George_o/c

Πρόβλημα με dual boot Windows XP και Windows 7 [OMG ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ]

Recommended Posts

Λοιπόν η όλη ιστορία έχει ως εξής. Πριν περίπου 3 μήνες έβαλα σε έναν 500GB HDD, Windows XP κομμένα (90MB) σε ένα 50G partition. Στον υπόλοιπο δίσκο έβαλα Windows 7, οπότε μετά το πρώτο restart εμφανίστηκε dual-boot menu και επέλεγα αν ήθελα XP ή 7. Η βλακεία ήταν ότι τα XP ήταν στο C και τα 7 στο D, αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Σήμερα ήθελα να δοκιμάσω κάτι σε κανονικά XP, οπότε πέρασα στο C μια full εγκατάσταση XP + SP3. Έκανα boot from CD, έσβησα το 50G partition με τα κομμένα XP, το έκανα format (NTFS) και πέρασα κανονικά τα XP. Από εκείνη την στιγμή χάθηκε το dual boot.

Εντάξει λέω, cool σιγά το πράγμα. Αφού τελείωσα αυτό που ήθελα να δω στα XP, έβαλα πάλι το CD τους, έριξα ένα format στο C partition και απλά έκανα restart. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν βλέπει πλέον τα 7 για να bootάρει. Όλα τα αρχεία είναι στην θέση τους, δεν έχει χαθεί τίποτα, απλά δεν τα βλέπει στο boot. To ότι όλα τα αρχεία είναι ok το έλεγξα βάζοντας ξανά XP στο C και απλά ανοίγοντας τον D μέσα στα windows.

Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο :( Η βλακεία είναι ότι δεν έχω DVD των 7 εδώ για να τα περάσω στο C, μήπως και μου αναγνωρίσει μετά δύο εγκαταστάσεις των 7 στο boot.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το λύσω αυτό το θέμα; Α μην ξεχάσω, δεν έχω άλλο δίσκο εδώ - i know FAIIIIIIL.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις και να bootareis από το dvd των windows 7 και να κανεις επιδιόρθωση κατά την εκκίνηση.

Αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις και με hiren's boot cd. Έχει διαφορα εργαλεία για να διορθώσεις το boot σου.

Αν θέλεις dual boot με χρ και 7 νομίζω πρέπει να κανεις format όλο τον δίσκο να περάσεις πρώτα τα χρ και μετά τα 7. Αλλιώς πρέπει να δοκιμάσεις μέσα από τα windows με το DualBootPRO.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει πως δουλεύουν τα windows(ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα πραγματικά anyway) από την στιγμή που υπάρχει bootable C έστω με XP δεν έχει σημασία το αν τα 7 θα τα βάλεις στο D. Δεν είναι ανεξάρτητα. Αν σβήσεις το C δεν μπουτάρει το D. Λογικά δεν θα σε σώσει αλλά δοκίμασε να κάνεις active το D. Δεν νομίζω να δουλέψει πάντως. Είναι κλασική μακακία αυτό με το dual boot σε έναν δίσκο. Δύο windows καλύτερα σε δύο ξεχωριστούς δίσκους και μάλιστα σε κάθε εγκατάσταση ο δίσκος που θα γίνει η εγκατάσταση να είναι first boot device. Μετά χρησιμοποιείς κάποιον boot manager όπως ο GAG (τον οποίο σου προτείνω να κατεβάσεις και να δεις αν από το bootable CD του μπορείς να μπουτάρεις τα windows).

Link to comment
Share on other sites

κατηραμενα windows.. τον ηπια και εγω καπως ετσι... παλιοτερα...

εγω αφου ειδα και αποειδα κατεφυγα στη λυση ολικο φορματ πρωτα xp και μετα 7..

εσενα ομως δε σε παιρνει αφου εχεις ενα δισκο...

