JC_Denton

Η Hitachi υπόσχεται σκληρούς δίσκους των 5 ΤΒ μέχρι το 2010!

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://img395.imageshack.us/img395/5858/hitachilogoredwv1.jpg[/WRAPLEFT] Η Hitachi κατάφερε και εξέπληξε πολλούς με μια νέα ανακοίνωσή της από το τμήμα παραγωγής σκληρών δίσκων. Ούτε λίγο ούτε πολύ, η εταιρεία δήλωσε ότι μέχρι το 2010, θα έχουμε στα PC μας σκληρούς δίσκους που θα αγγίζουν σε χωρητικότητα τα 5 TB!

Ο λόγος για τον οποίο θα έχουμε μια τέτοια ραγδαία εξέλιξη στις χωρητικότητες (5πλασιασμός τους μέσα σε 2 χρόνια) είναι η τεχνολογία CPP-GMR της εταιρείας, η οποία μας επιτρέπει να ξεφύγουμε από το στάνταρ του ενός ΤΒ ανά ίντσα, επιτρέποντάς μας να πετύχουμε πολύ μεγαλύτερα μεγέθη στους σκληρούς μας δίσκους.

Η Hitachi, με μια τέτοια εξέλιξη, προσδοκεί ότι θα αλλάξει ο τρόπος που αποθηκεύουμε δεδομένα και φυσικά η φύση αυτών, μιας και εκτιμά πως 2 τέτοιοι δίσκοι των 5 ΤΒ μπορούν να αποθηκεύσουν όσα μπορεί να "χωρέσει" ένας τυπικός ανθρώπινος εγκέφαλος - χωρίς φυσικά να τα ξεχνάει.

Σε προηγούμενη ανακοίνωσή της η εταιρεία, είχε δηλώσει πως με τη χρήση της CPP-GMR τεχνολογίας, θα μπορούσαμε να δούμε χωρητικότητες της τάξης των 2.5 ΤΒ και 1.25 ΤΒ, σε δίσκους 3.5" και 2.5" αντίστοιχα, μέσα στο επόμενο έτος.

Προς το παρόν βέβαια, η Hitachi εκτός από αυτή την "επίδειξη", δεν έχει πραγματοποιήσει κάποια ανακοίνωση για νέα μοντέλα σκληρών δίσκων που θα επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά της.

Όπως και να 'χει, αυτό που σίγουρα όλοι ελπίζουμε, είναι η τεχνολογία αυτή να έχει βάση. Φυσικά βέβαια, αν και εφόσον όντως μας προσφέρει δίσκους τέτοιων χωρητικοτήτων, αναμένεται κι άλλες εταιρείες να ακολουθήσουν το παράδειγμα της Hitachi.

Link to comment
Share on other sites

Άντε βρέ...με το καλό.

Αγοράζεις έναν δίσκο και λύνεις το πρόλημά σου μέχρι να πεθάνεις.

Βέβαια...άμα γεμίσεις έναν τέτοιο...και χτυπήσει(OMG)..τι κάνεις?

Απο επιδόσεις τι θα λένε? :P

5.4RPM? :P

Link to comment
Share on other sites

ο κοσμος θεωρω θελει ταχυτητα ακα ssd οχι τοσο μεγαλυτερες χωρητικοτητες. ας κοιταξουν το πρωτο θεμα και μετα την χωρητικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτητα? Τι να τον κάνει ο απλός χρήστης τον δίσκο με average read κάτω από τα 12 ms?Εδώ είναι καλυμμένοι. Τώρα για τους enthusiasts έχουν βγεί και οι ssd και φυσικά και οι μηχανικοί raptors.

Το θέμα είναι και πάντα ήταν η χωρητικότητα και η αξιοπιστία του δίσκου σε μακροχρόνια χρήση. Για μένα καλύτερα 2 tera και βάλε δίσκος, παρά να κερδίσω 2 ms. Και τώρα με το νέο sata chip στα 6 Gb/s transfer θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ο κοσμος θεωρω θελει ταχυτητα ακα ssd οχι τοσο μεγαλυτερες χωρητικοτητες. ας κοιταξουν το πρωτο θεμα και μετα την χωρητικοτητα

Ο enthusiast κοσμος των forum που εσύ και εγώ διαβάζουμε θεωρώ πώς έει εκφράσει

επιθυμία(το 1/10 ουσιαστικά) για να αγοράσει SSD.

Ο υπόλοιπος κόσμος όπως ο webhunter ορθά λέει, το βλέπει μόνο σαν θέμα χωριτηκότητας και προφανώς άμα ακούσουν κάτι όπως :

2TB HDD Τέρας αποθήκευσης @ 200? VS 128GB SSD Αίολος Κεντέρης Super Speed @ 250?

Θα διαλέξουν όλοι τον 2TB.

