FireKiller

Overclocking Session by Nikose and Firekiller with LN2

Recommended Posts

Καλησπέρα sumforoumites :)

Δημιούργησα αυτό το thread με σκοπό το αυριανό OC Session με τον Νίκο(Nikose).

Μερικές πληροφορίες για το τι θα δώσει παρόν στο session από πλευράς hardware:

Intel i7 3770k

Άσους Maximus V Gene

Corsair dominator GTX2(ή 3) κι G.skill ripjawsX

τώρα στο ωραίο κομμάτι των καρτών γραφικών όπου έχουμε:

5870 Matrix

5850 Xtreme

275GTX

8800GTS 320Mb

8800GT

7800GT(κάτι τέτοιο xD)

Αυτές κι αν μας φτάσει ο χρόνος μιας κι έχουμε κι άλλες πολλές(5770,9800Gt,4890,480GTX,295GTX ktlp.).

Τέλος ξέχασα να αναφέρω ότι θα χρησιμοποιηθούν 18L υγρό άζωτο κι από κάνιστρα,το Gemini για τον 3770k,το τελευταίο FAT Tek για gpu κι ένα παλιό Tek thanks το Hipro :)

Φυσικά μετά το session θα ανεβάσουμε και φωτογραφίες και σκορακια( φτου φτου ) :)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ένα θπδατε.

Με λίγα λ;ogiα όλα πήγαν σκατά σήμερα :@

Ο CPU αρχικά έπαιξε 6200 αλλά έτρωγε κολλήματα.Έπειτα δεν bootάραμε πάνω απο 5700-5800.Μετά παίαμε στα 6Ghz για κανά 10λεπτο μέχρι που crashαρε μια φορά(δοκιμάζαμε τυην κάρτα,την GTS κι έδειχνε να "χτυπάει" τα ρολόγια που θέλαμε)κι η μητρική άναβε μία στις 15 προσπάθειες κι κόλλαγε μέσα στο Bios(έπειτα πάντα απο πολλά clear cmos).

Βαρεθήκαμε μιας κι έχοντας δοκιμάσει καμιά 50αρια φορές την μητρική δεν πόσταρε με την καμία(WTF?) κι τα μαζέψαμε.Έχοντας ξεμονώσει τα πάντα,μιας κι δεν υπήρχε πουθενά κάποια ορατή υγροποίηση καταλήξαμε στο ότι μάλλον έφαγε κάποιο κόλλημα η μητρική :/

Οπότε no result,τζάμπα το όλο τρέξιμο κι η ταλαιπόρεια!

Εύχομαι next time να παίζουν όλα σωστα ώστε να ασχοληθούμε με τα benchmarks :S

Photo to be uploaded!

Link to comment
Share on other sites

Wecome to the club.Το extreme overclocking ειναι σαν το ψαρεμα.Benchαρεις ολη τη βδομαδα για να βγαλεις ενα σκορ της προκοπης.Οταν γινεις πολυ καλος θα βγαζεις δυο σκορ της προκοπης(εαν βεβαια εισαι και τυχερος και εχει πεσει καλο hardware στα χερια σου) :P

Το θεμα ειναι να μην απογοητευεσαι και να προσπαθεις περισσοτερο.Αυτο βεβαια απαιτει χρημα και χρονο αλλα ετσι ειναι τα χομπυ.

Την επομενη φορα ευχομαι να σας πανε καλητερα ολα:T:

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση, την άλλη φορά (μια και μιλάμε για παλιές κάρτες) βάλτε το CPU @ SS (του νίκου είναι καλό) και τις κάρτες μόνο LN2. ;)

Next time εύχομαι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειχατε θεμα υγροποιησης η gene ειναι πολυ μικρη και παγωνει ολη σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες...τι θερμοκρασια παιζατε στο cpu?Ασε που 18 λιτρα ειναι λιγα για 3770k και gpu +1 στον crio!

Την επομενη φορα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειχατε θεμα υγροποιησης η gene ειναι πολυ μικρη και παγωνει ολη σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες...τι θερμοκρασια παιζατε στο cpu?Ασε που 18 λιτρα ειναι λιγα για 3770k και gpu +1 στον crio!

Την επομενη φορα...!!!

Με φώναξε κανείς....?

\

:lol:lol:lol

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να το γραψω χθες , αλλα θα γινομουν κακος ... οποτε προτιμησα να περιμενω τα αποτελεσματα .

