Recommended Posts

Μπράβο για το review, πλήρες όπως πάντα. Όντως έχει λίγο περίεργη συμπεριφορά το drive. Θέλω να σταθώ λίγο στο cold boot. Εχθές καθώς έκανα ένα restart για ενημερώσεις, έχασα το drive για μερικές ώρες. Δεν το έβλεπε πουθενά. Μετά από μερικές δοκιμές - αλλαγή drive, εισαγωγή HDD, επιδιόρθωση κτλπ to drive επανήλθε από μόνο του. Για καλό και για κακό το φόρμαμα. Αυτό το φαινόμενο εξαλείφει το νέο firmware?

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιττά για άλλη μια φορά Ζαχαρία... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. Το review ήταν φοβερό! Παρόλα αυτά, έχω δύο ερωτησούλες:

1) Για τον 128GB η OCZ δεν ανακοινώνει 200ΜΒ/s εγγραφή? Γιατί στην πρώτη σελίδα λέει 420MB/s. Ποιο είναι το σωστό?

2) Για ένα μηχάνημα γραφείου (X58 chipset - SATA 3), το οποίο θα τρέχει MATLAB και χρειάζεται γρήγορο setup ssd, είναι καλύτερο να έχει 2 x 128GB @ RAID0 και ας χάσει το TRIM, ή έναν 256GB?

Επίσης, τι διαφορά επιδόσεων μπορεί να έχει το παραπάνω setup σε z68x chipset?

Link to comment
Share on other sites

Thanks παίδες για τα καλά σας λόγια.

@p_under. Αυτό το φαινόμενο εξαλείφεται με το νέο firmware. Δεν μου είχε τύχει, αλλά στα OCZ forums που διάβασα, άτομα που το είχαν αντιμετωπίσει, δεν τους ξανά εμφανίστηκε με το νέο firmware.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ κι από μένα, καθώς το περίμενα αυτό το review! Για άλλη μια φορά διέπρεψες, keep it up :T:

Είχα διαβάσει σε άλλο forum, σχολιό σου, στο οποίο έλεγες ότι ο Vertex 4 είναι ο ταχύτερος SSD αυτή την περίοδο αλλά δεν μπορούσες να ποστάρεις screenshots μετρήσεων (τότε), κι όπως καταλαβαίνεις περίμενα αυτό το review με μεγάλη ανυπομονησία!!!

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος vertex 2 αντιμετωπιίζω με καχυποψία κάθε νέο SSD της OCZ. Άραγε με τον καιρό όπως λές Ζαχαρία οι επιδόσεις θα είναι σταθερές ή θα έχουν δραματική πτώση ?. Εντύπωση μου κάνει και η τιμή που που ξεκίνησε στα 160 πλέον τον βρίσκεις στα 140 και πιθανότατα μέχρι τέλος καλοκαιριού θα έχει κάτω από 100.

ΥΓ: Από την άλλη προβληματίζομαι και δεν ξέρω αν έκανα καλά που περιμένω τον 256αρη Samsung 830.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδηποτε 256αρης SSD δεν εχει σχεση με 120αρηδες απο τα "λιγα" που ξερω.

Οποτε για μενα μονο ασχημα δεν εκανες.

Τωρα για τη καχυποψια δεν ξερω να σου πω, μιας και εγω ειμαι κατοχος ενος V. 3 εδω και κατι

μηνες και δεν εχω το παραμικρο προβλημα. Προσπαθω να μη τον εχω γεματο (data up to 50%)

και δεν εχει παρουσιασει κολληματα ή αλλα χαζα. Και δυστηχως τον εχω σε sata 2 controller (ακομη).

Ζαχο, εις το review...

Πραγματικα δειχνεις αλλη μια φορα οτι το κατεχεις το "αθλημα" και αξιζεις ολα τα ευσημα.

Ο δισκος τα σπαει πραγματικα, βεβαια οι διαφορες με τους αλλους ειναι κατι που δεν θα το παρατηρησεις δια

γυμνου οφθαλμου και μονο σε bencoμορφες. Και οπως παντα δεν παρελειψες να αναφερεις ή να μετρησεις τιποτα.

Αλλα με αυτο που επαθα πλακα πραγματικα ειναι η τιμη που μπορεις πλεον να βρισκεις SSD 120Gb σε σχεση

ενα χρονο πριν... Σε λιγο καιρο θα μπορω να κανω raid με 2 απο δαυτους στη τιμη που πηρα τον Vertex 3 !!

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδηποτε 256αρης SSD δεν εχει σχεση με 120αρηδες απο τα "λιγα" που ξερω.

Οποτε για μενα μονο ασχημα δεν εκανες.

Τωρα για τη καχυποψια δεν ξερω να σου πω, μιας και εγω ειμαι κατοχος ενος V. 3 εδω και κατι

μηνες και δεν εχω το παραμικρο προβλημα. Προσπαθω να μη τον εχω γεματο (data up to 50%)

και δεν εχει παρουσιασει κολληματα ή αλλα χαζα. Και δυστηχως τον εχω σε sata 2 controller (ακομη).

