yannis

NVIDIA GeForce GTX 680: A sellout success

Recommended Posts

[NEWS_IMG=NVIDIA GeForce GTX 680: A sellout success]http://reviews.hwbox.gr/news/nvidia.jpg[/NEWS_IMG]Τελικώς η GeForce GTX 680 της NVIDIA αποδεικνύεται καλύτερη από την Radeon HD 7970 της AMD στο τομέα των επιδόσεων, επιβάλλοντας έτσι στην δεύτερη να προβεί σε μείωση τιμών. Ωστόσο πολλοί θεωρούν ότι η διαθεσιμότητά της είναι ένα θέμα προς διερεύνηση. Η εταιρεία σε καθιερωμένο meeting παρουσίασε ένα γράφημα το οποίο απεικονίζει τις πωλήσεις της GTX 680 σε σύγκριση με αυτές της GTX 580. Όπως γίνεται φανερό και από το γράφημα που συμπεριελάβαμε παρακάτω, η πρώτη ξεπερνά σε πωλήσεις την δεύτερη, σημειώνοντας 60% περισσότερες, στις πρώτες έξι εβδομάδες από την διαθεσιμότητά τους στην αγορά. Πρόκειται για μια εμπορική επιτυχία της NVIDIA και όχι άδικα θα λέγαμε.

[img_ALT=NVIDIA GeForce GTX 680: A sellout success]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/23564fc89838cc9ef.png[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησα τις 570 μου με μια 680gtx και θέλω να μοιραστώ τις παρατηρήσεις που έκανα από χτες το βράδυ που έβαλα την κάρτα!

Στο battlefiled 3 στο sli με 2xMSAA και το ambient occlusion στο ssao έβλεπα πάνω απο 80 fps ενώ στην 680 μέχρι 70..αλλά το περίεργο είναι όταν βάλω το ambient occlusion στο hbao και το 4x στο MSAA..το sli τα φτύνει καρέ καρέ ενώ αντίθετα η 680 χάνει 10-20 fps και μένει σταθερά πάνω απο 50 fps...

Στο metro 2033 με το καταραμένο advancing depth of field off στην 680 βλέπω κάτι 90 ενώ αντίθετα στο sli πάνω απο 70 δεν είδα ποτέ.

Στο anno 2070 βλέπω επίσης διαφορά με τις 570 έβλεπα 45-50fps με την 680 60 fps κολλημένα...

Όλα τα παραπάνω 2560x1440..

Link to comment
Share on other sites

παντα θεωρουσα την nvidia καλυτερη (drivers/καινοτομια κτλ) αλλα οταν ριχνει η amd τις τιμες προσφερει πολυ καλο λογο αποδοση/κοστους.

Link to comment
Share on other sites

Στο metro 2033 με το καταραμένο advancing depth of field off στην 680 βλέπω κάτι 90 ενώ αντίθετα στο sli πάνω απο 70 δεν είδα ποτέ.

Μιας που το αναφέρεις να εκφράσω και εγώ μια απορία που έχω γιατί λύση δεν μπορώ να βρω από μόνος μου.

Τι παίζει με το συγκεκριμένο bench και η HD 7970 βγαίνει τόσο μπροστά από την GTX680 ενώ σε όλα τα άλλα παίζει στο όριο και κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα user αλλα και υποσυστηματος.

Eγω βγαζω 85fps average στο crysis με μια 680 κατι που δεν μπορει να κανει κανεις αλλος και οταν το ειπα με κραζανε.Και ομως ετσι ειναι και ανεβασα και screenshot.

Οπως λεει και ο venisk βλεπει μεχρι 70 στο battlefield,εγω βλεπω πανω απο 70

ομως επισης με μια 680.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα με το Metro 2033 έχω σκαλώσει... τι είναι αυτό που εστιάζει το συγκεκριμένο bench και δίνει πλεονέκτημα στην Radeon.

Δεν μιλάω συγκεκριμένα για αριθμό FPS από τη στιγμή που παίζω με Bulldozer. Αυτονόητο είναι ότι θα παίζω πιο χαμηλά εγώ προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο optimization η AMD στους drivers για το εν λόγο game, και βολεύει την αρχιτεκτονική της AMD καλύτερα γενικότερα.

Αν είχε η AMD αντίστοιχης ποιότητας performance analysis tool σαν το perfHUD της nVIDIA ίσως μπορούσαμε να βγάλουμε και πιο άμεσα και ουσιαστικά συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο venisk βλεπει μεχρι 70 στο battlefield,εγω βλεπω πανω απο 70

Δεν έχω δοκιμάσει κάτω απο 2560 χ 1440..σε full hd δεν παίζεις Γιάννη?

