JC_Denton

Τα Windows Vista τριπλασίασαν το ποσοστό τους στην αγορά

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4648638a8adf280.jpg[/WRAPLEFT] Πολλοί είναι αυτοί που έχουν προβλέψει πως τα Windows Vista της πασίγνωστης Microsoft δε θα είναι σε καμία περίπτωση τόσο επιτυχημένα όσο τα Windows XP της ίδιας εταιρείας. Πράγματι, το να φτάσει ένα λειτουργικό τα ποσοστά των ΧΡ στην αγορά είναι κάτι πολύ δύσκολο, μιας και το διάσημο λειτουργικό έχει πολλούς οπαδούς και υποστηρικτές.

Το θέμα φυσικά είναι πως η Microsoft προσπαθεί να προωθήσει το νέο της OS όσο περισσότερο μπορεί, σχεδόν επιβάλλοντας την εγκατάστασή του σε κάθε νέο PC, ενώ οι διαφημίσεις του βρίσκονται παντού στην καθημερινότητά μας.

Έτσι, με αυτές τις προωθητικές τακτικές, η εταιρεία κατάφερε και τριπλασίασε το ποσοστό των PC που έχουν Windows Vista, από αυτό που είχαν πριν ένα χρόνο. Συγκεκριμένα το ποσοστό τον Ιούνιο έφτασε το 16.14%, ενώ πριν 12 μήνες βρισκόταν στο 5.43%, μια αύξηση της τάξης του 297%.

Άνοδο παρουσίασε και το Mac OS, το οποίο αύξησε το ποσοστό του στο 7.94%, ενώ τα "αθάνατα" Windows XP παρουσίασαν μικρή πτώση, της τάξης του 1%, πέφτοντας στο 71.20% του μεριδίου της αγοράς.

Με νούμερα σαν αυτά, οι αναλυτές προβλέπουν ότι τα Vista θα ξεπεράσουν το 30% της αγοράς πριν το τέλος της Άνοιξης του 2009. Σίγουρα μια καλή αύξηση αλλά όχι κάτι τόσο σημαντικό, αν αναλογιστούμε ότι τα νέα Windows 7 θα βγουν στις αρχές του 2010, με βάση τις εκτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα Vista θα μεγαλώσουν το ποσοστό τους, μόνο αν δοθεί το πακέτο Wddm2.x/DX10/Games στην αγορά. Σε διαφορετική περίπτωση οι περισσότεροι δε βρίσκουν λόγο να ξεβολευτούν από κάτι που ξέρουν για κάτι καινούριο (κι ακριβό)

Μακάρι βέβαια να αναπτυχθεί κάποιο πρωτόκολλο για 3D προγραμματισμό, είτε μέσω Cuda είτε με όποιο άλλο τρόπο, ώστε να είναι εφικτό να παίξουν τα παιχνίδια παντού (Win, Linux, Mac OSX)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Ενώ τα επί εποχής ΧΡ στο έδιναν άδειο το Laptop κι έβαζες ότι ήθελες. Επίσης όσα είχαν προεγκατεστημένα ΧΡ, σου έδιναν και δυνατότητα downgrade σε 2000 αν ήθελες...

Link to comment
Share on other sites

Guest Karxarias

Τα Vista εκει που πας να τα συνηθίσεις βλέπεις τα χάλια τους και ξενερώνεις.Οσες φορές τα βαλά τόσες φορές τα βγαλα.Αυτα δέν πρεπει να λέγονται Windows Vista,αλλα,Windows SVista ,πιστευω πως το τελευταίο τους ταιριάζει κουτί.

Πώς ονομάζεται το πιο άχρηστο , το πιο αδικαιολόγητα βαρύ και η πιο πατάτα λειτουργικό σύστημα μετα τα Windows Me ?

Windows Vista

Σβήστε τα Ολα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη επιτυχία. Όταν επί ένα χρόνο μας πρήζουν ότι θα σταματήσουν το support των XP και τελικά σταματούν την πώλησή τους, είναι φυσικό επακόλουθο να αυξηθούν οι πωλήσεις. Το θέμα είναι ότι ένα σεβαστό ποσοστό χρηστών τα αγοράζει (θέλοντας και μη) και δεν τα χρησιμοποιεί, αφού κάνουν downgrade σε XP ή (μικρότερο ποσοστό) χρησιμοποιούν Linux.

Τα ME II ή broken OS ή χαζολειτουργικό, ήταν είναι και θα παραμείνει μια τεράστια αποτυχία. Το παρομοιάζω με την trash TV της καθημερινότητάς μας, που δυστυχώς έχει μεγάλη τηλεθέαση και γι΄ αυτό συνεχίζει να υπάρχει.

