Nickzzz

Intel Xeon Phi: Νέα σειρά της Intel για High Performance Computing

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Xeon Phi: Νέα σειρά της Intel για High Performance Computing]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Αν και τα σχέδια της Intel για το project Larrabee ακυρώθηκαν πριν αρκετό καιρό, οι γνώσεις που αποκτήθηκαν τότε δεν πήγαν χαμένες. Η Intel ανακοίνωσε πριν μερικές μέρες το Knights Corner έναν Many Integrated Core (MIC) multi-core computer architecture co-processor που θα αποτελέσει μέρος της νέας Xeon Phi σειράς.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες το Knights Corner θα αποτελείται από μια κάρτα που θα συνδέεται σε PCI-Express και θα έχει πενήντα ή περισσότερους x86 πυρήνες κατασκευασμένους στα 22nm με 3D Tri-gate transistors και θα έχει τουλάχιστον 8GB GDDR5 μνήμης. Η απόδοση του υπολογίσεται σε 1TFLOP double precision, αλλά άλλες πληροφορίες δεν γίναν γνωστές από την Intel.

Αν και δανείζεται κάποιες λεπτομέριες από το Larrabee project, το Knights Corner επικεντρώνεται στο High Performance Computing (HPC) αντί στις επιδόσεις στα γραφικά. Βέβαια το Knights Corner θα έχει έντονο ανταγωνισμό αν σκεφτεί κανείς οτι η Nvidia πρόσφατα ανακοίνωσε το Tesla K20 που αποδίδει μέχρι 2TFLOPS double precision, αν και η x86 αρχιτεκτονική της Intel παρέχει μια πιο ελκυστική πλατφόρμα για ανάπτυξη εφαρμογών σε σχέση με το CUDA της Nvidia.

Μάλιστα η εταιρία Cray έχει ανακοινώσει οτι ο υπερυπολογιστής Cascade που αυτή την στιγμή χρησιμοποιεί Xeon E5 θα αναβαθμιστεί σε Xeon Phi όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Η νέα λοιπόν πλατφόρμα της Intel, Xeon Phi ανακοινώθηκε αυτές τις μέρες με λεπτομέριες για την αρχιτεκτονική MIC, όμως το Knights Corner, το πρώτο προϊόν αυτής της νέας σειράς θα είναι έτοιμο στο τέλος του χρόνου.

[img_ALT=Intel Xeon Phi: Νέα σειρά της Intel για High Performance Computing]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46514fe4518513d40.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Intel Xeon Phi: Νέα σειρά της Intel για High Performance Computing]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46514fe4518536018.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου ακουγεται ,

Αν βαλω ενα τετοιο , για ποσο καιρο ειμαι κομπλε απο επεξεργαστες? λετε να εχω bottleneck απο vga μετα? :hehe:

Ποσο θα μου βγει ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα πεσει ετσι ευκολα η nv αλλα προς τα εκει παει το πραμα με την amd και την intel να κοιτανε δεξια και αριστερα και την nv χωρις x86 να μην ξερει που να παει. Πηγε στα κινητα, καλο χρυσο το tegra αλλα δεν ειδα καπου να μιλανε για τις πωλησεις του.

Μηπως εχεις χρονοδιαγραμμα του ποτε περιπου θα πεσει η nv? :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα πεσει ετσι ευκολα η nv αλλα προς τα εκει παει το πραμα με την amd και την intel να κοιτανε δεξια και αριστερα και την nv χωρις x86 να μην ξερει που να παει. Πηγε στα κινητα, καλο χρυσο το tegra αλλα δεν ειδα καπου να μιλανε για τις πωλησεις του.

Μηπως εχεις χρονοδιαγραμμα του ποτε περιπου θα πεσει η nv? :P

Οχι, εάν ειχα δεν θα έγραφα εδώ αλλά σε κανένα investor relations "παίζοντας" την χρεωκοπία της. Κακά τα ψέματα η Intel μόλις μπήκε στο χωράφι της Nvidia με τις Tesla με ένα ανώτερο προϊόν τουλάχιστον προγραμματιστικά, η NV έχει ήδη χάσει το lowend στις GPU της από τα νέα chips της Intel και της AMD του χρόνου θα χάσει και το mainstream, μόλις τώρα μπήκε και ο ταύρος στο χωράφι με τα High Performance Computing κτλπ, δύσκολα τα πράγματα. Το ενδιαφέρων πάντως είναι, η Intel ότι τεχνολογία βάζει στην MiC της θα την δώσει και στα mainstream x86 chips της, π.χ. το Ring bus της LRB ενσωματώθηκε στους Sandy Bridge, τα νέα Vector Units θα ενσωματωθούν στα μελλοντικά x86 chips κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

WTF? Πως την κατάφεραν πάλι αυτή την κολοσσιαία μα*ακία; Η αλαζονεία τους πλέον ξεπερνάει την ηλιθιότητα. Αρχίζω και συμπαθώ τον Torvalds, αν και απαίσιος χαρακτήρας, όταν δείχνει το δάκτυλο κάπου ξέρει τι λέει και δεν μιλάει μόνος του, εκπροσωπεί τεράστια συμφέροντα από πίσω.