Ο κοσμος θέλει χωριτηκότητα και αξιοπιστία...η εξαίρεση SSD. :)

Link to comment
Share on other sites

πως ειμαστε καλλυμενοι οταν ο σκληρος ειναι αυτος που λαγκαρει ολο το συστημα? ραπτορα εχω και παλι αργος μου φενεται. οι ssd ειναι πανακριβοι. εγω σαν καταναλωτης να πεσουν οι τιμες θελω και να αυξηθουν οι ταχυτητες.

αξιοπιστεια οι δισκοι εχουν εδω και χρονια. τουλαχιστον προσωπικα σε 7-8 που εχω και χρησιμοποιω απο το 1999 δεν εχω κανενα προβλημα.

οχι οτι με χαλανε 5 terra σε ενα δισκο. απλα θεωρω πως δεν θα πρεπει αυτη να ειναι η πρωτη πρωτεραιοτητα

EDIT: ( επ ο γοριλακος! )

μπορει και να εχετε δικιο ρε παιδια τι να πω, απλα εγω αυτο πιστευω. οταν μιλαμε για τον πιο πολυ κοσμο ομως θα πρεπει να εχουμε και στο μυαλο μας οτι δεν γνωριζουν τα περι ταχυτητας, καθυστερησης στην αποκριση κτλ.

οταν βλεπουν δισκο σκεφτονται μονο τη χωρητικοτητα γιατι αυτη ξερουν.

με ρωτουσε η αδερφη μου γιατι κολλουσε το λαπτοπ της ενω ειχε 2 γιγα μνημη και 200 γιγα σκληρο. πως να της εξηγησω οτι ας εχεις 200 γιγα αν ειναι στις 5200 στροφες αυτο θα γινεται?

ε ειπα απλα ενα "για ολα φταει η microsoft " και ξεμπερδεψα. ( μπορουσα να πω και για τον οτε αλλα αυτο το κρατησα για αλλη φορα!)

Link to comment
Share on other sites

1) Οι ανησυχίες σας για τις επιδόσεις των μελλοντικών 5TB δίσκων λογικά δε θα επαληθευτούν. Όσο αυξάνεται η πυκνότητα εγγραφής δεδομένων, τόσο ανεβαίνουν οι επιδόσεις (εφόσον οι κεφαλές διανύοντας δεδομένη απόσταση διαβάζουν μεγαλύτερο όγκο δεδομένων). Δεν θα μου προκαλούσε καμία έκπληξη αν αυτοί οι 5TB δίσκοι είναι πολύ πιο γρήγοροι από οποιαδήποτε υλοποίηση raptor σήμερα.

2)

2TB HDD Τέρας αποθήκευσης @ 200? VS 128GB SSD Αίολος Κεντέρης Super Speed @ 250?

Το θέμα των SSD δεν το έχω παρακολουθήσει επαρκώς, γιατί ως τεχνολογία μου φαίνεται μη ενδιαφέρουσα (ουσιαστικά άλλη μια cache μνήμη - ευχαριστώ δε θα πάρω). Από τα λίγα που έχω διαβάσει όμως, μην τρελαινόμαστε, δε λύνουν και το πρόβλημα του bottleneck που δημιουργούν τα αποθηκευτικά μέσα μόνιμης αποθήκευσης, ούτε και προσφέρουν τις super-wow-πρέπει να το αγοράσω οπωσδήποτε επιδόσεις.

3)

με ρωτουσε η αδερφη μου γιατι κολλουσε το λαπτοπ της ενω ειχε 2 γιγα μνημη και 200 γιγα σκληρο. πως να της εξηγησω οτι ας εχεις 200 γιγα αν ειναι στις 5200 στροφες αυτο θα γινεται?

Εμένα πάντως με 1 GB μνήμη + 60GB σκληρό + Ubuntu & XP, δεν κολλάει...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει xp, vista εχει. χρησιμοποιουν πιο πολυ τη μνημη και αναγκαζουν το σκληρο να δουλευει υπερωριες για caching

ειχα vista 32bit σε P4 3Ghz με 1gb DDR1 μνημη και με 40GB Ide σκληρο του 2003

Λοιπον...ομολογω οτι bootare και επιανε σε idle 60% της μνημης...αλλα δεν σερνοταν και τοσο...:whistling: με κατι mozilla που ειχα τρεξει...

Φυσικα τα vista ηταν δοκιμαστικα στον P4..οχι οτι ετρεχα εφαρμογες κτλπ..

Μηπως της αδερφης σου το πισακι εχει καποιο αλλο προβλημα ? και δεν φτεει ο δισκος ? κανας ιος καμια βλακεια...κοιταξε το...:dot:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μέχρι να βγούν οι 5ΤΒ δίσκοι δέν θα έχουμε το κλασικκό 7200RPM...νέες και πιο γρήγορες τεχνολογίες θα έχουν βγεί πρός όφελός μας.

Αλλά morfeas σου ξαναλέω πώς τα μέλη σε τεχνολογικά καλύπτουν 1% και μπορεί και λιγότερο όλων των ανθρώπων που αγοράζουν pc κτλ κτλ

Γι αυτό σου εξηγώ πώς σκέφτονται οι απλόι άνθρωποι και πώς εμείς..:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now