Acrob

Upgrade - Ψύκτρες απο την Alpenföhn

Recommended Posts

Πριν από λίγο καιρό ήρθε η ώρα για αναβάθμιση στο PCaki τόσο σε hardware όσο και σε ψήκτρες, οι τελευταίες θα έρθουν από μια μικρή εταιρία στην Γερμάνια που δεν έχει ιδιαίτερη παρουσία στην χώρα μας... για να δούμε τι εντυπώσεις θα αφήσουν.

Μιας και η μητρική του μηχανήματος είναι μια ΑΜ3 έτρεχα σαν τρελός να προλάβω τους τελευταίους Phenom II πριν κλείσει η AMD την παραγωγή τους μην τυχών και κλέψουν την δόξα από τις επερχόμενες μπουλντόζες (άτιμη AMD με έβαλες να τρέχω).

Πρώτη παραγγελία

  • Ένας Phenom II 960T x4 (το καλό που του θέλω να ξεκλειδώσει τούς δυο πυρήνες του!)
  • 2 x OCZ Vertex 3 SSD για να μπουν σε Raid0

smalldsc0010.jpg

Δεύτερη παραγγελία και τα περισσότερα καλούδια

smalldsc0002.jpg

  • H 7870 από την πάνω foto
  • Alpenföhn-K2
  • Alpenföhn-Ötzi (ο χιονάνθρωπος είναι για την Northbridge να δούμε αν θα καταφέρει να την κρυώσει καθόλου)
  • 4 x scythe Gentle Typhoon 1850 rpm για να εξασφαλίσουν καλή ροή αέρα μέσα στο κουτί
  • 1 x 140mm Scythe Slip Stream 1700rpm για την K2 μιας και οι μνήμες δεν είναι low-profile => αναγκαστικά 1 ανεμιστήρας για την Κ2.

To κυρίως θέμα του post λοιπόν οι ψύκτρες μετά την τοποθέτηση

smalldsc0046.jpg

Tο κενό ανάμεσα στις 2 ψύκτρες δεν είναι ούτε 1 χιλιοστό , ο μηχανισμός στήριξης του Ötzi θα μπορούσε να είναι καλύτερος έχω κάποια ερωτηματικά αν έχει πατήσει σωστά. Τα heatpipes που κάποτε ένωναν τα Vrms με Northbridge και Southbridge αφαιρέθηκαν τα κράτησα όμως μιας και έχω την υποψία ότι μπορούν να κολληθούν με την κατάλληλη κόλα κάτι τέτοιο ίσως

Newegg.com - Arctic Silver Alumina AATA-5G Thermal Adhesive

αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

Εντυπώσεις από τα εξαρτήματα

AMD 960T :

Ξεκλείδωσε! Χαλάλι του το τρέξιμο, το Cpu-z τον βλέπει ως Thuban 1600T και σε συνδυασμό με την Κ2 λειτουργεί πλέον στα 4.0Ghz @ 1.488-1.504 Volts.

Powercolor 7870 reference :

Επιλέχθηκε με σκοπό να διώχνει τον ζεστό αέρα από το κουτί .

Στα αρνητικά :

30% fan speed - λίγο ενοχλητική

60% fan speed - πιστολάκι για μαλλιά

100% fan speed - ηλεκτρική σκούπα

θα την ανεχτούμε γιατί έτρεξε 3d-mark με 1255 πυρήνα 1430 μνήμες

OCZ Vertex 3 :

Η μητρική δυστυχώς δεν μπορεί να τους εκμεταλλευτεί πλήρως επειδή ο controller της υποστηρίζει μόνο S-ATA 3 Gbit/s

Alpenföhn-K2 :

Ήρθε να αντικαταστήσει μια Zalman Cnps9500a και τα κατάφερε , max temp under load 61°C σε σύγκριση με 83°C, επιπλέον με την Zalman τα 4.0Ghz δεν ήταν εφικτά.

Ο μηχανισμός στήριξης δένει την ψήκτρα σταθερά με την μητρική η μόνη μου ανησυχία ήταν μην σπάσει το τσιπάκι της Cpu από την πίεση κάτι τέτοιο δεν έγινε και η τοποθέτηση ήταν παιχνιδάκι.

Στα αρνητικά η ποιότητα φινιρίσματος της βάσης που θα μπορούσε να είναι καλύτερη, υπάρχει μια δυσχρωμία που μοιάζει με λεκέ από οινόπνευμα, αν θέλει να ανταγωνιστεί στα ίσια μεγάλες εταιρίες του χώρου θα πρέπει να τα προσέξει αυτά η Alpenföhn .

Alpenföhn-Ötzi :

Το ποιο φθηνό και το ποιο πολυαναμενόμενο εξάρτημα .

Στα θετικά έριξε περίπου 20°C την max temp στην Northbridge με στυλ.

Στα αρνητικά ο μηχανισμός στήριξης δεν εξασφαλίζει σταθερότητα + η βάση είναι απαράδεκτη σαν να την έχουν τρίψει με γυαλόχαρτο

otzibase2.jpg

O iceman άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις και μια αίσθηση ότι θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερος.

Scythe Gentle Typhoon 1850 rpm 120mm :

Κορυφαίοι ανεμιστήρες από τους γιαπωνέζους φίλους μας δείτε αυτό το βιντεάκι

[YOUTUBE]A0B5Qsmg51I[/YOUTUBE]

Στα αρνητικά : Γιατί Scythe δεν τους έχεις βγάλει και σε 140mm έκδοση? ε?

