Recommended Posts

ΠΟΙΟΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ???SANDFORCE CONTROLLER I OXI? ΛΕΩ ΓΙΑ RAID0 ΜΕ 2 120(128)αριδες η λογω χρηματων και με λιγοτερη χωριτηκοτιτα! εσεις ποιον λετε?

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιωργο απο αυτα που λεω μπορεις να καταλαβεις οτι τα λεφτα κυμαινονται μεχρι 350! βασικα 2 ocz agility 3 εχουν 288 ? μονο αμα δω αισθητη διαφορα απο αυτους θα δωσψ 350! απλα εν ξερω εταιρια! βλεπω εδω περα ολοι εχουν samsung! εγω γιατι συγκλινω προς Ocz i Corsair?πραγματικα δεν ξερω τι θα παρω!

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?

γιατι να παρεις 2 δισκους?

εγω θα πηγαινα στο agility 3 240gb με τα sub 300? και θα τελειωνα :P

αλλιως θα τα σκαγα για vertex 4 256 στα ~350(?)

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?

γιατι να παρεις 2 δισκους?

εγω θα πηγαινα στο agility 3 240gb με τα sub 300? και θα τελειωνα :P

αλλιως θα τα σκαγα για vertex 4 256 στα ~350(?)

Λογικά θέλει να κάνει raid 0 και να έχει την διπλάσια ταχύτητα, η να τους κάνει παλι raid mirror ώστε να έχει αυτόματα backup από τον πρώτο SSD, η αλλιώς να έχει στον ένα SSD το λειτουργικό και στο άλλο εφαρμογές και παιχνίδια. Υπάρχουν πολλές δυνατότητες αν το καλοσκεφτείς.

Sent from my Xperia Arc using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

για τους 4 γιατι δεν λες?? :hehe:

Γιατί το firmware είναι ακόμα καινούριο και θα δείτε στο μέλλον πολύ καλύτερα νουμεράκια :)

Ο Vertex 4 stock αποτελεί μια πάρα πολύ καλή λύση έτσι κι αλλιώς, απλά το 1.4C firmware που βρήκε ανεπίσημα έχει ένα προβληματάκι. Stock όμως ο δίσκος δεν έχει θέμα!

Επίσης η OCZ έχει βελτιώσει απίστευτα πολύ το RMA και δεν έχει καμία σχέση με τις παλιότερες εποχές. Έχουν κάνει αλλαγή σε γνωστό μου με RevoDrive 3 που δεν είχε καν την απόδειξη αγοράς :)

Link to comment
Share on other sites

θα μπει μαλλον σε MSI Z77A GD55 ή GD65(μαλλον 55) και θα τους εχω οπως ειπα σε raid0! βασικα το κανω για τις ταχυτητες!george γιατι να παω για 256 κατευθειαν?

edit#1: αν ειναι να μην εχω boost στην ταχυτητα παω για εναν 126gb! δεν θελω παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα ειχα 2 vertex 2 σε raid 0 και πριν λιγο καιρο εκανα για εναν φιλο pc με 2 agility 3 σε raid 0.

εγω εχω 1 agility 3.

πρακτικες διαφορες με το ματι δεν ειδα και ο δικος μου κιολας ειναι πεσμενος σχετικα φανταζομαι λογω του οτι μιλαμε για λειτουργικο χρονιας που εχει αλλαξει και 2-3 συστηματα.

για αυτο λεω να πας σε 1 μεγαλο δισκο 240/256 και να μην μπλεξεις ουτε με raid ουτε με τιποτα. Ωραιο ειναι να βλεπεις μεγαλα νουμερα στα benchmarks αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δεις διαφορες απο 1 σε 2 δισκους.

για μενα η φθηνοτερη λυση θα ηταν ενας agility 3 240gb και μετα αναλογα με τα λεφτα θα πηγαινα σε samsung 830 (τον εχω σαν πρωτη επιλογη αν σε βγαζουν τα λεφτα) και μετα αν γουσταρεις ταχυτητες κλπ πας σε vertex 4.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα samnsung με vertex 4 εχουν ενα 10αρικο διαφορα! Με agility 3 εχουν ενα 40αρι(για 120gb-128gb μιλαω) αν ειναι να μην δω αλλαγες σε ταχυτητα περνω μονο ενα 128gb η 120 και ειμαι μια χαρα! το αλλο διλημμα ειναι sandofrce controller ή οχι?

edit#1:αν ειναι να παω για agility 3 γιατι να μην παρω εναν vertex 3?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη και χωρίς να έχω τελειώσει με τις μετρήσεις του Vertex 4, πήγαινε για 2xVertex4 128GB σε Raid0 ή 2xSamsung 830 128GB. Θα πρότεινα και Corsair Performance Pro αλλά τα λεφτά είναι δυσανάλογα περισσότερα απ'όσο αξίζουν. Αν τα έχεις όμως δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος.

