Deathshade

Ψύκτρα για i7 920

Recommended Posts

μπράβο φιλαράκι που είσαι καλα κ ξανά κοντά μας.

για να κάνεις μια τρυπα στο πλαινο δε χρειαζεσαι λεφτα.

ενα ποτηροτρύπανο χρειάζεται κ ενα καλο δράπανο.

αν εχει κάποιος φιλος σου ,συγγενής σου ,η αν ξέρεις κάποιον στη γειτονιά σου να κάνει μαστορέματα πες του. αλλιώς πάρε ενα περιστροφικό εργαλείο από το lidl. προχτές που πήγα το ειχε. αν θυμάμαι καλά κάπου 20 ευρω είχε.

Link to comment
Share on other sites

ναι ! βρηκα στην αποθηκη μια συτα η οποια ειναι πολυ καλη για καποιο λογο ειναι χρυση λολ :P φαντασου μια σιτα που βαζουμε στα παραθυρα στο πλαι κομμενη κτλπ ετσι και σκονη δεν μπαινει κ περνει αερα μεχρι να παρω αλλο κουτι . :P καλα αμα παρω αλλο κουτι υα δω κατι θερμοκρασιες 10 - 15 Ψ πιο κατο χαλαρα ! αλλα για πειτε μου εντυπωσεις οπως το εκανα ? μπορω να ανεβασω εικονες να δειτε αν τα εκανα καλα κιολας :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια οσων αφορα τις μνημες . ειχα καποιες μπλε οθονες .. πως μπορω να επικοινωνοισω με καποιων να μου πει βημα βημα ? :)

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το memtest32, γραψ'το σε ενα cd ή βάλε το σε ένα flashακι και bootαρε απο αυτο.

αν δε σου βγάλει errors ασ'το να κάνει 2-3 περάσματα για να είσαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Και Παλι ! Μου ειπαν να βαλω τις μνημες με timings 9-9-9-24 2T και είχα τις μπλε οθονες με πολλαπλασιαστη 10x για να το παω στα 1600 που ειναι οι μνημες μου . Βεβαια εγω το κατεβασα σε

8-8-824 2Τ με πολλαπλασιαστη 10 Χ παλι για να ειμαι στα 1600 και σε 3 ωρες gaming πεταγε το μηχανημα κανενα προβλημα ως τωρα ..

το memtest θελω να το κανω αλλα δεν ξερω πως .. βρηκα στο forum εδω πως θα κανω bootable USB το εκανα .. μετα εκανα επικολληση το memtest to exe στον εξωτερικο σκληρο μου που τον εκανα bootable αλλα οταν παω να bootarw δεν ξερω τι να επιλεξω ! μου βγαζει βεβαια επιλογη USB-HDD αλλα μπαινει στα windows παλι :( ..

το καλο για μενα θα ηταν αν χρησιμοποιει καποιος skype να μου δωσει καποιες οδηγιες βημα βημα γτ μεσω forum ειναι λιγο καπως περιμενοντας με αγωνια μυνημα ! :P

Link to comment
Share on other sites

Επισεις εχω προσπαθησει να στειλω private μυνημα στον George o/c αλλα για καποιο λογο δεν στελνει .. τα απεσταλμενα ειναι 0 . αν μπορει ας απαντησει εδω η με ενα prive

Link to comment
Share on other sites

Για να σου κρατάει τα απεσταλμένα μηνύματα πρέπει να το αλλάξεις ο ίδιος στον πίνακα ελέγχου. User CP ---> Επεξεργασία Επιλογών ---> Τσεκάρεις το Save a copy of sent messages in my Sent Items folder by default.

Μπορείς να μας πεις ακριβώς ποιες μνήμες έχεις; Αν είναι όντως 1600MHz 9-9-9 από το εργοστάσιο, τότε βάλε τις χειροκίνητα εκεί, δώσε 1.67 DRAM Voltage και ανέβασε το IMC/DRAM (το VTT τελοσπάντων) στα 1.3V πχ.

