lsavvaid

Νεος υπολογιστής

Recommended Posts

Γεια σας και από μένα!

Θέλω την γνώμη σας για το νέο υπολογιστή που θέλω να πάρω

οροφή τα 1200ευρώ

έχω πληκτρολογιο,ποντικι,ηχεία οπότε θέλουμε όλα τα άλλα και οθόνη φυσικά

Η χρήση θα είναι και παιχνίδια σύγχρονα bf3 κτλ αλλά και όλα αυτά που κάνει ο μέσος χρήστης συν αν τρέξει κανένα vm.

Είμαι ανάμεσα σε σύνθεση με 8120 amd και τους νέους intel 3570κ (ο αντίστοιχος του ι2500κ φαντάζομαι)

Κατά κράτος βλέπω κερδίζει η intel με το ανάλογο παραπάνο χρηματικό τίμημα

Θα ήθελα τις προτάσεις σας και κυρίως σε συνθέσεις με intel γιατί έχω να αγοράσω intel από την εποχή του p4 1,7

μητρικές με ποιο chipset z77 ή 75?

μακροπρόθεσμα θα με ενδιέφερε και το ο/c

Γενικά με προιόντα intel έχω καιρό να ασχοληθώ οπότε κάθε βοήθεια δεκτή

Για κάρτα λέω 7850 μιας και ο μικρός αδερφος παίζει παιχνίδια

οθόνη για 24άρα κάτι

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :T:

Οθόνη: Msystems.gr - Προϊόντα - Dell U2412M Ultrasharp 24¨ Wide LED (Rev.A04) 229?

CPU: Intel Ivy Bridge 3570K Msystems.gr - Προϊόντα - Intel Core i5-3570K 222?

Μητρική: Προτίμησε κάποια Gigabyte ή Asrock που είναι εύκολο να τις βρείς στην Ελλάδα

και είναι γενικά καλές και σε general usage αλλά και σε ελαφρύ OC για αργότερα που λές.

Θα βρείς αρκετές εκδόσεις, απο τις πολύ απλές και βασικές μέχρι και εξοπλισμένες με κεραίες για BlueTooth και WiFi. Εάν προσδιορίσεις τι ακριβώς θέλεις και τι δεν σε νοιάζει να έχεις, θα έιναι πιο έυκολο να σου προτείνουμε μια. FYI http://www.hwbox.gr/reviews/16328-gigabyte-z77x-ud3i-wb-wifi-review-proti-parousiasi-tou-z77-sto-hwbox.html & http://www.hwbox.gr/reviews/16498-intel-ivy-bridge-core-i5-3570k-review.html (απλή UD3 χωρίς WiFi) Τιμή θα βάλουμε μια που πάιζεις +/- 10-20? και πάμε στα 160?

Κάρτα γραφικών: 7850 ~270?

Ram: Προτίμησε κάποιο κιτάκι 2x4GB απο 1600MHz και επάνω. Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάς για 2000MHz και οι τιμές αρχίζουν στην Ελληνική αγορά από ~75? Corsair, Kingston, G.Skill ότι πάρεις σε αυτή την κατηγορία/τιμή πάνω κάτω τα ίδια έιναι.

Τροφοδοτικό: Corsair 650W Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W 80+ Bronze Certified (CMPSU-650TXV2EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr 93?

SSD: Intel 120GB Series 330 http://www.hwbox.gr/hot-deals/16915-intel-120gb-330series-99-a.html μόνο για σήμερα 99? και ξεμπέρδεψες με τον SSD

HDD: Δεν ξέρω πόσα GB θέλεις και χρειάζεσαι. 500GB ή 1TB ή 2TB. Οι τιμές στο περίπου πάιζουν στα 85? - 110? - 135? αντίστοιχα.

Case: Υποκειμενικό θέμα λόγω ομορφιάς. Θέλεις κάτι να κάνεις την δουλειά σου και να σου μείνουν ??? για τα υπόλοιπα (πχ 75?) ή έχεις βάλει στο μάτι κάτι συγκεκριμένο (πχ 350?)?