Αν πηγαίνεις για μονό drive δες το SSD RoundUp και κάπου ανάμεσα στην 3αδα, βάλε και τον Vertex4. Εκεί ανήκει...

edit: Μία ενημέρωση για τον Vertex 4 που μου brickαρε. Παρασκευή τον έστειλα με express-συστημένο ΕΛΤΑ στην Ολλανδία. ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Σήμερα παρέλαβαν, πέρασε RMA, αντικαταστάθηκε και ξεκίνησε ο καινούριος για επιστροφή.

Το drive το κράτησαν λιγότερο από 12 ώρες. Όταν παραλάβω, θα ενημερώσω.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί καίγεσαι για raid 0? θα δουλέψεις καμιά βαριά εφαρμογή?

αν όχι δεν υπάρχει λόγος, γιατί όπως σου είπαν και τα παιδιά, στο μάτι δεν θα δεις αλλαγές παρά μόνο σε αριθμούς. εγώ στην θέση σου θα πήγαινα σε 128GB Samsung 830 ή Vertex 4 και τα υπόλοιπα καραμέλες. αν περισσεύουν τότε πάρε 4 SSD

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκεφτεσαι καν μαν Samsung ή vertex . raid 0 θα εχεις πιο καλα νουμερα-επιδοεις.

Υ.Γ : A και τωρα που το ειδα ο vertex εχει 2 χρονια παραπανω εγγυηση και γι αυτο λογικα ειναι και λιγο ακριβοτερος.

@zaxo ξερουμε ποτε θα βγει το official fw gia vertex 4?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη και χωρίς να έχω τελειώσει με τις μετρήσεις του Vertex 4, πήγαινε για 2xVertex4 128GB σε Raid0 ή 2xSamsung 830 128GB. Θα πρότεινα και Corsair Performance Pro αλλά τα λεφτά είναι δυσανάλογα περισσότερα απ'όσο αξίζουν. Αν τα έχεις όμως δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος.

Αν πηγαίνεις για μονό drive δες το SSD RoundUp και κάπου ανάμεσα στην 3αδα, βάλε και τον Vertex4. Εκεί ανήκει...

edit: Μία ενημέρωση για τον Vertex 4 που μου brickαρε. Παρασκευή τον έστειλα με express-συστημένο ΕΛΤΑ στην Ολλανδία. ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Σήμερα παρέλαβαν, πέρασε RMA, αντικαταστάθηκε και ξεκίνησε ο καινούριος για επιστροφή.

Το drive το κράτησαν λιγότερο από 12 ώρες. Όταν παραλάβω, θα ενημερώσω.

Και εγώ είμαι σε δίλημμα για Vertex 4 vs Samsung 830 σε Raid0 για ένα photoshop/video workstation που θα στήσω για πελάτη, Jax ξέρεις εάν υποστηρίζει το SRT στα Z68/Z77, setup 2x128GB SSD RAID0 και 2x640GB HDD RAID0 + SRT με έναν 64αρη Samsung 830;

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καμια ακρη Αμερική αυτος θα ηταν πολυ καλή περίπτωση Samsung 830-Series MZ-7PC128B/WW 128GB 2.5 SATA III MLC Internal SSD Single Unit 036725604902 | eBay .

αν εχεις παντως πες μου κ μενα ;)

εχω μια θεια στο chigaco αλλα δυσκολα να επικοινωνησω! εχουμε να τα πουμε πολυ καιρο! εγω ουτε που την ξερω! ο πατερας μου μονο που ειναι ξαδελφη του!!

το θεμα ειναι vertex 4 ή samsung 830??ποιον θεωρειτε καλυτερο?? εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος απο τον OCZ μου παρολο που δεν μπορει να δουλεψει με φουλ δυνατοτητες!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τωρα οποιον και να παρεις πιστευω εισαι καλυμενος αλλα πραγματικα ποιος ειναι καλυτερος δεν μπορω να πω με σιγουρια , το μονο σιγουρο ειναι οτι ο vertex 4 εχει 2 χρονια παρα πανω εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now