Από την 1η εβδομάδα χρήσης, ξεσυνήθισα τα ΧΡ και δεν ξαναγυρίζω πίσω που να με πληρώνεις...

Κάθε φορά που διαβάζω μια τέτοια άποψη σε forum του χώρου , μπαίνω σε σκέψεις. Ή εγώ δεν ξέρω τι μου γίνεται ή κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν τι τους πουλάνε. Απλά αναρωτιέμαι. Τέσπα δε θα το συνεχίσω άλλο, γνωστές οι απόψεις όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ του "εσύ δεν ξέρεις τι σου γίνεται" και "δεν ξέρω τι μου πούλησαν", ισχύει το πρώτο.

Έχω στημένα στο μηχάνημά μου, 6 διαφορετικά λειτουργικά για διάφορους λόγους. Το περιβάλλον που τα στηρίζει (VM Workstation) "κάθεται" σε Windows Vista 64bit και δουλεύει τέλεια. Η ίδια εφαρμογή που υπάρχει και για Linux, θέλει ένα κάρο ρυθμίσεις για να στηθεί, ενώ στα Win παίζει με το κλασσικό setup.exe, next, next, finish... Να πω για τις μετέπειτα ρυθμίσεις επειδή έχει Virtual κάρτες δικτύου? Επειδή παίζει με ΝΑΤ? Άσε, γιατί καλύτερα να κάνω διδακτορικό...

Μιλάς για τα Vista σε κάθε ευκαιρία κατηγορώντας τα και παρομοιάζοντάς τα με τα ΜΕ. Όσο περισσότερο το λες, τόσο επιβεβαιώνεις πως δε γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται κι ότι σίγουρα δεν τα έχεις δουλέψει παραπάνω από ένα ΣΚ. Τα ΜΕ ήταν απλά μια αλλαγή στο Interface των 98b κι τίποτα παραπάνω. Πουλήθηκαν για ελάχιστο χρονικό διάστημα και ουδέποτε μπήκαν σε laptops ή κάτι ανάλογο. Σε λιγότερο από 9 μήνες μετά την κυκλοφορία τους, βγήκαν τα 2000 που είχαν μεγάλη απήχηση ιδιαίτερα όταν υποστηρίχθηκαν από drivers. Δε νομίζω να έχουμε εδώ πέρα την ίδια περίπτωση. Αν νομίζεις ότι τα Vista είναι απλά ένα καινούριο interface, πήγαινε στο site της Microsoft και διάβασε το documentation που υπάρχει να μάθεις και δυό πράγματα.

Εγώ προσωπικά τα έστησα Νοέμβριο 2006 κι έκτοτε έκανα ένα προληπτικό format, για τον φόβο των Ιουδαίων επειδή αντιμετώπισα πολλά προβλήματα από χαλασμένο τροφοδοτικό και δεν ήθελα να ρισκάρω corrupted files. Μετά από 5-10 καθημερινά BSoD, αν είχα ΧΡ θα είχα ήδη κάνει 30 format ενώ με τα Vista δε χρειάστηκε ούτε να μπω σε safe mode. To format έγινε πολύ εύκολα, χωρίς τη χρήση floppy, που θα χρειαζόμουν αν έβαζα ΧΡ, γιατί όλοι μου οι δίσκοι βρίσκονται σε raid που δεν υποστηρίζουν. Το τελευταίο reboot το έκανα πριν 39 ημέρες όταν έβαλα τον τελευταίο driver της nVidia που βρήκε. Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα έχω εγκαταστήσει/απεγκαταστήσει προγράμματα, έχω παίξει παιχνίδια, έχω δουλέψει με VMs, έχω surfάρει, έχω κάνει rip ταινίες, έχω τρέξει benchmarks, μοιράζω αδιάκοπα torrents, έχω επεξεργαστεί κάποια video από γάμους/βαφτίσια, κάνω καθημερινά synchronize το κινητό μου, μπαίνω με VPN στο γραφείο και δουλεύω, τρέχω Visual Studio & SQL Server, κλπ.

