Recommended Posts

Μπορει καποιος να μου πει γιατι to nvidia inspoctor δεν μου εμφανιζει το LOD??

Δοκιμασα τις τεσσερις τελευταιες εκδοσεις σε μια gtx 295,470 kai 480, με drivers απο 266.58 μεχρι 301.κατι.

Σε win 7x64, win7x32 kai win XP.

Σε ολα βλεπω αυτο.

Πουθενα LOD!!

Το συγκεκριμενο screenshot ειναι απο το καθημερινο μου συστημα Wιn7x32 με gtx295 και 296.10 και την προ τελευταια εκδοση του inspector, την 1.9.6.5

inspector.jpg

inspector.jpg

inspector.jpg

inspector.jpg.02acc01b38dc6ee4fdaf4d1fb4

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Negative LOD bias...Για όσους έχουν ενδιαφερθεί και δεν το έχουν βρει ....

Χρειάζεστε το nvidia inspector .

Σε windows7 δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα . Σε ΧΡ πρέπει να βάλετε το NET Framework 2.0 για να δουλέψει :D ( o phil μου το είπε :D )

Λοιπόν, το βάζετε και πάτε περίπου στην μέση λέει driver version . Στην δεξιά πλευρά έχει ένα εικονίδιο με ένα κατσαβίδι και ένα γαλλικό κλειδί . Το πατάτε . Ανοίγει το πάνελ με τις ρυθμίσεις .

Θα βρείτε το LOD . Θα μαρκάρετε το 0,000 που έχει και θα το αντικαταστήσετε με το 0x00000032 αν θέλετε LOD 5, με το 0x00000064, αν θέλετε 10 και ου το καθεξής .

Προσέξτε να αλλάξει και το Hex Value στην δεξιά στήλη, με το αντίστοιχο που βάλετε .

Μετά πατάτε πάνω δεξιά στω ειναι το εικονίδιο που έχει για το apply settings και είστε έτοιμοι .

http://www.hwbox.gr/overclockers-box/10693-lod-se-gtx580.html

ω ειναι το θεμα. Δεν υπαρχει LOD.

Το negative LOD Bias ειναι αλλη ρυθμιση!!

Ετσι επρεπε να ειναι!

image_thumb_8.png

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Νίκο για τις GTX 470/480 και γενικά για όλες τις 4xx Fermi θες μονταρισμένο Inspector που να σε αφήνει να πειράξεις το πεδίο LOD Bias.

Here you go :) [ATTACH]7493[/ATTACH]

4614dd1a69331590.jpg

Τώρα για την 295 που ρωτάς, δεν αλλάζει μέσω Riva Tuner?

inspector_20LOD.rar

inspector_20LOD.rar

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

George you are my man!!

Θα το τσεκαρω μετα. Δεν το ηξερα οτι τα 4xx fermi ειχαν θεμα με το inspector!!!

Βtw...Δεν θελω να αλλαξω lod στην 295. Απλα την ανεφερα για να δειξω οτι το προβλημα μου δεν ειναι θεμα καρτας.

Θα ποσταρω νεoτερα μολις κανω δοκιμες.

Thanks!!!

EDIT...Αυτα ειναι... Για αυτο λεω σε ολους οτι το box ειναι μακραν ΤΟ site για overclockers!!!

Ο/C on the first boot ρεεεεε!!!!!!

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Bad luck continues.....Δεν μου ανοιγουν οι ρυθμισεις!!!! (XP 32bit με 285.38)

Παταω το κουμπακι αλλα τιποτα!!

Κατα βαθος το ηξερα οτι ηταν πολυ καλο για να ειναι αληθινο!!

Συνηθως δεν ξεπερναω τετοιου ειδους προβληματα τοσο ευκολα!!

Και για επαληθευση αυτων που λεω παραπανω σε win7x64 ανοιγουν μια χαρα τα settings του modified inspector.

Aλλα και που ανοιγουν.......

fw6gq0.jpg

Oπως ειπα στον Αρη και στον Στελιο...Αυτο που οι αλλοι το κανουνε με ενα "κλικ" εγω πρεπει να παιδευομαι 10 μερες για να το καταφερω!!

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με 280.xx drivers και πες μου.

Kατεβαζω και 270.51 που εχεις στην φωτο σου...για να δουμε!!

ΧΡ η 7αρια ειναι οι drivers στην φωτο σου??

Link to comment
Share on other sites

7άρια γιατί δοκίμαζα κάτι στο 03 ;)

Αυτες οι καρτες βγαζουν καλυτερο 03 στα 7αρια απο οτι στα ΧΡ??

EDIT.....Τιποτα. Με οτι drivers και να δοκιμασα τα settings του τροποποιημενου inspector δεν ανοιγουν στα ΧΡ.

Στα 7αρια ανοιγουν αλλα χωρις lod μεσα.

Μονο στο καθημερινο μου συστημα (αυτο με τους 301.χχ και την gtx295) ανοιξε κανονικα το Inspector και εχει και Lod μεσα!!

Edit2...μπορεσα τελικα να βαλω lod στην gtx470 με πειραγμενους 197.45, πειραγμενο RTuner και πειραγμενο afterburner.

Ομως τα frames στο 01 ειναι αρκετα λιγοτερα απο οταν το τρεχω με 285.38 και χωρις lod.

Oποτε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα κατσω στα αυγα μου.

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο αλλά δεν γνωρίζω κάτι άλλο :/ Εγώ και με τους 280 που είμαι τώρα και με τους 271 που ήμουν τότε, έχω κανονικά επιλογή LoD Bias μες στο συγκεκριμένο inspector.

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι καλύτερα τα 7άρια για 03 με GTX 4xx, απλά έτυχε να δοκιμάζω την κάρτα σε 7άρια τότε ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now