Έχοντας προσθέσει όλα τα παραπάνω βγαίνει κάτι λιγότερο απο 1300?. Πές με ένα απλό κουτί, DVD-RW και aftermarket ψήκτρα πάς κοντά στα 1400?. Από εκεί και πέρα, σίγουρα απο εδώ και απο εκεί μπορείς να γλιτώσεις το 200άρι για να βγείς ντάν στα 1200?.

Όταν λέω απο εδώ και απο εκεί εννοώ να γλιτώσεις ένα 30? απο το τροφοδοτικό βάζοντας κάποιας άλλης μάρκας ή κοιτώντας τις αγγελίες, στον δίσκο σου υπολόγισα στην τιμή το 135? του 2TB αλλά εάν βάλεις 500άρη πέφτεις άλλα 50?, μπορείς να βάλεις πιο αργές μνήμες και να κερδίσεις απο εκεί άλλο ένα 25άρι?.

Τώρα τελευταία έχει γίνει της μόδας επίσης το mrsmith.gr που έχει τιμές χώμα αλλά ακόμα δεν έχει δοκιμάσει κανείς την εγγύηση που δίνει. Απο εκεί σίγουρα μπορείς να κερδίσεις πάνω απο 200?.

Δές αυτά που σου έγραψα, απάντησε μας και συνεχίζουμε το κόψε-ράψε να έρθει το PC στα μέτρα σου και στα μέτρα της τσέπης σου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :T:

Οθόνη: Msystems.gr - Προϊόντα - Dell U2412M Ultrasharp 24¨ Wide LED (Rev.A04) 229?

CPU: Intel Ivy Bridge 3570K Msystems.gr - Προϊόντα - Intel Core i5-3570K 222?

Μητρική: Προτίμησε κάποια Gigabyte ή Asrock που είναι εύκολο να τις βρείς στην Ελλάδα

και είναι γενικά καλές και σε general usage αλλά και σε ελαφρύ OC για αργότερα που λές.

Θα βρείς αρκετές εκδόσεις, απο τις πολύ απλές και βασικές μέχρι και εξοπλισμένες με κεραίες για BlueTooth και WiFi. Εάν προσδιορίσεις τι ακριβώς θέλεις και τι δεν σε νοιάζει να έχεις, θα έιναι πιο έυκολο να σου προτείνουμε μια. FYI http://www.hwbox.gr/reviews/16328-gigabyte-z77x-ud3i-wb-wifi-review-proti-parousiasi-tou-z77-sto-hwbox.html & http://www.hwbox.gr/reviews/16498-intel-ivy-bridge-core-i5-3570k-review.html (απλή UD3 χωρίς WiFi) Τιμή θα βάλουμε μια που πάιζεις +/- 10-20? και πάμε στα 160?

Κάρτα γραφικών: 7850 ~270?

Ram: Προτίμησε κάποιο κιτάκι 2x4GB απο 1600MHz και επάνω. Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάς για 2000MHz και οι τιμές αρχίζουν στην Ελληνική αγορά από ~75? Corsair, Kingston, G.Skill ότι πάρεις σε αυτή την κατηγορία/τιμή πάνω κάτω τα ίδια έιναι.

Τροφοδοτικό: Corsair 650W Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W 80+ Bronze Certified (CMPSU-650TXV2EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr 93?

SSD: Intel 120GB Series 330 http://www.hwbox.gr/hot-deals/16915-intel-120gb-330series-99-a.html μόνο για σήμερα 99? και ξεμπέρδεψες με τον SSD

HDD: Δεν ξέρω πόσα GB θέλεις και χρειάζεσαι. 500GB ή 1TB ή 2TB. Οι τιμές στο περίπου πάιζουν στα 85? - 110? - 135? αντίστοιχα.

Case: Υποκειμενικό θέμα λόγω ομορφιάς. Θέλεις κάτι να κάνεις την δουλειά σου και να σου μείνουν ??? για τα υπόλοιπα (πχ 75?) ή έχεις βάλει στο μάτι κάτι συγκεκριμένο (πχ 350?)?