Εσύ κύριε, που μόνο να κατηγορείς γνωρίζεις, μπορείς να τα κάνεις ΟΛΑ αυτά σε ένα μόνο σύστημα, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις reboot για 30+ ημέρες? Φυσικά και όχι. Αρχικά, παιχνίδια στο linux είναι τελειωμένη υπόθεση, και μη μου πεις για Wine κι αηδίες. Δεύτερον, αν ήθελες να έχεις ΧΡ, μετά την 2η, 3η φορά που θα ανοιγόκλεινες το VS, θα χρειαζόσουν restart, μην πω για το Adobe Premiere, ή κάποιο ανάλογο. Φυσικά θα έχεις να πεις πολλά που ειλικρινά δε με ενδιαφέρουν κι ο λόγος είναι απλά γιατί είσαι κολλημένος και δε χάνεις ευκαιρία να κατηγορήσεις MS & Vista. Έτσι, χάνεις τη δύναμη των επιχειρημάτων σου, αν είχες κάποια. Φυσικά θα κάνεις quote την κάθε πρότασή μου, προσπαθώντας να απαντήσεις για να καλύψεις τον εγωισμό σου, αλλά δεν πρόκειται ούτε να τα διαβάσω, ούτε να απαντήσω, γιατί το έχω κάνει πάμπολες φορές.

Άσε μας λοιπόν ήσυχους να χρησιμοποιούμε ΕΝΑ λειτουργικό που τα κάνει όλα, που δεν κρεμάει, που δε χρειάζεται commant prompt ή sudo, που είναι σταθερότατο, ασφαλέστατο, ταχύτατο κι ασχολήσου με ότι άλλο θέλεις, γιατί τελικά από τόσο καιρό που σε διαβάζω, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, ότι σημαντικότερο για εσένα και τον εγωισμό σου είναι να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο, παρά το αν αυτό που υποστηρίζεις σε συμφέρει ή όχι. Μέχρι και στα blog σου, δε χάνεις ευκαιρία να υπενθυμίζεις "'ότι εγώ τα είχα πει αλλά δε με ακούγανε"

Μάλλον δε θέλουμε να σε ακούσουμε. Ακόμα και δίκιο να είχες, έτσι όπως το θέτεις, δε θα σε ακούσει κανείς. Όπως έγραψε κι η Elena τις προάλλες, με τον τρόπο που τα γράφεις, μάλλον αποτρέπεις τον κόσμο παρά τον βοηθάς. Ασχολήσου λοιπόν με το Linuxάκι σου, κάνε 15 reboot τη μέρα για να παίξεις, να πάρεις email, να επεξεργαστείς video, να surfάρεις, κάνε 2 ώρες να εγκαταστήσεις κάτι που δεν υπάρχει στο έτοιμο software, ψάχνε το σύμπαν να βρεις αν υπάρχει πρόγραμμα που να κάνει τη δουλειά που θέλεις, ακριβώς όπως τη θέλεις, προσπάθησε να ανοίξεις περίπλοκα xls & ppt που δεν ανοίγουν στο ΟΟ, και γενικότερα ασχολήσου με κάτι άλλο θες εκτός από εμάς που γουστάρουμε να κάνουμε τη ζωή μας εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα κάνεις quote την κάθε πρότασή μου, προσπαθώντας να απαντήσεις για να καλύψεις τον εγωισμό σου, αλλά δεν πρόκειται ούτε να τα διαβάσω, ούτε να απαντήσω, γιατί το έχω κάνει πάμπολες φορές.

δε θα το συνεχίσω άλλο, γνωστές οι απόψεις όλων μας.

Υ.Γ. Χαίρομαι που έχεις διαβάσει το blog μου :)

Y.Γ. 2 : http://www.dailymotion.com/video/x4mvjd_anonymous-takes-on-microsoft-parody_fun

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη επιτυχία. Όταν επί ένα χρόνο μας πρήζουν ότι θα σταματήσουν το support των XP και τελικά σταματούν την πώλησή τους, είναι φυσικό επακόλουθο να αυξηθούν οι πωλήσεις. Το θέμα είναι ότι ένα σεβαστό ποσοστό χρηστών τα αγοράζει (θέλοντας και μη) και δεν τα χρησιμοποιεί, αφού κάνουν downgrade σε XP ή (μικρότερο ποσοστό) χρησιμοποιούν Linux.

Τα ME II ή broken OS ή χαζολειτουργικό, ήταν είναι και θα παραμείνει μια τεράστια αποτυχία. Το παρομοιάζω με την trash TV της καθημερινότητάς μας, που δυστυχώς έχει μεγάλη τηλεθέαση και γι΄ αυτό συνεχίζει να υπάρχει.

Κάθε φορά που διαβάζω μια τέτοια άποψη σε forum του χώρου , μπαίνω σε σκέψεις. Ή εγώ δεν ξέρω τι μου γίνεται ή κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν τι τους πουλάνε. Απλά αναρωτιέμαι. Τέσπα δε θα το συνεχίσω άλλο, γνωστές οι απόψεις όλων μας.

