PCLord

Maximus IV GENE-Z Bios Update για IVY Bridge

Recommended Posts

Καλησπέρα!!

Ένας φίλος μου είχε αγοράσει το motherboard του τίτλου και την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασε και τον Intel 3770K IVY Bridge.:L..

To ζήτημα είναι το εξής, το mobos προορίζεται για Sandy Bridge και με bios update δέχεται και IVY Bridge.

Οπότε, όταν έβαλε την CPU πάνω (μαζί με psu,ram,gpu,κλπ) και πήγε να ξεκινήσει το pc, του "πέταξε" κωδικό F2 στο debug led..

Με λίγο ψάξιμο,αυτό που κατάλαβα είναι πως το pc δεν πρόκειται να boot-αρει αν δεν κάνει bios update έτσι ώστε να υποστηρίζει την CPU..

και το ερώτημα :

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο χωρίς να βάλει πάνω CPU Sandy bridge?

(δεν υπάρχει κάποιος γνωστός με τέτοια CPU,το ψάξαμε... )

Αν ναι,πώς γίνεται κάτι τέτοιο..?

:handshake...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η λύση φίλε μου: How to use ASUS ROG USB BIOS Flashback

Και ακριβώς με τον ίδιο τρόπο χωρις να έχω τπτ στη μητρική, μόνο ρεύμα, φλάσαρα την maximus

iv extreme...;)

Κατέβασε το κατάλληλο bios, διαβασε σωστά τις οδηγίες και λογικά θα τα καταφέρεις...;)

Link to comment
Share on other sites

επειδή το παλεύω ώρες αυτό που πρότεινες το έχω δει αλλά δεν υπαρχή στην Maximus IV GENE-Z =/ δεν έχει ούτε καν το κουμπί που λέει...!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις από το ebay έτοιμο φλασαρισμό bios chip για τη μητρικη.

Επίσης ψάξε και βρες στα φορουμ rog.asus.com και xtremesystems.org τον Raja@Asus, και

ρωτησε τον μηπως μπορει να σου στειλει εκεινος κατευθειαν ετοιμο το bios chip.

Αλλιως πρεπει να βρεις sandy bridge να φλασαρετε τη μητρικη οπως παλια και μετα να βαλετε

τον ivy

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα και πάλι :lol

Επειδή προέκυψαν ακόμα 2-3εις φίλοι μου που έχουν το ίδιο πρόβλημα(με την ίδια mobos) άμα τους πω να πάρουν αυτόν Intel Celeron G530 (s1155, 2,4 GHz, 2 MB) θα δουλέψει ? 38$κάνει θα κάνουν την δουλειά τους?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα και πάλι :lol

Επειδή προέκυψαν ακόμα 2-3εις φίλοι μου που έχουν το ίδιο πρόβλημα(με την ίδια mobos) άμα τους πω να πάρουν αυτόν Intel Celeron G530 (s1155, 2,4 GHz, 2 MB) θα δουλέψει ? 38$κάνει θα κάνουν την δουλειά τους?

Ναι μια χαρά θα δουλέψει για κάνεις update στο τελευταίο BIOS :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now