Έχοντας προσθέσει όλα τα παραπάνω βγαίνει κάτι λιγότερο απο 1300?. Πές με ένα απλό κουτί, DVD-RW και aftermarket ψήκτρα πάς κοντά στα 1400?. Από εκεί και πέρα, σίγουρα απο εδώ και απο εκεί μπορείς να γλιτώσεις το 200άρι για να βγείς ντάν στα 1200?.

Όταν λέω απο εδώ και απο εκεί εννοώ να γλιτώσεις ένα 30? απο το τροφοδοτικό βάζοντας κάποιας άλλης μάρκας ή κοιτώντας τις αγγελίες, στον δίσκο σου υπολόγισα στην τιμή το 135? του 2TB αλλά εάν βάλεις 500άρη πέφτεις άλλα 50?, μπορείς να βάλεις πιο αργές μνήμες και να κερδίσεις απο εκεί άλλο ένα 25άρι?.

Τώρα τελευταία έχει γίνει της μόδας επίσης το mrsmith.gr που έχει τιμές χώμα αλλά ακόμα δεν έχει δοκιμάσει κανείς την εγγύηση που δίνει. Απο εκεί σίγουρα μπορείς να κερδίσεις πάνω απο 200?.

Δές αυτά που σου έγραψα, απάντησε μας και συνεχίζουμε το κόψε-ράψε να έρθει το PC στα μέτρα σου και στα μέτρα της τσέπης σου :)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

1) Για οθόνη είμαι ανάμεσα σε αυτήν και την λίγο ποιο φτηνή dell 23άρα με τα 195 ευρώ. Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά (πλην της 1'') και το pivot που εμένα μου είναι πρακτικά άχρηστο; αξίζει;

2)Για cpu συμφωνώ 3750Κ

3) Για μητρική είμαι ανάμεσα στην Asrock Socket 1155 Z77 Extreme4 GLan Audio Raid (137Ε) ή Gigabyte Socket 1155 GA-Z77X-UD3H GLan Audio Raid (160Ε)

wifi και σχετικά έξτρα δεν τα θέλω, με ενδιαφέρει κάποια στιγμή να κάνω όμως o/c

η gigabyte εχει 1 χρόνο παραπάνω εγγύηση

για την asrock διάβασα καλά λόγια και σε υποδοχές είναι ίδιες

τι προτείνεται ανάμεσα στα δύο;

4)Τροφοδοτικό το corsair 650txv2 το εχω πάρει και για άλλο σύστημα και μου άρεσε

5)Δίσκο εκτός από αυτόν που λέτε έλεγα κάτι ανάμεσα σε

vertex III 120 ή crusial M4

ποιος θεωρείται καλύτερος-αξιόπιστος

6)Κάρτα την 7850 αλλά σε sapphire έχει 245Ε με μόνο μειονέκτημα τα 2 έτη εγγύση αντί για 3

7) για μνήμη με 1600άρες το σκοτώνω το σύστημα; έχει νόημα να πάω σε 2000MHz

Ευχαριστώ και περιμένω κριτικές και προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες καταρχήν

7) για ivy οσο πιο γρήγορες μνήμες τόσο καλύτερα

3) για mobo εγώ προτείνω το asrock . ευκολο o/c , εχει πανω ο,τι χρειάζεται ενας μεσος χρήστης και εμφανισιακά ειναι κλάσεις ανώτερο.

4) συμφωνώ και επαυξάνω αλλά επίσης προτείνω και το xfx 650 pro (με seasonic guts και 5 χρόνια εγγύηση) ανάλογα και με το κουτι που θα πάρεις διότι εχει πολλά και μακρυά καλωδια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Για την μητρική κλείνω προς asrock και εγώ

Για το τροφοδοτικό θα το δω και το xfx

Μερικές απορίες ακόμη

Την απλή 7850 ή την 7850 o/c ;

μικρή διαφόρα στην τιμή αλλά αξίζει;

Ευχαριστώ

Σε sapphire θα την πάρω

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη για κιτ ram 8 gb δοκιμασμένο;

θα μπεί στην σύνθεση με τον 3570Κ

είδα τις patriot στα 2133 και κόστος 79Ε

κάποια άλλη πρόταση ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now