Deathshade

Ψύκτρα για i7 920

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα !

Ειμαι καινούργιος στο forum και λίγο άσχετος όσων αφορά το hardware , και επίσης ολοκαίνουριος όσων αφορά το overclocking. Και θα ήθελα γνώμες όσων αφορά ψυκτρες για i7 920 διότι παίζω MMO games. Και επισης εδώ κ 3 χρόνια Π έχω αυτό το CPU δεν είχα ελέγξει ποτέ θερμοκρασίες . Και ήθελα να κάνω overclocking το cpu μήπως δω διάφορα . Και αφού το έψαξα ανακάλυψα πως η CPU. Με ανοιχτό το game Π παίζω είναι σταθερά στους 88 C! Αφού συμβουλευτικα τον τεχνικό κ φίλο μ . Έβαλα πάστα η οποία είχε λιώσει και εφτασα το μηχάνημα όσο μπορεσα στα 3.0 GHz ανέβασα τις μνήμες. Π είναι 1333 6gb ddr3 triple ch. Κ ήταν πάλι στους 88. Με idle όπως κ πριν γύρω στους 60 . Κ είπα να αλλέξω ψύκτρα να ξεφορτωθώ αυτη της Intel Π είδε από την μάνα της . Αλλά επειδή ειμαι τέλειος άσχετος από αυτά θα ήθελα τις γνώμες σας !μπορώ να διαρέσω μέχρι 40 ευρώ . Περιμένω τιις απόψεις σας !!

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές που μπορώ να προτείνω σε αυτά τα λεφτά για socket 1366

1) Cooler Master Hyper 612S

2) Xigmatek Gaia

3) Corsair A50

Φίλε κ γείτονα ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σ ! Αυτές κοίταζα κ. Εγώ αλλά δεν ξέρω αν θα μπαινει στο κουτί μ , αν κάνουν θόρυβο κ το βάΡος αν ειναι υπερβολικό . Για πες μ εσύ Π ξέρεις καλύτερα από μένα .

Link to comment
Share on other sites

Έστω και η a50. Αρκεί να πέσουν οι θερμοκρασίες ΓΤ στα MMO από όσο ξέρω με τέτοιες θερμοκρασίες Δ καθημερινή λειτουργία 8 ώρες και , ρίχνουν πολύ τα fps ! Από θερμοκρασίες πόσο λες να πάει ? ΓΤ στην 612 ειδικΑ χρησιμοποιούν στο review αλλά. CPU και δν ξέρω πόσο.θα θα πάει . Επίσης να αναφέρω πως.κατέβασα.τις μνήμες στο auto. ΓΤ μ έκανε restart συνέχεια σε 1920 x 1080 αν θυμάμαι καλά . Ενώ σε 19 άρα οθόνη πήγενε μια χαρά με ανεβασμένες μνήμες. K CPU στα 3.0 GHz

Link to comment
Share on other sites

το case σου έχει μέγιστο επιτρεπτό ύψος για cpu coolers 158mm άρα

1) Corsair A50 δεν χωράει (ύψος 159,5mm)

2) Xigmatek Gaia δεν χωραει (υψος 159mm)

3) Hyper 612S παίζει να είναι ψηλότερη από τις άλλες δυο και να μην χωράει επίσης

Link to comment
Share on other sites

LOL δεν το είδα αυτό που λέει ο Αρκάς:

Height limit for CPU coolers 158mm

Οπότε αναγκαστικά κοιτάς για ψύκτρα με ύψος μικρότερο από 15.8 εκατοστά. Μήπως να το σκεφτόσουν για κάνα Corsair H50/H60?

Μακριά από Shuriken και γενικά από ψύκτρες με top down σχεδιασμό. Στην πλειοψηφία τους δεν αποδίδουν πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σρυ για το διπλό ποστ το κινητό μ τα παίζει ώρες ώρες . Έχεις κάποιο λινκ από αυτές Π λες ? Πάντως αν πάω σε κατώτερης κατηγορίες . Δλδ δεν θα μπορώ ν πάω σ overclocking .

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον Γιώργο απλά οι συγκεκριμένες υλοποιήσεις (H50 / H60) ξεπερνάνε κατά πολύ όμως το budget που έχεις θέσει σαν ψυχολογικό όριο γιαυτό και πρότεινα την Shuriken που μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου σε χαμηλότερες θερμοκρασίες από την stock ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεπερνάει κατά πολύ θα έλεγα μακάρι να τα είχα να τα σκάσω .. Αλλά που καιρός για τέτοια . Μόνη λύση Π βλέπω ειναι να πάρω ή 612 ή A50 κ να έχω ανοιχτό Στο πλάι. Το κουτί

Link to comment
Share on other sites

Σρυ για το διπλό ποστ το κινητό μ τα παίζει ώρες ώρες . Έχεις κάποιο λινκ από αυτές Π λες ? Πάντως αν πάω σε κατώτερης κατηγορίες . Δλδ δεν θα μπορώ ν πάω σ overclocking .