η παπατζα εγινε οταν εβαλες τα κανονικα xp στο C

τα xp μαλλον μαμησαν το βοοτ αρχειο... microsoft ftw

και μετα που φορμαρες το C τελειως... μαλλον χαθηκε το boot file..

πιθανες λυσεις...

αφου δε μπορεις να μπεις στα 7 αν βαλεις παλι τα xp sto C μεσα απο τα XP με διαφορα προγραμματα dualbootpro etc... (google is your friend)

δευτερη και πιο πιθανη να καταφερεις να ανοιξεις cmd sta 7

αυτο γινεται με 2 τροπους κατα το boot να κατεφερεις να ανοιξεις Advanced Boot Options

με F8(δυσκολο αφο δε βλεπει τα 7)

αλλιως ο σιγουρος τροπος ειναι με το dvd των 7(κατεβαζεις γραφεις) bootareis απο το dvd

και στη καρτελα που σου λεει διαλεχτε γλωσσα εγκαταστασης πατας Shift+F10 για να ανοιξει to cmd. Μετα χτυπας τις παρακατω εντολες κανεις το σταυρο σου και ισως δει τα 7 μετα το ρεσταρτ..

bootrec /FixMbr

bootrec /FixBoot

bootrec /RebuildBcd

εντερ μετα απο καθε εντολη...

(οι οδηγιες αυτες ειναι με καθε επιφυλαξη και οχι εγγυημενα οτι θα δουλεψουνε...)

Link to comment
Share on other sites

George έτσι ήταν ρε συ πάντα, οταν βαζεις το δευτερο λειτουργικό πάντα χρησιμοποιει τον δικό του bootloader αλλα πάντα το boot.ini ειναι στο c, οπότε αφου το εσβησες χάθηκε. Ο μόνος τρόπος ειναι να το ξαναφτιαξεις σωστά και θα δουλέψει κανονικά παλι.

Δοκίμασε αυτο ειναι πολυ καλό εμενα με έχει σωσει πολλές φορές ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε γιαυτό ανακαλύφτηκε τον πασίγνωστο VMWARE για να μην μπλέκουμε με dual ή παραπάνω boot

Και πως ακριβώς μπορείς με το vmware να

- παίξεις 3D games που θέλουν ΧΡ

- αξιοποιήσεις hardware που δεν δουλεύει στα 7 ή δεν έχει πλήρη σουίτα στα 7

- έχεις ένα back up λειτουργικό άμεσα διαθέσιμο στην περίπτωση που γίνει κάτι στραβό

- έχεις ένα πανάλαφρο λειτουργικό για benchmarks σε ΧΡ (δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο για 90ΜΒ εγκατάσταση)

- και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Χωρίς παρεξήγηση :) , απλά υπάρχουν κάποια πράγματα για τα οποία το vmware απλά δεν κάνει/αρκεί. Και εγώ full vmwares είμαι, αλλά για κάποια χρειάζεται/έχω ξεχωριστή κανονική εγκατάσταση ΧΡ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θεματάκι αυτό με ΧΡ/7, πρώτα καταρχήν εγκαθιστάς για dual boot συστήματα τα ΧΡ και μετά τα 7. Τυχαίο? Δεν νομίζω... Από εκεί και έπειτα, λογικό, αφού το bootloader μας άφησε χρόνους... Άρα, μάλλον το φτιάχνεις σωστά σε άλλο PC, το παίρνεις με stick-άκι, δισκέτα, ότι άλλο θες, και σε MS-Dos mode (ή command mode για τους περισσότερους πλέον) το αντιγράφεις στον δίσκο που σβήστηκε.

Eναλλακτικά: ξεκινάς το Windows 7 install DVD, διαλέγεις το "Repair" και στη συνέχεια το "Command Prompt". Στο prompt, κάνεις "bootrec /RebuildBCD" για να δημιουργήσεις ένα νέο bootloader, του στυλ:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows Seven Ultimate" /fastdetect

C:\ = "Microsoft Windows XP Professional "

Aν θυμάμαι καλά, κάπως έτσι πάει για c: με windows XP και d: με Windows 7.

