Recommended Posts

Οι παραπάνω δίσκοι που ανέφερες, δεν παίρνουν fw upgrade? Και μαζί με αυτό, αύξηση στις επιδόσεις; Αφού ούτως η άλλως αυτά είναι τα νούμερα που ενδιαφέρουν -καλώς ή κακώς- , και όχι πως το drive δεν είναι λειτουργικό με τα προηγούμενα fw.

Τα fw, αυτά που αφορούν lower-level διαχείριση υλικού, δεν είναι και εύκολο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

η μόνη διόρθωση που δεκτικέ ο 4 στο 1,5βετα είναι μόνο στον αλγόριθμο διαχείρισης της cache του SSD τπτ παραπάνω... αν αυτό σε ικανοποιεί λέγοντας ότι αυξάνοντας την ταχύτητα εγγραφών και μειώνοντας το responce του read είναι πρόοδος τότε οκ.

Αναλογικά να το πάρεις δες πόσο αυξάνονται οι εγγραφές σου και μετά δες σε % από 50% σε 90% πόσο πέφτει από το 1,4βετα σε 1,5βετα

το έχεις ξαναδεί αυτό το φαινόμενο???

Οι παραπάνω δίσκοι που ανέφερες, δεν παίρνουν fw upgrade? Και μαζί με αυτό, αύξηση στις επιδόσεις; Αφού ούτως η άλλως αυτά είναι τα νούμερα που ενδιαφέρουν -καλώς ή κακώς- , και όχι πως το drive δεν είναι λειτουργικό με τα προηγούμενα fw.

Τα fw, αυτά που αφορούν lower-level διαχείριση υλικού, δεν είναι και εύκολο πράγμα.

γιαυτό είπα ότι είναι ένα μη ολοκληρωμένο προϊών

έτσι δεν την πάτησε και με τους Μ4 που δεν παίζανε στο ραιδ..

όλοι έχουν από μια μεγάλη αποτυχία αλλά συνεχόμενες παταγώδες αποτυχίες εγώ ξέρω μόνο μια...

Link to comment
Share on other sites

Παταγώδες αποτυχίες...μιλάμε για μίσος όχι βλακείες!..Στο raid πάντως πάνω από 50% ακόμα και με τόσους δίσκους στο ίδιο controller δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου την αποτυχία.. lol!

Link to comment
Share on other sites

Παταγώδες αποτυχίες...μιλάμε για μίσος όχι βλακείες!..Στο raid πάντως πάνω από 50% ακόμα και με τόσους δίσκους στο ίδιο controller δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου την αποτυχία.. lol!

για ποσταρεμας λίγο ένα AS SSD

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα γιατί κανείς δεν θα διαβάζει ούτε θα καταλαβαίνει το ότι έχω πάνω άλλο ένα raid 0 με 2 caviar black και έναν green στο ΙΔΙΟ controler.Όταν βγεί η 1.5 final οι caviar θα πάνε στο marvel controler και τότε πολύ ευχαρίστως θα ανεβάσω όσα θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω στον Tilt εντός της ημέρας. Καταλαβαίνω πως αισθάνεται και τι εννοεί αλλά θέλω να του εξηγήσω και μία διαφορετική οπτική...

Link to comment
Share on other sites

το utilization στον ICHxR δεν έχει καθόλου σχέση με τα LUN's που είναι ενεργά γιαυτό και ο ICHxR είναι soft raid controller ουσιαστικά...

να μου το έλεγες αυτό εφόσων το έχεις πάνω σε HW controller να πω οκ τρως limit από το throughput του CPU computation του Raid Controller....

με λίγα λόγια όταν δεν χρησιμοποιείτε το LUN (array) το CPU utilization πέφτει στο 0.... (πάντα σε ICHxR)

τώρα αν θεωρείς ότι το 0.1% που κρατάει στο pass through device or in LUN σε κόβει τότε οκ...

Edited by Tiltevros
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω στον Tilt εντός της ημέρας. Καταλαβαίνω πως αισθάνεται και τι εννοεί αλλά θέλω να του εξηγήσω και μία διαφορετική οπτική...

ΑυτοQuotαρω τον εαυτό μου για να απαντήσω σχετικά στο Tilt...

