SoniD

Αρχαριος περι watercooling

Recommended Posts

λιγη βοηθεια αν σας ειναι ευκολο ειναι το πρωτο μου μηχανημα που εφτιαξα για overclocking και για υδροψυξη....

θα ηθελα αν μπορουσατε να μου πειτε καταρχας τα καλα και τα κακα της υδροψυξης δηλαδη εχω ακουσει κατι περιεργα με τη συντηρηση της απο εκει και περα αν υπαρχει κυνδινος διαρροης υγρων, τι υγραβαζουμε νερο-paraflu(οπως ειπα ειμαι ασχετος)

καταδευτερον εχω για vga την asus hd7850 και ψαχνω στο ιντερνετ waterblock για την vga και δε βρισκω τπτ εαν γνωριζετε κατι θα σας ειμαι υποχρεως

ευχαριστω προκαταβολικα:kiss:...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα φίλε,

Η συντήρηση της υδρόψυξης δεν έιναι και κάτι τόσο δύσκολο όσο έχεις διαβάσει. Θέλει που και που συμπλήρωμα το υγρό και έαν είσαι ψείρας, μια φορά τον χρόνο μπορείς να την καθαρίζεις. Τώρα το καθάρισμα μπορεί να έιναι απο Viakal, μέχρι άνοιγμα των Block και ketchup μέσα σε αυτά για να καθαρίσει το χρώμα του χαλκού ή ακόμα και brasso απο την κάτω πλευρά τους.

Για να μην φοβάσαι για διαρροές, στήνεις την υδρόψυξη πρώτα εκτός κουτιού και την τεστάρεις 1-2 ημέρες πώς όλα πάνε καλά! Εάν έισαι προσεκτικός, δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο imo!

Κανονικά βάζεις απιονισμένο νερό, ή μπορείς να βάλεις και κάποιο υγρό με χρώμα μέσα!

Εσύ θέλεις να βάλεις μόνο σε κάρτα γραφικών υδρόψυξη? Ποιο Part Number έχεις απο τα 2 της Asus? Λένε ότι το PCB τους έιναι custom και έιναι ελαφρώς μικρότερο απο το reference PCB καθώς έχει και άλλο phase power system.

Με μια γρήγορη αναζήτηση ούτε εγώ βρήκα Full Cover Block για την συγκεκριμένη κάρτα αλλά βρήκα universal και ίσως κάνουν!

1. Universal VGA Blocks

2. MCW82 - Rouchon Industries Inc., dba Swiftech - PC Liquid Cooling Systems CPU Cooler VGA Water Block Heatsink Pump Radiator Heat Exchanger Kit

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση αναποκριση....

αυτο που ειχα ακουσει για την υδροψυξη ητανε πως θελει λυσημο ανα 8 μηνες ολοκληρη αδιασμα και τα σχετικα.....

η καρτα γραφικων μου ειναι η hd7850 directCUII

part number 90-c1crs0-L0uay0bz

υδροψυξη θελω να βαλω σε ολο το συστημα

Link to comment
Share on other sites

μη γελασετε ειναι το turbo x ATLAS3 εχει υποδοχες για υδροψυξη

τσεκαρε την υπογραφη μου τα εχω ακριβως γραμμενα.....

Link to comment
Share on other sites

πανω περνει χαλαρα ενα ψυγειο 2 θεσεων (σιγουρα) τωρα δε ξερω αμα περνει και 3 θεσεων.... πλαγια δεν ειμαι σιγουρος εαν μπαινει κατω διπλα απο το τροφοδοτικο....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το γατάκι που ήταν έτοιμος να πάρει AMD και τελευταία στιγμή τον έπεισα για Intel...

Λεμπον, πούλα το Η80 και θα φτιάξουμε μια universal υδρόψυξη. Από την στιγμή που η κάρτα στα vrm έχει δικό της ψυκτράκι ξεχωριστό από την υπόλοιπη ψύκτρα θα μπεί universal block με ψυκτράκια στις μνήμες της.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το γατάκι που ήταν έτοιμος να πάρει AMD και τελευταία στιγμή τον έπεισα για Intel...

Λεμπον, πούλα το Η80 και θα φτιάξουμε μια universal υδρόψυξη. Από την στιγμή που η κάρτα στα vrm έχει δικό της ψυκτράκι ξεχωριστό από την υπόλοιπη ψύκτρα θα μπεί universal block με ψυκτράκια στις μνήμες της.

λοιπον ακη κανε καταλογο και βγαλε μου το κουστουμι για να αρχισω να προετημαζομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now