George_o/c

AMD A8-3870K Review: The one Llano to rule them all

Recommended Posts

Very nice, ιδιαίτερα ενδιαφέρων τα 1920x1080 tests. Άντε να δούμε και τις επόμενες εκδόσεις του x264 encoder να ωριμάζει με επιδόσεις όπως στο κάτω γράφημα.

Core i7 3720QM, 45W, 378$

2vnkj78.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το review, πολύ καλές επιδόσεις και μου φαίνεται ΄΄οτι θα φτιάξω ένα συστηματακι σαν αυτο που γραφει ο Geοrge στην αρχή.:)

George_o/c το χουμε σε pdf το review?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργο υπερπληρες το review τους αντιστοιχους trinity ποτε 8α τους εχουμε? και σε τι τιμη?

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα δευτερο φθηνο gaming rig το οποιο 8α παιζει σε projector 720p δηλαδη αναλυση 1280 χ 720.

Περιμενα απο καιρο τους liano αλλα πλεον με τους trinity εχω μπει σε αμφιβολιες.

Να παιξω σε liano (φτηνα) ή να περιμενω τους trinity (νεο socket) ?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι τους σκεπτόμενους αγοραστές που αντί να τσακώνονται στα forums για το ποια εταιρεία είναι καλύτερη, βάζουν τα πράγματα κάτω, λογαριάζουν με υπομονή τι είναι προτιμότερο και καταλήγουν σε μια επιλογή που συμφέρει την τσέπη τους - πόσο μάλλον στις εποχές που ζούμε. Χαίρομαι τους ανθρώπους που καταλαβαίνουν ότι μπορούν να γλιτώσουν χρήματα κάνοντας απλά πράγματα, όπως το overclocking ενός Llano. Δεν δαγκώνει, απλά θέλει λίγη εξοικείωση.

Κορυφαίο το review , αλλά για μένα ο επίλογος πρέπει να διαβαστεί από πολλούς ....

respect

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που μόλις διάβασα 21 σελίδες ενός απολαυστικού review. Μου λύθηκε η απορία που είχα σχετικά με τις υψηλού χρονισμού DDR3 και επίσης θα χαρακτήριζα τον Liano 3850K ως μια άριστη επιλογή για ένα οικονομικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά! Ευχαριστώ και τον Nord για τα γραφήματα και caution για την gallery :T: Ελπίζω και τα Trinity να τα πάνε εξίσου καλά.

Πολύ ωραίο το review, πολύ καλές επιδόσεις και μου φαίνεται ΄΄οτι θα φτιάξω ένα συστηματακι σαν αυτο που γραφει ο Geοrge στην αρχή.:)

George_o/c το χουμε σε pdf το review?

Ανοίγεις το review με Google Chrome. Πηγαίνεις πάνω πάνω δεξιά, Review Tools, Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση. Αφού σου ανοίξει η έκδοση για εκτύπωση, πάτα τέρμα πάνω δεξιά στο γαλλικό κλειδί που έχει ο Chrome (οι επιλογές του είναι) και επέλεξε Εκτύπωση. Στα αριστερά σου έχει διάφορες επιλογές όπως Σελίδες, διάταξη και τέτοια. Στον προορισμό επέλεξε "Αποθήκευση ως PDF". Εναλλακτικά μπορώ απλά να το ανεβάσω και να στο στείλω :P Όμως σε πολλά σημεία δεν φαίνεται σωστά το κείμενο γιατί δεν έχει standard width το forum.

Μπραβο Γιωργο υπερπληρες το review τους αντιστοιχους trinity ποτε 8α τους εχουμε? και σε τι τιμη?

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα δευτερο φθηνο gaming rig το οποιο 8α παιζει σε projector 720p δηλαδη αναλυση 1280 χ 720.

Περιμενα απο καιρο τους liano αλλα πλεον με τους trinity εχω μπει σε αμφιβολιες.

Να παιξω σε liano (φτηνα) ή να περιμενω τους trinity (νεο socket) ?

Δεν ξέρω πότε ακριβώς θες το PC γιατί σίγουρα οι desktop Trinity θα αργήσουν ακόμα. Αν είναι δηλαδή να βγουν μες στον Αύγουστο και μπορείς να κάνεις υπομονή, τότε περίμενε. Αν δεν μπορείς, θα σε υπερκαλύψει ο 3870K για τα 1280 x 720 :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Από χθες με έχεις βάλει σε σκέψεις , βρήκα και μνήμες 2133mhz (4χ4gb) από εξωτερικό σε απίστευτη τιμή και ψήνομαι , στα 206? βγαίνει ο 3870Κ με την F1A75V-Pro , θα υποβαθμιστώ βέβαια (Ι7-2600) αλλά για htpc που είναι ο προορισμός του θα είναι άριστη μετάβαση (παρέα με 120άρη ssd) ... όπως σωστά γράφεις. (και με ρέστα στη τσέπη) ..αρκεί να βρεθεί και μια καλή ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες με έχεις βάλει σε σκέψεις , βρήκα και μνήμες 2133mhz (4χ4gb) από εξωτερικό σε απίστευτη τιμή και ψήνομαι , στα 206? βγαίνει ο 3870Κ με την F1A75V-Pro , θα υποβαθμιστώ βέβαια (Ι7-2600) αλλά για htpc που είναι ο προορισμός του θα είναι άριστη μετάβαση (παρέα με 120άρη ssd) ... όπως σωστά γράφεις. (και με ρέστα στη τσέπη) ..αρκεί να βρεθεί και μια καλή ψήκτρα.