Είμαι καμμένος κι εγώ από OCZ... μνήμες που δεν παίξανε ποτέ, triple channel και που για μεταχειρώ τις πλήρωσα 200?, καμμένο τροφοδοτικό σε φίλο κτλ.

Απλά για το θέμα των OCZ SSD βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετική οπτική και θα σου το εξηγήσω...

Ιούλιο του 2010 αγόρασα 4 δίσκους WD Green των 2ΤΒ. Από αυτούς τους 4, χάλασαν και οι 4. 100% failure στην περίπτωση μου. Την μία μάλιστα φορά το rebuild πήγε τόσο στραβά που έχασα και 5TB data (ευτυχώς όχι σημαντικά).

Αυτό για μένα δεν σημαίνει πως θα γυρίσω σε όλο τον κόσμο και θα πω να μην παίρνει WD Green 2TB δίσκους. Δεν στέκει... απλά σε εμένα έκατσε η στραβή.

Το ίδιο ισχύει και με τους SSD. Μέχρι τώρα από όλους τους SSD που έχω δοκιμάσει (και είναι αρκετοί) είχα μόνο με έναν πρόβλημα και ήταν Crucial M4 128GB (τον Vertex 4 με το beta firmware που μπρίκαρε δεν το περιλαμβάνω γιατί ήταν beta firmware και μου το είπε κατά το flash, πως με δική μου ευθύνη γίνεται το flash, ασχέτως αν η αντικατάσταση έγινε χωρίς μα-μου-σου-του).

Από εκεί και πέρα έχω φίλους-γνωστούς, με Vertex 2, 3, 4, Agility 2, 3 που κανένας δεν έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ. Ούτε για δείγμα...

Τα προβλήματα με τους Vertex 3 που στιγμάτισαν τους OCZ, ήταν κυρίως λόγω controller και όχι λόγω των drives/εταιρείας. Απλά πρώτη η OCZ έβγαλε Sandforce SF-2281 και είχε και τις μεγαλύτερες πωλήσεις με τον συγκεκριμένο controller οπότε ήταν αναμενόμενο να φαίνεται πως έχουν περισσότερα θέματα ενώ δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.

Δεν υπερασπίζομαι ΠΟΤΕ καμία εταιρεία. Αν κάτι είναι στραβό θα το πω. Νομίζω και μόνος σου μπορείς να το καταλάβεις μιας και είμασταν από τα λίγα (για να μην πω το μοναδικό) site που ανέφερε το πρόβλημα με την πτώση των επιδόσεων του Vertex 4 όσο γεμίζει με δεδομένα. Εκτός αν το βρήκες και αλλού πουθενά στο net. Εγώ πάντως, όσα review και να διάβασα δεν το είδα κάπου. Ίσως δεν έτυχε...

Ποια η διαφορά όμως της OCZ με τους υπόλοιπους; Μετά το review και αφού επικοινωνήσαμε με την εταιρεία σχετικά με το θέμα των επιδόσεων, ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ. Άλλες εταιρείες ούτε samples δεν στέλνουν απλά για να τα δοκιμάσουμε. Και αυτοί ανταποκρίνονται στις ανακαλύψεις ενός τυχαίου reviewer.

Αν νομίζεις πως κάτι τέτοιο παίζει να συμβεί σε άλλη εταιρεία, είσαι γελασμένος.

Ναι μεν, η Samsung, η Corsair, η Intel βγάζουν προϊόντα που είναι bulletproof αλλά πίστεψέ με όλοι έχουν κάνει τις στραβές τους. Μήπως μπορεί κανείς να ξεχάσει το firmware για τους Postville G2 που μπρίκαραν τα drives όταν το update γινόταν σε λάθος mode του controller. Το firmware που κυκλοφόρησε για τους Intel 320 και σβηνόταν όλο το drive με 8MB να απομένουν; Τα firmware updates για τους Corsair Force GT και Corsair Force 3, με τις BSOD; Καταλαβαίνεις που το πάω... Στραβές έχουν κάνει όλοι, αυτό δεν σημαίνει πως ξεγράφουμε εταιρείες.