Scythe Slip Stream 1700 rpm 140mm :

Ένας απλός ανεμιστήρας , τίποτα το αξιόλογο .

Η αλήθεια είναι ότι αν περίμενα λίγο ακόμα να κάνω το post θα μπορούσε άνετα να μπει στην ενότητα Retro Computing ο επεξεργαστής και οι δίσκοι μετράνε ήδη 4 μήνες λειτουργίας.

Στα γρήγορα οι τιμούλες

Alpenföhn-K2 => 60 ευρώ

Alpenföhn-Ötzi => 11 ευρώ

Photos από τις ψήκτρες υπάρχουν από όλες τις πιθανές γωνίες και αναλυτικά μετρήσεις για τις θερμοκρασίες σε Cpu και Northbridge, αυτά από εδώ περιμένω γνώμες-εντυπώσεις-προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε παλικάρι! :T:

Θέμα με τις μνήμες δεν έχεις, χωράνε κανονικα? Και οι θερμοκρασίες στον επεξεργαστή με πόσους

ανεμηστήρες είναι?

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα Acrob, πολύ καλό το setup σου! :T:

Εγώ θα ρωτήσω στο αντικείμενό μου (:P) η Powercolor 7870 πως τα πάει από θερμοκρασίες;

Πρέπει να το περιμένεις πάντως πως πάνω από το 70% PWM όλες κάνουν αρκετό θόρυβο.

Επίσης όλο το setup σε τι κουτί θα μπει?

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε φίλε! Η ψήκτρα έιναι πιο μεγάλη απο το mobo! Μεγειά μεγειά!

Ty ty , έχουν πλάκα τα ονόματα που έχει δώσει η εταιρία στα προϊόντα της

Κ2- Το βουνό………… βουνό δεν λες τίποτα.

Θέμα με τις μνήμες δεν έχεις, χωράνε κανονικα?

Με τις μνήμες υπάρχει θέμα

smalldsc0033.jpg

Ευτυχώς η ψήκτρα φτάνει μέχρι τα 2 πρώτα slots τα άλλα δυο είναι ελεύθερα αρκεί να μην έχουν ανεμιστήρα από πάνω τους.

smalldsc0055.jpg

Οπότε μέχρι να πάρω καινούργιες μνήμες που δεν το βλέπω , η Κ2 θα αρκεστεί σε 1 ανεμιστήρα.

Ο Slipstrem απο μόνος του είναι αρκετά δυνατός , δίνει σχεδόν τα ίδια CFM με το άθροισμα των δυο stock ανεμιστήρων οπότε πιστεύω είμαστε καλά, παίζουμε με τα χιλιοστά σε αυτό το setup

Και οι θερμοκρασίες στον επεξεργαστή με πόσους

ανεμηστήρες είναι?

Βασικότατο ζήτημα! είναι 3 Gentle Typhoon front-side-exaust και άλλος ένας μέσα στο τροφοδοτικό, αντικατάστησε τον εργοστασιακό ανεμιστήρα που έπνεε τα λοίσθια.

Θερμοκρασία δωματίου 29°

2012060618h28cputemp.png

Το speedfan έχει αναλάβει όλους τους ανεμιστήρες για τον Slipstream η ρύθμιση είναι

  • 0°-45° => 40% fan speed
  • 45°-60° => 80% fan speed
  • 60°-∞° => 100% fan speed

το ΝΒ ψυκτρακι φαινεται πολυ καλο!

Ωραίο είναι το σκασμένο :D , κάτσε να τους τα χώσουμε όμως λίγο γιατί πολύ αέρα έχουν πάρει τελευταία.

Πολύ ωραίο setup, η μητρική 890FX είναι; Τι temps βλέπεις στο NB και με τι voltage εκεί;

Ένα μοντέλο πριν μια GA-MA790FXT-UD5P

2012060618h28northbridg.png

Τα μόνα voltage που έχουν ανεβεί (προς το παρων) είναι της Cpu στα 1,504V και Cpu-Pll στα 2,58V

νομιζω πως αυτή είναι για να κρατάει σταθερό τον πολλαπλασιαστή όταν bootari, στο παρελθόν έχω δει 2-3 κολλήματα εκεί.

2012060618h28cpuvcore.png

Uber aircooling

Το χουν το χουν οι Γερμανοί :shades:

Εγώ θα ρωτήσω στο αντικείμενό μου :P η Powercolor 7870 πως τα πάει από θερμοκρασίες;

:T:

Αυτό είναι ένα run σε 3dMark Vantage ξεκινάμε με 38° core σε idle Θερμοκρασία δωματιου στους 28,7°

gpu287ambient.png

Παρατήρησε διαχείριση τάσης

  • 0.824V Idle
  • 1.168V load
  • 0.900V Idle με 2 οθόνες ανοικτές

Αυτά τα spikes στα 1,6V δεν έχω καταλάβει τι ρόλο βαράνε

Πριν τη πάρω στα χέρια μου έλεγα ότι θα της πειράξω το bios για λίγο UnderVolting όμως δεν το βλέπω, φαίνεται πως έχουν κάνει καλή δουλειά στην ρύθμιση της κάρτας.

Επίσης όλο το setup σε τι κουτί θα μπει?

To setup παρέα με 3HD Seagate + τους δυο Vertex έχει στριμωχτεί μέσα σε ένα NZXT Apollo Midi Tower στο οποίο δεν χωράει ούτε οδοντογλυφίδα πλέον, το περιμένω από μέρα σε μέρα να κάνει Μπάμ….

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now