Δεν υπηρχε περιπτωση να κανετε σωστη δουλεια σημερα . Ποσα 3770K εχετε δοκιμασει σε αζωτο ??? Απο οσο γνωριζω αυτο ηταν το πρωτο.

Εγω πιστευω οτι το cpu εχει και αλλο . Αρκετα παραπανω απο τα 6200 που ειδατε στην αρχη .

Δεν ειχατε την εμπειρια του πως παιζουν συνηθως οι 3770K στο αζωτο , αλλα δεν ξερατε και τι settings θελουν . Εαν δοκιμασεις μερικους ... εστω και 2 κομματια , θα καταλαβεις πανω-κατω τι τα βοηθαει και τι τα χαλαει . Πχ vccsa , vccio , pll κλπ .

Δε μπορεις να φτασεις στο σημειο να βαλεις και καρτες μαζι σε αγνωστο cpu .

Την επομενη φορα , με μικρο καλαθι . Βρειτε το CPU ... βγαλτε τα 2D ... βγαλτε και μερικα 3D με μια καρτα stock (αεροψυξη) .

Χωρις παρεξηγηση ελπιζω . :)

Επισης ... CB δεν εχουν τα 3770Κ . Θεμα settings ειναι και παιζουν πιτα -190C .

Και το CBB μπορειτε με settings να το φερετε και στους -170C .

Θα φας 30-50 λιτρα για να μαθεις το CPU πρωτα , να βρεις πως παιζει ο IMC και οι μνημες σου ... και μετα πας για VGA benches .

Link to comment
Share on other sites

Βρε μην απογοητεύεστε πρώτη φορα τον δοκιμασατε σε ln2 και περιμένατε και 3d results :P

Οπως είπαν και οι απο πάνω αυτα τα πραγματα θελουν υπομονή και μεθοδικότητα, για μένα θα έπρεπε αφου είχατε μονο 18lt και αδοκιμαστο 3770K να βάλετε μια κάρτα με αερα/νερο και να βρειτε τα ορια του cpu & μνημών. Δεν πειράζει η προσπαθεια μετραει, ήταν και αυτό μια εμπερία :T:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειχατε θεμα υγροποιησης η gene ειναι πολυ μικρη και παγωνει ολη σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες...τι θερμοκρασια παιζατε στο cpu?Ασε που 18 λιτρα ειναι λιγα για 3770k και gpu +1 στον crio!

Την επομενη φορα...!!!

Τι παει να πει οτι ειναι πολυ μικρη και παγωνει ??? Τι διαφορα θα εκανε εαν ηταν η διπλη σε μεγεθος ? Γιατι να μην παγωνε αυτη ?

Εγω πιστευω .... καμμια.

Απλα ειναι θεμα ψυχολογιας που τα βλεπεις μαζεμενα . Ολες οι μητρικες την ιδια διαταξη εχουν . Απλα ειναι πιο τραβηγμενες προς τα κατω (πολλα pciex slots) .

Kαι για να συπληρωσω ...

Σαφως και δεν πρεπει να απογοητευονται τα παιδια . Για τον Νικο ηταν το πρωτο του session με LN2 . Παθαινεις και μαθαινεις ... και αυτο μετραει !

Η συλλογη εμπειριων ειναι ενα απο τα βασικοτερα στο extreme o/c .

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Στελιο.

Τωρα θα μου πεις....πως πηγατε για τετοιο session τοτε??

Απλα ελπιζα οτι αφου το χειροτερο cpu εχει με -150 και περιπου1.82v τα 6,2 -6,3, τοτε εμεις που ειμαστε noobaδες (εγω τουλαχιστον) θα ειχαμε ενα καθαρο και σχετικα ευκολο 6G να παιξουμε.

Tου πουστη...5500 παιζει ανετα στα -38!!!

Αυτο ηταν το σκεπτικο, δεν ξεκινησαμε να παιξουμε το cpu 6500+ και να τα σηκωσουμε ολα...

Σαφως και ΔΕΝ ψαχναμε τη κορυφη της αποδοσης του 3770κ μας.

Οι καρτες απλα υπηρχαν. Μονο η matrix 5870 (δεν bootare ποτε) ειχε κανιστρο πανω και μια 8800gts.