Προσωπικά δέχομαι το failure rate. Μεγάλο, μικρό δεν με νοιάζει... Όταν έχεις πουλήσει 1 μύριο SSD και σου βγούνε προβληματικοί οι 50.000, δηλαδή το 5% σημαίνει πως κάτι έχεις κάνει λάθος. Λάθος όμως που αναγνωρίζεται από την εταιρεία. Γι'αυτό και σου τον αλλάζει.

Δεν ξέρω τι θέμα είχες με τους OCZ και θα ήθελα πολύ να το μάθω, γιατί μέχρι τώρα η αντιμετώπισή σου είναι μόνο "ΠΟΤΕ OCZ, μακριά κτλ". Είσαι ένας που είχες θέμα και σου λέω να είχαν άλλοι 50. Από την άλλη υπάρχουν 1050 που δεν έχουν. Αυτό σημαίνει πως ξεγράφεις την εταιρεία; Είδες κανένας να ξεγράφει την Intel μετά το πρόβλημα με τους SATA controller στα πρώτα P67 chipset; θα ήταν παράλογο...

Γενικά μην είστε κολλημένοι με μάρκες. Κοιτάτε πάντα το συμφέρον σας. Και εδώ αλλά και στο διπλανό φόρουμ, υπάρχουν άπειρα άτομα που με έχουν προσεγγίσει για να τους προτείνω SSD drive... και ποτέ μα ποτέ δεν έβαλα σαν κύριο κριτήριο τις επιδόσεις. Αυτές άλλωστε δεν φαίνονται στο μάτι... πάντα προτείνω κάτι βάση των αναγκών του άλλου.

Σχετικά με το βασιλιάς στον τίτλο του Vertex 4. Για μένα είναι ο βασιλιάς των επιδόσεων. Ακόμα και με το drive στο 90% γεμάτο, σιγά-σιγά το drive επανέρχεται στο 100% των επιδόσεών του στις αναγνώσεις και 60-70% στις εγγραφές. Όχι άμεσα αλλά επανέρχεται. Αυτό το φαινόμενο εξαλείφει το 1.5beta firmware. Αλλά και πριν το 1.5beta firmware τα στατιστικά που μάζεψα στο τέλος πάλι αυτό δείχνουν. Είναι πρώτος. Δεν το κρίνω εγώ. Τα νούμερα φαίνονται και μπορούν να τα δουν όλοι.

Θα μπορούσα ξέρεις πολύ απλά να πετάξω 6-7 screenshot, να πω και 5 λέξεις για το drive, να βάλω μία βαθμολογία 99/100 και να τελειώσει εκεί το θέμα, όπως κάνουν τα περισσότερα site του εξωτερικού. Όπως βλέπεις όμως δεν το κάνω. Προτιμώ να δοκιμάσω 10 benchmarks με το drive άδειο, άλλα τόσα με το drive γεμάτο, να κάνω αντιγραφές, εγκαταστάσεις κτλ συνολικά να φάω 6-7 ώρες μόνο για μετρήσεις για να δώσω στον τελικό αναγνώστη αλλά και υποψήφιο αγοραστή όσο πιο ολοκληρωμένη άποψη μπορώ. Δυστυχώς το drive δεν παρουσιάσε κάποιο θέμα. Αν παρουσίαζε θα το έλεγα.

Δεν πληρώνομαι από καμιά εταιρεία, ούτε φυσικά δέχομαι λογοκρισία σε αυτά που γράφω. Ότι κάνω το κάνω για την κ@υλα μου, γιατί γουστάρω και γιατί θέλω όταν συναντήσω τον Venisk, τον Astalavista ή εσένα να μπορώ να σας κοιτάξω μέσα στα μάτια χωρίς ντροπή για αυτά που διαβάσατε από τα review μου και για την επιλογή της αγοράς που κάνατε.

Ελπίζω να μην κούρασα πολύ...Αν κούρασα ζητώ συγγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

ΑυτοQuotαρω τον εαυτό μου για να απαντήσω σχετικά στο Tilt...

Είμαι καμμένος κι εγώ από OCZ... μνήμες που δεν παίξανε ποτέ, triple channel και που για μεταχειρώ τις πλήρωσα 200?, καμμένο τροφοδοτικό σε φίλο κτλ.

