Nickzzz

arctic MX3 VS prolimatech PK1. Σε laptop. Ποια θα ήταν καλύτερη;

Recommended Posts

Η ιδέα είναι να αλλαχθεί η αρχική πάστα που υπάρχει, σε cpu + gpu και δεδομένου οτι δεν θα ξαναλλαχθεί σύντομα, πια θα ήταν καλύτερη; Και σε θέμα απόδοσης και σε θέμα τοποθέτησης επειδή ξέρω οτι η MX3 θέλει κόπο και τρόπο στην τοποθέτηση της.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε IHS-less gpu (μικρή επιφάνεια) εγώ δεν έχω δει καλύτερα αποτελέσματα από την PK-1. Μιλάω πάντα για πάνω από ambient και με μία επιφύλαξη μόνο για κάτι liquid pro coollaboratory που είναι full μπελάς αλλά κάνουν δουλειά.

Ακόμα και ευκολότερη να ήταν η MX3 - πάλι για PK-1 θα συμβούλευα!

Link to comment
Share on other sites

και με μία επιφύλαξη μόνο για κάτι liquid pro coollaboratory

Με το συγκεκριμένο υγρό έχω πολύ άσχημη εμπειρία. Μπορεί να έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι αλλά καταστράφηκαν 2 ψύκτρες χαλκού από αυτό, συγκεκριμένα έγινε η τοποθέτηση σε GPU - CPU, οι θερμοκρασίες 3-4 °C χαμηλότερα από την MX-3 που είχε πριν εξαιρετικό αποτέλεσμα!

6 μήνες μετά που πήγα να αφαιρέσω τις ψύκτρες το υγρό από liquid-metal είχε γίνει Solid-metal. Δεν έβγαινε με τίποτα τι διαλυτικά τι τρίψιμο τι υγρά καθαρισμού νικελίου που προτείνει η εταιρία στο site της τίποτα.

Στο τέλος απο τα νευρά μου έβαλα όλη την ψήκτρα κάτω από ηλεκτρικό τριβείο και μου φάνηκε πως το υγρό είχε "ποτίσει" την βάση χαλκού.

Από τις δυο πάστες θα διάλεγα και εγώ την PK-1.

Link to comment
Share on other sites

ωωπ..συγνωμη τωρα ειδα οτι αφορα λαπτοπ το θεμα..στο λαπτοπ μου οντως εχω κομματακι χαλκου κ pk1

απλα σημερα για τον σταθερο μου φερανε κατα λαθος την κεραμικ 2...

αξιζει η οχι?

Link to comment
Share on other sites

H καινούργια ceramique πάνω κάτω ίδια με την παλιά είναι. 1 βαθμός λιγότερος με το ζόρι, και μόνο αν καταφέρεις να βάλεις πραγματικά λεπτό στρώμα στις επιφάνειες σου.

Αν η ερώτηση σου είναι αν αξίζει να φύγεις από PK-1 για ceramique 2, κατηγορηματικά όχι.

Link to comment
Share on other sites

pk1 FTW.

Με την κουλαμπορατορη χαλασα και τον 980χ και το ek block και καθομουν και λαπαρα με τις ωρες μετα,οντος ποτιζει το μεταλο αυτη μετα απο λιγο καιρο.Μακρια....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now