Για να τρέξεις το MemTest πρέπει να το κάψεις σε CD ή να το βάλεις σε bootable flashάκι. Υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο Internet για το πως καις Image σε CD ή σε bootable flash, google it :D Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το HCI Memtest, να το ανοίξεις 4 φορές, να βάλεις 800MB στο καθένα (αν έχεις 4GB μνήμες σύνολο) και να τα αφήσεις να πάνε μέχρι 300% όπως στην παρακάτω φωτογραφία:

1354bd4419f29c86.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια ! τρεχω τα τεστ . και βαζω τα αποτελεσματα και ολες τις ρυθμισεις μου

και αυτες ειναι οι μνημες μου !

Dominator

επισεις ακουω μηνες τωρα εναν ηχο μαλλον σε καποιον σκληρο μετα απο ωρες ανοιχτο το pc παιζοντας η κατι αλλο δεν θυμαμε .σαν να φορτονει γρηγορα καποιος σκληρος σαν να γυρναει γρηγορα και στο τελος σαν να χτυπαει ενα τακ τακ . και μετα σταματαει και μετα παλι τα ιδια . αλλα ποτε δεν του εδωσα σημασια . τωρα του εδωσα που ειναι στο πλαι ανοιχτο και ακουγετε .

Link to comment
Share on other sites

Εικόνα 1

CPU Clock Ratio x20

BCLK Frequency 160

Εικόνα 2

CPU Clock Ratio x20

Turbo Boost Disabled

Multi-threading Enabled

Όλα τα άλλα disabled

Εικόνα 3

QPI Link Speed στο μικρότερο που έχει

Uncore στο μικρότερο που έχει

Isochronous Support Enabled

Εικόνα 4

CPU Clock & PCI-E Drives όπως την εικόνα

CPU Skew δοκίμασέ το στα 100ps

IOH Skew δοκίμασέ το στα 300ps

Εικόνα 5

Με την σειρά που στα λέω

8-8-8-24

1Τ, δοκίμασε και με 2Τ

Στα Advanced DRAM Features βάλε το tRFC στα 110

Εικόνα 6

CPU Vcore 1.3V

QPI/VTT Voltage 1.3V

IOH Core 1.15V

DRAM Voltage 1.67V

Κάνε και enable το Load Line Calibration.

Ελπίζω να δουλέψουν όλα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

μια μικρη παρενθεση

πηγα στο bios και ειδα τα παρακατω

το DRAM ειναι στο auto 1.5 V και οι πιο κοντινες τιμες στο 1.67 που μου ειπες φιλε ειναι 1.660 κ 1.680 . Τι να βαλω ?

επισης στο IMC/DRAM (VVT) ειναι στο auto 1.175 V και οι πιο κοντινες τιμες στο 1.3 που μου ειπες φιλε ειναι 1.293 κ 1.313 . Τι να βαλω ?

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα αυτά Π μ είπες . Ο μηχάνημα δεν ανοίγει καν !! Έχω τρελαθεί !! Ανοίγει για 5 δευτέρα. Κι σβήνει ! Ξανά ανοίγει για 5 δευτέρα κι πάλι σβήνει όλα αυτά από μόνο τ χωρίς να εκπέμβω εγώ Δεν δείχνει τίποτα. Στην οθόνη ! Ούτε bios μπορώ να μπω ωχ θεέ μ τι να καν. Τώρα !!!

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό το σύστημα, βγάζεις μία την μπαταρία της μητρικής, την ξαναβάζεις και δοκιμάζεις ξανά. Θα ανάψει μην αγχώνεσαι :)

Αυτό απλά πάει να πει ότι κάποιο setting δεν του άρεσε και θα πρέπει να το βρούμε ;)

Link to comment
Share on other sites

ku7p1.jpg

Και ολα αυτα χαρη σε σενα και στον οδηγο που μου ειχες δωσει παλια με την μεθοδο τησ ΑΠΑΛΟΙΦΗΣ !!