Απλά για το θέμα των OCZ SSD βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετική οπτική και θα σου το εξηγήσω...

Ιούλιο του 2010 αγόρασα 4 δίσκους WD Green των 2ΤΒ. Από αυτούς τους 4, χάλασαν και οι 4. 100% failure στην περίπτωση μου. Την μία μάλιστα φορά το rebuild πήγε τόσο στραβά που έχασα και 5TB data (ευτυχώς όχι σημαντικά).

Αυτό για μένα δεν σημαίνει πως θα γυρίσω σε όλο τον κόσμο και θα πω να μην παίρνει WD Green 2TB δίσκους. Δεν στέκει... απλά σε εμένα έκατσε η στραβή.

Το ίδιο ισχύει και με τους SSD. Μέχρι τώρα από όλους τους SSD που έχω δοκιμάσει (και είναι αρκετοί) είχα μόνο με έναν πρόβλημα και ήταν Crucial M4 128GB (τον Vertex 4 με το beta firmware που μπρίκαρε δεν το περιλαμβάνω γιατί ήταν beta firmware και μου το είπε κατά το flash, πως με δική μου ευθύνη γίνεται το flash, ασχέτως αν η αντικατάσταση έγινε χωρίς μα-μου-σου-του).

Από εκεί και πέρα έχω φίλους-γνωστούς, με Vertex 2, 3, 4, Agility 2, 3 που κανένας δεν έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ. Ούτε για δείγμα...

Τα προβλήματα με τους Vertex 3 που στιγμάτισαν τους OCZ, ήταν κυρίως λόγω controller και όχι λόγω των drives/εταιρείας. Απλά πρώτη η OCZ έβγαλε Sandforce SF-2281 και είχε και τις μεγαλύτερες πωλήσεις με τον συγκεκριμένο controller οπότε ήταν αναμενόμενο να φαίνεται πως έχουν περισσότερα θέματα ενώ δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.

Δεν υπερασπίζομαι ΠΟΤΕ καμία εταιρεία. Αν κάτι είναι στραβό θα το πω. Νομίζω και μόνος σου μπορείς να το καταλάβεις μιας και είμασταν από τα λίγα (για να μην πω το μοναδικό) site που ανέφερε το πρόβλημα με την πτώση των επιδόσεων του Vertex 4 όσο γεμίζει με δεδομένα. Εκτός αν το βρήκες και αλλού πουθενά στο net. Εγώ πάντως, όσα review και να διάβασα δεν το είδα κάπου. Ίσως δεν έτυχε...

Ποια η διαφορά όμως της OCZ με τους υπόλοιπους; Μετά το review και αφού επικοινωνήσαμε με την εταιρεία σχετικά με το θέμα των επιδόσεων, ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ. Άλλες εταιρείες ούτε samples δεν στέλνουν απλά για να τα δοκιμάσουμε. Και αυτοί ανταποκρίνονται στις ανακαλύψεις ενός τυχαίου reviewer.

Αν νομίζεις πως κάτι τέτοιο παίζει να συμβεί σε άλλη εταιρεία, είσαι γελασμένος.

Ναι μεν, η Samsung, η Corsair, η Intel βγάζουν προϊόντα που είναι bulletproof αλλά πίστεψέ με όλοι έχουν κάνει τις στραβές τους. Μήπως μπορεί κανείς να ξεχάσει το firmware για τους Postville G2 που μπρίκαραν τα drives όταν το update γινόταν σε λάθος mode του controller. Το firmware που κυκλοφόρησε για τους Intel 320 και σβηνόταν όλο το drive με 8MB να απομένουν; Τα firmware updates για τους Corsair Force GT και Corsair Force 3, με τις BSOD; Καταλαβαίνεις που το πάω... Στραβές έχουν κάνει όλοι, αυτό δεν σημαίνει πως ξεγράφουμε εταιρείες.

Προσωπικά δέχομαι το failure rate. Μεγάλο, μικρό δεν με νοιάζει... Όταν έχεις πουλήσει 1 μύριο SSD και σου βγούνε προβληματικοί οι 50.000, δηλαδή το 5% σημαίνει πως κάτι έχεις κάνει λάθος. Λάθος όμως που αναγνωρίζεται από την εταιρεία. Γι'αυτό και σου τον αλλάζει.