To crysis 2 εννοείς αν είναι να το βάλω να δώ..

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω 150fps στο BF3 όμως John.

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι, ότι άλλο map = άλλα fps.

Άλλο σημείο του map = άλλα fps

ένα διαφορετικό setting ο ένας = άλλα fps

Στα ίδια ακριβώς settings, στο ίδιο ακριβώς bench, με 3-5 loops, με παρόμοιο rig, ίδιους drivers, τα αποτελέσματα είναι ίδια.

Δεν υπάρχει μαγική κάρτα και κακή κάρτα.

@skipper

Στο AVP3 ( Aliens vs Predator 3 ) έχει αρκετά μεγαλύτερες διαφορές αν θυμάμαι καλά btw.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει κάτω απο 2560 χ 1440..σε full hd δεν παίζεις Γιάννη?

To crysis 2 εννοείς αν είναι να το βάλω να δώ..

Το crysis 1 εννοω,το 2 ειναι να μην πω.

Παιζω σε 1080p με ολα τα σχετικα τερμα.Τωρα ειδα τι αναλυση παιζεις οκ.Δοκιμασε και πιο χαμηλα να δουμε.

Βill στο crysis 1 δεν υπαρχει διαφορετικη ρυθμιση η ολα τερμα η πιο χαμηλα.Ολα ultra με fxaa on η off η 2-4-8ΑΑ τα frames μου ειναι 80.

Πως το εξηγεις αυτο?Mου εστειλες ενα screenshot με average 61 fps και ειχα φαει μια ξενερα αστα να πανε:hehe: λεω δεν παιζει κατι κανει λαθος:P

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα user αλλα και υποσυστηματος.

Eγω βγαζω 85fps average στο crysis με μια 680 κατι που δεν μπορει να κανει κανεις αλλος και οταν το ειπα με κραζανε.Και ομως ετσι ειναι και ανεβασα και screenshot.

Οπως λεει και ο venisk βλεπει μεχρι 70 στο battlefield,εγω βλεπω πανω απο 70

ομως επισης με μια 680.

Που το ανεβασες να ανεβασω κ εγω...:que:...

Link to comment
Share on other sites

Στο AVP3 ( Aliens vs Predator 3 ) έχει αρκετά μεγαλύτερες διαφορές αν θυμάμαι καλά btw.

Τώρα που το κοιτάω συγκριτικά με την δικιά μου από Guru3D έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Το crysis 1 εννοω,το 2 ειναι να μην πω.

Παιζω σε 1080p με ολα τα σχετικα τερμα.Τωρα ειδα τι αναλυση παιζεις οκ.Δοκιμασε και πιο χαμηλα να δουμε.

Βill στο crysis 1 δεν υπαρχει διαφορετικη ρυθμιση η ολα τερμα η πιο χαμηλα.Ολα ultra με fxaa on η off η 2-4-8ΑΑ τα frames μου ειναι 80.

Πως το εξηγεις αυτο?Mου εστειλες ενα screenshot με average 61 fps και ειχα φαει μια ξενερα αστα να πανε:hehe: λεω δεν παιζει κατι κανει λαθος:P

Ρε Johnny πρόσεξε τώρα κάτι που δεν έχεις δώσει σημασία.

2x AA ή 4xAA ή 8xAA όχι απλά έχει διαφορά, αλλά τεράστια ( εκτός και αν απλά κάνεις λάθος και δεν το ενεργοποιείς πραγματικά και νομίζεις ότι τρέχει με AA ).

FXAA δεν κόβει σχεδόν καθόλου επιδόσεις.

Το MSAA όμως κόβει και παρά κόβει.

Πέραν αυτού... τα frames μου είναι 80 εννοείς που και ποιά frames ?

AVERAGE FPS = 80 ?

Αν τρέξεις το benchmark_gpu από τον φάκελο του Crysis έχοντας ήδη μπεί στο game και βάλει 1920x1080 8xMSAA all @ Very High ( δεν έχει Ultra το Crysis 1 ρε! ) ?

Και με μια μόνο κάρτα ?

Not a chance.

Σε πίστα που παίζεις εσύ σε Α,Β,Χ,Ψ σημείο ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα με το Metro 2033 έχω σκαλώσει... τι είναι αυτό που εστιάζει το συγκεκριμένο bench και δίνει πλεονέκτημα στην Radeon.

Κοιτα αυτα τα τρια screenshots και θα καταλαβεις τι ειναι αυτο που κανει την radeon να ειναι μπροστα σε καποιους τιτλους παιχνιδιων απο την nvidia.

avp1375.png

avp1575.png

avp1875.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now