No probs :) Σίγουρα είναι προτιμότερες από την stock ψύξη όλες αυτές οι φθηνές aftermarket, αλλά μην περιμένεις και θαύματα στο overclocking. Καλύτερα κάνε υπομονή λίγο καιρό και μάζεψε λίγα περισσότερα χρήματα να πάρεις μια Corsair H60 :)Corsair Hydro Series H60 High Performance Liquid CPU Cooler | Skroutz.gr

Το ξεπερνάει κατά πολύ θα έλεγα μακάρι να τα είχα να τα σκάσω .. Αλλά που καιρός για τέτοια . Μόνη λύση Π βλέπω ειναι να πάρω ή 612 ή A50 κ να έχω ανοιχτό Στο πλάι. Το κουτί

Όχι ανοικτά κουτιά! Χαλάει το airflow και θα μπάζει σκόνη μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ το θέμα δεν είναι ν περιμένω ή όχι . Ανήμουν ανεξάρτητος οικονομικά κ αν δεν ήμουν τουλάχιστον 2 χρόνια άνεργος κάτι θα γινόταν. Trust me !

Link to comment
Share on other sites

Ok οπότε το αφήνουμε αυτό.

Διαβάζοντας το πρώτο post πάλι, είδα ότι αναφέρεις ότι μετά την αλλαγή πάστας και επανατοποθέτηση της stock ψύκτρας, είχες πάλι idle 60*C και σε full load 88*C. Αυτό σημαίνει ότι δεν πάτησε καλά η ψύκτρα γιατί κανονικά οι θερμοκρασίες σου θα έπρεπε να ήταν πολύ χαμηλότερες.

Τώρα από 'κει και πέρα περίμενε μπας και σου προτείνει κάποιος άλλος μια μικρή ψύκτρα γιατί δεν τις έχω παρακολουθήσει τον τελευταίο καιρό και δεν ξέρω τι άλλες αξιόλογες μικρές λύσεις παίζουν.

Πάντως να ξέρεις ότι λογικά δεν έχει πατήσει σωστά το stock cooler. Δοκίμασα μία να την βγάλεις και να την βάλεις ξανά γιατί έπρεπε να είχες χαμηλότερες temps! Με το stock cooler πιστεύω θα μπορέσεις να παίξεις στα 3.6-3.8GHz ακολουθώντας έναν σωστό οδηγό όπως αυτός: http://www.hwbox.gr/reviews/3865-review-overclocking-guide-gigabyte-ga-ex58-extreme-core-i7-920-4-ghz.html

Link to comment
Share on other sites

Ok οπότε το αφήνουμε αυτό.

Διαβάζοντας το πρώτο post πάλι, είδα ότι αναφέρεις ότι μετά την αλλαγή πάστας και επανατοποθέτηση της stock ψύκτρας, είχες πάλι idle 60*C και σε full load 88*C. Αυτό σημαίνει ότι δεν πάτησε καλά η ψύκτρα γιατί κανονικά οι θερμοκρασίες σου θα έπρεπε να ήταν πολύ χαμηλότερες.

Τώρα από 'κει και πέρα περίμενε μπας και σου προτείνει κάποιος άλλος μια μικρή ψύκτρα γιατί δεν τις έχω παρακολουθήσει τον τελευταίο καιρό και δεν ξέρω τι άλλες αξιόλογες μικρές λύσεις παίζουν.

Πάντως να ξέρεις ότι λογικά δεν έχει πατήσει σωστά το stock cooler. Δοκίμασα μία να την βγάλεις και να την βάλεις ξανά γιατί έπρεπε να είχες χαμηλότερες temps! Με το stock cooler πιστεύω θα μπορέσεις να παίξεις στα 3.6-3.8GHz ακολουθώντας έναν σωστό οδηγό όπως αυτός: http://www.hwbox.gr/reviews/3865-review-overclocking-guide-gigabyte-ga-ex58-extreme-core-i7-920-4-ghz.html

Ο χριστός κ η μάνα του ! 3.6. 3.8 ??! Εδώ 3.0 τόλμησα να. Τ πάω με λίγο πειραγμενες μνήμες και κατάρευσε το μηχάνημα .! Πάντως να πω την αλήθεια αν κ τεχνικός τελειόφοιτος στο θέμα hardware ειμαι πολύ κότα δεν εμπιστεύομαι τα χέρια μ καθόλου ! :-P