Δεν ξέρω τι θέμα είχες με τους OCZ και θα ήθελα πολύ να το μάθω, γιατί μέχρι τώρα η αντιμετώπισή σου είναι μόνο "ΠΟΤΕ OCZ, μακριά κτλ". Είσαι ένας που είχες θέμα και σου λέω να είχαν άλλοι 50. Από την άλλη υπάρχουν 1050 που δεν έχουν. Αυτό σημαίνει πως ξεγράφεις την εταιρεία; Είδες κανένας να ξεγράφει την Intel μετά το πρόβλημα με τους SATA controller στα πρώτα P67 chipset; θα ήταν παράλογο...

Γενικά μην είστε κολλημένοι με μάρκες. Κοιτάτε πάντα το συμφέρον σας. Και εδώ αλλά και στο διπλανό φόρουμ, υπάρχουν άπειρα άτομα που με έχουν προσεγγίσει για να τους προτείνω SSD drive... και ποτέ μα ποτέ δεν έβαλα σαν κύριο κριτήριο τις επιδόσεις. Αυτές άλλωστε δεν φαίνονται στο μάτι... πάντα προτείνω κάτι βάση των αναγκών του άλλου.

Σχετικά με το βασιλιάς στον τίτλο του Vertex 4. Για μένα είναι ο βασιλιάς των επιδόσεων. Ακόμα και με το drive στο 90% γεμάτο, σιγά-σιγά το drive επανέρχεται στο 100% των επιδόσεών του στις αναγνώσεις και 60-70% στις εγγραφές. Όχι άμεσα αλλά επανέρχεται. Αυτό το φαινόμενο εξαλείφει το 1.5beta firmware. Αλλά και πριν το 1.5beta firmware τα στατιστικά που μάζεψα στο τέλος πάλι αυτό δείχνουν. Είναι πρώτος. Δεν το κρίνω εγώ. Τα νούμερα φαίνονται και μπορούν να τα δουν όλοι.

Θα μπορούσα ξέρεις πολύ απλά να πετάξω 6-7 screenshot, να πω και 5 λέξεις για το drive, να βάλω μία βαθμολογία 99/100 και να τελειώσει εκεί το θέμα, όπως κάνουν τα περισσότερα site του εξωτερικού. Όπως βλέπεις όμως δεν το κάνω. Προτιμώ να δοκιμάσω 10 benchmarks με το drive άδειο, άλλα τόσα με το drive γεμάτο, να κάνω αντιγραφές, εγκαταστάσεις κτλ συνολικά να φάω 6-7 ώρες μόνο για μετρήσεις για να δώσω στον τελικό αναγνώστη αλλά και υποψήφιο αγοραστή όσο πιο ολοκληρωμένη άποψη μπορώ. Δυστυχώς το drive δεν παρουσιάσε κάποιο θέμα. Αν παρουσίαζε θα το έλεγα.

Δεν πληρώνομαι από καμιά εταιρεία, ούτε φυσικά δέχομαι λογοκρισία σε αυτά που γράφω. Ότι κάνω το κάνω για την κ@υλα μου, γιατί γουστάρω και γιατί θέλω όταν συναντήσω τον Venisk, τον Astalavista ή εσένα να μπορώ να σας κοιτάξω μέσα στα μάτια χωρίς ντροπή για αυτά που διαβάσατε από τα review μου και για την επιλογή της αγοράς που κάνατε.

Ελπίζω να μην κούρασα πολύ...Αν κούρασα ζητώ συγγνώμη...

ποιος είπε Ζάχο ότι τα παίρνεις από εταιρίες?? τι πράγματα είναι αυτά??

Είμαστε σε ένα τεχνολογικό φόρουμ και κάνουμε μια συζήτηση επί κάποιου περιφερικού.... δλδ οκ πρέπει να συμφωνούμε όλοι και με όλα???

Δεν σας καταλαβαίνω.

Τα προβλήματα που υπάρχουν με τους OCz δεν εντοπίζονται μόνο στους vertex 3 ξεχνάμε τα θέματα ποιότητας υλικών αλλά και οι κατηγορίες που τέθηκαν όχι από users αλλά από τις ανταγωνίστριες εταιρίες (OWC για όποιον θυμάται).

