geodark

Συνδεση 1 pc με 2 δικτυα

Recommended Posts

Λοιπον,ο γειτονας σε λιγο καιρο θα φυγει διακοπες στην κυπρο για 3 μηνες και επειδη ειναι φιλος τον εψησα να μου δωσει τον κωδικο του για τον ρουτερ του ωστε να εχω προσβαση στο διαδικτυο μεσω αυτου. Θελω να κανω το εξης..

Με το ρουτερ το δικο μου μιας και πιανω 10mbps να το χρησιμοποιω για να κατεβαζω μεσω του μtorrent και του jdownloader και μεσω του δικου του δικτυου(γυρω στα 7 mbps) να παιζω κανα παιχνιδι(lol,cod) και να σερφαρω. Δηλαδη με απλα λογια να κανω ολα τα υπολοιπα εκτος του κατεβασματος. Θα ηθελα να με διαφωτισετε με το τι μπορω να κανω,settings κτλ. η και αν χρειαζετε να αγορασω καποιο hardware ωστε να το πετυχω.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ιδέα αν γίνεται (το κόβω χλωμό)αλλά υπάρχει και η πολυ απλή λύση να κανεις disconnect απο το ένα δίκτυο και connect στο άλλο ανάλογα με το τι επιθυμεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θέλει ταυτόχρονα να ξεζουμίζει και τις δύο. Για windows μιλάμε; Αν ναι, εγγενώς δεν υπάρχει δυνατότητα για load balance σε multi wan καταστάσεις.

Εκτός αν υπάρχει multi wan με κανένα utility που μου διαφεύγει. Linuxάκι ή router με διπλό wan είναι οι πιο καθαρές λύσεις, απ' ότι μπορεί να σκεφτώ :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με caution.

Το έχω διαβάσει και γίνεται. Αλλά δεν ιδέα να δώ πως διαλέγεται ποια διαδρομή θα ακολουθήσει το πακέτο ( ουσιαστικά πως θα γίνει η αντιστοίχηση κατεβάσματος και παιχνιδιου)

Link to comment
Share on other sites

Με τα παραθύρια το ξεχνάς, αν και έχω την εντύπωση πως με server 2008 (μόνο) γίνεται. Από εκεί και πέρα, υποθέτω ότι μια και μιλάμε για διαφορετικά σπίτια, μιλάμε για ασύρματο, άρα το dual wan το ξεχνάμε.

Από εκεί και πέρα ψάξιμο για wireless bridging, και ρίξε καμιά ματιά σε άρθρα σαν και αυτά εδώ και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Φορτώνεις ένα virtual machine στο virtual box π.χ. το οποίο το βάζεις να συνδέεται στην δική σου θύρα (usb στικάκι λογικά μπορείς να το βάλεις να φαίνεται μόνο στο virtual machine) και να κατεβάζει torrents και τα δικά σου windows τα συνδέεις με το δικό του router. Αν δεν είπα μακακία ίσως να είναι μια λύση. Θα χρειαστείς 2 στικάκια ή ένα στικάκι και μια LAN.

Βέβαια από την στιγμή που δεν θα παίζεις λογικά 24/7 πάτα και ένα stop στα torrents. Δεν έγινε και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φορτώνεις ένα virtual machine στο virtual box π.χ. το οποίο το βάζεις να συνδέεται στην δική σου θύρα (usb στικάκι λογικά μπορείς να το βάλεις να φαίνεται μόνο στο virtual machine) και να κατεβάζει torrents και τα δικά σου windows τα συνδέεις με το δικό του router. Αν δεν είπα μακακία ίσως να είναι μια λύση. Θα χρειαστείς 2 στικάκια ή ένα στικάκι και μια LAN.

Βέβαια από την στιγμή που δεν θα παίζεις λογικά 24/7 πάτα και ένα stop στα torrents. Δεν έγινε και τίποτα.

