Recommended Posts

Σκέφτομαι την αγορά ενός SSD δίσκου στα 120GB, SATA III, και η τιμή του να είναι το πολύ... μέχρι 160!!!

Μπορείτε να μου προτείνετε παιδιά κάποιον SSD; μέχρι στιγμής έχω δει τους παρακάτω, με ενδεικτικές τιμές από το e-shop:

OCZ AGT3-25SAT3-120G 120GB AGILITY3 SATA3 2.5" SSD 119?

OCZ OCT1-25SAT3-128G OCTANE 128GB SATAIII 2.5'' SSD 109?

INTEL 330 SERIES SSDSC2CT120A3K5 120GB SSD 2.5'' SATA3 MLC RETAIL 154?

Πέραν της ταχύτητας σε boot & shut down του υπολογιστή, αλλού θα δω αισθητές διαφορές ταχύτητας;;; αλλιώς σκέφτομαι να πάρω τον παρακάτω δίσκο:

WESTERN DIGITAL WD1002FAEX 1TB CAVIAR BLACK SATA3 137?

Σημ. Η σύνθεση του PC μου φαίνεται κάτω στην υπογραφή. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές από τον μηχανικό στον SSD θα δεις παντού, όχι μόνο στο boot. Σε οτιδήποτε κι αν κάνεις στον υπολογιστή σου, από την εκκίνηση προγραμμάτων/παιχνιδιών, μέχρι την εγκατάσταση τους, την αντιγραφή αρχείων, την συμπίεση ή αποσυμπίεση η διαφορά που έχουν οι τελευταίας γενιάς SSD με τους μηχανικούς είναι πολύ μεγάλη.

Τώρα για μοντέλα SSD... για αρχή ξέχνα το e-shop εκτός αν είσαι αναγκασμένος να αγοράσεις από εκεί. Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.hwbox.gr/reviews/16557-ssd-roundup-2012-battle-middle-earth.html

Και ψάξε για τα παρακάτω drives:

OCZ Vertex 4 Series 2,5-128 GΒ [PN: VTX4-25SAT3-128G], 120GB, SSD, Σκληροί Δίσκοι, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Samsung 830 Series 128 GΒ MZ-7PC128B (MZ-7PC128B/WW), 120GB, SSD, Σκληροί Δίσκοι, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, οπότε μια καλή ιδέα είναι να πάρω έναν SSD!! ;)

Όσο για τον υπάρχον WD (500GB SATA II 32MB Cache 7200rpm) που έχει το pc μου, είναι να τον poyl;hsv και να βάλω ως δεύτερο HDD αυτόν: WESTERN DIGITAL WD1002FAEX 1TB CAVIAR BLACK SATA3.

Νομίζω και σαν τιμή/επιδόσεις μια χαρά μου φαίνεται ο Samsung 830 Series 128 GΒ SSD που μου προτείνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου petrostr!

Εφόσον έχεις βάλει όριο τα 160 ευρώ πήγαινε Vertex 4 128gb τα αξίζει μέχρι το τελευταίο ευρώ!..

Θα δεις εξωπραγματικές διαφορές από οποιονδήποτε hdd.

Έχω πάρει 2 από εδώ και έχουν το τελευταίο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Αν με "παίρνει" οικονομικά θα πάω στον OCZ αλλιώς θα τιμήσω τον Samsung. Βλέπω ανάλογα τα καταστήματα μέσω skroutz ότι δεν παίζει μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ τους, γύρω στα 20-30?..

Βρήκα και αυτό τον οδηγό παρακάτω, από ρυθμίσεις που θα πρέπει να κάνω στα Windows βάζοντας τον SSD.

HOW TO: SSD Performance Tips

Link to comment
Share on other sites

Βρε θα πάθεις τόσο μεγάλη πλάκα στο πως λειτουργεί ο υπολογιστής σου που θα ξεχάσεις και οδηγούς και τα πάντα! Προσπάθησε για τον vertex τα αξίζει από εκεί που σου είπα..