Όσο για αυτό που λες ότι ανταποκρίθηκε η εταιρία στο έτοιμα σου αφορά το PR της κάθε εταιρίας και συγκεκριμένα ξέρεις πολύ καλά τι παίζει με αυτό το θέμα.. δεν είναι ο άγνωστος reviewer ούτε το μικρό το site... είναι η νοοτροπία των ευρωπαϊκών γραφείων που παίζουν μπάλα (αν και αυτό δεν αφορά το θέμα μας).

σου επισημάνω ότι εγώ είμαι αυτός που ανάφερε ότι όλες οι εταιρίες έχουν προβλήματα... η διαφορά πια είναι???? Ποιος ssd από την σειρά Vertex(1-4) δεν είχε όχι 5% αλλά 12,5% ζημίες στους τζίρους από επιστροφές....

όλοι μας (άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο έχουμε ακουμπήσει ssd) όλοι μας έχουμε δει τι προσφέρουν και δεν το αμφισβητεί κανένας το θέμα είναι όμως ότι για να έχω αυτό που μου γράφει το κουτί πάνω πρεπει να γίνω guru??? όχι...

δηλαδή άμα βάλω τον ssd στο λάπτοπ μου θα χάσω τα partition μου???

Με τα προϊόντα τις OCZ δεν έχω ουσιαστικό πρόβλημα με το support έχω.. το ότι από λάθος κατασκευή του υλικού που είχα κατηγορήθηκα ότι έκανα Overclock τον Controller.... μου αρνήθηκαν την εγγύηση που είχα για 4 ssd λόγο του ότι η σπίθα που έβγαλαν πέταξε το μέταλλο... ο ίδιος ο Τονυ σε πόστ άλλου μεγάλου site αναφέρθηκε σε εμένα και στον πολύ καλό μου φίλο ότι αδίκως ζητάμε το δικαίωμα της εγγύησης με ότι συνεπάγεται αυτό...

Τέλος θέλω να διευκρινίσω κάτι.... Δεν επιτίθεμαι σε κάποιον ούτε σε αυτούς που έχουν αυτό το προϊών αλλά δεν σημαίνει ότι δεν έχω το δικαίωμα να εκφέρω την άποψη μου επ αυτού....

Link to comment
Share on other sites

Υποδειγματική απάντηση, μαζί σου ρε Ζακ :T:

Έχω πει παρόμοια πράγματα και για όσους κατηγορούν τους Seagate δίσκους πχ. Ότι εμένα δεν έχει πάθει ποτέ κανείς Seagate κανένα πρόβλημα, σε αντίθεση με δύο Western Digital που απεβίωσαν. Αυτό πάει να πει ότι ξεγράφω την WD; Φυσικά και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Υποδειγματική απάντηση, μαζί σου ρε Ζακ :T:

Έχω πει παρόμοια πράγματα και για όσους κατηγορούν τους Seagate δίσκους πχ. Ότι εμένα δεν έχει πάθει ποτέ κανείς Seagate κανένα πρόβλημα, σε αντίθεση με δύο Western Digital που απεβίωσαν. Αυτό πάει να πει ότι ξεγράφω την WD; Φυσικά και όχι.

Κραζεις προιωντα που σου λενε οτι παιζουν θεικα και στα χερια σου δεν πανε βημα σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Tiltevros αυτό με το controler δεν το καταλαβαίνω που λες, όταν έκανα φορματ στο raid 0 είχα 810/700 read/write . όταν έβαλα κ τους υπόλοιπους πάνω στον controler έπεσε 650/550.. στα seq στο crystaldiskmark. Πως το εξηγείς αυτό?

Επίσης σέβομαι την άτυχη συνεργασία σου με την εταιρεία αλλά το ότι ασχολείται κ διορθώνει τώρα ένα σημαντικό πρόβλημα της δεν το βρίσκω ανούσιο!Θα ποσταρω νεο as ssd με το καινούριο fm για ν δούμε μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Για σας και από κοντά.

Αρχικά... συγχαρητήρια για το φόρουμ.

Το βρήκα τυχαία ψάχνοντας για vertex 4.

