mofori

Θέμα με AsRock z77 extreme 4

Recommended Posts

καλησπέρες,

παρατήρησα οτι βαζοντας το cpuvcore σε ορισμένες τιμές στο bios , προκαλεί μεγάλη αστάθεια στις τιμές του vcore στα windows. με άλλα λόγια για 4.1 ghz το cpuvcore στο 1.165 και όταν μπαίνω στα windows και κάνω στρεσσάρισμα οι τιμές φτάνουν ακόμα και στο 1.350V. δηλαδή σαν να μπάινει το ρεύμα στο automatic.

llc level 2 , speedstep on , turbo on ,

καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει επιλογή Load line calibration?

αλλάζοντας to LLC απο level 1 εώς 5 και μετα στο Auto δεν κάνει καμία διαφορά στο πρόβλημα αυτο.

το περίεργο είναι πως βάζοντας το Vcore δτο 1.160 ή στο 1.170 η συμπεριφορά της τάσης γίνεται κανονική. στο 1.165 τρελαίνεται κ παίρνει automatic τιμές στα windows

Link to comment
Share on other sites

Πάει δλδ auto-1-2-3-4-5? Λογικά όσο ανεβάζεις την τιμή τόσο πιο σταθερό θα έπρεπε να είναι το ρεύμα σε load. Μήπως είναι κάποιο Issue της μητρικής και διορθώνεται με Bios update?

Link to comment
Share on other sites

μόλις ξενινάω το στρέσσινγκ με το ΙΒΤ απευθείας η τάση πηγαίνει στο 1.344 και πατάω στοπ για να μην ανέβει σε επικίνδυνα επίπεδα.

απο ενα γρήγορο ψάξιμο που έκανα βρήκα οτι το ίδιο συνεβαινε κ στο p67 extreme 4 board.

8α κάνω αύριο το update και θα ποστάρω

εχει 3 updates για version 1.80 : ROM , DOS και WIN . ποιο απο τα 3 να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα το τελευταίο bios αλλά ψιλοκωλώνω να το περάσω γιατί είδα οτι δημιουργεί προβλήματα σε αλλους

edit: τελικα εκανα το update σε 1.80 επιτυχώς αλλά δε διορθώνει το bug δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

εχει κανείς το ιδιο board (AsRock z77 extreme 4) να δοκιμάσει τάση 1.165V στη cpu να μου πεi?

για να ξέρω να τη στείλω πίσω στη Γερμανία για RMA...

Link to comment
Share on other sites

έχω στείλει 2 φορές αλλά με έχουν σημειώσει εκεί που δεν πιάνει μελάνι

αντιθέτως, το mindfactory μου είπε να στείλω το boatd σε αυτούς κ αυτοι στην Asrock. αν ειναι κοινό το πρόβλημα κ αν είναι να μου την αλλάξουν με μία αλλη που να έχει το ίδιο θέμα τότε τζάμπα κόπος.

γι'αυτό ψάχνω οποιονήποτε να έχει το ιδιο board να μου πει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now