mixxalis

BSOD με διάφορους κωδικούς λάθους

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά...είμαι καινούριος στην παρέα και θα ήθελα την γνώμη σας.

Εδώ και πολύ καιρό(3-4 μήνες) αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με BSOD.

Από την πρώτη στιγμή που έστησα τον υπολογιστή, μου πέταγε blue Screen στα ξαφνικά ακόμα και σε idle mode με διάφορους κωδικούς (x01e , x0109 ,x050 , x024 ,x00a και πολλοί άλλοι)

  • Δεν έχω κάνει κανένα Overclocking
  • Έχω ελέγξει ήδη τις Ram με Memtest την κάθε μια ξεχωριστά χωρίς να βρεθεί κανένα πρόβλημα (3 κύκλους την κάθε Ram σε όλα τα διαθέσιμα Slot της ΜΟΒΟ)
  • Οι RAM είναι συμβατές με την ΜΟΒΟ (2 Kit Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Version 2.12 και τα δυο Κit)
  • Έχω κάνει Bios update
  • Έχω κάνει Firmware Update στον SSD
  • Έχω κάνει Clear Format
  • Έχω αφαιρέσει τον SSD και εγκαταστήσει το OS στον HHD
  • Έχω βάλει Default settings στην MOBO
  • Έχω Ελέγξει τους Σκληρούς Δίσκους χωρίς κανένα πρόβλημα
  • Έχω κάνει Update στους Drivers
  • Έχω κάνει Cpu stress test με το Prime95 χωρίς κανένα πρόβλημα
  • Έχει ελέγξει τεχνικός το PSU και δεν έχει κανένα πρόβλημα
  • Exω ρυθμίσει χειροκίνητα τα Settings στις RAM (μπας και έφταιγαν τα Auto settings ή το XMP)
  • Έχω ανεβάσει την τάση στις Ram από 1.5V (που προτείνει η corsair) σε 1.64v
  • έχω κατεβάσει την συχνότητα στις Ram από 1600 στα 1333
  • Έχω ανεβάσει το QPI/Vtt Voltage από 1,050 σε 1,080 και σε 1,100

Το πρόβλημα όμως συνεχίζεται...

Επίσης έχω πάει το σε τεχνικό εμπιστοσύνης και τελικά ούτε αυτός δεν μπόρεσε να βρει τι φταίει...με έχει διαβεβαίωση ότι RAM σκληροί και επεξεργαστής είναι μια χαρά ....

...υποψιάζομαι την MOBO διότι αλλάζει συνέχεια error code. Ίσως είναι ελαττωματική και χτυπάει όπου βρει...

Ποια είναι η γνώμη σας?

System Configuration:

Case: CoolerMaster CM 690 II Advanced MOBO: Gigabyte MB Z68A-D3H-B3 CPU: Intel Core i5 2500 Cooler: Corsair Hydro H100 RAM: 2Kit Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 SSD: Corsair Force GT 120Gb HDD: Western Digital Caviar Blue 500Gb GPU: Ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του επεξεργαστή PSU: Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W 80+ Bronze Certified OS: Windows7 Home Premium 64-bit

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη καλωσόρισες :)

Με το clear install του OS σου, και υποθέτοντας ότι κατέβασες τους τελευταίους drivers αποκλείεις, λίγο πολύ, conflicts με drivers. Παρόλο που λες ότι το memtest είναι καθαρό, δοκίμασε να τσιμπήσεις λιγάκι την τάση των μνημών (1.65) και το vtt (1.080) και μείνε μόνο με δύο dimm. Μου έχει τύχει στο παρελθόν την μία να βγαίνει memtest καθαρό και μετά από δύο ώρες να είναι full στα errors...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Σπάσε το dual channel και βάλε τις σε ένα κανάλι και τις 2 μνήμες σου..το έχω πάθει κ ας λέει ότι θέλει για συμβατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα παιδιά...