Πιθανώς να έχω κανένα λαθάκι ( έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με τέτοια), αλλά πάντως σε γενικές γραμμές έτσι πάει.

Καλή τύχη και καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας. Μπορεί να ξέρω πως να κόψω μια Windows εγκατάσταση με το nLite, όμως ομολογώ ότι το παραπάνω σκηνικό δεν μου είχε ξανατύχει. Όσο ζει κανείς μαθαίνει :hehe: Ήξερα ότι πρώτα πρέπει να περάσω XP και μετά 7 ώστε να έχω dual boot, πάντα έτσι το έκανα. Απλά δεν είχε τύχει ποτέ να κάνω format στα XP και να περάσω άλλα XP από πάνω... Και η πλάκα είναι ότι όταν δεν έχεις μαζί σου δεύτερο δίσκο ή κάποιο εξωτερικό δίσκο ώστε να κάνεις format τα πολύτιμα αρχεία σου (αυτά που ήταν στην εγκατάσταση των 7), αρχίζει και σε πιάνει τρέμουλο μην τυχόν και τα χάσεις. Τελοσπάντων η δουλειά έγινε, όλα ok τελικά :D

Το πρώτο πράγμα που έκανα το πρωί που ξύπνησα με καθαρό μυαλό ήταν να περάσω στην XP εγκατάσταση το PartManFree, ένα ωραίο προγραμματάκι που χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια για να κάνω τσακμπαμ format σε δίσκους όταν benchάρω pi, για δεύτερο ή τρίτο partition (copywaza). Επέλεξα το C, πάτησα Edit Boot και εμφάνισε κάτι hex ρυθμίσεις. Κάτι πείραξα εκεί και μετά δεν μπορούσα να bootάρω ούτε από το C :hehe::hehe:

Οπότε στο C πέρασα πάλι την κομμένη 90MB XP εγκατάστασή μου για να δοκιμάσω το πρόγραμμα που είπε ο mortis παραπάνω. Αφού έγινε η εγκατάσταση, πήγα να βάλω το πρόγραμμα και δεν μου ολοκλήρωνε την εγκατάσταση γιατί δεν έβρισκε network. Αφού ήταν κομμένα τα πάντα :hehe: DOUBLE FAIL μέχρι στιγμής :hehe:

Περνάω ένα iso των 7 σε USB stick, bootάρω από αυτό και δοκιμάζω αυτό που είπε ο Botonας, ο webbie και ο Anonymous, με το bootrec. Κάνω restart, τίποτα. Πάλι μπαίνει από XP. Δοκιμάζω το αυτόματο repair των 7, πάλι τίποτα. Διαολίζομαι, κάνω format στο C και του περνάω Windows 7 μπας και. Πάλι δεν μου έβλεπε τον D στο boot...

Και λέω, τώρα που έχω 7, για να ξαναδοκιμάσω αυτό με το bootrec μήπως και πιάσει. Boot πάλι από το USB stick, Shift+F10, bootrec /FixMbr, bootrec /FixBoot, bootrec /RebuildBcd, αναγνωρίζει ότι υπάρχει OS στο D, πατάω Y και κάνω restart.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ Γ@ΜΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ :hehe:

Μετά που χάρηκα πάλι το OS μου, έψαξα στο Internet για λίγο και βρήκα ότι υπάρχει τρόπος να το διορθώσεις αυτό με τα XP και τα 7 χωρίς να μπαίνεις σε τόσο κόπο. Λέω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή στο μέλλον :hehe:

image253.png

Για να ξαναβάλεις τα XP στο boot menu κάνεις αυτό

image254.png

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι :drinks:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Και πως ακριβώς μπορείς με το vmware να