Κάθε φορά που εγώ διαβάζω μία άποψη σε ένα forum πραγματικά αναρωτιέμαι αν κάποιος θέλει ηθελημένα να πει ψέματα ή απλά το κάνει γιατί είναι επιπόλαιος.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>

Λοιπόν, η μαμά M$ ποτέ δεν είμαι οτι μέσα στο έτος σταματάει την υποστήριξη των Windows XP, είπε οτι θα σταματήσει τις πωλήσεις. Είναι άλλο πράγμα το ένα άλλο το άλλο. Διακοπή της υποστήριξης σημαίνει οτι θα σταματήσει να βγάζει updates, διακοπή της πώλησης σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει πλεόν στα καταστήματα. Βεβαια όλες τις απαραίτητες πληροφορίες της αναφέρει η εταιρεία στο site της (Τέλος υποστήριξης windows XP 8/4/2014) . Και βέβαια υπάρχει και αναλυτική λίστα για όλα τα λογισμικά της εταιρίας για όλα τα service packs αναλυτικός πίνακας πότε τελειώνει το support για κάθε sp.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Και προφανώς δεν τα παίρνω από την M$ και ούτε είμαι και υπάλληλος της. Απλά για την δικία μου δουλεία χρειάστηκε να κάνω έναν προγραμματισμό για τις αγορές του software και μου ήταν απαραίτητο να γνωρίζω το LifeCircle του κάθε προϊόντος.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Αυτά από εμένα που δεν βαρέθηκα να το ψάξω στο ιντερνετ πριν γίνω αιρετικός.<o:p></o:p>

Link to comment
Share on other sites

Πότε και υπό ποιες συνθήκες αποφάσισαν να συνεχίσουν το support μέχρι το 2014 ξέρεις; Με λίγα λόγια, όσα γράφεις είναι πρόσφατη εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Πότε και υπό ποιες συνθήκες αποφάσισαν να συνεχίσουν το support μέχρι το 2014 ξέρεις; Με λίγα λόγια, όσα γράφεις είναι πρόσφατη εξέλιξη.

Κάνεις και εδώ λάθος. Δεν είναι καθόλου πρόσφατη εξέλιξη αυτό που λές, και ο λόγος είναι ότι κάθε φορά που η MS αποφασίζει την ημερομηνία απόσυρσης ενός προίόντος από την αγορά, η ημερομηνία διακοπής της υποστήριξης του είναι 6 χρονια μετα :read: . Απλά η MS έχει ήδη σταματήσει την υποστήριξη για Windows XP σκετά και Windows XP sp1a, και σε σύντομο χρονικό διάστημα (τώρα δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς είναι αυτό, ίσως 1-2 χρονια ακόμα) θα σταματήσει και την υποστήριξη για SP2. Τα Windows XP sp3 πεθαίνουν το 2014. Το ίδιο έγινε με Windows 2000,98,95. Κλασσική πολιτική της ΜΣ

Link to comment
Share on other sites

Windows Vista Is Superior to Leopard, XP, Linux, and All of Open Source

- In terms of security, claims Microsoft

Wizard, αυτό το link γιατί το post-αρες; Τα πιστεύεις όσα γράφονται;

Η απάντησή μου :

http://blog.360.yahoo.com/blog-5eBV_xc2f7bzj3BxQg--?cq=1&p=27

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να συγκρίνω μια προσωπική εμπειρία με παγκόσμια στατιστική?

Κι από την άλλη, φυσικά και το πιστεύω, γιατί έτσι είναι. Παρακολουθώ τα μεγαλύτερα ιδρύματα ασφαλείας και τις ανακοινώσεις για exploits που βγαίνουν και ξέρω πολύ καλά τι γίνεται. Εκτός αν για σένα η ασφάλεια αφορά μόνο στο browsing

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια παγκόσμια στατιστική αναφέρεσαι; Αυτή που αναφέρει για xx.000 νέες απειλές για win κάθε χρόνο; Για το ιστορικό ασφαλείας του λειτουργικού; Ή μήπως για τη μηδαμινή αποδοχή του από μεγάλους οργανισμούς που έχουν φτάσει μέχρι το σημείο να ανακοινώσουν ότι θα το παρακάμψουν πλήρως;

Δεν το πιστεύω ότι κάθομαι και συζητάω με άτομο που πιστεύει ότι χαζολειτουργικό είναι το πιο ασφαλές λειτουργικό σύστημα. Αυτό και αν ανήκει στα συμπεράσματα της παγκόσμιας στατιστικής...

