mchrisober

Ερωτησεις για αγορα καινουργιο Η/Υ

Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα,

διαβασα τα προηγουμενα θεματα και θελω να κανω μερικες ερωτησεις.

Σκεφτομαι να αγορασω καινουργιο pc με ταβανι τα 1500 ευρο περιπου μονο η μοναδα τοσα.

Το pc θα ειναι αποκλειστικα σχεδον για gaming και καθολου ο/c, αλλα θελω να παρω κατι που να μου κρατησει καποια χρονια.

Αρκετοι μου προτεινουν τον ι5-3570Κ αλλα διαβαζοντας την παρουσιαση καπου στο τελος λεει οτι δεν συγκρινονται με τους sandy-bridge E στις πολυνυματικες εφαρμογες. Οποτε ποια πρεπει να ειναι η επιλογη μου για να εχω και ενα βαθος χρονου?

Επισης θελω να μου προτεινετε ενα καλο τροφοδοτικο, μια μητρικη με πολλα καλουδια και μνημες ραμ.

Τα υπολοιπα λιγο πολυ δεν με ενδιαφερουν.

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου άποψη:

o 2500K είναι ο καταλληλος gaming επεξεργαστής , έχει οση δύναμη θα χρειαστείς.

μητρική με πολλά καλούδια και καθόλου O/Cing δεν ταιριάζουν. τζάμπα λεφτα θα δώσεις. πάρε μια φτηνή Z77 για να μπορείς αν θες σε 2-3 χρονάκια να πας κ σε ivy.

2x 4gb μνήμες kingston ή corsair στα 1600 που ειναι σκυλιά , παραπάνω απο 8 Gb δε θα χρειαστείς.

corsair ,xfx , enermax τροφοδοτικό

gpu πάρε την 670

τα πιο πολλά λεφτά ρίξε τα στη gpu και στο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κατευθείαν ivy ..δεν έχει νόημα να πληρώσεις 2 φορές για επεξεργαστή μέσα σε 2 ή 3 χρόνια στην ίδια μητρική ..Εφόσον δεν κάνεις oc αν δεν σκέφτεσαι για sli πήγαινε κατευθείαν σε μια 680...

Link to comment
Share on other sites

INTEL CORE I7-3770K ? 324,88

Asus P8Z77-V Deluxe ? 245,61

G.Skill 8GB PC3-17000 ? 109,00

Corsair HX750W ? 157,00

OCZ Vertex 4 128GB ? 149.44

Gigabyte GeForce GTX 680 Τιμή: 535.91 ?

Μνήμες μητρική επεξεργαστή τα παράγγειλα σήμερα και την κάρτα την έχω..ssd και psu δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο.

1520 Ευρώ χωρίς case και hdd, προσωπική μου άποψη αξίζει να κάνεις λίγο oc όχι τρελά πράγματα τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now