Recommended Posts

Καλησπέρα σας έχω το έξεις πρόβλημα και θέλω τις γνώμες σας είχα ένα δίσκο Seagate barracuda 1TB και με άφησε και τον αντικατέστησα με έναν καινούριο αφού είχε ακόμα εγγύηση το πρόβλημα μου στον καινούριο δίσκο είναι πως όποτε αντιγράφω μεγάλο όγκο δεδομένων χάνετε από το σύστημα και οι τρόποι για να ξανά ενεργοποιηθεί είναι η να βγάλω το ρεύμα και να το ξαναβάλω η επανεκκίνηση του υπολογιστή ο δίσκος είναι εσωτερικός σε sata3 controller ο δίσκος είναι sata2.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

-Βάλε latest firmware στον δίσκο.

-Δοκίμασε νέο καλώδιο sata & τροφοδοσίας

-Αν είσαι σε windows, απενεργοποίησε όλα τα energy saving που σχετίζονται με σβήσιμο δίσκου σε idle κτλ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση καλώδιο sata έχω αλλάξει το ρεύμα το έχω κάνει τράμπα με άλλο δίσκο τώρα όσον αφορά το firmware θα χαθούν τα δεδομένα γιατί είναι γεμάτος 200GB έχουν μήνη ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο αν πράγματι θα χαθούν δεδομένα, γιατί είναι 100% ότι έχω κάνει updates σε 7200.10 & 7200.11 χωρίς να χάσω ούτε kb.

Επίσης δες και αυτό με το energy saving καθώς και αν όταν βγαίνεις από sleep χάνεις τους εν λόγω δίσκους, τότε δεν θα σε πείραζε να ξαναπεράσεις τους drivers του sata controller σου :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now