Υ.Γ. Κάθε φορά που υπάρχει θέμα ασφαλείας με το χαζολειτουργικό, θα το ποστάρω στο forum, μπας και βάλεις μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια παγκόσμια στατιστική αναφέρεσαι; Αυτή που αναφέρει για xx.000 νέες απειλές για win κάθε χρόνο; Για το ιστορικό ασφαλείας του λειτουργικού; Ή μήπως για τη μηδαμινή αποδοχή του από μεγάλους οργανισμούς που έχουν φτάσει μέχρι το σημείο να ανακοινώσουν ότι θα το παρακάμψουν πλήρως;

Δεν το πιστεύω ότι κάθομαι και συζητάω με άτομο που πιστεύει ότι χαζολειτουργικό είναι το πιο ασφαλές λειτουργικό σύστημα. Αυτό και αν ανήκει στα συμπεράσματα της παγκόσμιας στατιστικής...

Υ.Γ. Κάθε φορά που υπάρχει θέμα ασφαλείας με το χαζολειτουργικό, θα το ποστάρω στο forum, μπας και βάλεις μυαλό.

Οταν λες παγκόσμιοι οργανισμοί τι εννοεις? Γιατί αν εννοείς εταιρίες του βελινεκούς της CitiBank και του NASDAQ τότε να σε ενημερώσω ότι τα services που υποστηρίζουν είναι κυρίως σε Microsoft Windows. Εννοείται ότι δεν άυτή δεν είναι η μόνη πλατφόρμα που έχουν, και προφανός δεν εννοείται ότι έχουν Linux (ή τουλαχιστόν δεν βασίζουν κρίσιμες υπηρεσίες σε Linux) αλλά Solaris kai IBM Systems (p,i,z) (λεω, μπας και ξέρεις τι είναι αυτά).

Ειδικά ο NASDAQ για την υπηρεσία των συναλλαγών Market Data Dissemination System (MDDS) τρέχει Microsoft SQL 2005 με δυνατότητα για 5000 transactions per second (είναι λίγο πολλά τα transactions). Εδώ είναι και το link για να το διαβάσεις.

Επίσης έχω μια στατιστική στα χέρια μου (δυστηχώς δεν μπορώ να την δώσω στο forum γιατί βρέθηκε από σπόντα στα χέρια μου) η οποία συντάχτηκε για λογαργιασμό πολυεθνικής (και σε προλαβαίνω να σου πω ότι δεν είναι για την MS, αλλά για ανταγωνιστή της) σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες του κόσμου. Σε αυτή την στατιστική μελέτη μπορείς λοιπον να διαπιστώσεις ότι το Linuxακη έχει κατσει εδώ και 3-4 χρόνια στο 13-14% του τζίρου. Που είναι τα πόσοστά που λένε κάθε χρόνο ότι ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ θα είναι 20%?

Τελικά εσύ είναι κολλημένος πολύ, γιατί όλοι που ασχολούμαστε επαγγελματικά με το άθλημα, δουλεύουμε σε ποικιλία από πλατφόρμες γιατί το ένα λειτουργικό είναι καλό στον Α τομέα ενώ το άλλο λειτουργικό είναι καλό στον Β τομέα, και πότε δεν είπαμε ότι τα WIN *αμούνε και δέρνουνε ούτε ότι το linux είναι για τον πού***. Τι να πω... ΄Δεν μπορώ να σε φανταστώ σε μία εταιρεία και να σου πει ο εργοδότης κάνε "αυτό" σε Win και να του πεις οτι τα win ειναι αχρηστα και οτι δεν το κάνεις μεχρι να αλλάξει γνώμη και να σου πει να το κανεις σε linux, σε χρόνο dt θα δείς την πόρτα της εξόδου γιατί ο επόμενος από σένα δεν θα έχει τέτοια κολήμματα ...... τεσπα

Υ.Γ.: Όλα τα λειτουργικά είχαν, έχουν και θα έχουν bugs. Το θέμα είναι ποιος είναι ο χρόνος αντίδρασης της κάθε εταιρίας στο bug που θα ανακαλυφτεί. Και η MS μαζί με την Sun, έχουν τους καλύτερους.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω μια στατιστική στα χέρια μου (δυστηχώς δεν μπορώ να την δώσω στο forum γιατί βρέθηκε από σπόντα στα χέρια μου) η οποία συντάχτηκε για λογαργιασμό πολυεθνικής (και σε προλαβαίνω να σου πω ότι δεν είναι για την MS, αλλά για ανταγωνιστή της) σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες του κόσμου. Σε αυτή την στατιστική μελέτη μπορείς λοιπον να διαπιστώσεις ότι το Linuxακη έχει κατσει εδώ και 3-4 χρόνια στο 13-14% του τζίρου. Που είναι τα πόσοστά που λένε κάθε χρόνο ότι ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ θα είναι 20%?

