Evolution Soccer ) σε TFT οθόνη ( αυτό το "σπάσιμο"/κόψιμο που κάνει στην εικόνα ).

Αντίστοιχα τα SLI/CF/CFX έχουνε αυτό και ένα πρόβλημα που λέγεται micro-stuttering με επίσης ενοχλητικά πράγματα.

Μπορείς να κατεβάσεις ένα βιντεάκι από το PC Games Hardware Deutschland ( pcgh.de ) να δείς πως είναι ( δείχνει δίχως CF και με CF )

Ίσως αν βρω χρόνο να κάτσω να γράψω ένα άρθρο επί αυτού στο site με απλές αλλά και τεχνικές αναλύσεις και δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε το θέμα δεν έχει κάνει ντόρο αφού τα "μεγάλα" site του χώρου κάνουν την πάπια και δεν λένε τίποτα, μόνο SLI/CrossFire is fantastic, μπλα μπλα.

Ας το γράφανε στα "μεγάλα" site και θα δείς πως θα τρέχανε και οι δύο τους.

Ούτε από τα παιδιά που έκαναν το review στο hwbox.gr αναφέρθηκε κάτι πάντως... Αν υπάρχει ακόμα η δυνατότητα, θα ήθελα κάποιο σχολιασμό πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν πολυπαρατηρήθηκε κάτι έντονο (όπως στην περίπτωση της πρώτης GX2 π.χ. (7900) ή της 3870 Χ2), αλλά η αλήθεια είναι πως δε δώσαμε και ιδιαίτερη σημασία σε αυτό, τα benchmarks απλά τρέχανε αυτοματοποιημένα :D

Θα προσπαθήσουμε να το τσεκάρουμε εκ νέου όταν βρεθεί χρόνος και θα αναφέρουμε :)

BTW, ωραίες τιμές στο site, πήραν άσχημο κατήφορο οι κάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now