15ogkld.jpg

67712a.jpg

Link to comment
Share on other sites

WTF? Πως την κατάφεραν πάλι αυτή την κολοσσιαία μα*ακία; Η αλαζονεία τους πλέον ξεπερνάει την ηλιθιότητα. Αρχίζω και συμπαθώ τον Torvalds, αν και απαίσιος χαρακτήρας, όταν δείχνει το δάκτυλο κάπου ξέρει τι λέει και δεν μιλάει μόνος του, εκπροσωπεί τεράστια συμφέροντα από πίσω.

το linux είναι αποτέλεσμα του αλτρουισμού που διακρίνει τον Torvlads και όλους αυτούς που το αναπτύσουν, άρα και τα συμφέρονται που κρύβονται από πίσω είναι του ίδιου χαρακτήρα.

εάν παρακολουθήσεις το βίντεο που έκανε το κωλοδάχτυλο στην κάμερα θα καταλάβεις πάρα πολλά πράγματα που συμβαίνουν πίσω από την ανάπτυξη του λίνουξ.

Link to comment
Share on other sites

το linux είναι αποτέλεσμα του αλτρουισμού που διακρίνει τον Torvlads.

Αν ειλικρινά το πιστεύεις αυτό τότες πρέπει να είσαι αθεράπευτα ρομαντικός φίλε μου, τo Linux είναι το προϊόν της τεράστιας θέλησης και εγωισμού του Torvalds και τίποτα άλλο, όλα ξεκίνησαν από ένα πείσμα όπως ξέρεις, μεταξύ αυτού και του Tannenbaum, εάν το γαϊδουρινό πείσμα και ο εγωισμός του δεν τον ανάγκαζαν να αποδείξει στον διάσημο καθηγητή του πόσο λάθος είναι, το linux δεν θα υπήρχε σήμερα τουλάχιστον όχι έτσι όπως το ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ σε λίγο καιρό η intel θα βγάζει κάρτες και για gaming? άντε να δούμε λίγο ανταγωνισμό ακόμα!..Καλά ο τύπος με τα linux έκανε ένα τεράστιο βήμα να βγουν drivers και για τα pc/συσκευές με nvidia..μπράβο του πανέξυπνος.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ειλικρινά το πιστεύεις αυτό τότες πρέπει να είσαι αθεράπευτα ρομαντικός φίλε μου, τo Linux είναι το προϊόν της τεράστιας θέλησης και εγωισμού του Torvalds και τίποτα άλλο, όλα ξεκίνησαν από ένα πείσμα όπως ξέρεις, μεταξύ αυτού και του Tannenbaum, εάν το γαϊδουρινό πείσμα και ο εγωισμός του δεν τον ανάγκαζαν να αποδείξει στον διάσημο καθηγητή του πόσο λάθος είναι, το linux δεν θα υπήρχε σήμερα τουλάχιστον όχι έτσι όπως το ξέρουμε.

έχω διαβάσει αρκετές φορές την συγκεκριμένη αντιπαράθεση μέσω μειλ.

το λίνουξ υπάρχει για 2 λόγους, ο ένας είναι όντως ο εγωισμός του tannenbaum μιας και το Minix δεν ήταν Open-source, αλλά το αγόραζες μαζί με το βιβλίο του tannenbaum και ο 2ος ήταν το πάγωμα της ανάπτυξης του υβριδικού πυρήνα του Gnu το Hurd.

εμένα με ικανοποιεί το γεγονός ότι οι απλοί χρήστες μπορούν να έχουν μια τεράστια συλλογή από εργαλεία στη διάθεσή τους χάρη σε 2 άτομα, τον Torvlads και τον μέγιστο Stallman. εάν δεν μιλάγαμε για Torvalds σήμερα θα μιλάγαμε σίγουρα για τον Stallman και το hurd.

(το ξέρω είναι οφφτοπικ αλλά είναι διασκεδαστικές αυτές οι πληροφορίες)

συνεχίζω από το ίδιο σάιτ που ξεκίνησα την συζήτηση

[Phoronix] NVIDIA Wants To Be A Better Linux Patron

αυτή τη στιγμή κάθονται σε αναμένα κάρβουνα με αυτό που γίνεται.

αυτό το θεωρώ απόλυτα υγειές να γίνεται, το λίνουξ μπαίνει στο επίκεντρο, να δείτε ότι η όλη προβολή του θέματος θα κάνει καλό στον ανταγωνισμό των linux driver development για αρκετές εταιρίες.

ο torvalds έκανε το κωλοδάχτυλο και έσφιξαν οι κώλοι:)...

<<->>

απάντηση στον φίλο από πάνω(άντε να ψάχνεις το quote):

η intel είναι πιο κοντά στο να φτιάξει αυτοκίνητο παρά κάρτα γραφικών.:loveliness:..

η εμπειρία της σε αυτόν τον τομέα είναι η χείριστη, θέλω να πιστεύω ότι αυτό το πράγμα που έβγαλε είναι απλά αρκετοί "φθηνοί" slave cores οι οποίοι περιέχουν πολλά fpus alus και άλλα asic κυκλώματα οπότε ο άμεσος ανταγωνιστής είναι το Tesla όπως είπαν και άλλοι.

Η Intel χρειάζεται πάρα πολλά λεφτά για να αγοράσει έρευνα που δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής πάνω στα γραφικά για να μπορέσει να ανταγωνιστεί τις κάρτες γραφικών, λεφτά όμως έχει και εδώ θα είμαστε να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now