Το πόσο βάσιμες είναι αυτές οι στατιστικές το ξέρουμε όλοι μας (και εσύ που είσαι επαγγελματίας - εκτός και αν μιλάμε για Ελλάδα). Στον εταιρικό κόσμο οι περισσότερες mission critical εφαρμογές είναι custom made και δουλεύουν σε Linux. Αυτές οι εγκαταστάσεις δεν μπορούν να μετρηθούν από "εταιρείες" που αναφέρεις γιατί

α) σε πολλές περιπτώσεις είναι εκτός internet

β) δεν πληρώνουν για να αγοράσουν OS, άρα δεν πωλούνται αντίτυπα ενός OS (όπως μετράει η MS τις πωλήσεις της για παράδειγμα)

Τελικά εσύ είναι κολλημένος πολύ, γιατί όλοι που ασχολούμαστε επαγγελματικά με το άθλημα, δουλεύουμε σε ποικιλία από πλατφόρμες γιατί το ένα λειτουργικό είναι καλό στον Α τομέα ενώ το άλλο λειτουργικό είναι καλό στον Β τομέα, και πότε δεν είπαμε ότι τα WIN *αμούνε και δέρνουνε ούτε ότι το linux είναι για τον πού***. Τι να πω... ΄Δεν μπορώ να σε φανταστώ σε μία εταιρεία και να σου πει ο εργοδότης κάνε "αυτό" σε Win και να του πεις οτι τα win ειναι αχρηστα και οτι δεν το κάνεις μεχρι να αλλάξει γνώμη και να σου πει να το κανεις σε linux, σε χρόνο dt θα δείς την πόρτα της εξόδου γιατί ο επόμενος από σένα δεν θα έχει τέτοια κολήμματα ...... τεσπα

Αυτό είναι το θέμα μας; Και στο STAR άμα δε δεχτείς να κάνεις ρεπορτάζ για το πότε γ@μήθηκε η τάδε μποντέλα με τον δείνα επιχειρηματία, θα σε απολύσουν. Μήπως είπα σε κανένα επαγγελματία ότι κάνει κακώς που δουλεύει με Win?

Επίσης, και εγώ dual boot XP / Ubuntu δουλεύω (δεν είμαι επαγγελματίας). Τα XP είναι τέλεια για games! Είναι και ο κυριότερος λόγος του μονοπωλίου της M$ στο desktop.

Άσχετο : Από μένα είσαι ignored από δω και πέρα γιατί πιστεύω ότι είσαι δεύτερο account κάποιου άλλου χρήστη.

Οταν λες παγκόσμιοι οργανισμοί τι εννοεις? Γιατί αν εννοείς εταιρίες του βελινεκούς της CitiBank και του NASDAQ τότε να σε ενημερώσω ότι τα services που υποστηρίζουν είναι κυρίως σε Microsoft Windows. Εννοείται ότι δεν άυτή δεν είναι η μόνη πλατφόρμα που έχουν, και προφανός δεν εννοείται ότι έχουν Linux (ή τουλαχιστόν δεν βασίζουν κρίσιμες υπηρεσίες σε Linux) αλλά Solaris kai IBM Systems (p,i,z) (λεω, μπας και ξέρεις τι είναι αυτά).

Ειδικά ο NASDAQ για την υπηρεσία των συναλλαγών Market Data Dissemination System (MDDS) τρέχει Microsoft SQL 2005 με δυνατότητα για 5000 transactions per second (είναι λίγο πολλά τα transactions). Εδώ είναι και το link για να το διαβάσεις.

Το 2005 το 58% των οικονομικών οργανισμών χρησιμοποιούσαν Linux.

http://news.zdnet.co.uk/software/0,1000000121,39185566,00.htm

(εγώ δε δίνω link από M$)

Δε βρήκα πιο πρόσφατα δεδομένα, αλλά δε νομίζω το κλίμα να έχει αναστραφεί. Ενδεχομένως τα ποσοστά να είναι και μεγαλύτερα σήμερα.

