chris2005dim

Windows 8: Έρχονται στις 26 Οκτωβρίου!

Recommended Posts

OK... άρα όλα αυτά τα εκατομμύρια σε χρήστες θα μείνουν σε windows xp ή 7 και ΔΕΝ θα βάλουν windows 8. Θα περιμένουν να περάσουν μερικά χρόνια 5-10-15 μέχρι η Microsoft να βγάλει νέα windows με start μενού.

Προφανώς και θα μείνουν με ότι τους διευκολύνει περισσότερο, η μέχρι η Microsoft να ακούσει το feedback από τους χρήστες, πελάτες, κόσμο της γενικά, και να μην είναι εταιρεία τύπου Apple ----> Αυτό γουστάρω, αυτό θα έχετε θέλετε δεν θέλετε, αποφασίζομεν και διατάσομεν...

Όχι, δεν θα χάσει το share της σε αντιδιαστολή με τα υπόλοιπα desktop λειτουργικά, αλλά θα παρατηρηθεί (έντονη εύχομαι) μείωση των πωλήσεων από μεμονωμένους χρήστες/πελάτες (για OEM προεγκατεστημένα Windows 8 είναι άλλου παπά ευαγγέλιο), αποτυπώνοντας την παγκόσμια τάση (για εμένα κατακραυγή) αρνητικότητας, εχθρότητας, αγανάκτησης, απογοήτευσης για την μουμιοποίηση των desktop μας ----> πολτοποίηση δηλαδή ταμπλετοποίηση των H/Y μας επειδή έτσι γουστάρει η Microsoft, για την απέχθεια προς το Metro UI και το πισωγύρισμα σε παλαιότερες εποχές σπηλαίου ούγκα ούγκα με την κατάργηση σχεδόν του Aero και της δύο διαστάσεων διχρωμίας που επιβάλει πάλι με το έτσι θέλω, a la win95/98/2000/xp.

Θα αποτυπωθεί αυτή η τάση στις πωλήσεις. Το θέμα είναι πόσο μεγάλη θα είναι, και αν θα δείξει στην Microsoft πως είναι προτιμότερο να ακούει το τι θέλει και ο κόσμος και όχι μόνο αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν καταλάβατε την ουσία του σχολιασμού, εγώ δεν μιλάω συγκεκριμένα για το Metro UI και υποστηρίζω ότι είναι κάτι το φοβερό, το ανέφερα ως παράδειγμα επειδή το συγκεκριμένο θέμα ακούγεται πολύ.

Η ουσία του σχολιασμού μου είναι ότι πρέπει να βλέπουμε νέα πράγματα, να δοκιμάζουμε, να υπάρχει μία εξέλιξη δηλαδή και να μην κολλάμε σε νοοτροπίες.

Το αν τα νέα πράγματα αυτά είναι τελικά καλά ή κακά, αυτό είναι άλλο θέμα... Όμως αν δεν δουλέψουμε-δοκιμάσουμε κάτι, μόνο επειδή το βλέπουμε εμφανισιακά δεν πρέπει να βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα.

Όσο για τη πράξη... επειδή έγινε ένας σχολιασμός πιο πάνω για τις δοκιμές των beta εκδόσεων των windows και ότι οι testers εξαγριώθηκαν θα πω δύο πράγματα:

α) Οι beta εκδόσεις με την τελική έκδοση των windows φέρει πάντα σημαντικές αλλαγές, άρα.. για κάτι που είναι σε στάδιο ανάπτυξης και όχι τελικής χρήσης κρίνουμε το "δοκιμαστικό" και όχι το "τελικό" προϊόν.

β) Ο αριθμός των χρηστών που θα έχουν εγκατεστημένη τελική έκδοση των windows (είτε με update, είτε με αγορά νέου PC που θα τα βρεί προεγκατεστημένα, είτε με όποιο τρόπο.. τα έχει στο pc του), είναι ΤΡΟΜΕΡΑ μεγαλύτερος από τον αριθμό των beta χρηστών.

Άρα... για να κλείσω το θέμα β οι αμέτρητοι αυτοί χρήστες που εξαγριώθηκαν με την όποια αλλαγή των Windows 8, ήταν Expert Users που δουλέψαν ένα beta προϊόν. *

Εγώ σαν γνώμη ή σύνολο απόψεων που συμπίπτουν θα κρατήσω την άποψη των απλών χρηστών (που είναι τεράστιος αριθμός) και των expert χρηστών στην τελική έκδοση των Windows, και μετά από ένα διάστημα α.. μηνών που θα τα έχουν δουλέψει όλοι αρκετά αυτό το νέο λειτουργικό.