Προτίμησε να παίξεις γύρω στα 35 x 100 με τις μνήμες στα 1866MHz (μέγιστος διαιρέτης) ή 27 x 130 με τις μνήμες στα 2080ΜΗz (1600 διαιρέτης).

Εγώ έχω βολευτεί με την Corsair A50, δυστυχώς όμως η τιμή της παίζει στα ~40? κοντά πλέον. Η καλύτερη λύση θα ήταν να βρεις ένα μεταχειρισμένο Corsair H50 που τα έδιναν γύρω στα 40?.

Εντύπωση μου κάνει που δεν τραβάνε πάνω από 3,5-3,7 για 24/7 με αέρα.

Δεν είναι αυτός ο σκοπός τους, για αυτό και δεν έχει ασχοληθεί νομίζω τόσο η AMD. Το θέμα τους βέβαια δεν είναι η συχνότητα και το voltage, αλλά η θερμοκρασία. Δεν εννοώ ότι είναι ζεστά chip, αλλά ότι χρειάζονται ψύξη για να αρχίσουν να ξεφεύγουν σε ρολόγια. Πχ έπαιζα με αέρα 3.9GHz SuperPi @ 1.56V. Βάζοντας απλά το CPU στο μονοβάθμιο στους -40*C, πήρα 500MHz πάνω χωρίς καν να πειράξω το ρεύμα :P

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε να παίξεις γύρω στα 35 x 100 με τις μνήμες στα 1866MHz (μέγιστος διαιρέτης) ή 27 x 130 με τις μνήμες στα 2080ΜΗz (1600 διαιρέτης).

Εγώ έχω βολευτεί με την Corsair A50, δυστυχώς όμως η τιμή της παίζει στα ~40? κοντά πλέον. Η καλύτερη λύση θα ήταν να βρεις ένα μεταχειρισμένο Corsair H50 που τα έδιναν γύρω στα 40?.

Έχω μια "μικρή" noctua NH-U9B , θα στείλω mail @noctua να ρωτήσω για bracket/clip , καλή η πρόταση για υδρόψυξη ...

Edit:

( φαίνεται να την υποστηρίζει )

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια "μικρή" noctua NH-U9B , θα στείλω mail @noctua να ρωτήσω για bracket/clip , καλή η πρόταση για υδρόψυξη ...

Edit:

( φαίνεται να την υποστηρίζει )

Όλες οι βάσεις στα AMD sockets και τα IHS είναι είναι συμβατά μεταξύ τους, οπότε οτιδήποτε υποστηρίζει AMD επεξεργαστή υποστηρίζει και FM1. Tο λέω αυτό γιατί πολλές από τις ψύκτρες που κυκλοφορούν δεν αναφέρουν το FM1 :)

Μπράβο ρε Γιώργο, υπερπλήρες το review! Συμφωνώ απόλυτα με τον επίλογο, τα Llano με τέτοιο λόγο απόδοσης προς τιμή μπορούν να υπερκαλύψουν τις ανάγκες της πλειοψηφίας των PC users. Επίσης δεν θέλω να αμελήσω την σπουδαιότητα της ενσωματωμένης GPU. Ειδικά στα επερχόμενα OS που θα έχουν πλήρες GPU acceleration.

:T:

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι βάσεις στα AMD sockets και τα IHS είναι είναι συμβατά μεταξύ τους, οπότε οτιδήποτε υποστηρίζει AMD επεξεργαστή υποστηρίζει και FM1. Tο λέω αυτό γιατί πολλές από τις ψύκτρες που κυκλοφορούν δεν αναφέρουν το FM1 :)

Για αυτόν τον λόγο είχα αμφιβολία ... οπότε η μικρή noctua θα έχει παρέα και δουλειά :P

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απολαυστικοτατο το review.