Έχω τον Vertex 2 από τον 12ο/2010. Δεν έχω παράπονο έχω φάει τις μπλέ οθόνες μου. Του πέρασα τον Φεβρουάριο νέο firmware και εξαφανίστηκαν, αλλά τελευταία έκαναν και πάλι την εμφανισή τους.

Link to comment
Share on other sites

VenisK, απορια: με τον Revodrive δεν ησουν ευχαριστημενος και αποφασισες να πας στον 4αρη?

3 πράγματα μου έσπαγαν τα νεύρα στον revo..

Το πρώτο ήταν ότι δεν μπορούσα να κάνω εγκατάσταση σε ένα πρόγραμμα και ταυτόχρονα κάτι άλλο..ιδιαιτερότητα του δίσκου? δεν ξέρω πάντως ήθελε αποκλειστικότητα το pc για πάρτη του..

Το δεύτερο ήταν το low level format..ο δίσκος ήθελε κάθε λίγο καιρό low level format για να αποδίδει τα αναμενόμενα..δλδ ξανά format..

Το τρίτο ήταν ότι κανένα πρόγραμα που χρησιμοποιήσα δεν μπορούσα να κάνω restore τα back up που έκανα! norton ghost, acronis, windows τιποτα!

Ο σημαντικότερος λόγος είναι ότι με νοιάζει η ταχύτητα, θα γίνει πολύ σύνομα raid 0 ο vertex!

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιττά για άλλη μια φορά Ζαχαρία... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. Το review ήταν φοβερό! Παρόλα αυτά, έχω δύο ερωτησούλες:

1) Για τον 128GB η OCZ δεν ανακοινώνει 200ΜΒ/s εγγραφή? Γιατί στην πρώτη σελίδα λέει 420MB/s. Ποιο είναι το σωστό?

2) Για ένα μηχάνημα γραφείου (X58 chipset - SATA 3), το οποίο θα τρέχει MATLAB και χρειάζεται γρήγορο setup ssd, είναι καλύτερο να έχει 2 x 128GB @ RAID0 και ας χάσει το TRIM, ή έναν 256GB?

Επίσης, τι διαφορά επιδόσεων μπορεί να έχει το παραπάνω setup σε z68x chipset?

1) Ο Vertex 4 128GB όταν κυκλοφόρησε είχε εγγραφές μέχρι 200ΜΒ/s. Μετά με ένα firmware update οι εγγραφές εκτοξεύτηκαν στα 420ΜΒ/s.

2) X58 chipset και SATA3 σημαίνει πως δεν έχει native SATA3 υποστήριξη αλλά με εξωτερικό controller της μητρικής, άρα κομμένες επιδόσεις. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τον Intel controller ο οποίος όμως και αυτός θα κόψει τις επιδόσεις όλων των drives στο μισό. Ακόμα και στο Raid0 θα χάσεις από επιδόσεις, όχι τόσο πολύ αλλά θα χάσεις.

Άποψή μου, πάρε καλύτερα έναν 256αρη. Δεν νομίζω πως θα δεις αισθητές διαφορές σε σχέση με Raid0 και θα έχεις και το TRIM.

To Ζ68 chipset θα δώσει διαφορές πιο πολύ λόγω συνολικής πλατφόρμας. Ναι μεν το/α drive/s θα δουλεύουν πιο γρήγορα λόγω native SATA3, αλλά είναι λίγες οι φορές που αυτό φαίνεται με το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

μα για κανέναν λόγο ocz...

Εξαρτάται για τι χρήση το θες Ευριπίδη. Όπως και να 'χει νομίζω ότι δεν είναι ΠΟΤΕ σωστό να αποκλείουμε εντελώς μια εταιρεία, ειδικά αν δεν έχουμε δοκιμάσει ένα προϊόν.

Ζάχο πολλά μπράβο για το review ρει :T:

Link to comment
Share on other sites

σωστός απλά από την ocz είμαι βαθιά πληγωμένος.

μακάρι να γίνει η πλήρης ανατροπή μέχρι τότε επιτρέψετε μου να με διέπει ο σκεπτικισμός στο θέμα.

keep up the good work jax :D

Link to comment
Share on other sites

Όλους μας έχει απογοητεύσει ένα προϊόν μιας εταιρείας..π.χ. Από την ocz εχω αγοράσει τ χειρότερο τροφοδοτικο 180 ευρώ κ έκανε μπαμ σε 1 εβδομάδα!

Επίσης από την asus είχα να λέω τ χειρότερα με την striker 2 extreme..άχρηστη!αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναεπαιρνα ocz ή asus για μια πατάτα..άλλωστε ποια εταιρεία δεν έχει βγάλει έστω κ μια μ@λ@κι@;

Link to comment
Share on other sites

μακάρι η ζημιά να ήταν 180 ευρω μόνο..

Τουλάχιστον δικαιολόγησε το, δεν λέει κάτι αυτό. Πάντως όλα χαλάνε ανεξάρτητα εταιρείας ή αντικειμένου..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now