aRkA$

Intel 8 series chipsets: Νέο socket και chipsets για τους Haswell επεξεργαστές!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel 8 series chipsets: Νέο socket και chipsets για τους Haswell επεξεργαστές!]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Παρόλο που πριν λίγους μήνες η Intel παρουσίασε τους Ivy Bridge επεξεργαστές, δεν επαναπαύεται αλλά ανασυντάσσεται έτσι ώστε μέσα στο δεύτερο τρίμηνο του 2013 να διαθέσει σύμφωνα με το πρόγραμμα της, τα νέα Intel Haswell CPUs. Σύμφωνα λοιπόν με πληροφορίες στο διαδίκτυο, οι νέοι επεξεργαστές θα συνεχίσουν να κατασκευάζονται με λιθογραφία 22nm έχοντας σημαντικές βελτιώσεις τόσο στο IPC (instruction per cycle) όσο και στο IGP (Integrated Graphics Processor) ενώ θα είναι συμβατοί με το socket LGA1150, το οποίο δεν υποστηρίζεται από τις σημερινές μητρικές. Έτσι η Intel θα πρέπει να ετοιμαστεί και για το λανσάρισμα του Intel 8 Series Lynx Point chipset όπου θα βασιστούν οι νέες μητρικές. Πιο συγκεκριμένα γίνεται λόγος αρχικά για τα chipsets Ζ87 και H87 που θα αντικαταστήσουν τα Z77, Z75 και H77 ενώ προς τον Ιούνιο θα κάνει την εμφάνιση του το entry-level H81 chipset για να πάρει την σκυτάλη από το H61 Για τις επαγγελματικές μητρικές πρόκειται να παρουσιαστούν τα chipsets Q87, Q85 και B85. Η παραγωγή των Haswell αναμένεται να ξεκινήσει στα τέλη του τρέχοντος έτους όπου περιμένουμε και τα δείγματα γραφής από τα πρώτα Engineering Samples.

[img_ALT=Intel 8 series chipsets: Νέο socket και chipsets για τους Haswell επεξεργαστές!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/2437500922424cb20.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Intel 8 series chipsets: Νέο socket και chipsets για τους Haswell επεξεργαστές!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/2437500922425ec2b.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Intel 8 series chipsets: Νέο socket και chipsets για τους Haswell επεξεργαστές!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/243750092242724b0.jpg[/img_ALT]

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση το τελευταίο διάγραμμα να είναι fake?

Διότι δεν νομίζω η intel να χρησιμοποιούσε έστω κι ως εικονίδιo κάρτα γραφικών της Nvidia :S

Link to comment
Share on other sites

Λογικά για Ιούνιο θα το πάνε, Μάρτης μου κάθεται λιγάκι νωρίς.

Πάντως το γεγονός ότι πάλι θα έχουμε καινούριο socket και νέα chipsets, νομίζω δεν θα έπρεπε να φαίνεται σε κανέναν περίεργο. Το έχουμε συνηθίσει πλέον τόσα χρόνια :P

Link to comment
Share on other sites

Το ενδιαφέρον είναι το καινούργιο CPU Pipeline με το πολύ δυνατό AVX2, οι ενσωματωμένοι ψηφιακοί Voltage Regulators, on die η on chip δεν ξέρουμε ακόμη και η καλύτερη ενεργειακή απόδοση της συνολικής πλατφόρμας, με εξαίρεση το AVX2 + TSX δεν βλέπω κάτι το τρομακτικό έναντι του Sandy Bridge, μόνο το pipeline αλλάζει, το power management και η ενσωμάτωση ψηφιακών VR's, δηλαδή ένα ποιο ολοκληρωμένο System On Chip. Καθόλου άσχημα αλλά θα περιμένω τα 14nm.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά για Ιούνιο θα το πάνε, Μάρτης μου κάθεται λιγάκι νωρίς.

Πάντως το γεγονός ότι πάλι θα έχουμε καινούριο socket και νέα chipsets, νομίζω δεν θα έπρεπε να φαίνεται σε κανέναν περίεργο. Το έχουμε συνηθίσει πλέον τόσα χρόνια :P

βασικά δεν λένε για Μάρτιο αλλά για Απρίλιο 2013

την ίδια δηλαδή περίοδο που έφτασαν φέτος και οι Ivy Bridge

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα με το φτωχό μου το μυαλό οι συγκεκριμένοι τύπο έχουν τεχνολογία για 50 χρόνια μπροστά και δουλεύουν τον κόσμο δίνοντας ένα 10% πάνω σε κάθε γενιά επεξεργαστών που βγάζουν. Το ζήτημα είναι πόσοι users χρειάζονται πραγματικά τόσο μεγάλη επεξεργαστική ισχύ και για ποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα με το φτωχό μου το μυαλό οι συγκεκριμένοι τύπο έχουν τεχνολογία για 50 χρόνια μπροστά και δουλεύουν τον κόσμο δίνοντας ένα 10% πάνω σε κάθε γενιά επεξεργαστών που βγάζουν. Το ζήτημα είναι πόσοι users χρειάζονται πραγματικά τόσο μεγάλη επεξεργαστική ισχύ και για ποιο λόγο.