Δεν γίνεται αυτό^^^

Γίνεται μόνο με Windows Server 2008 RC2 και λέγεται για την ακρίβεια WAN multi-homing. Όπως είναι φυσικό απαιτούνται και οι ανάλογες γνώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι USB συσκευές μπορούν να συνδεθούν σε ένα virtual machine χωρίς να φαίνονται στον host. Μπορείς να είσαι λοιπόν λίγο ποιο αναλυτικός στο γιατί δεν γίνεται αυτό;

Πρόσεχε. Δεν μιλάμε για ένα λειτουργικό στο PC αλλά για δύο ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ πάντως, όπως είπε και ο arka$ απ'ότι θυμάμαι για την περίπτωση των παραθυριών, σε server 2008 γίνεται, όπως προανέφερα... Για virtual machine δεν γνωρίζω, δεν απαντώ!

Link to comment
Share on other sites

Φορτωσε ένα VirtualMachine στο Vmware όπως προτείνει ο Yanni και κάνεις ότι θες, ram μπόλικη να υπάρχει μόνο και το VM στον SSD, καθάρισες. Α, και εάν παίζεις με virtual machines τακτικά, πήγαινε αγόρασε μια καλή κάρτα δικτύου και μην ξαναγυρίσεις στις onboard.

Link to comment
Share on other sites

Virtual Machine και μπορείς να παίζεις με όσες συνδέσεις θέλεις. Κάνεις και share έναν δίσκο, οπότε κατεβάζεις τα torrents απευθείας στο pc σου και παίζεις τα παιχνίδια σου.

Διαφορετικά με ένα καλοστημένο host file πάλι μπορείς να κάνεις δουλειά, αρκεί να παίζεις με συγκεκριμένες πόρτες.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ για πες μου με το host file .

Εγώ συμβουλεύω να μην παίζεις με το λειτουργικό, ανέβασε ενα VM και κάνε εκεί ότι γουσταρεις, ειναι πολυ εύκολο,απλό και γρήγορο, μην φοβάστε τα Virtual Machines.

Link to comment
Share on other sites

με το virual machine φοβομουν τα κολληματα αλλα δεεν. :)

4gb μνημης εχω,στο vm εχω φορτωμενο backtrack με jdownloader για κατεβασμα και για διαφορες αλλες δουλιτσες και ταυτοχρονα στα windows εχω απ ολα,lol firefox media player και ολα κυλανε ομαλα. Βεβαια αργησε λιγο το lol να φορτωσει αλλα πολυ που με ενοιαξε ας περιμενουν :P

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις κολλήματα στο δίκτυο, τότε δες για άλλη κάρτα δικτύου. Επίσης στο VM μην δώσεις πάνω από 768 MB Ram (σε περίπτωση win 7, για XP θέλει ίσα 256!)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις κολλήματα στο δίκτυο, τότε δες για άλλη κάρτα δικτύου. Επίσης στο VM μην δώσεις πάνω από 768 MB Ram (σε περίπτωση win 7, για XP θέλει ίσα 256!)

Μου το έλεγαν και εμένα και δεν το πίστευα, μέχρι που πείστηκα να τα σκάσω για κάρτα δικτύου της Intel λόγω συμβατότητας στο ESXi, όχι μόνον έχω καλύτερο jitter, pings και latency παντού, τα video στο youtube δεν κολλάνε πλέον καθόλου, οι ταχύτητες στο home δίκτυο είναι ταβάνι και σταθερές, το Flash video στα VMs παιζει αψεγάδιαστα, το cpu usage μηδενικό και με το καλύτερο support σε όλα τα λειτουργικά in town.

Είναι 30 ευρώ, είναι πολλά για nic, αλλά αξίζει για όσους θέλουν απλά το καλύτερο, η out of the box υποστήριξη στο ESXi με ανάγκασε αλλά ομολογώ ότι δεν το μετάνιωσα...

Intel? Gigabit CT Desktop Adapter Product Brief

INTEL Gigabit CT Desktop Adapter Bulk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από τους τυχερούς που έχω ενσωματωμένο intel nic στη μητρική :)

Αυτό πλέον θα το λαμβάνω σοβαρά υπόψιν από δω και στο εξής και θα κοιτάω ποιο σοβαρά τις Intel μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now