- παίξεις 3D games που θέλουν ΧΡ

- αξιοποιήσεις hardware που δεν δουλεύει στα 7 ή δεν έχει πλήρη σουίτα στα 7

- έχεις ένα back up λειτουργικό άμεσα διαθέσιμο στην περίπτωση που γίνει κάτι στραβό

- έχεις ένα πανάλαφρο λειτουργικό για benchmarks σε ΧΡ (δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο για 90ΜΒ εγκατάσταση)

- και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Χωρίς παρεξήγηση :) , απλά υπάρχουν κάποια πράγματα για τα οποία το vmware απλά δεν κάνει/αρκεί. Και εγώ full vmwares είμαι, αλλά για κάποια χρειάζεται/έχω ξεχωριστή κανονική εγκατάσταση ΧΡ.

Επειδή τυγχάνει να τα έχω λιώσει τα τελευταία 6 χρόνια μπορεί να μην τα έκανε όλα τα παραπάνω στο παρελθόν, αλλά πλέον χωρίς παρεξήγηση τα κάνει όλα και συμφέρει!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυγχάνει να τα έχω λιώσει τα τελευταία 6 χρόνια μπορεί να μην τα έκανε όλα τα παραπάνω στο παρελθόν, αλλά πλέον χωρίς παρεξήγηση τα κάνει όλα και συμφέρει!!! :hehe:

Nope it does not :P

π.χ. αν τα windows τα παίξουν πως θα φορτώσεις το vmware? Εγώ έχω μόνιμα μια εγκατάσταση XP με raid drivers σε εξωτερικό eSATA ο οποίος βασικά είναι για back up (από το 1ΤΒ απλά έχω κόψει ένα bootable partition των 4GB).

Τώρα για games θα σε γελάσω αλλά παλιότερα πολλά σκούζανε ότι δεν τους άρεσε...

Και επιπλέον έχω και έναν Promise controller που δεν έχει drivers για 7.Συνδύασέ το με ένα IDE DVDRW σε μητρική χωρίς IDE ports.

Αυτές ήταν όλες οι λογικές/ημί και εντελώς άκυρες περιπτώσεις που μπορώ να σκεφτώ για να στηρίξω το επιχείρημά μου :gizmo:

Link to comment
Share on other sites

ειδικά για το back up είναι πιο εύκολο από ποτέ πλέον γιατί σου κρατά αρχείο πχ 2GB για XP σαν image άρα και να συμβεί κάτι αν έχεις κρατήσει το αρχείο το μόνο που κάνεις είναι να εγκαταστήσεις πάλι το πρόγραμμα και απλά να περάσεις το αρχείο στον φάκελο του VMWARE και όλα παίζουν κανονικότατα. αυτό που προστέθηκε πλέον είναι να σου βρίσκει όλους τους drivers με driver tool ακόμα και σε XP. Δεν είναι τυχαίο που το VMWARE είναι το μέλλον σε μεγάλες εταιρείες και πολυεθνικές αφού με έναν τούμπανο υπολογιστή (πχ 5000?) μπορείς να έχεις άπειρους υπολογιστές που χρησιμοποιούν το ίδιο hardware (πχ 100 x 500?=50000?) με αρκετά μειωμένο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για back up δεν το συζητάω και όχι μόνο για back up. Όλα τα εμεσένια,φασεμπούκια κ.τ.λ. τα έχω πακεταρισμένα και κλειδωμένα σε ένα vmware. Αν ο Ζουμπάςμπέργκερ δεν παρακολουθεί ip θα νομίζει ότι δεν σερφάρω καθόλου :P

Για hardware μάλλον το εννοούμε αλλιώς. Δεν μπορείς να δεις π.χ. έναν PCI controller ή μια κάρτα TV μέσα από το vmware, εννοώ να τα δεις στο device manager του virtual machine. Αν μπορείς πρέπει να ανοίξω thread με σχετικό ερώτημα... χτες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now