Με ssd δεν έτυχε να ασχοληθώ έως τώρα.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα έως τώρα λόγω των απαγορευτικών τιμών τους.

Αυτό τον καιρό και λόγο πτώσης των τιμών των ssd σκέφτομαι να αγοράσω ένα.

Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:

- Στον ssd θα μπει λειτουργικό και δεδομένα

- Βασικός λόγος είναι η αύξηση της ταχύτητας, η μείωση θορύβου και θερμοκρασίας

- Θέμα με τα δεδομένα δεν έχω. Μου υπερ-αρκούν τα 256 για λειτουργικό και δεδομένα.

- Διαθέτω έως 250 το πολύ 300ε. Ούτε ευρώ πάνω από εκεί.

- Κυρίως νοιάζομαι για αξιοπιστία και ταχύτητα

Διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματα είδα ότι έχετε γνώση των πραγμάτων και προσωπική εμπειρία.

Μου είχαν πει και άλλοι "μακρυά από ocz" (χωρίς να το τεκμιριώνουν).

Προσωπικά είχα αποφασίσει να πάρω vertex 4 των 256.

Αλλά η όλη συζήτηση με βάζει σε προβληματισμό.

Τα ερωτήματα:

- Να πάρω δύο ssd των 128 ή έναν των 256; Από επιδώσεις βλέπω ότι ο 256 είναι καλύτερος. Αν πάρω 256 μπορώ να τον χωρίσω σε partitions χωρίς πρόβλημα (η ερώτηση μπορεί να ακούγεται χαζή αλλά όπως είπα δεν το γνωρίζω το θέμα των ssd); Σκληρός δίσκος, συμβατικός, δεν θα υπάρχει στο σύστημα. Στα 128 θα μπει το λειτουργικό και στα άλλα 128 τα δεδομένα.

- Τελικά αξίζουν οι ocz ή είναι μούφες; Βασικό στοιχείο, πάνω και από την ταχύτητα βάζω την αξιοπιστία. Αν κάποια στιγμή δεν λειτουργεί ο δίσκος θα κλάψω για τα δεδομένα που θα χάσω και όχι για τα λεφτά που έδωσα. Υπάρχει θέμα αξιοπιστίας με τους ocz;

- Με όσα από τα παραπάνω γράφω για ταχύτητα αλλά και αξιοπιστία, τι προτείνετε;

Για τον Samsung 830 άκουσα και αλλού. Τι γνώμη έχετε σε σύγκριση με τον vertex 4;

Για τον crucial m4;

ΥΓ

1) Θέλω έναν δίσκο να τον βάλω επάνω και να παίζει.

Δεν θέλω κάθε μήνα να αλλάζω fw με ότι κινδύνους αυτό εμπεριέχει για τα δεδομένα.

Το πολύ να του βάλω το νεότερο fw μόλις τον αγοράσω.

2) Κάπου αναφέρθηκε για αλλαγή fw από τα win.

Εννοείτε ότι μπορώ να έχω στον δίσκο την βασική εγκατάσταση των win και μέσα από αυτή να κάνω update το fw.

Γιατί το μόνο που βρήκα με χωρίς την χρήση λειτουργικού από άλλον δίσκο ήταν αυτό:

NEW! - Bootable tools for OCZ SSD's

Και πάλι συγχαρητήρια για την δουλειά σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες denis1276!

2 vertex 4 σε raid είναι ταχύτεροι από έναν 256, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως αυτό που θα αγοράσεις δεν θα χαλάσει ποτέ η ακόμα μπορεί να χαλάσει κ την ίδια μέρα που θα το βάλεις στο pc σου, οι αναβαθμίσεις στο fw σημαίνουν πως η εταιρεία ενδιαφέρεται για το προϊόν της.

Η πιο λογική λύση για μένα είναι με τα 300 ευρώ να πάρεις έναν 128 και έναν hdd 1tb για αποθήκη και backup..μουσική ταινίες και φωτογραφίες δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά απο τον ssd οπότε θα τα έχεις μόνιμα στον hdd μετά λειτουργικό προγράμματα και το παιχνίδι που παίζεις αυτό το καιρό αρκούν για τον ssd.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες denis1276!

