yannis

Intel Windows 8 tablets: Τον Νοέμβριο στα καταστήματα

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Windows 8 tablets: Τον Νοέμβριο στα καταστήματα]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354e0b3c641f0e1.jpg[/NEWS_IMG]Ενώ η άφιξη των Windows 8 όλο και πλησιάζει, η προσοχή όλων στρέφεται τώρα στις πρώτες συσκευές που θα τρέχουν το ολόφρεσκο λειτουργικό σύστημα της Microsoft. Με την ʽRelease Previewʼ να αναμένεται σε μερικές εβδομάδες, δίνοντας ακόμη μια καλύτερη ματιά σχετικά με το τί πρόκειται να δούμε στο εσωτερικό του, μπορούμε με βεβαιότητα να πούμε ότι οι φανατικοί οπαδοί ήδη αναζητούν από τώρα το κατάλληλο hardware για να τρέξουν το σύστημά τους. Ακόμη δεν είναι πολύ ξεκάθαρο πότε η Microsoft θα κυκλοφορήσει τα Windows 8 αλλά το πιο πιθανό είναι στα μέσα Οκτωβρίου. Ωστόσο πληροφορίες από το CNET κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος, συμφωνόντας με αυτήν την ημερομηνία ως πιθανή ημέρα κυκλοφορίας κάνοντας μάλιστα λόγο ότι τα πρώτα Intel-based Windows tablets θα είναι διαθέσιμα στα καταστήματα τον Νοέμβριο.

Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι όλες οι Intel συσκευές θα κάνουν χρήση των νέων επεξεργαστών της εταιρείας, Clover Trail. Πρόκειται για το πρώτο dual-core Atom chip της Intel αρχιτεκτονικής 32nm. Ο ανταγωνισμός αναμένεται να είναι ιδιαίτερα δριμύς, ειδικά με την κυκλοφορία του Android 5.0, την άφιξη του BlackBerry 10 OS και του iOS 6.

[img_ALT=Intel Windows 8 tablets: Τον Νοέμβριο στα καταστήματα]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/23564fb1001447693.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Intel Windows 8 tablets: Τον Νοέμβριο στα καταστήματα]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/23564fb100143749a.jpg[/img_ALT]

Edited by yannis
Link to comment
Share on other sites

ας ελπισουμε οι Clover Trail να ειναι ισχυροτεροι απο τους προηγουμενους atom αλλιως δυσκολα τα πραγματα για την intel και οσα μηχανηματα τους φορανε.

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει η κυκλοφορία των win 8 και είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα απογίνει με την desktop έκδοση...

Δεν αξίζει να ασχολησε και πολύ, προσωπικά εύχομαι να πάνε άπατα στο Desktop μπας και πάρουν γραμμή εκεί στο Redmont το τι συμβαίνει μιας και κοιμούνται όρθιοι και επιτέλους φτιάξουν την επόμενη έκδοση, Windows 9, ένα πραγματικά μοντέρνο Desktop λειτουργικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημο press release χτες το βράδυ...:D

Θα καλούνται surface και θα βγαίνουν αρχικά σε 2 εκδόσεις:

Surface for Windows RT με ARM επεξεργαστή

  • OS: Windows RT
  • Light(1): 676 g
  • Thin(2): 9.3 mm
  • Clear: 10.6” ClearType HD Display
  • Energized: 31.5 W-h
  • Connected: microSD, USB 2.0, Micro HD Video, 2×2 MIMO antennae
  • Productive: Office ʽ15ʼ Apps, Touch Cover, Type Cover
  • Practical: VaporMg Case & Stand
  • Configurable: 32 GB, 64 GB

...και surface για Windows 8 Pro, με 3 γενιάς Intel επεξεργαστή

  • OS: Windows 8 Pro
  • Light(1): 903 g
  • Thin(2): 13.5 mm
  • Clear: 10.6” ClearType Full HD Display
  • Energized: 42 W-h
  • Connected: microSDXC, USB 3.0, Mini DisplayPort Video, 2×2 MIMO antennae
  • Productive: Touch Cover, Type Cover, Pen with Palm Block
  • Practical: VaporMg Case & Stand
  • Configurable: 64 GB, 128 GB

Για Σεπτέμβρη πάει το 1ο με τιμή στα 499$ και για Νοέμβρη το 2ο στα 699$.

Microsoft announces Microsoft Surface Tablet | WMPoweruser

Microsoft Surface Tablet Pricing & Availability | WMPoweruser

Microsoft Surface Tablet Announcement – Press Release | WMPoweruser

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!! ειμαι η κοπέλα του panos444 και θα ήθελα εδώ δημοσίως να δεσμευτεί πως θα μου πάρει το φουξ ή το λαχανί!!! εεεεε φανταστικά μουσάκιααα μου!??? χαχχαχαα

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεις το βιντεο της παρουσίασης, λενε οτι το καλό με τα win8 pro θα σηκώνει βαριές εφαρμογές

τυπου photoshop και γενικά προγραμματα επεξεργασιας.

Επίσης όλα τα λεφτά το touch cover! Εχει accelerometer που καταλαβαινει αναλογως τη θεση

ποτε να χρησιμοποιηθει...:D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!! ειμαι η κοπέλα του panos444 και θα ήθελα εδώ δημοσίως να δεσμευτεί πως θα μου πάρει το φουξ ή το λαχανί!!! εεεεε φανταστικά μουσάκιααα μου!??? χαχχαχαα

με εσενα θα τα πουμε απο κοντα συντομα!:P

Αμα δεις το βιντεο της παρουσίασης, λενε οτι το καλό με τα win8 pro θα σηκώνει βαριές εφαρμογές

τυπου photoshop και γενικά προγραμματα επεξεργασιας.

Επίσης όλα τα λεφτά το touch cover! Εχει accelerometer που καταλαβαινει αναλογως τη θεση

ποτε να χρησιμοποιηθει...:D

ειναι φοβερο!να βγαλουν και ενα ταμπλετ-ultrabook 13αρι με καμια τρελη αναλυση αλα μακμπουκ και θα τα σβησει ολα..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now