Ομως μουλαρωσε η μητρικη καποια στιγμη, και εκανε συνεχως restart. Mετα απο 3-4 ωρες ειχαμε μπολικο αζωτο, (ακους Chaos?) αλλα καθολου υπομονη και ψυχραιμια!! Καποια στιγμη παρακαλουσα να δω καπου νερα για να δικαιολογησω το σκαλωμα της!!!

Ορατη υγρασια δεν βρηκαμε πουθενα στην μητρικη τελικα. Ακομα δεν ξερω τι σκαλωμα εφαγε.

Οσο για μνημες /IMC αφου παιζει 2440 με 8-8-8 στα -32 βρε Στελιο....δεν νομιζω να τον πειραξε το αζωτο...

Τες πα την αλλη φορα ελπιζω καλυτερα.

edit...Μια χαρα παιζει τωρα στο μονοβαθμιο 50 x 110

Εdit 2...εδω να πω οτι και στα 6200 που επαιξε για λιγο κατι δεν πηγαινε καλα.

Το nature του 01 με την 8800gts 320, με πυρηνα 900 μνημες 1000, εβγαινε στα 440 marks οταν με αντιστοιχες συχνοτητες και σαφως χαμηλοτερο cpu τα marks του nature στο BOT ηταν περιπου 900!!!! (ιδιοι drivers)

Στοκ εβγαζε περιπου 350 αρα δεν νομιζω να γυρναγε 2d για καποιο λογο..

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Ειπα οτι παγωνει ολη...ισως να μην ειχε μονωθει ολη μεχρι τερμα

μπορει και να εχεις δικιο οτι ειναι μαλλον θεμα ψυχολογικο

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν ειδαμε κατι διαφορετικο . Οπως ολες οι μητρικες παγωνει και αυτη . Ουτε κανεις παραπονεθηκε ποτε για τις gene.

Προσεξε την διπλα σε μια μεγαλη maximus formula/extreme .

Τι αλλαζει ? Οι αποστασεις cpu - ram - pcie ειναι ιδιες .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Στελιο.

Τωρα θα μου πεις....πως πηγατε για τετοιο session τοτε??

Απλα ελπιζα οτι αφου το χειροτερο cpu εχει με -150 και περιπου1.82v τα 6,2 -6,3, τοτε εμεις που ειμαστε noobaδες (εγω τουλαχιστον) θα ειχαμε ενα καθαρο και σχετικα ευκολο 6G να παιξουμε.

Tου πουστη...5500 παιζει ανετα στα -38!!!

Αυτο ηταν το σκεπτικο, δεν ξεκινησαμε να παιξουμε το cpu 6500+ και να τα σηκωσουμε ολα...

Σαφως και ΔΕΝ ψαχναμε τη κορυφη της αποδοσης του 3770κ μας.

Οι καρτες απλα υπηρχαν. Μονο η matrix 5870 (δεν bootare ποτε) ειχε κανιστρο πανω και μια 8800gts.

Ομως μουλαρωσε η μητρικη καποια στιγμη, και εκανε συνεχως restart. Mετα απο 3-4 ωρες ειχαμε μπολικο αζωτο, (ακους Chaos?) αλλα καθολου υπομονη και ψυχραιμια!! Καποια στιγμη παρακαλουσα να δω καπου νερα για να δικαιολογησω το σκαλωμα της!!!

Ορατη υγρασια δεν βρηκαμε πουθενα στην μητρικη τελικα. Ακομα δεν ξερω τι σκαλωμα εφαγε.

Οσο για μνημες /IMC αφου παιζει 2440 με 8-8-8 στα -32 βρε Στελιο....δεν νομιζω να τον πειραξε το αζωτο...

Τες πα την αλλη φορα ελπιζω καλυτερα.

edit...Μια χαρα παιζει τωρα στο μονοβαθμιο 50 x 110

Εdit 2...εδω να πω οτι και στα 6200 που επαιξε για λιγο κατι δεν πηγαινε καλα.

Το nature του 01 με την 8800gts 320, με πυρηνα 900 μνημες 1000, εβγαινε στα 440 marks οταν με αντιστοιχες συχνοτητες και σαφως χαμηλοτερο cpu τα marks του nature στο BOT ηταν περιπου 900!!!! (ιδιοι drivers)

Στοκ εβγαζε περιπου 350 αρα δεν νομιζω να γυρναγε 2d για καποιο λογο..