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ φίλε μου, οπότε θα πάω για τον Vertex ;) την αγορά υπολογίζω να την κάνω μέσα σε ένα 15νθήμερο το πολύ! Οπότε θα γράψω και εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ζηλεύω, θα επιθυμούσα να ξαναζήσω τα συναισθήματα που ένιωσα μετά την πρώτη επαφή καθώς το σαγόνι μου είχε πλησιάσει το πάτωμα, τίποτα δεν ξεπερνάει την αίσθηση ενος φρέσκου SSD (με εξαίρεση ενα ramdrive και τις εφαρμογές σου εκεί, π.χ. Chrome κτλπ). Προσωπικά θα πρότεινα για λόγους ασφαλείας τον Samsung 830 όχι για τίποτα άλλο, άλλα για να μην μπλεκεις με τα firmwares της OCZ. Samsung, περάστε, καθίστε, τελειώσατε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ζηλεύω, θα επιθυμούσα να ξαναζήσω τα συναισθήματα που ένιωσα μετά την πρώτη επαφή καθώς το σαγόνι μου είχε πλησιάσει το πάτωμα, τίποτα δεν ξεπερνάει την αίσθηση ενος φρέσκου SSD (με εξαίρεση ενα ramdrive και τις εφαρμογές σου εκεί, π.χ. Chrome κτλπ). Προσωπικά θα πρότεινα για λόγους ασφαλείας τον Samsung 830 όχι για τίποτα άλλο, άλλα για να μην μπλεκεις με τα firmwares της OCZ. Samsung, περάστε, καθίστε, τελειώσατε.

Ένας SSD, 16GΒ RAM, Windows 7 Superfetch και ένα Ramdrive με portable apps και ξεχνάς τους μηχανικούς για πάντα.

msluur.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω νούμερα!!RESPECT...

IntelUser2525 δεν έχει να κάνει τίποτα είναι είδη στην 1.4 απο mgnanager γι αυτό και του πρότεινα το συγκεκριμένο μαγαζί που είμαι σίγουρος..Δεν ξέρω αν χρειαστεί στο μέλλον αλλά δεν είναι και καμία τρομερή διαδικασία.

Δεν είναι κακός ο samsung απλά ο vertex είναι καλύτερος..τουλάχιστον έτσι λένε τα νούμερα...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω νούμερα!!RESPECT...

IntelUser2525 δεν έχει να κάνει τίποτα είναι είδη στην 1.4 απο mgnanager γι αυτό και του πρότεινα το συγκεκριμένο μαγαζί που είμαι σίγουρος..Δεν ξέρω αν χρειαστεί στο μέλλον αλλά δεν είναι και καμία τρομερή διαδικασία.

Δεν είναι κακός ο samsung απλά ο vertex είναι καλύτερος..τουλάχιστον έτσι λένε τα νούμερα...

Αν είναι έτοιμος σε 1.4 τότες εντάξει, προσωπικά είμαι επιφυλακτικώς ακόμη στους V4 μέχρι να περάσει κάποιο διάστημα γιαυτό και αποφεύγω να τους προτείνω για επαγγελματική χρήση σε αντίθεση με τους Samsung που έχουνε καλύτερο QA control από την Samsung και παίζουν άψογα ακόμη και στα στρυφνά μηχανήματα της Apple. Δεν αφορα εμάς που είμαστε enthusiasts και μας αρέσει να πειράζουμε τα πάντα αλλά για τον περισσότερο κόσμο εκει έξω και ειδικά επαγγελματικά μηχανήματα, είναι κάτι το οποίο πρέπει να σκεφτεί κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Στον SSD να ρίξω απ την αρχή windows, drivers, programs κτλ.. ή με κάποιο πρόγραμμα να αντιγράψω το partition με τα windows απ τον παλιό δίσκο στον ssd; τι προτείνετε καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!! :(

Από MG Manager που επικοινώνησα σήμερα, δεν υπάρχει σε διαθεσιμότητα ο OCZ Vertex 4.

Να περιμένω λίγο για να τον αγοράσω όταν έρθει, ή να προχωρήσω σε αγορά σε κάποιον απ τους παρακάτω δίσκους που υπάρχουν σε διαθεσιμότητα;;;

OCZ SSD 120GB Agility 3 SATA3 2.5

Αναβάθμιση Υπολογιστή - Περιφερειακά - Δικτυακά - MgManager

Kingston V+200 120GB, SATA3

Αναβάθμιση Υπολογιστή - Περιφερειακά - Δικτυακά - MgManager

Corsair Force 3 Series 120GB

Αναβάθμιση Υπολογιστή - Περιφερειακά - Δικτυακά - MgManager

OCZ SSD 120GB Vertex 3 Series SATA3 2.5

Αναβάθμιση Υπολογιστή - Περιφερειακά - Δικτυακά - MgManager

Corsair Force Series GT 120GB SATA 3 6Gb/s

Αναβάθμιση Υπολογιστή - Περιφερειακά - Δικτυακά - MgManager

Link to comment
Share on other sites

Το link που έδωσε πιο πάνω ο mofori ήταν κατατοπιστικότατο (αν και στα συγκριτικά δεν είχε τον vertex 4). Επομένως... προτιμώ να κάνω λίγο υπομονή και να πάρω από το MG Manager τον OCZ Vertex 4 που τον έχει και σε καλή τιμή. Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now