Έμμισθοι και διαπλεκόμενοι οικονομικά με προϊόντα M$ ---> ignored

Edit (οργισμένο) : Στην εποχή της μίζας μη μου ξαναμιλήσει κανένα ρουφιανάκι για τα IT ποσοστά της M$ όταν ξέρουμε όλοι πώς λειτουργεί το σύστημα. Κανένας δεν πήρε μίζα επειδή εισηγήθηκε τη χρήση Linux.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε οτι οι μεγάλες εταιρείες δεν πληρώνουν για το Linux? Τι νομιζεις δηλαδή, οτι το κατεβάζουν απο ιντερνετ και το κανουν εγκατάσταση? Κάνεις μεγάλο λάθος. Στην αγορά του IT το θέμα δεν είναι πόσες αδείες του λειτουργικού πούλησες, αλλά το πόσα services πούλησες για να πατάνε στο λειτουργικό σου.

Και εννοείται οτι για το ΙΒΜ System p,i,z λογισμικό για download δεν υπάρχει και δεν θα υπάρχει ΠΟΤΕ. Όλα κοστίζουν σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε. Και προφανώς είναι custom made εφαρμογές, αλλα δεν είναι πάντα off line. Δηλαδή τι νόημα ακριβώς θα είναι αν το Web Banking τις Εμπορικής Τράπεζας ήταν εκτος ιντερνετ???:stars:

Επειδή σε βλέπω ότι αναφέρεσαι συνεχώς στο Star Channel, λογικά θα είσαι και μανιώδης τηλεθεατής του, γιατί από τους υπόλοιπους συν-φορουμίτες κανείς άλλος δεν φέρνει ως παράδειγμα τα ρεπορταζ του, προφανώς όλοι έχουμε δεί κατά καιρούς ΣΤΑΡ αλλά προφανώς οι περισσότεροι εδώ μέσα ξέρουν και τι πρέπει να αγνοούν :whistling: , ενώ εσύ όχι ακόμα.

Και εσυ νομίζεις ότι είμαι δεύτερο account κάποιου άλλου για να στα χώνω? τι πιστεύεις δηλαδή ότι δεν θα μου έφτανε ένας λογαργιασμός, ήθελα και δεύτερο? Δεν μπορώ να σου διαθέσω τόσο χρόνο φίλε μου.

Ούτε στην Γερμανία που είναι η χώρα του Suse ο δημόσιος τομέας της χώρας δεν βασίζεται μόνο σε αυτό! Θα ήταν παντελώς ηλίθιο να κάνουν κάτι τέτοιο για διάφορους λόγους.

Η ερεύνα έγινε σε εταιρίες με τζίρο άνω των 2 εκ. $ και έγινε για σε Αμερική, Ερυώπη, Ασία. τώρα τι πιστεύεις εσυ για το τί μπορεί να μετρηθεί και τι όχι είναι άλλο θέμα.

Τις καλημέρες μου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά στο στρατό εργάστηκα σε μιά εταιρία, κι προϊστάμενός μου, ήταν ο Σπύρος... Ο Σπύρος λοιπόν, ήθελε να είναι μέσα σε όλα κι για αν το πετύχει αυτό, πολλές φορές γινόταν υπερβολικός, σε σημείο να χαρακτηρίζεται ψεύτης.

Ο Σπύρος λοιπόν, έλεγε ότι του κατέβαινε για αν υποστηρίξει τη θέση του, ακόμα και αν έπρεπε να "βασιστεί" σε αναλήθειες. Την πατούσε όμως συχνά, γιατί έμπαινε σε χωράφια που υπήρχαν άλλοι ειδικοί κι αντί να κάνει πίσω, επέμενε στην άποψή του κι ας μην ήξερε την τύφλα του, αντί να παραδεχθεί ότι είχε κάνει λάθος.

Μιά μέρα λοιπόν, πήγε η συζήτηση στο στρατό... Με ρώτησε μπροστά σε άλλους 4, που υπηρέτησα κι του είπα. Ήμουν σε πολύ ειδική μονάδα, όπου πάνε λίγοι κι η εκπαίδευση είναι πολύ συγκεκριμένη. Μόλις το είπα, για να υπερηφανευτεί, κι ενώ δεν είχε υπηρετήσει εκεί, μου είπε ότι είχε περάσει κι αυτός την εκπαίδευση... Φυσικά γνώριζα ότι κάτι τέτοιο ήταν 100% αδύνατο να συμβεί. Άρχισα λοιπόν να του κάνω ερωτήσεις για τις φάσεις της εκπαίδευσης κι απαντούσε ότι του ερχόταν στο κεφάλι. Φυσικά, αφού είχε πει τόσο χοντρή βλακεία αρχικά, δε μπορούσε να κάνει πίσω γιατί τι θα έλεγε? Είπα μια μ*κία να περάσει η ώρα? Κι δεν έφτανε αυτό, συνέχιζε να επιμένει στη θέση του, λέγοντας όλο και περισσότερες ανούσιες βλακείες.