*Για παράδειγμα... ρωτήστε τριγύρω σας ΑΠΛΟΥΣ χρήστες τι ξέρουν για τα Windows 8. Πάνω από 50% δεν ξέρει κάν ότι σε λίγο καιρό βγαίνουν νέα windows που θα λέγονται windows 8.

Link to comment
Share on other sites

@petrostr μην νομίζεις ότι και οι αρχάριοι χρήστες ή αυτοί που δεν τους ενδιαφέρει και τόσο, θα είναι οκ με το metro ui. Εδώ αρκετοί τρόμαξαν να φύγουν από τα xp, άντε να τους εξηγήσεις περί metro και ότι πρέπει να ξεχάσουν και αυτά που ήξεραν.

Αυτό που λες για την beta δεν ισχύει, είχαμε την Release Candidate (RC) η οποία θα έχει μερικές μικρο-προσθήκες/βελτιώσεις, ο κώδικας λογικά έχει περάσει σε στάδιο freeze ή όπου να ναι κλειδώνει, δεν νομίζω να δουμε καμια συνταρακτική αλλαγή στην RTM.

Link to comment
Share on other sites

@petrostr μην νομίζεις ότι και οι αρχάριοι χρήστες ή αυτοί που δεν τους ενδιαφέρει και τόσο, θα είναι οκ με το metro ui. Εδώ αρκετοί τρόμαξαν να φύγουν από τα xp, άντε να τους εξηγήσεις περί metro και ότι πρέπει να ξεχάσουν και αυτά που ήξεραν.

Αυτό που λες για την beta δεν ισχύει, είχαμε την Release Candidate (RC) η οποία θα έχει μερικές μικρο-προσθήκες/βελτιώσεις, ο κώδικας λογικά έχει περάσει σε στάδιο freeze ή όπου να ναι κλειδώνει, δεν νομίζω να δουμε καμια συνταρακτική αλλαγή στην RTM.

Δεν διαφωνώ φίλε μου με αυτά που λες, και πάλι επαναλαμβάνω ότι ανέφερα το Metro UI ως παράδειγμα επειδή αναφέρεται πολύ στα forum. Εμένα η ουσία του σχολιασμού μου είναι γενικά στο ότι πρέπει να βλέπουμε νέα πράγματα και να μην είμαστε κολλημένοι με τα ίδια και τα ίδια για χρόνια.

Αν τώρα αυτά τα νέα πράγματα που βλέπουμε είναι καλά ή κακά, αυτό είναι άλλο θέμα.

Και όπως επίσης είπα.... ας βγουν στην τελική τους έκδοση, να τα βάλει ο κόσμος στα PC τους (απλοί & expert χρήστες), να περάσει ένα διάστημα στη χρησιμοποίηση τους, ώστε να μπορούμε να βγάλουμε ένα ξεκάθαρο και ουσιαστικό συμπέρασμα για το συγκεκριμένο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που η asus έβγαλε για την μητρική μου drivers τα έβαλα χτες το απόγευμα και μου φαίνονται πάρα πολύ γρήγορα..επίσης είμαι σ αυτό το 1% που τους αρέσει το metro ui και γενικά να βλέπουν κάτι καινούριο μετά από τόσα χρόνια "το ίδιο πράγμα"

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα προχθές για δοκιμή. Όλα τα προγράμματα που εγκατέστησα και λειτουργούν κανονικά στα 7, δούλεψαν απροβλημάτιστα και στα 8. Το ότι είναι πιο γρήγορα είναι σχετικό. Επίσης τα visual effects έχουν πάει περίπατο (βλέπε aero).

Δυστυχώς το Metro UI ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Η γυναίκα που δεν είναι expert έκατσε 5 λεπτά να ασχοληθεί, το βρήκε δύσχρηστο και το παράτησε.

Η φάση θα είναι ίδια όπως με τα Vista. Θα το πάρουν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ όσοι αγοράσουν νέο μηχάνημα (PC, Laptop, Netbook, Tablet) αλλά μέχρι εκεί. Μετά όλοι θα ψάχνουν τρόπο για downgrade σε 7αρια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως δεν αγόρασα και δεν εγκατέστησα ΠΟΤΕ τα ΜΕ και εν συνεχεία τα ΜΕ ΙΙ (vista), με τον ίδιο τρόπο θα αγνοήσω επιδεικτικά και τα windows 8. Ούτως ή άλλως, κάθε έξι μήνες το σύστημά μου ανανεώνεται με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο (βλ. νέο ubuntu). Για κανένα λόγο δε χρειάζομαι τις χαζο-καινοτομίες της MS για γρήγορες αρπαχτές (βασικά απορώ που δεν ήρθε πακέτο με κανα "επαναστατικό" DX xx, το οποίο βεβαίως βεβαίως δεν παίζει στην προηγούμενη έκδοση win ... )

