barfastic

Καταστημα για CNC

Recommended Posts

Απλα για να δειτε τι σκεφτομαι να φτιαξω....

imagegcj.jpg

Στην ουσια η βιδα θα μενει σταθερη αλλα γυρνοντας την, το πιατελλακι θα μπαινοβγαινει....

Link to comment
Share on other sites

Ποσα κομματια από αυτο θελεις να φτιαξεις? Σε cnc για ένα κομματι ουτε απ'εξω δεν συμφερει να περασεις. Manual μηχανουργειο θελεις.

Εχεις μηχανολογικο σχεδιο αυτου του εξαρτηματος?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας, ευχαριστω που ηρθες να βοηθησεις!

Δευτερον, αυτο ειναι μονο μερος του project. Απλα ηθελα να δω αν ειναι δυνατον να φτιαχτει κατι τετοιο...

Θελω να φτιαξω κρικους (εξαγωνα βασικα) που σε καθε πλευρα του θα εχει και αυτο το μηχανισμο (αμα το κοστος ανεβαινει πολυ θα το μειωσω σε 4 πλευρες, και στις 2 αμα ειναι ακομα ποιο φτηνο!

Συνολο θελω 5 κρικους περιπου Φ110 και με παχος 15μμ αλουμινιο.

Γιαυτο ρωτησα για cnc...

Θα κατσω σημερα να φτιαξω τα σχεδια σε autocad (οσο μπορω γιατι δεν εχω ξανα ασχολιθει).

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μου το αρχειο στο esdee0@gmail.com γενικα τορνοδουλεια ειναι αυτο που θελεις και όχι για φρεζα. Αν και για εξαγωνα-τετραγωνα θα χρειαστει και φρεζαρισμα.

Θα ριξω μια ματια στο αρχειο π θα μου στειλεις. Εχω καποιον στο μυαλο μου που μπορει να σου κανει αυτο το projectακι στην καλλιθεα

Link to comment
Share on other sites

μακαρι, αλλα δεν νομιζο... πρεπει να ειναι ΑΡΚΕΤΑ ακριβες.

Θα σου στειλο το αρχειο μπας και βγαλεις ακρη... μολισ μαθω λιγο το autocad! χαχαχαχα

thanks παντως

Link to comment
Share on other sites

απαλευτο ειναι το autocad!

πφφφφττττ...

παταω move, και δεν κανει κατι...

εγω παω και εκει να το εξηγησω.... δεν νομιζω να ειναι τοσο δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Σου εστειλα ενα μειλ αλλα θα κατσω να φτιαξω καλυτερο σχεδιακη τωρα! Με 2-3 οψης κτλ...

τωρα ειμαι για να φυγω το βραδακι θα τα ανοιξω και θα τα δω!:)

κατεβαζω αλλη μια εκδοση οτοκαντ γιατι εγω εχω την ελεκτρονικς να μπορω να κανω παραπανω να δω και τι χρειαζεσαι!:)

Link to comment
Share on other sites

το παλεψα ζωγραφιστα, το παλεψα ψηφιακα, ακρη δεν μπορω να βγαλω...

-Ξερω οτι πρεπει να ειναι 120μμ απο την μια πλευρα στην αλλη.

-Ξερω οτι πρεπει να ειναι 85μμ εσωτερικη περιμετρο.

-Ξερω οτι πρεπει να ειναι μπαινοβγαινει το πιατακι περιπου 5μμ. (για να σφηξει απο την καθε πλευρα κατα 2.5μμ να παει η εσωτερικη διαμετρο στα 80μμ)

-Ξερω οτι πρεπει να ειναι απο 4 κομματια (Το πανω, το κατω, η βιδα, και το πιατακι) τα οποια θα κρατιουνται μαζι με βιδα Μ4 φρεζαρισμενη

-Ξερω οτι πρεπει να ειναι 15μμ με 20μμ σε υψος (προτιμω 15)

- Ξερω οτι πρεπει να εχει τουλαχιστων 3 πιατακια το καθε δαχτυλιδη

- ξερω οτι θελω 5 δαχτυλιδια στο συνολο.

αυτο ειναι το καλυτερο σχεδιο που εχω πετυχει μεχρι τωρα... αλλα η διαστασεις ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ λαθος...

74335808.png

Η βιδα πρεπει να ειναι καπως ετσι... Να μην εχει σπειρωμα στην αρχη της, ωστε οταν περιστρεφετε να μην μπαινοβγαινει...

87787958.png

Και θα βιδωνει μεσα στο πιατακι

74192474.png

Λογικα και την βιδα θα πρεπει να φτιαξω...

49754083.png

Πφφφτττττ.... Esdee που ειναι το αμγαζι στην καλλιθεα, μπας και παω αυριο να του δειξω κανα σχεδιο και ξερει τι σκ@τ@ χρειαζετε! χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα πως δεν χρειαζονται 6 μηχανισμοι, αλλα τρεις ειναι αρκετοι.

Επισης αυτο μου επιτρεπει να κανω κουφιο το υπολοιπο, ετσι ωστε να ελαφρυνο το συνολικο βαρος...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now