Φυσικά έγινε ρεζίλι στον περίγυρο, κι έκτοτε, κανείς δεν τον λάμβανε υπόψη του ακόμα κι αν έλεγε αλήθεια...

Για ποιό λόγο το λέω αυτό? Γιατί φίλε gdp77, όταν προσπαθείς να πείσεις κάποιους, που τυχαίνει να γνωρίζουν ΠΟΛΛΑ περισσότερα από εσένα για κάποιο θέμα (όπως πχ security), μην προσπαθείς να τους πείσεις με κουτά επιχειρήματα, γιατί πέφτεις ακόμα περισσότερο στην υπόληψή τους, κι είναι κρίμα, γιατί οι γνώσεις που έχεις σε άλλους τομείς σε λίγο θα είναι άχρηστες, αφού θα σε χαρακτηρίσουν κολλημένο και πωρωμένο και θα μπεις στο περιθώριο. Ήδη έχεις αποκλειστεί από κάποια forums για αυτή σου τη στάση, αλλά δε σε βλέπω να βάζεις μυαλό. Συνεχίζεις την ίδια επιθετική τακτική...

Προφανώς δε γνωρίζεις πολλά για θέματα ασφαλείας, κι η ασφάλεια για εσένα περιορίζεται στο πόσα spyware θα κολλήσει κάποιος κατά τη διάρκεια της περιήγησής του στο internet.

Προφανώς δε γνωρίζεις ότι στο Linux υπάρχουν τρύπες που δεν έχουν κλείσει εδώ και χρόνια ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ κλείσουν, γιατί είναι η φύση τους τέτοια που δεν είναι εφικτό. Φυσικά αυτό δεν επηρεάζει τον απλό χρήστη, για αυτό και δεν τις γνωρίζεις.

Όπως δε γνωρίζεις, αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι τρύπες έχουν και θα έχουν ΟΛΑ τα λειτουργικά, ΑΛΛΑ το σημαντικότερο είναι πόσο γρήγορα βγαίνει update, ένας τομέας που το Linux είναι πολύυυυυυ πίσω από την Μ$.

Προφανώς δε γνωρίζεις ότι μια επίθεση που έγινε πριν 2 χρόνια σε πολύ μεγάλη δημοσιογραφική εταιρία της Ευρώπης, έγινε από το μοναδικό linux server που είχαν για χρήση mail server, ενώ η πρόσβαση από τους Win Servers που ήταν εκτεθειμένη, στάθηκε αδύνατη στους hackers.

Επίσης φαίνεται ότι δε γνωρίζεις τις δεκάδες επιθέσεις που γίνονται ανά ώρα σε μεγάλους οργανισμούς όπως τράπεζες, Υπουργεία, κλπ, κι ούτε το Linux ούτε κανένα λειτουργικό δε μπορεί να τους προστατεύσει για αυτό κι έχουν προσωπικό που παρακολουθεί τα συστήματα 24/7, για να πετάει έξω τους "περίεργους"

Επειδή λοιπόν, πολλά δε γνωρίζεις κι αυτό φαίνεται από χιλιόμετρα αν κάποιος ξέρει, μην επιμένεις σε απόψεις που σε κάνουν να χάνεις την αξιοπιστία σου, που προσωπικά σε κάποια άλλα θέματα τη θεωρώ μεγάλη. Μάθε να παραδέχεσαι το λάθος ή την άγνοιά σου σε κάποια θέματα, δεν είναι κακό. Ο πατέρας μου, μου έλεγε από όταν ήμουν μικρός, "η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια" κι είναι κάτι που το έχω κάνει κανόνα στη ζωή μου.

Την καλημέρα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τα υπουργεια, γιατι τα ελληνικα είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, και αλεστικά μην δώσετε.... υπάρχει πολύ πρόσφατο παράδειγμα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ που δέχτηκε επίθεση και καταβλήθηκε πολύ μεγάλη προσπάθεια να κρατηθεί το "μυστικό". Βεβαια πόσο μυστικό μπορεί να κρατηθεί δεν ξέρω από την στιγμή που ο καθένας που προσπαθούσε να δεί την συγκεκριμένη σελίδα παρατηρούσε ότι είναι down. Μάλιστα το λειτουργικό που ήταν φορτωμένη αυτή η web σελίδα ήταν win2003, αλλά οι υπέυθυνοι δεν είχαν κάνει τον κόπο ούτε το sp1 να βάλουν.... Τουλάχιστον το πρόλαβαν στο παρα 5 και δεν έγινε deface η σελίδα και απλά ήταν down για μια βδομαδούλα μόνο....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now