menios_t

Samsung 830 128GB - Ταχύτητες??

Recommended Posts

Καλημέρα

Έβαλα τον SSD σήμερα στον υπολογιστή της δουλειάς και είδα ότι οι ταχύτητες είναι χαμηλές. Η μητρική είναι η Intel DH61WW με τους τελευταίους drivers και με λειτουργικό Windows 7 Ultimate 64bit.

Είναι καλές οι ταχύτητες ή εμένα μου φαίνονται χαμηλές??

Ευχαριστώ...

as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830  12.7.2012 11-48-35.png

as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830  12.7.2012 11-48-35.png

as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830 12.7.2012 11-48-35.png

57fd082399037_as-ssd-benchSAMSUNGSSD8301

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω ότι δεν υποστηρίζει sata 3 απλώς ήθελα να ρωτήσω σε sata 2 που είναι συνδεδεμένος ο SSD είναι καλές η ταχύτητές? Είναι θέμα δηλαδή της μητρικής?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω ότι δεν υποστηρίζει sata 3 απλώς ήθελα να ρωτήσω σε sata 2 που είναι συνδεδεμένος ο SSD είναι καλές η ταχύτητές? Είναι θέμα δηλαδή της μητρικής?

Ναί είναι θέμα της μητρικής και επι της ουσίας λόγω της έλλειψης του sata3 που είπε και ο venisk επάνω.

Οι ταχύτητές σου είναι μιά χαρά φυσιολογικές για sata2 για τον συγκεκριμένο ssd. Υπάρχουν και χειρότερες επιδόσεις άν το ψάξεις για sata2. Μήν σε ανησυχούν καθόλου τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

To όριο του sata 2 είναι 275mb/s αλλά λογικά δεν θα είναι ο μόνος δίσκος που έχεις πάνω στο μηχάνημά σου. Δεν είναι άσχημα για sata 2 αλλά είναι τραγικά για τα χρήματα που κοστίζει ο δίσκος..σκέψου στο sata 3 θα τα έχεις όλα διπλάσια!...

Edited by venisk
Καταραμένο (3)75!!
Link to comment
Share on other sites

Το όριο του SATA2 είναι 265-270ΜΒ/s. Τα νούμερα είναι άριστα για τα λεφτά που κοστίζει το drive και όταν αλλαχτεί η πλατφόρμα θα ανέβουν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

γκυκοκοιτάζω και εγώ τον ίδιο ssd, περισσότερο τον 256άρη βέβαια.

είμαι σε Dell studio XPS 1645 με southbridge intel pm55.

το ξέρω ότι δεν θα έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω και τα 500+ MB/sec read και τα 300+ ΜΒ/sec write του ssd γιατί θα είναι sata 3 δίσκος σε sata 2

αυτό που δεν μπορώ να βρω πουθενά είναι αν θα υπάρχει πρόβλημα με το garbage collection ή το Trim.

το chipset είναι του '09 οπότε μπορεί να χρειαστεί και κανένα bios update για την πλήρη υποστήριξη του ssd.

Link to comment
Share on other sites

To Garbage collection δουλεύει από το firmware του κάθε SSD.

Το TRIM δουλεύει με τα Windows 7/8.

Οπότε τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις (ένα BIOS update βέβαια δεν πείραξε ποτέ κανέναν).

Όλα θα δουλέψουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

απλά μου έκανε εντύπωση που είχα δει κάποιους να παραπονιούνται για προβλήματα όπως πολύ μικρή ταχύτητα στις εγγραφές/αναγνώσεις με διάφορους sata 3 σκληρούς(edit:εννοώ SSD) σε sata 2 controllers.

btw μόλις έκανα bios Update και αύριο πρωί πρωί θα πάω να τον αγοράσω.

ευχαριστω για την γρήγορη απάντηση.

Edited by gpl
γλώσσεψα την μπέρδα μου
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για να μην μπερδευόμαστε, να αναφέρω μία πολύ μικρή λεπτομέρια που ίσως οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ή απλά δεν δίνουν σημασία.

Τα νούμερα στα benchmarks είναι απλά αριθμοί. Στην πραγματικότητα, δηλαδή στην καθημερινότητα συμβίωσης με έναν SSD δεν μπορείς εύκολα να καταλάβεις διαφορές από SATA2 σε 3 και από έναν πολύ ακριβό SSD ο οποίος είναι πολύ γρήγορος, σε έναν φθηνό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now