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο τον οδηγό και θα καταλάβεις ότι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται. Τις μνήμες τις βάζεις στον μικρότερο διαιρέτη με χαλαρά timings αρχικά και απλά ασχολείσαι με το CPU. Μετά πιάνεις και τις μνήμες για να δεις μπας και σε συμφέρει να παίξουν πιο ψηλά ή τελοσπάντων αν μπορούν να παίξουν πιο ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με αδερφέ τον έχω διαβάσει μέρες τώρα κ ήταν από τους λόγους να ασχοληθώ ώστε να με βοηθήσει στο μελών στην δουλειά μου ! Και ειναι απίστευτα τέλειος οδηγός . Αν καταφέρω κ κατεβάσω θερμοκρασίες θα το επιχηρισω αν κάνει κανένα μπαμ θα δείξει :-P πάντως εκκρεμεί ένα χειρουργείο π πρέπει να κάνω . Ίσως μετά κάτι γίνει . Θα φέρω κ εννοείτε φίλο μ να ξαναβαλουμε το cooler κ θα δείξει ! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας ! Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα αφήσω μυνημα σε αυτό το thread .στην τελική ΑΝ πορεί ο Αρκάς που μένει κ Άλιμο να συναντηθώ μαζί τ που μένουμε δίπλα περιοχή για το overclocking .

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ Deathsade, θα περιμένουμε update αν τελικά όλα πάνε καλά :) Επίσης καλή επιτυχία με την εγχείρισή σου :T:

Και τέλος μην αγχώνεσαι, δεν μπορείς να κάψεις το CPU γιατί έχουν protections πλέον. Μόνο δίνοντάς του τρελό VTT ίσως και να καεί. Μιλάω για 1.6V+ VTT με αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα Παιδία !

Επεστρεψα δυναμικα ! πλεον ειμαι καλα και με μια Corsair H60 πανω στον υπολογιστη μου !!!!!

είμαι πολυ ενθουσιασμενος βνα σας πω τα αποτελεσματα !!

Βέβαια δυστιχως το κουτι μου δεν το χωρεσε . Αλλα εβαλα το ψυγειο αντι για οριζοντια το εβαλα καθετα στο πισω μερος γιατι ακουμπουσε στο τροφοδοτικο ! και οταν το εβαλα οριζοντια δεν εκλεινε το πλαιανο συρταροτο καπακι ! και ετσι αναγκαστικα το εχω ανοιχτο ! βεβαια εχω και 2 γατουλες και για να μην κανουν καμια ζημια και παθουν και τπτ εχω 2 επιλογες , ι να κοψω το πλαιανο καπως . η οπως μου ειπε ο τεχνικος μου να παω στην καλυτερη λυση για να μην αλλαξω κουτι ! να βαλω μια συτα μικρη στο πλαι ! ετσι και ο αερας θα περναει και δεν θα εχω καποιο προβλημα ! βεβαια θα πρεπει να ανοιξω τρυπες στο κουτι κτλπ αλλα οταν δεν εχεισ λεφτα ..

Τελικα η προηγοθμενη stock cooler ηταν στον αερα ! ειχε σπασει το ενα κουμπομα στο ποδαρακι !

Βεβαια δεν μετανιωσα τα λεφτα που εδωσα στην h60 και δειτε γιατι !

i 920 @ 3.0 Ghz Ram 1200 Mhz 31 C IDLE + Air Contition στο Δωματιο !

Game Alan Wake (μονο για τεστ για 2 λεπτα ) δεν ανεβαινε πανω απο 35 !!

i7 920 @ 3.2 Ghz Ram 1600 Mhz ( εχω corsair 1600 Mhz και δεν το ηξερα ! και μου ειπαν οτι δουλευν στα 1066 !! δεν θυμαμε γιατι ! ) 34 C IDLE + Air Contition στο Δωματιο !

Game Alan Wake (μονο για τεστ για 2 λεπτα ) δεν ανεβαινε πανω απο 38 !!

Και μετά φυσικα εκλεισα στο air condition και ειχα 38 - 40 C IDLE Σταθερα !

επίσεις εβαλα ενα extra Fan στο ψυγειο και μιλαμε το μηχανιμα ξερετε ΠΕΤΑΕΙ !

δλδ μικρο κολληματακια , αργο ξεκινημα windows και κλεισημο ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΙΚΑΝ !!!

βεβαια οι σερβερ του παιχνιδιου που παιζω θα ανοιξουν σε μια ωρα και εκει θα γινει το τρελο τεστ οσο μπορω λογο τις ενχυρησης αλλα δεν πιστεθω να ανεβει πανω απο 50 + γτ με το παιχνιδι αυτο ανοιχτο το CPU χρεισιμοποιει μονο 25 % οποτε καταλαβενετε !!

Περιμενω τις αποψεις σας !

ΥΓ : Συγνωμη για τα οργογραφικα ! δεν γραφω σχεδον ποτε στα ελληνικα ! :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now