Nickzzz

AMD A6 5400K: Νέο διπύρηνο και ξεκλείδωτο μοντέλο

Recommended Posts

[NEWS_IMG=AMD A6 5400K: Νέο διπύρηνο και ξεκλείδωτο μοντέλο]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/NEWS_IMG]Η AMD εδώ και καιρό έχει μείνει πίσω στο θέμα των επιδόσεων των επεξεργαστών της σε σχέση με την αντίπαλη εταιρία intel αλλά σε έναν τομέα την ξεπερνάει. Αυτό είναι τα ενσωματωμένα γραφικά και για να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο θα παρουσιάσει ένα νέο μοντέλο για την οικογένεια A6, τον A6 5400K.

Ο A6 5400K θα είναι ένας ξεκλείδωτος διπύρηνος επεξεργαστής που θα βασίζεται στην νέα Trinity πλατφόρμα και θα έρχεται στα 3,6GHz με turbo core στα 3,8GHz. Το TDP δεν θα ξεπερνάει τα 65W, ικανοποιητικό νούμερο για έναν desktop διπύρηνο επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά. Τα ενσωματωμένα γραφικά θα είναι τα Radeon HD 7540D με υποστήριξη DirectX 11 και βασίζονται στην mobile οικογένεια της σειράς «Southern Islands» της AMD. Η συχνότητα λειτουργίας θα είναι 760MHz ενώ θα έχει συνολικά 192 shaders, 32 περισσότερους από τον αντίστοιχο διπύρηνο Llano.

O ισχυρότερος διπύρηνος Llano ως τώρα είναι ο A4 3420 στα 2,8GHz, με 65W TDP και Radeon HD 6410D γραφικά που βασίζονται στην οικογένεια «Northern Islands». Λόγω των αναβαθμισμένων γραφικών και της υψηλότερης συχνότητας λειτουργίας ο νέος A6 5400K αναμένεται να είναι αρκετά γρηγορότερος.

[img_ALT=AMD A6 5400K: Νέο διπύρηνο και ξεκλείδωτο μοντέλο]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46514ff364c016030.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=AMD A6 5400K: Νέο διπύρηνο και ξεκλείδωτο μοντέλο]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46514ff364bf2a448.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω πότε θα σκεφτούν η Intel ή η AMD να εξοπλίσουν και να δώσουν ένα μικρό διπύρηνο μοντέλο με την καλύτερη δυνατή gpu. Ένας dual core με 384 ή περισσότερους shaders θα ήταν το τέλειο low end και ultra cheap gaming machine.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω πότε θα σκεφτούν η Intel ή η AMD να εξοπλίσουν και να δώσουν ένα μικρό διπύρηνο μοντέλο με την καλύτερη δυνατή gpu. Ένας dual core με 384 ή περισσότερους shaders θα ήταν το τέλειο low end και ultra cheap gaming machine.

Και οι 2 σου "πουλάνε" GPU και "features", η Intel σου πουλάει ένα "feature", Ηyperthreading στους Core i7 που υπάρχει σε όλα τα SKU της απλά είναι disabled (laser fused) και τα μέτρια integrated processors graphics της, για αυτά τα 2 θέλει +-100 ευρώ παραπάνω από έναν quadcore κατηγορίας i5. Η AMD σου πουλάει τα ανώτερα Radeon graphics της στα SKU της αλλά δεν κόβει από τα features όπως κάνει η άπληστη Intel, αυτό που λες πιθανόν να ισχύσει στην επόμενη γενιά των 28nm από την AMD.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω να ισχύει. Η AMD φοβάται τον εσωτερικό ανταγωνισμό αν δώσει το τέλειο ως προς την gpu ultra cheap low end APU, η Intel ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βάζει το καλό gpu σε έναν i3. Τι να τα κάνει τα "καλά" Intel γραφικά ένας i7? Στον i3 χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω να ισχύει. Η AMD φοβάται τον εσωτερικό ανταγωνισμό αν δώσει το τέλειο ως προς την gpu ultra cheap low end APU, η Intel ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βάζει το καλό gpu σε έναν i3. Τι να τα κάνει τα "καλά" Intel γραφικά ένας i7? Στον i3 χρειάζονται.

Δεν ισχύει σε αυτήν την γενιά μπορεί να ισχύσει στην επομένη η μεθεπομένη, πρέπει να σκέφτεσαι τι μου "προσφέρουν" η Intel και η AMD σε σύγκριση με το παρελθόν αναλογικά price/performance και όχι τα θέλω όλα εδώ, τώρα, τσάμπα. Προσωπικά δεν θα διάλεγα ένα single module APU της AMD με full shaders, θα ήταν ένα αρκετά "unbalanced" chip, που αντίστοιχο ανάλογο του θα ήταν ένας 2.2ghz hyperthreaded single core SB Celeron της Intel με HD4000 ipg, με εξαίρεση την τιμή πάνω κάτω 60ευρώ δεν νομίζω ότι θα ήταν καλή αγορά ούτε και ένα "ισορροπημένο" chip σε επιδόσεις εάν σκεφτείς ότι με 20-30 ευρώ παραπάνω θα έπαιρνες ένα σαφώς ανώτερο προϊόν. Συμφωνώ ότι τα μέτρια ipg της Intel στην σειρα Core i7 είναι άχρηστα για το Desktop και δεν δικαιολογούν με την καμιά τα παραπάνω λεφτά που ζητάει η εταιρεία, δεν έχει πείσει κανέναν ότι αξίζουν πέραν απο χρήση htpc και κανείς δεν τα παίρνει στα σοβαρά, εδώ η AMD είναι έτοιμη να πασάρει Workstation class Trinity APUs με ECC υποστηριξη στην RAM και Drivers της επαγγελματικής σειράς FirePro για επαγγελματική CAD/CAM/3D χρήση και η Intel ζητάει 200άρια και 300άρια για τα μπαζό HD4000, γελάνε και τα τσιμέντα όπως καταλαβαίνεις, έχει πολύ δρόμο μπροστά της.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο chip! Μπράβο στην AMD. Θα ήθελα και εγώ να δω ένα παρόμοιο chip με 7600 κάρτα, επίσης μπορεί να μου πει κάποιος σε τι επιδόσεις κυμαίνεται η 7540d?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια κρυφή λεπτομέρια σε αυτή την APU. Όταν η AMD λέει δύο πυρήνες βασικά αναφέρεται σε 1 module οπότε σε FP θέματα θα είναι τραγική....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και ενα MODULE που ειναι ουστιαστικα 2 FP units εχει με κοινο scheduler..

ΑΠλως ενω εδωσαν βαση στα ιντεger στα FP δεν εδωσαν βαση.. Μονο σε AVX 256bit γινεται το module ενας πυρηνας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now