fuzii

i5 2500k i7 2600k

Recommended Posts

Χαιρετώ όλο το forum μιας και είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω thread εδώ και γενικά σε όλη μου την ζωή :D μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με forums.Λοιπόν επειδή δεν μου αρέσει να πολυλογώ μπαίνω απευθείας στο πσητό... έχω στην κατοχή μου μια fx 4100 που αγόρασα 1 μήνα πριν και επειδή δεν είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο την απόδοση της και σκέφτομαι να αγοράσω μια sandy θα ήθελα να σας ρωτήσω. Θα δω μεγάλη διαφορά με μια i5-i7 από την fx 4100? τι μου προτείνετε να αγοράσω βάση του game που παίζω(call of duty 4) 2500k-2600k? περιμένω απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ γραφουμε ΜΟΝΟ Ελληνικά και το εγραφε στους ορους που αποδεχτηκες, σε παρακαλώ διορθωσε το ποστ σου!!

Τώρα οσον αφορα τα cpu που ρώτας θα σου πω οτι δεν εχει πραγματικά καμια σχέση ο 4100 με τον 2500/2600 ειναι πολυ ανωτερα cpu οι sandy bridge. Για μένα χτύπα εναν 2500k τωρα που εχουν πέσει και οι τιμες τους και θα σε υπερκαλύψει :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σε βρήκαμε...:D

Αφού είναι πρώτη φορά που γράφεις, καλό θα ήταν να διαβάσεις τους κανόνες του φόρουμ,

τους οποίους θα βρεις μπροστά σου στα περισσότερα φόρουμ. Ο πρώτος από αυτούς, λέει να μην

γράφουμε με greeklish...Οπότε αν μπορείς διόρθωσε το ποστ σου...;)

Όσον αφορά το θέμα σου....ναι θα δεις διαφορές...μεταξύ 2500Κ-2600Κ αν διαθέτεις τα χρήματα

πας στον 2ο λόγω hyperthreading (4cores/8threads), ωστόσο και ο 2500κ θα σε καλύψει.

Μπορείς σε 2η φάση να κοιτάξεις και τους νέους ivy που είναι κλάσης ανώτερης...Μπορείς να διαβάσεις αυτό

που συγκρινει τις διαφορές στο gaming μεταξύ sandy και ivy.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαθέτεις τα χρήματα για 2600Κ, μάλλον θα πρότεινα τον 3770Κ... Το θέμα είναι τί απαιτήσεις έχεις και φυσικά, να κοιτάς πάντα και το βάθος χρόνου. Ιδιαίτερα με τα παιχνίδια, όπου σίγουρα, προκειμένου να έχεις ένα μηχάνημα που θα σε καλύψει για αρκετό καιρό, θα πρέπει να πάρεις κάτι με όσο το δυνατόν ισχυρότερο σε cpu και vga, αναλόγως και του budget βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Mortis επειδή έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για τον 2500k και δεν θέλω να σπαταλήσω αρκετά χρήματα για cpu θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο μπορώ να βρω τον 2500κ και μεταχειρισμένος να είναι δεν με πειράζει (αρκεί να μην είναι κακομεταχηρισμενος αν καταλαβαίνεις τι ενοω :D)

Link to comment
Share on other sites

Mortis επειδή έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για τον 2500k και δεν θέλω να σπαταλήσω αρκετά χρήματα για cpu θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο μπορώ να βρω τον 2500κ και μεταχειρισμένος να είναι δεν με πειράζει (αρκεί να μην είναι κακομεταχηρισμενος αν καταλαβαίνεις τι ενοω :D)

αν τον βρεις 150 μεταχειρισμένος τον τσιμπάς.Για παραπάνω δεν αξίζει μιας και 180 έχει καινούργιος..

210 αγόρασα εγώ απο το amazon τελική με μεταφορικά τον ι5 3570κ

Link to comment
Share on other sites

+1 στον Nickzzz, μιας και είσαι gamer προσανατολίσου στην αλλαγή VGA. Βρες μια μεταζειρισμένη 560ti ή κοίτα για HD7850 - HD7770 - ή περίμενε για 660 όταν βγει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now