Εκανα ακριβως οτι μου ειπες !

Το μονο που δεν πειραξα ηταν Αντι για 1Τ το εβαλα 2Τ Με Multiplier x10.0

Και Επισεις Πριν Ειχα το Performance Sto EXTREME ξεχασμενο . Και το εβαλα Turbo που ηταν απο Default !

Τελος Το QPI Link x36 Στα 5 και κατι Ghz Και Uncore Frequency στο 21 για να φτασει κοντα στα 2600 Mhz (2400 και κατι ή 2500 και κατι δεν θυμαμε :P ) και οχι x13 που το εχει ο οδηγος ! γιατι εχω αλλη μητρικη απο τον οδηγο και επραξα αναλογως !

Θελω να μου πεις αν επραξα σωστα και σοφα !

Θα Ανεβασω σε λιγο φωτογραφιες με τις τελικες ρυθμισεις .

Μπορω τωρα ολες αυτεσ τις αλλαγες που εκανα να τις κανω Save Σαν ενα Προφιλ ?

ΥΓ : Το Vcore μπορει να το εβαλα εγω 1.3V αλλα μου το περνει ως 1.26V δεν ξερω γιατι :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και παλι !

Θα ηθελα να μου απαντησετε σε κατι σας παρακαλω !

Μετα απο τοσο καιρο το μηχανημα σε καποια φαση δεν θυμαμε ποσο καιρο αρχισε να σερωετε λιγο .. και ειδα ξαφνικα πως το bios γυρισε το overclocking μου στα default !

και ειδα αυτο το μυνημα !

54ffbf88318ee1.jpg

τι γινετε ξερετε ? το εκανα load παλι το προφιλ μου και ολα καλα . αλλα δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι ..

οι ρυθμησεις μου τις εχς ποιο προιγουμενα post !

απαντηστε μου αν μπορειτε ! :)

Edited by GoriLLakoS
Resize Pic 800x600
Link to comment
Share on other sites

@Deathshade κάνε resize ωρέ σε 800x600 ή 900x700 πριν ανεβάζεις pics γιατί ξεχείλωσε η σελίδα :T:

Μήπως σου έκλεισε καμια φορά το PC ή έφαγες κανένα restart και στο έγραψε αυτό?

Απο θερμοκρασίες πως έισαι όταν λειτουργεί? :)

Link to comment
Share on other sites

απο θερμοκρασιες ειμαι τελεια ! 37 idle (χωρις air condition με air condition κατεβαινει κιαλο . ) full load απο οσο θυμαμε οταν το εκανα τεστ στις αρχες δεν ηθελε να ξεπερασει τους 45-47 το ιδιο οταν παιζω ωρες με ar condition ανοιχτο 45 MAX δεν παει παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μετα απο πολυ καιρο !

Συνεχιζω να εχω το ιδιο προβλημα με το μηχανημα .

το ιδιο μυνημα τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα οταν θα πατησω το κοθμπι να ανοιξει το PC κλεινει μετα απο 2 δευτερα και ξανα ανοιγει και οταν παω στο bios μου βγαζει αυτο το μυνημα και μου πηγαινει πισω το O/C στα 2.66 δλδ στα default .

Ενω εχει περασει με επυτιχια ΟΛΑ τα τεστ π του εκανα τοτε . για μνημες και επεξεργαστη .

Οι ρυθμισεις μου ειναι στα προηγουμενα ποστ

Αν σας ειναι ευκολο πες τε μου τι να κανω γτ αρχιζω και φοβαμε . θελω να κανω format για ελαφρυνω λιγο το μηχανημα τοσο καιρο ετσι π ειναι χωρις format πανω απο 8 μηνες για να δουλευω το cubase ποιο ανετα .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now