petrostr

Επιλογή ψύκτρας για AMD Phenom II x6 1055T

Recommended Posts

Χαιρετώ,

Έχω το σύστημα που φαίνεται στην υπογραφή μου και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια ψύκτρα (είτε fan, είτε υδρόψυξη) το πολύ μέχρι τα 100?.

Ο επεξεργαστής μέχρι τώρα φοράει τη δική του ψύκτρα της AMD, η οποία και κάνει θόρυβο όταν ανεβάζει στροφές (λόγω θερμοκρασίας).

Σημ. Δεν έχω κάνει overclocking στον επεξεργαστή.

Έχω δεί τις παρακάτω ψύκτρες:

CORSAIR HYDRO SERIES H60

THERMALTAKE CLP0554 SPINQ VT

CoolerMaster V8 CPU Cooler

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μάλλον προς την Η80 θα κατευθυνόμουν, και αν το κουτάκι σου (μια που το κουτάκι σου σαν CM AMD edition υποθέτω ότι παραπέμπει στο HAF 932 AMD Edition) παίρνει διπλό ψυγείο, για 5-10 ευρώ παραπάνω θα κοιτούσα την Η100.

Edited by elhariz21
Link to comment
Share on other sites

Τα 100? για μένα είναι το ανώτατο όριο και δεν θέλω να το ξεπεράσω, ούτε να βάλω και τέρας ψυγείο στο pc μου. Η Η60 ή η Η80 το πολύ δεν είναι αποδοτικές; δεν κάνουν για o/c;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα σου προτείνω να πας σε μια λύση αερόψυξης διπλού πύργου

Υπάρχουν πολλές επιλογές

Phanteks PH-TC14PE

Noctua NH-D14

THERMALRIGHT SILVER ARROW

Alpenfφhn K2

Όλες θα αποδώσουν καλύτερα από μια απλή λύση υδρόψυξης στα ίδια χρήματα, αν έχεις να διαθέσεις >120 ευρώ αλλάζει το πράγμα :P

Link to comment
Share on other sites

Τα 100? για μένα είναι το ανώτατο όριο και δεν θέλω να το ξεπεράσω, ούτε να βάλω και τέρας ψυγείο στο pc μου. Η Η60 ή η Η80 το πολύ δεν είναι αποδοτικές; δεν κάνουν για o/c;

Απλά οι Η60 και Η80, δεν είναι Η100! Άλλη απόδοση και πραγματικά, μιλάμε για 5-10 ευρώ, δεν μιλάμε για 30-40. Με βάση τη λογική αυτή έγινε και η πρόταση. Τεσπά, αν είναι η τιμή το θέμα, μάλλον προς Noctua NH-D14 θα πρέπει να κατευθυνθείς, η οποία είναι και φθηνότερη, και στα ίδια περίπου επίπεδα απόδοσης με την Η80.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η CORSAIR HYDRO SERIES H60 με την Corsair H100 που έχουν περίπου 40? διαφορά, έχουν τρελές διαφορές σε θέμα απόδοσης;;; από θόρυβο πως πάνε;; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε δοκιμάσει την H60, αλλά έχουμε δοκιμάσει την H50 και την H100.

Από κάποια πράγματα που έχω διαβάσει στο net, αντι για H50/H60/H70 καλύτερα να επενδύσεις σε μια καλή αερόψυξη, παρά να πάρεις κάποια απο αυτές. Ουσιαστικά η H60, είναι μια H50 με αρκετές διορθώσεις σε σημεία κλειδιά.

Η H100 είναι σαφώς καλύτερη αλλά και μεγαλύτερη απο όλες. Κανονικά έιναι αθόρυβη όταν δεν έιναι maxed out, αλλά μια παρτίδα είχε βγεί προβληματική και ακουγόταν η αντλία, αλλά περνάγαν όλες εγγύηση κανονικα :T:

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι με ενδιαφέρει ο θόρυβος αλλά και η αποτελεσματικότητα της ψύκτρας.

Δεν ψάχνω ψύκτρα με σκοπό o/c!!! Γι αυτό έβαλα και ως ανώτατο ποσό τα 100?

Η Noctua NH-D14 που αναφέρετε πιο πάνω, είναι αρκετά ογκώδης ψύκτρα και φοβάμαι με τις μνήμες που έχω μήπως δεν μπαίνει!!

Link to comment
Share on other sites

το H100 δεν ξεφεύγει μονο 5 euro . αν σκεφτεσαι να το πάρεις πιθανότατα θα χρειαστείς κ 2 καλά ανεμιστηράκια να του βάλεις. οπότε θα ξεφύγεις 35 ευρώ

τα μαμίσια σε τέρμα ταχύτητες κάνουν πολύ φασαρία.

NH-D14 προτείνω εγω , μιας και δεν τη θες για o/c

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα προτείνω κάτι τελείως διαφορετικό από τις παραπάνω προτάσεις αλλά εξίσου αποτελεσματικό, αθόρυβο (το ξέρω λόγω εμπειρίας) και πολύ πιο φτηνό

Freezer A30 · CPU · Cooling · ARCTIC

κοντά στα 35-40 ευρώ και θα είσαι άρχοντας αφού αντέχει έως 320W TDP

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξω το budget και βάλω όριο αγορά ψήκτρας το πολύ μέχρι και 50? τι καλό μπορώ να πάρω; από άποψη απόδοσης/χαμηλού θορύβου.

Σε όλες τις ψήκτρες υποχρεωτικά ξηλώνεις τη μητρική απ το case, για να βάλεις βάση πίσω απ το socket;

Σημ. έχω μνήμες consair vengeance, οπότε τεράστιες ψήκτρες έχουν κίνδυνο να μην μπαίνουν λόγο του ύψους των μνημών.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξω το budget και βάλω όριο αγορά ψήκτρας το πολύ μέχρι και 50? τι καλό μπορώ να πάρω; από άποψη απόδοσης/χαμηλού θορύβου.

Σε όλες τις ψήκτρες υποχρεωτικά ξηλώνεις τη μητρική απ το case, για να βάλεις βάση πίσω απ το socket;

δεν σε απασχολεί εσένα αφού έχεις AMD socket

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now