mortisboy

Ivy Bridge & Z77 Ram Clocking Thread

Recommended Posts

Πιστεύω με την έλευση των νέων cpu & chipset χρειάζεται ένα τέτοιο thread για να είναι όλη η πληροφορία μαζεμένη για όλους :)

Ξεκινάω με τις δικές μου δοκιμές με διάφορες μνήμες που έχω μαζέψει. Τα αποτελέσματα μου έχουν βγεί στα γρήγορα χρησιμοποιώντας πιο πολύ τα presets και πειράζοντας μόνο συγκεκριμένα subs, για να δώ ποιός είναι τελικά ο καλύτερος συνδιασμός. Επίσης πρέπει να πω οτι κανένα κιτάκι δεν έχει τερματίσει ακόμα, πόσο τα συγκεκριμένα bbse που είναι και το χειρότερο kit απ΄όσα έχω!

Καλό θα είναι να αναφέρουμε VDIMM, VCCIO, VCCSA και τα chip των μνημών!

P.S τα v που αναφέρω είναι αυτό που διαβάζει η μητρική και οχι αυτό που δίνω από bios. Επίσης επισυνάπτω και ενα μικρό tweaking guide για την MVG από τον Shamino :T:

Όσοι πιστοί προσέλθετε λοιπόν :D

Elpida BBSE 1.72v

114fb7d693804a8.jpg

Hynix BFR 1.73v

114fb673c421cd7.png

PSC 1.72v

114fb771ca87d87.jpg

PSC 1.76v

114fb7c886c7d0d.jpg

Samsung HYK0 1.72v

114fb7d6e2d34bb.jpg

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Κωστή τι vccio, vccsa, pll χρησιμοποιείς?

Εγώ είμαι εδώ με αέρα με τα mgh-e hypers, λογικά τα 2400mhz με τα ιδια timings τα εχουμε στο μονοβαθμιο..:P

11004fb671a94bcae.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το VCCIO το έχω καρφωμένο στα 1.12500v. Αυτό όμως που μου δίνει αρκετά στο ram clocking, με όλες αυτές τις μνήμες που έχω ποστάρει, είναι το VCCSA το οποίο το βάζω ανάμεσα 1.1000v - 1.1500v ανάλογα την συχνότητα/chips. To PLL το έχω βρεί κάπου ανάμεσα 1.76250v - 1.77500v :)

Πάντως γενικά θες συχνότητα και οχι timings, τώρα αν βρείς μνήμες που κάνουν και τα δύο είσαι άρχοντας :D

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Tα PSC σου σκοτώνουν Κώστα :T:

Αυτές οι GSkiller (:P) με τα BFR ποιες είναι;

Ρωτάω επειδή οι 2400 που πήραμε τελευταία είναι αυτές με τα Samsung HYK0 λογικά :P

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

463539_314174945327630_100002053812485_737525_579650950_o.jpg

αποτελεσματα θα σας πει ο Αρης οταν ξαναδοκιμασει γιατι χθες καποιο dimm δεν ειχε πατησει καλα και τα χαλασε ολα :P

εκει που επαιζε 2600 7-10-8 ξεκινησε να μην παιζει και τελειωσε και το ln2 οποτε το αφησαμε :P

Link to comment
Share on other sites

Κωστα , κατα 99% τα νουμερα σου με PSC ειναι λαθος . Εαν παιζεις με τα profile της μητρικης, σιγουρα ειναι λαθος .

Το θεμα ξεκιναει απο το οτι τα PSC για να παιξουν σωστα και οι επιδωσεις τους να ειναι αντιπροσωπευτικες με τα timings , πρεπει να ισχυει CL=tWCL .

Το read cas latency να εχει ιδια τιμη με το write cas latency .

Ετσι μονο να τσεκαρεις τις μνημες . Οταν ειναι διαφορετικες οι τιμες (μεγαλυτερο το twcl) οι μνημες συμπεριφερονται λες και παιζουν αρκετα Mhz κατω . Ειδικα η περιπτωση του να εχεις TWCL=CL+1 ... ειναι λες και βαζεις χειροφρενο στις μνημες . Σαν ενα slow mode να πουμε.

Κανε δοκιμες με CL=TWCL και εκει θα δεις τι ψαρια πιανουν τα PSC .Τρεχοντας ενα AIDA64 θα δεις εντυπωσιακα αποτελεσματα . Aλλιως ειναι λες και κανεις maxclock για validation .

Επισης , το boundary ζοριζει τις μνημες οσο το μικραινεις και χρειαζονται περισσοτερη ταση .

Με λιγα λογια , εαν δεν εχουμε πληρη εικονα των subtimings , δε μπορουμε να συγκρινουμε μνημες/benches .

PSC DRAM : 1.82V ... LB=5

VCCSA : 0.95V

VCCIO : 1.05V

attachment.php?attachmentid=7383&stc=1&d=1337517414

Shot0029.jpg

Shot0029.jpg

Shot0029.jpg

Shot0029.jpg.9c41a9fce0bf1c054e95d40fbc4

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

χμ...ενδιαφέρον δεν είχα φτάσει ακομα εκει γιατι οι δοκιμές ήταν λίγο χύμα, αλλά καλά που το ανέφερες γιατι θα ψαχνόμουν :T:

Θα το δοκιμάσω αυριο και θα ενημερώσω :)

Εντυπωσιακότατο το aida...κοίτα copy και latency :eek:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

το ξετιναξες Κωστη!

παγωσε τες και λιγο τωρα :D

ποιες μνημες ειναι αυτες? αν δεν ειναι psc, δεν εχουν αυτο το bug με το twcl οπως τα psc :P

Link to comment
Share on other sites

Τα 2400 τα φοβαμαι ... γιατι εχουν βγαλει πολλες παρτιδες με hynix .

H teamgroup δειχνει πιο σωστη μεχρι στιγμης .

Εαν κοιταξεις στα 2600/2666 , τοτε τα gskill απο οτι διαβαζω θα ειναι ΟΚ .

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πάρεις μνήμες με μεγάλη στοκ συχνότητα δες αυτες...

Καλύτερες και σε καλύτερη τιμή πιστεύω.

Kαλυτερες δεν νομιζω George.

Μικροτερα timings για τα 2400 εχουν οι Geil.

Για αυτες που λες παντως εστειλα πμ στον Mortis.

Stelio ποιες ειναι αυτες που λεσ εσυ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now