Nickzzz

AMD FX 8320 & FX 8300: Έρχονται παρέα με τον FX 8350

Recommended Posts

[NEWS_IMG=AMD FX 8320 & FX 8300: Έρχονται παρέα με τον FX 8350]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/NEWS_IMG]Όπως είχαμε αναφέρει σε παλιότερη είδηση οι τελευταίες πληροφορίες για τον αναμενόμενο FX 8350 αναφέρουν οτι θα έρθει με βασική συχνότητα 4GHz και 4,2GHz με την χρήση του turbo core. Φαίνεται οτι η AMD σχεδιάζει να παρουσιάσει ακόμα δύο οκταπύρηνους επεξεργαστές (4 modules). Ο πρώτος θα είναι ο FX 8320 με συχνότητα 3,5GHz και 4,0GHz με το turbo core. Θα έχει και αυτός συνολικά 16MB cache και θα υποστηρίζει μνήμες μέχρι DDR3-1866MHz. Θα κατασκευάζεται και αυτός στα 32nm και θα έρχεται στα 125W TDP.

Ο επόμενος επεξεργαστής θα είναι ο FX 8300 με συχνότητες λειτουργίας 3,2GHz/3,3GHz κανονική/turbo core. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του θα είναι ίδια με τους προηγούμενους εκτός από το TDP που λέγεται οτι θα είναι 95W. Αν η τιμή διάθεση του είναι η σωστή αναμένεται να γίνει πολύ δημοφιλές μοντέλο και λόγω του χαμηλότερου TDP.

Ελπίζουμε να τους δούμε στα τέλη του Οκτωβρίου, μιας και το τωρινό πλάνο αναφέρει οτι θα είναι διαθέσιμοι το τέταρτο τρίμηνο του έτους. Αν συμβεί αυτό μπορούμε να πούμε οτι θα ήταν το κατάλληλο χρηστογεννιάτικο δώρο για όσους θέλουν να φτιάξουν υπολογιστή με σκοπό το gaming χωρίς να δώσουν πολλά λεφτά. Τέλος ελπίζουμε όλοι αυτοί οι νέοι επεξεργαστές να έχουν ελκυστική τιμολόγηση αν σκεφτούμε οτι ο τωρινός FX 8150 έρχεται στα ?200/$200 αυτή την στιγμή.

[img_ALT=AMD FX 8320 & FX 8300: Έρχονται παρέα με τον FX 8350]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46514fea24a57dc5b.jpg[/img_ALT]

Edited by Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Μετά το 11% πτώση που προβλέπουν στις πωλήσεις για το τρίμηνο σε σχέση με προηγούμενες προβλέψεις δεν θα ήθελες να βρίσκεσαι σε κανένα πόστο της AMD που έχει σχέση με προϊόντα/marketing.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 790fχ + black edition θα τα κάνω δωρεά στον αδερφό μου

γιατί λιγουρεύτικα αυτόν τον επεξεργαστή, πάντως δε θα κάνω το λάθος να δώσω τα λεφτά πάλι σε high end μητρική ενώ δε βάζω 2 κάρτες γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now