@caution

Μιχάλη καλωσόρισες :)

Με το clear install του OS σου, και υποθέτοντας ότι κατέβασες τους τελευταίους drivers αποκλείεις, λίγο πολύ, conflicts με drivers. Παρόλο που λες ότι το memtest είναι καθαρό, δοκίμασε να τσιμπήσεις λιγάκι την τάση των μνημών (1.65) και το vtt (1.080) και μείνε μόνο με δύο dimm. Μου έχει τύχει στο παρελθόν την μία να βγαίνει memtest καθαρό και μετά από δύο ώρες να είναι full στα errors...

Έχω παίξει ήδη με την τάση (η mobo μου δίνει μόνο τις επιλογές στα 1,64 ή 1,66v και όχι στα 1,65V οπού από τα 1,66v και πάνω συμβολίζει τις τάσεις με κόκκινα γράμματα) και το vtt το έχω ρυθμίσει και στα 1080 και στα 1100 αλλά και πάλι έχω BSOD .Θα δοκιμασω να τρέξω το Pc μόνο με τα 2 Dimm

@venisk

Καλώς ήρθες!

Σπάσε το dual channel και βάλε τις σε ένα κανάλι και τις 2 μνήμες σου..το έχω πάθει κ ας λέει ότι θέλει για συμβατότητα.

Δεν κατάλαβα τι μου προτείνεις ακριβώς :

  • να χρησιμοποιήσω μόνο τα δυο dimm και να τα τοποθετήσω στα Slot 1 - 2 και όχι σε 1-3 ή 2-4 που προτείνει η Mobo?

ή

  • να χρησιμοποιήσω μόνο τα ένα Κιτ από τις Ram (γιατί όπως έχω προαναφέρει χρησιμοποιώ 2 Kit Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600(κάθε κιτ περιέχει 2 dimm των 4GB + 4 GB) = 4 Dimm? (που μάλλον αυτό εννοείς)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι μου προτείνεις ακριβώς :

να χρησιμοποιήσω μόνο τα δυο dimm και να τα τοποθετήσω στα Slot 1 - 2 και όχι σε 1-3 ή 2-4 που προτείνει η Mobo?

Αυτό, τα 2 dimms σε μονό κανάλι στις 1 και 2.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το πρόβλημα εντοπίστηκε (εκτός και εάν έχει όρεξη για παιχνίδια η mobo)...και το δημιουργεί το ένα εκ των δυο κιτ από τις RAM...

Όταν τοποθέτησα μόνο το ένα Κιτ από τις μνήμες το pc άρχισε να δουλεύει για 2 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα.Μόλις το αντικαθιστώ με το άλλο κιτ αρχίζει να πετάει BSOD σε άσχετες χρονικές στιγμές (άλλες φορές λίγο μετά την εκκίνηση άλλες μετά από 2 3 ώρες λειτουργίας)και γενικά το pc ζορίζεται.Το θέμα είναι ότι εξέτασα πάλι το κάθε stick του ελαττωματικού κιτ με το memtest (15 κύκλους περίπου 8 ώρες το καθένα) και δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα...!!!!!! :/

Επίσης παρατήρησα ότι τοποθετώντας το υποτιθέμενο ελαττωματικό Κιτ ανοίγοντας το skype μου ζητάει να ξανακάνω configuration (mic Cam κτλ δηλαδή μου εμφανίζει το αρχικό παράθυρο υποδοχής) από την αρχή σαν να το έκανα εκείνη την στιγμή εγκατάσταση.... :hug:..

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μνήμες είναι τεσταρισμενες στην ίδια θύρα.Επίσης τεσταρα ταυτόχρονα και τις 2 Ram του kit,σαν σετακι, που μου δημιουργεί το πρόβλημα για 7 ώρες και πάλι δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα ,ενώ εάν τρέξω τα τα windows μόνο με αυτό το σετ πετάει blue screen...!!!

Link to comment
Share on other sites

Στείλε της για rma δεν είναι ανάγκη να στο βγάλει το memtest για να πει ότι είναι χαλασμένες! Πριν 2 χρόνια έστειλα ένα κιτ corsair ενώ το memtest δεν έβγαζε κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now