2 vertex 4 σε raid είναι ταχύτεροι από έναν 256, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως αυτό που θα αγοράσεις δεν θα χαλάσει ποτέ η ακόμα μπορεί να χαλάσει κ την ίδια μέρα που θα το βάλεις στο pc σου, οι αναβαθμίσεις στο fw σημαίνουν πως η εταιρεία ενδιαφέρεται για το προϊόν της.

Η πιο λογική λύση για μένα είναι με τα 300 ευρώ να πάρεις έναν 128 και έναν hdd 1tb για αποθήκη και backup..

Ευχαριστώ για την απάντηση.

1Τ δίσκο δεν τον χρειάζομαι γιατί όπως είπα τα 256 μου φτάνουν άνετα για λειτουργικό και δεδομένα.

Επίσης θέλω να απαλλαγώ από τους απλούς δίσκους για λόγους που ανέφερα.

Το raid απ ότι είδα έχει θέμα με το fw update.

Θα χαθούν τα δεδομένα, οπότε πρέπει να κρατήσω backup κάτι που δεν με βολεύει.

Εγώ έλεγα:

2 των 128, εκ των οποίων ο ένας θα είναι για λειτουργικό και ο άλλος για τα δεδομένα

ή

ένας των 256 με δύο partitions (σε αυτή την λύση κινούμαι)

Από θέμα σύγκρισης vertex 4, samsung 830, crucial m4;

Σε όλα τα επίπεδα...

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99.9% θα πάρω τον 256 vertex 4. Νομίζω κυκλοφόρησε και η 1.5 έκδοση fw (όχι beta). Οι κάτοχοι του συγκεκριμένου μοντέλου αν μπορούν ας βάλουν το νέο fw και ας δώσουν τις τιμές από τις νέες δοκιμές. OCZ Technology

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα σύγκρισης vertex 4, samsung 830, crucial m4;

Σε όλα τα επίπεδα...

Vertex 4 γιατί στα περισσότερα τεστ είναι ταχύτερος όχι ότι θα σε απογοητεύσουν οι άλλοι 2. Ο θόρυβος δεν είναι τόσο σημαντικό θέμα όσο να έχεις αποθηκευμένο και το λειτουργικό σου κάθε φορά που τα windows τα παίζουν. Μην πάρεις 2 χ 128 αν δεν είναι να τους κάνεις raid πάρε όπως λες έναν 256 και χώρισε τον λογικά δεν θα χάνει σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και η αναβάθμιση σε 1.5 θα ανεβάσω σε λιγο screenshots απο as και crystaldisk. Γίνεται πανεύκολα και χωρις να χρειάζεσαι άλλο δίσκο με windows αρκεί απλά το iso σε ένα κενό cd..

11%

4vs7jo.png28mekxs.png

50%

8xizv5.png

Πριν για τα ίδια αρχεία ήθελε 1 λεπτό και 30 δεύτερα! τώρα θέλει 29 δεύτερα!

Δείτε το σχετικό βίντεο στο παρακάτω σύνδεσμο.

9.8GB UNRAR

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε και η 1.5 final. Venisk τα νούμερα είναι κορυφαία. Καλοδούλευτοι και πάλι....

Σε ευχαριστώ πολύ jax7480 και κυρίως για το review σου που μου άνοιξε τα μάτια κ ας λένε ότι θέλουν η ocz έδειξε ότι ένα update είναι αρκετό για να ξεφύγει πολύ μακριά από το ανταγωνισμό.

Είδες την αποσυμπίεση? Έπαθα πλάκα δεν περίμενα ποτέ τέτοιο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά φοβερά νούμερα. Διορθώστε με οι ειδικοί άν κάνω λάθος αλλά μιλάμε πλέον για τον πιό γρήγορο (σύμφωνα με τα benchmarks) ssd σωστά ? Άν ναι, τί μπορεί να περιμένει κανείς απο μεριάς π.χ samsung και την 830 σειρά που κακά τα ψέματα πουλάει αρκετά τον τελευταίο καιρό. Εδώ ένα δύο firmware κανουν φαίνεται ειλικρινά την διαφορά. Θα γίνει κατι αντίστοιχο ή θα δούμε και νέα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now