Link to comment
Share on other sites

Όπως δεν αγόρασα και δεν εγκατέστησα ΠΟΤΕ τα ΜΕ και εν συνεχεία τα ΜΕ ΙΙ (vista), με τον ίδιο τρόπο θα αγνοήσω επιδεικτικά και τα windows 8. Ούτως ή άλλως, κάθε έξι μήνες το σύστημά μου ανανεώνεται με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο (βλ. νέο ubuntu). Για κανένα λόγο δε χρειάζομαι τις χαζο-καινοτομίες της MS για γρήγορες αρπαχτές (βασικά απορώ που δεν ήρθε πακέτο με κανα "επαναστατικό" DX xx, το οποίο βεβαίως βεβαίως δεν παίζει στην προηγούμενη έκδοση win ... )

Αν και αγαπώ το Linux προσωπικά σέβομαι την Microsoft παρόλα τα ελαττώματα και τα λάθη που έχει κάνει στο παρελθόν της, άποψη μου είναι ότι δυστυχώς κλείνει τον ιστορικό κύκλο της πράγμα που φαίνεται στο ότι πλέον δεν καινοτομεί πουθενά και ειναι ουραγός των εξελίξεων, το μοντέλο της "Embrace and extend" δεν πιάνει,ο IT κόσμος αλλάζει με τρομακτικούς ρυθμούς, σε 10 χρόνια από τώρα τα πράγματα θα είναι παντελώς διαφορετικά από το σήμερα και πολύ αμφιβάλλω εαν η Microsoft θα είναι η εταιρεία που ξέρουμε...

IT Doesn't Matter

In this article, published in the May 2003 edition of the Harvard Business Review, I examine the evolution of information technology in business and show that it follows a pattern strikingly similar to that of earlier technologies like railroads and electric power. For a brief period, as they are being built into the infrastructure of commerce, these "infrastructural technologies," as I call them, open opportunities for forward-looking companies to gain strong competitive advantages. But as their availability increases and their cost decreases - as they become ubiquitous - they become commodity inputs. From a strategic standpoint, they become invisible; they no longer matter.

http://goo.gl/7Mu8x

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια βλακεία που παρατήρησα στα win8 (windows 98 second edition forevah) είναι πως μπορείς να κάνεις rename ένα τραγούδι ενώ παίζει..καλά τι βλακεία δεν βολεύει καθόλου καλύτερα να το κλείνεις κ μετά να κάνεις rename! windows 95 για πάνταα!!!! lol!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βολικό είναι, από το να σου σπάει τα νεύρα με μηνύματα ότι δεν μπορεί να το εκτελέσει επειδή χρησιμοποιείται από κάποιο πρόγραμμα (που εκείνη τη στιγμή δεν έχεις ιδέα ποιο είναι).

Link to comment
Share on other sites

WebHunter δεν κατάλαβες ότι το σχόλιο ήταν ειρωνικό ή μου κάνεις πλάκα? Προφανώς κ είναι πολύ βολικό!! αλλά από τα 15 άτομα που σχολιάζουν τα 14 το θάβουν χωρίς να το έχουν χρησιμοποιήσει στην καθημερινότητα τους!...

Link to comment
Share on other sites

H ιστορία θυμίζει έντονα τα windows vista. Τα vista δεν ήταν κακό λειτουργικό, απλά έπεσαν σε μια λανθασμένη περίοδο. Παρόλα αυτά, ενσωμάτωσαν όλα όσα τα win 7 ήρθαν να βελτιώσουν.

Τα win 8 σαν λειτουργικό, εγώ δεν ισχυρίζομαι πως είναι κακά σαν OS. Αντίθετα, όταν τα εγκατέστησα στο Netbook μου είδα πως είναι πολύ πιο "snappy", έχουν ακόμα πιο βελτιωμένο hardware acceleration και γενικά είναι ελάφρύ από κάθε του άποψη. Επειδή όμως το UI είναι το Α (αλλά όχι και το Ω, όσοι γνωρίζουν πιο low-level languages θα καταλάβουν), και επειδή αυτό δεν είναι εύχριστο από τους PC Users, δυστυχώς θα αποθαρρύνει αρκετούς από την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ν'αγιάσει το στόμα του.

Valveʼs Gabe Newell on the Future of Games, Wearable Computers, Windows 8 and More.

I think Windows 8 is a catastrophe for everyone in the PC space. I think weʼll lose some of the top-tier PC/OEMs, who will exit the market. I think margins will be destroyed for a bunch of people. If thatʼs true, then it will be good to have alternatives to hedge against that eventuality.

Valve's Gabe Newell Interviewed on the Future of Games - Tricia Duryee - Commerce - AllThingsD

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now