aRkA$

OCZ Vertex 4 και Agility 4 SSD series: Αύξηση επιδόσεων με το νέο firmware 1.5 Beta!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=OCZ Vertex 4 και Agility 4 SSD series: Αύξηση επιδόσεων με το νέο firmware 1.5 Beta!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354dffb8705c92f.jpg[/NEWS_IMG]Η OCZ δεν επαναπαύεται και κυκλοφόρησε ένα νέο firmware update με την ονομασία "1.5 beta" για όλα τα νέα Solid State Drives που ανήκουν στις σειρές Vertex 4 και Agility 4, που ενσωματώνει μερικές ακόμα βελτιώσεις σε σχέση με το προηγούμενο "1.4RC". Σύμφωνα λοιπόν με την εταιρεία το νέο firmware στοχεύει στην περαιτέρω αναβάθμιση των προϊόντων της, έχοντας καλύτερη συμβατότητα με περιφερειακές κάρτες RAID και μεγαλύτερη σταθερότητα διορθώνοντας τα προβλήματα του παρελθόντος. Επιπλέον γίνεται λόγος για ελαφρώς αυξημένες ταχύτητες τόσο στην ανάγνωση όσο και στην εγγραφή δεδομένων. Με τις υπηρεσίες που προσφέρει η OCZ αναμένεται να ισχυροποιήσει την θέση που κατέχει στην συνείδηση των καταναλωτών αλλά και στην αγορά όντας μια από τις κορυφαίες εταιρείες στον χώρο των SSDs.

24374f5f443bbac12.png

Linux-based Tool (50.2 MB) | Release Notes for Vertex 4 | Release Notes for Agility 4

[img_ALT=OCZ Vertex 4 και Agility 4 SSD series: Αύξηση επιδόσεων με το νέο firmware 1.5 Beta!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/24374ff564a6c0e91.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι σωστό και δεν σου υπόσχεται η εταιρεία ότι θα δουλέψει το λέει κιόλας πως με δικιά σου ευθύνη το περνάς, ο jax είχε προβλήματα με την 1.5beta.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε να μην την βάλω επειδή είναι beta και να περιμένω την final. Νομίζω στον ένα δίσκο είχε πρόβλημα με την 1.5b.

Link to comment
Share on other sites

δεν το γνωρίζω, εγώ έγραψα μια είδηση

αν μπορεί ο Ζάχος ή εσύ να το δοκιμάσετε και να μας ενημερώσετε μετά για το τι ισχύει και τι όχι θα ήταν ακόμα καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να το δοκιμάσω aRkA$ μια φορά θα σπάσω το raid όταν βγει η final..θα απαντήσει ο Ζάχος όταν δει το θέμα.

Το tool της ocz δεν βλέπει καν το raid μου!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα υπήρξε με την 1.4RC. Μπρίκαρε το drive και εστάλει για αντικατάσταση στην OCZ. H αντικατάσταση έγινε κανονικά και το νέο drive ήρθε με την 1.4 final.

Με την 1.5beta δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το drive δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και 4 μέρες σχεδόν 24/7.

Απλά όταν έχεις καεί από τον χυλό, φυσάς και το γιαούρτι, οπότε δεν προτείνω σε κανέναν να βάλει την beta έκδοση. Όταν με το καλό βγει η final τότε αναβαθμίστε.

Το πιο σημαντικό που δεν αναφέρει το άρθρο είναι πως πλέον η αναβάθμιση του firmware γίνεται ακόμα και αν το drive έχει το λειτουργικό επάνω του (C: ).

@Venisk: είναι λογικό το OCZ Toolbox να μην βλέπει τα drives μέσα στο Raid0. Κανένα toolbox δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Απλά στα μηνύματα που ανταλλάξαμε στο πρότεινα, μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

....

Το πιο σημαντικό που δεν αναφέρει το άρθρο είναι πως πλέον η αναβάθμιση του firmware γίνεται ακόμα και αν το drive έχει το λειτουργικό επάνω του (C: ).

...

Ζαχο, εχεις καμια πληροφορια αν σε επομενο update θα γινεται το ιδιο και με

vertex 3 ή μπα ? Ειναι πολυ σημαντικη η πληφορορια σου και θα γλυτωσει πολυ

κοσμο απο τον να τον βαλει πανω σε αλλο pc (συμπεριλαμβανομενου και εμου).

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λάθος μου ήταν η 1.4rc αλλά όπως κ να έχει εφόσον ο Ζάχος λέει μακριά από της beta εγώ δεν μπορώ παρά να συμφωνώ και να προειδοποιώ για να μην έχει άλλος ιστορίες..ούτως η άλλως κάποια στιγμή θα βγει η final αξίζει την αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Ζαχο, εχεις καμια πληροφορια αν σε επομενο update θα γινεται το ιδιο και με

vertex 3 ή μπα ? Ειναι πολυ σημαντικη η πληφορορια σου και θα γλυτωσει πολυ

κοσμο απο τον να τον βαλει πανω σε αλλο pc (συμπεριλαμβανομενου και εμου).

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αλλά μπορώ να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγες μέρες αγόρασα τον OCZ Vertex 4 με 1.3 firmware, έριξα το 1.4 και είδα σημαντικές διαφορές στην ταχύτητα!!

Ας βγει με το καλό η 1.5 FINAL και ευχαρίστως να προχωρήσουμε στο update, δεν συμπαθώ προσωπικά τις beta εκδόσεις πουθενά.

Πολύ ενδιαφέρον πάντως είναι αυτό που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω ότι:

"Το πιο σημαντικό που δεν αναφέρει το άρθρο είναι πως πλέον η αναβάθμιση του firmware γίνεται ακόμα και αν το drive έχει το λειτουργικό επάνω του (C: )."

Γιατί μέχρι στιγμής το update γίνεται από 2ο δίσκο, και τον ocz τον φορμάρει, οπότε άντε πάλι setup των windows, κτλ.. κτλ... θα μας λύσει τα χέρια αν αλλάξει ο τρόπος update!

Link to comment
Share on other sites

<s>έχω το τελευταίο ocz tool, και το drive μου φοράει το 1.4 firmware, πάω να κάνω update και μου λέει ότι είναι 2 steps και να κάνω restart, κάνω όντως restart και δεν γίνεται τίποτα!</s>

edit

fixed!

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

μετα απο την πληρη ευχαριστηση που ενοιωσα απο την αγορα αυτου του ssd(σε ευχαριστω venisk για τις συμβουλες σου) μπορω να δωσω και εγω το οκ για οποιον θελει να κανει update την FINAL.Στην beta συνοπτικα ο δισκος εδειξε λιγη ανοδο στα bench σε ολα αλλα κυριως στο write και ελαχιστα στο 4k,ομως εκανε την εκπληξη στην σταθεροτητα αφηνοντας πισω τις παλιες αναμνησεις με το 1.4rc.Επισης πρεπει να αναφερω πως με το 1.4 μετα απο δυο μερες η ταχυτητα στο write επεσε στο 380 απο 420-410 και ποτε δεν πλησιασε τα 400,με το 1.5 ηρθε στα ισια του.καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now