Νικόλα θα με συγχωρέσεις αλλα έχεις λάθος λογική σε αυτο που λες και ειναι καθαρα θεμα εμπειριάς, δεν θέλω να το παίξω εμπειρος αλλα εχω δοκιμάσει παρα πολλές πλατοφορμες σε ss, cascade, ln2 και πάντα στο αζωτο οταν ανεβαίνουν οι συχνοτητες του cpu τα δεδομένα αλλάζουν, χρειάζονται αλλα ρευματα αλλα timings στις μνήμες και γενικά ξανα ψαξιμο για τις σωστές ρυθμίσεις.

επίσης πολύ βασικό ειναι να ξέρετε τι τσιπακια εχουν οι μνημες σας για να παίξετε με τα αντιστοιχα "σωστά" timings που δεν θα ζορίσουν τον imc χωρίς λόγο, γιατι είναι πολύ πιθανο να χασατε ρολογια απο λαθος settings των μνημων, ακόμα ο imc ζορίζεται πιο πολύ οταν παιζεις στα 6200 αντι για 5600 που επαιζες στο ss.

Φιλικά ολα αυτα ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Απλα θεωρησα οτι αφου ειχα ευκολα τα 5500 με -38 και 1.58v, δεν θα ηταν δυσκολο να εχω τα 6G με -160 και 1,8-v.

Προφανως εκανα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως λαθος, η λογικη το λεει αυτο Νικο!

αλλα οσες φορες ειχα δοκιμασει σε cascade εγω 3-4 cpus και μετα σε Ln2 που ηξερα οτι θελουν κρυο και δεν εχουν cb/cbb κλπ (αρα ενας πονοκεφαλος λιγοτερος) ειναι εντελως διαφορετικες καταστασεις! στο cascade/ss ειναι σχεδον ολα ελεγχομενα imo.

παντως μην σας πάρει απο κάτω! την επομενη φορα να βρειτε το cpu τι κανει οπως ειπαν και οι απο πανω και μετα θα ερθουν ολα μονα τους σχεδον! (καλα οχι μονα τους ακριβως αλλα πιο ευκολα :P)

Link to comment
Share on other sites

Μην σας παίρνει από κάτω παίδες, θέλει πολύ ψάξιμο. Πρώτα βρείτε το CPU πως παίζει, βγάλτε ΟΛΑ τα 2D, μάθετέ το απ' έξω και μετά συνεχίζετε με 3D.

Με άζωτο έχω παίξει καμιά 20-25αριά φορές από το 2009, σίγουρα δεν έχω την εμπειρία που έχουν άλλοι. Το μοναδικό πράγμα που μου έχει μείνει είναι ότι δεν μπορείς να περιμένεις για καλά scores με ένα setup που βάζεις πρώτη φορά στο άζωτο. Θέλει pretesting όπως είπε ο Στέλιος, δηλαδή 1-2 sessions να μάθεις το CPU και μετά του δίνεις και καταλαβαίνει.

Όσο για τα results μην απογοητεύεστε. Ειδικά με τις κάρτες γραφικών, χρειάζεται ακόμα περισσότερο pretesting για να βρείτε τους σωστούς drivers. Σιγά σιγά θα γίνουν όλα, χρόνο να 'χετε μόνο να ψάχνεστε :D

Να σας δώσω ένα πρόσφατο παράδειγμά μου. Όταν έβγαλα αυτό το result με τον nord pagetitle.submission, τον ρώτησα που παίζει πρώτα το CPU. Μου είπε ότι βγάζει το 1M στα 7.9GHz. Πέρασα το OS μου, έκανα όλα τα tweaks και από 'κει και πέρα, αυτός απλά κρατούσε το κάνιστρο στους -185 και εγώ έτρεχα 1M στα 7.9GHz. Από την ώρα που πέρασε το OS και έγιναν όλα τα απαραίτητα tweaks, μας πήρε ένα τέταρτο να βγει αυτό το 1M :D Γιατί απλά ξέραμε που ακριβώς παίζει το CPU.

Μετά έμεναν γύρω στα 10 λίτρα και είπαμε να δοκιμάσουμε 32άρι. Δεν είχε ψάξει όμως μνήμες, ούτε CPU και πήγαμε εντελώς στα τυφλά. Αποτέλεσμα ήταν να χάσουμε άδικα όλο το υπόλοιπο άζωτο χωρίς να έχουμε ολοκληρώσει ούτε ένα 32άρι σε 3 ώρες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now