gazoza

Πρόβλημα με DDR2

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. Πρόσφατα αγόρασα ένα κιτ 2*2gb ddr2 της kingston (kingston hyperx 1066mhz) για να πάω στα 8gb (έχω ήδη τις team elite 800mhz 2*2gb). Όταν βάζω μόνα τους τα kit δουλεύοουν άψογα (περνάνε και memtest86 με 0 errors, επίσης οι kingston τρέχουν άνετα και στα 1066@2,2v). Μαζί όμως έχω πρόβλημα και στο 70% των περιπτώσεων δεν POSTάρει καν το μηχάνημα ή κολάει αμέσως μετά το POST (μια φορά κόλλησε και μέσα στο BIOS :S). Τις λίγες φορές που έχει μπει στα windows κολάει στο 2λεπτο ή μόλις πάω να ανοίξω κάτι σχετικά απαιτητικο. Σημειώνω ότι όταν είναι μαζί παίζουν στα 800mhz (1,8v) και έχω κάνει δοκιμές και με τα πιο χαλαρά timings. Τι χάνω; Πρέπει να δώσω volt στο northbridge και την cpu (1.3v έκαστω); Και αν ναι πόσο; Έχουν βήμα 0,125v. Plz help!

CPU: AMD Phenom 9850BE

M/B: Asrock AOD790GX/1280M

GPU: Gigabyte 4850 512MB

PSU: CoolerMaster 700M 700W 80+

Win Vista 64bit

Link to comment
Share on other sites

Και τα team και τα kingston μόνα τους (όλα auto στο BIOS) τρέχουν στα 800mhz 1.8V. Τα Kingston με manual στα 1066 και όλα τα άλλα auto στο BIOS τρέχουν στα 2,2V αλλά όπως είπα το default τους έιναι 800mhz@1.8V

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα βάλεις και τα 2 επάνω και manual vdimm στο 1.85 ή 1.90V και να τσιμπήσεις και ένα click επάνω το Chipset έχεις πάλι προβλήματα αστάθειας?

Και με τα δύο kit πάνω έχω πάει και μέχρι 2V το vdimm άλλα χωρίς να πειράξω τα V του northbridge αλλά και πάλι τίποτα. Να δοκιμάσω 2v vdimm και +0,125v ή +0,250V στο nb? Υπάρχει φόβος για υπερβολικό voltage στο nb;

Link to comment
Share on other sites

περα απο το ΝΒ voltage, πρεπει να υπαρχει και ενα vtt ή CPU/NB Voltage (δεν ειμαι σιγουρος ομως). δωσε και σε αυτο λιγο να δεις μηπως (πιο λογικο να ειναι αυτο, παρα το ΝΒ).

Link to comment
Share on other sites

περα απο το ΝΒ voltage, πρεπει να υπαρχει και ενα vtt ή CPU/NB Voltage (δεν ειμαι σιγουρος ομως). δωσε και σε αυτο λιγο να δεις μηπως (πιο λογικο να ειναι αυτο, παρα το ΝΒ).

Χμμμ CPU/NB voltage δεν έχει. Μόνο σκέτα. Χρείαζεται να δώσω και σε CPU ή δεν παίζει ρόλο;

Και κάτι ακόμα..νομίζω ότι παρατήρησα ένα μοτίβο στο πότε bootάρει, έστω και εως το POST. Όταν είναι από cold start. Παίζει να υπερθερμαίνονται τα modules της μνήμης; Έχουν όλα heatspreaders και των kingston είναι και ματζαφλάρια:P. Αν και ομολογώ ότι όταν είναι όλα μαζί πάνω είναι κάπως στριμόκ*λα τα πράγματα. Να τα δοκιμάσω και με κανάν ανεμιστήρα να βαράει πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now