Αν εξαιρεσεις το βαρυ gaming, με εναν liano εχεις στησει αριστο all-around συστηματακι! Για φορητους δεν το συζητω, η πιο ισσοροπημενη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Παρόλο που είναι ισορροπημένη λύση και έκαναν πολλές πωλήσεις (αναφέρομαι στα llano γενικά), θα ήθελα να τα δω σε ακόμα περισσότερους φορητούς που σημαίνει χαμηλότερες τιμές στους manufacturers και βελτιωμένη διαθεσιμότητα! Γιατί πέρυσι για τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας, υπήρχε πρόβλημα με το availability.

Link to comment
Share on other sites

^Και εγώ! Θα ήθελα περισσότερες επιλογές σε laptop με δαύτα (τις φορητές εκδοχές δλδ).

Το review Γιώργη μου πήρε δύο μέρες να το διαβάσω, ρε αγόρι μου, μπαίνουμε μέσα έτσι... :hehe:

Πολύ καλό και full ανάλυση και σαν cpu και σαν "gpu". Μπράβο! Επίσης βγήκε ένα ασφαλές συμπέρασμα, ότι αν υπάρχει μία πλατφόρμα που να αξίζει κανείς να χώσει κάτι παραπάνω για μνήμες - είναι το FM1, λόγω διπλού οφέλους :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , αύριο θα στήσω το μηχάνημα με την asus , κι έχω 3 απορίες

1) Η εγκατάσταση θα γίνει με default ρυθμίσεις ;

2) Από το cd της μητρικής θα βάλω όλα τα προγράμματα της Asus ;

3)Έχοντας την Esy maya 44 (pci) να την βάλω ή να μείνω με το onboard sound chipset Realtek� ALC892 ; (κάπου διάβασα ότι είναι πολύ καλό)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...:)

1. Πάντα όταν κάνεις φορματ καλό είναι να είναι σε default ρυθμίσεις το σύστημα για να γλυτώσεις

κανα κρασάρισμα την ώρα της εγκατάστασης.

2. Ή από το cd ή βρίσκεις στην σελίδα της μητρικής στο site της Asus τις τελευταίες εκδόσεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , αύριο θα στήσω το μηχάνημα με την asus , κι έχω 3 απορίες

1) Η εγκατάσταση θα γίνει με default ρυθμίσεις ;

2) Από το cd της μητρικής θα βάλω όλα τα προγράμματα της Asus ;

3)Έχοντας την Esy maya 44 (pci) να την βάλω ή να μείνω με το onboard sound chipset Realtek� ALC892 ; (κάπου διάβασα ότι είναι πολύ καλό)

Ευχαριστώ

Καλημέρα :)

1) Ναι με default, δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις το ψάξιμο πριν στήσεις OS

2) Όχι από το CD της μητρικής γιατί έχει παλιούς drivers. Αν αγόρασες την F1A75-V Pro, μπες εδώ, επέλεξε το OS σου και κατέβασε:

- Από τα BIOS, το 2201, δηλαδή το τελευταίο. Το BIOS απλά το ξεζιπάρεις σε ένα USB stick (δεν χρειάζεται να είναι bootable), μπαίνεις στο BIOS, πατάς Esc ---> Advanced Mode, πας στην τελευταία καρτέλα και επιλέγεις το EZ Flash Utility. Επιλέγεις το USB stick σου, επιλέγεις το 2201 ROM και γίνεται το flashάρισμα

- Από το Chipset τους τελευταίους drivers - για Windows 7 64bit έχει μόνο το version 5.12.0.13, κατέβασε αυτό.

- Από Audio τους 5.10.0.6499&6.0.1.64

- Από LAN τους Ethernet Version 2.0.1.9 και τους Lan Version 5.790&6.250&7.49 (τους LAN αν δεν τους χρειάζεσαι δεν υπάρχει λόγος)

- Από USB τους Version 1.14.1.0

- Αν θες να στήσεις RAID πρέπει να περάσεις και τους αντίστοιχους SATA. Αλλιώς don't bother

- Από τα Utilities αν θες το Turbo-V, πρέπει να κατεβάσεις ολόκληρο το AI Suite. Αλλά δεν υπάρχει λόγος νομίζω ;)

Τα παραπάνω είχα κατεβάσει κι εγώ με Windows 7 x64. Μπορεί αν θες τίποτα XP να έχει διαφορετικές version, μην μασάς :D

3) Το onboard ήταν μια χαρά σε οτιδήποτε χρήση κι αν δοκίμασα με τα 2.1 ηχεία μου ;)

Οτιδήποτε άλλο με χρειαστείς, μην διστάσεις :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Raid δεν θα κάνω , το Turbo-V όντως δεν νομίζω ότι μου χρειάζεται ...

win 7 64bit θα μπούνε , κατεβάζω τα νεότερα drives , όσο για bios αν δεν "φοράει" το τελευταίο θα το περάσω κι αυτό.

Το σύστημα θα συνδεθεί σε home cinema 5.1 και 40" sony ...

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now