Για αυτό τον λόγο και πολλούς άλλους αγοράζω Core i3s και Celerons σχεδόν αποκλειστικά, μιλάμε για χυδαίες επιδόσεις per watt πλέον στην κατηγορία των 100 ευρώ και κάτω για το 90% των χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Βρε είναι που είναι κλειδωμένοι και εκεί ξενερώνω. Αν και την ψιλιάστηκα τη δουλειά και θα μείνω με 2500Κ για καμιά πενταετία τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να υπάρχουν βελτιώσεις, αλλά πραγματικά, κι εγώ το πιστεύω ότι μας σερβίρουν σιγά-σιγά πράγματα που έχουν κατασκευαστεί εδώ και πολύ καιρό. Απλά, θέμα marketing, κέρδους, τεχνολογιών, κλπ. Δεν είναι δυνατόν κάθε χρόνο να αλλάζεις Η/Υ, εκτός αν είσαι μεγιστάνας... Πραγματικά, πιστεύω ότι πλέον έχουμε χάσει την ουσία. Απλά, ένας πόλεμος εντυπώσεων και τίποτ' άλλο, μόνο και μόνο για να λέει ο καθένας μας ότι έχει το τελευταίο-και καλύτερο φυσικά- chipset και την τελευταίας σειράς super-ντούπερ- ουάου κάρτα γραφικών .

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να υπάρχουν βελτιώσεις, αλλά πραγματικά, κι εγώ το πιστεύω ότι μας σερβίρουν σιγά-σιγά πράγματα που έχουν κατασκευαστεί εδώ και πολύ καιρό. Απλά, θέμα marketing, κέρδους, τεχνολογιών, κλπ. Δεν είναι δυνατόν κάθε χρόνο να αλλάζεις Η/Υ, εκτός αν είσαι μεγιστάνας... Πραγματικά, πιστεύω ότι πλέον έχουμε χάσει την ουσία. Απλά, ένας πόλεμος εντυπώσεων και τίποτ' άλλο, μόνο και μόνο για να λέει ο καθένας μας ότι έχει το τελευταίο-και καλύτερο φυσικά- chipset και την τελευταίας σειράς super-ντούπερ- ουάου κάρτα γραφικών .

Έτσι είναι. Δεν κατάλαβα τι έχει να ζηλέψει ο i5 750 με ένα τσίμπημα στα 3.6 από τους επεξεργαστές νεότερων γενεών σε έναν μέσο -μη κολλημένο με τα νούμερα- χρήστη. Προσωπικά η μετάβασή μου από 1156 σε 1155 μου κόστισε κανά 200άρι τσάμπα και βερεσέ. Πήγανε χαμένες και οι μνημάρες μου Corsair Dominator GT 2000 CL8 για τις vengeance του κιλού... και καλά 8GB... (τα 4GB λίγα μου πέφταν...).

EDTI: Μακάρι να πηγαίνουν οι τεχνολογίες μπροστά και ας είμαστε θύματα του ενθουσιασμού μας.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα, οπως ολοι γνωριζουμε οι επενδυσεις σε εργοστασια ειναι τεραστιες, οποτε λιγο-λιγο οι τεχνολογιες προς τα εξω. H intel διαβαζα οτι για το εγοστασιο των 14 νμ θα επενδυσει 5δις $. Aπο καπου πρεπει να τα βγαλουν. (in.gr - Ασύλληπτες επενδύσεις σε εργοστάσια κατασκευής επεξεργαστών - Τεχνολογία - Ειδήσεις) Παντως καλος ειναι και ο e6750....

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα, οπως ολοι γνωριζουμε οι επενδυσεις σε εργοστασια ειναι τεραστιες, οποτε λιγο-λιγο οι τεχνολογιες προς τα εξω. H intel διαβαζα οτι για το εγοστασιο των 14 νμ θα επενδυσει 5δις $. Aπο καπου πρεπει να τα βγαλουν. (in.gr - Ασύλληπτες επενδύσεις σε εργοστάσια κατασκευής επεξεργαστών - Τεχνολογία - Ειδήσεις) Παντως καλος ειναι και ο e6750....

...........

Δημοσίευση: 04 Μαϊ. 2011
Link to comment
Share on other sites

Το link που πόσταρες είναι απο τις 11 Μάι 2011...τις τελέιες τις έβαλα επειδή έπρεπε κάτι να γράψω για να με αφήσει η VB να ποστάρω μνμ! :P

Ναι το γνωριζω, ειχα στο μυαλο μου ενα link του 2012 που διαβασα. Ομως βρηκα αυτο και μου αρεσε το video, γι' αυτο το ανεβασα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now