sofos1990

MSI Z77A-GD65 Review: The Ivy Bridge mainstream-er

Recommended Posts

super το Review

αλλά στα λεφτά της θα προτιμούσα μια ASUS MAXIMUS V GENE

1) Ο Intel Core i7 3770K με την Alpenföhn Matterhorn στα 4.5GHz τι θερμοκρασίες είχε στα full load?

2) Πόσα GHz πρέπει να φτάσει ένας Intel Core i7 2600K για να επιτευχθούν ισοδύναμες επιδόσεις με τον Intel Core i7 3770K στα 4.5GHz?

Link to comment
Share on other sites

μα γράφεις ότι το σύστημα δοκιμής είχε i7 3770K και ψύκτρα Alpenföhn Matterhorn γιαυτο σε ρώτησα για θερμοκρασίες

η δεύτερη ερώτηση ήταν καθαρά για σύντομη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοίταξα τι θερμοκρασίες είχε το cpu γιατί δεν εξαρτάται από το mobo το τι θερμοκρασίες θα έχει το cpu. Με την Matterhorn στα 4.5 σε full load γύρω στα 60-65C έχω παρατηρήσει από διάφορες δοκιμές.

Η διαφορά Ivy και Sandy είναι κάπου στα 150-200MHz.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοίταξα τι θερμοκρασίες είχε το cpu γιατί δεν εξαρτάται από το mobo το τι θερμοκρασίες θα έχει το cpu. Με την Matterhorn στα 4.5 σε full load γύρω στα 60-65C έχω παρατηρήσει από διάφορες δοκιμές.

i know απλά είπα να σε ρωτήσω μήπως το είχες πρόχειρο

thanks για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Απλά μην το πάρεις σαν δεδομένο γιατί εξαρτάται και από την πάστα. Εγώ επειδή μου έχει περισσέψει ceramique συνήθως βάζω αυτή. Δεν είναι όμως καλή πάστα και σίγουρα με κάποια άλλη καλύτερη θα δεις 5-6C διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

MOA 2102?Ίσως να βλέπεται το μέλλον :P

Φυσικά και αναφερόμασταν στα προκριματικά του MOA 2012 που έγιναν στο HwBot. Που είναι το περίεργο; :P

Grats team, ωραίο review :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο review, μπράβο Σόφο, το κομμάτι που δοκιμάζουμε εδώ φαίνεται να έχει κάποια καλά σημεία, προσωπικά βέβαια η MSI δεν μου γεμίζει το μάτι μια που είχα πολλά θεματάκια με μητρικές της εν λόγω εταιρείας στο παρελθόν...

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο review, μπράβο Σόφο, το κομμάτι που δοκιμάζουμε εδώ φαίνεται να έχει κάποια καλά σημεία, προσωπικά βέβαια η MSI δεν μου γεμίζει το μάτι μια που είχα πολλά θεματάκια με μητρικές της εν λόγω εταιρείας στο παρελθόν...

Δεν ξέρω αν ισχύει γενικότερα αλλά η MSI φαίνεται να "σοβαρεύτηκε". Καμία σχέση το mobo αυτό με τα προηγούμενα. Σαφώς λιγότερα προβλήματα και πιο σωστά στημένη η μητρική...από κάθε άποψη.

Μετά την δοκιμή μου θα την έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη σε 24/7 μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα στις προδιαγραφές της μητρικής ότι κάνει sli ή crossfire 2Χ8 μόνο και όχι 2Χ16. Λέτε να κρατήσει πίσω λίγο τις κάρτες σε επιδόσεις? Αν είναι μόνο για 5fps εντάξει δεν το συζητώ, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

thanks. Κάπου διάβασα σε άρθρο ότι 2Χ8 με 2Χ16 είναι πολύ μικρές διαφορές, αλλά το άρθρο ήτανε για pcie 2.0. Η δικιά μου κάρτα είναι pcie 3.0.

Παρεμπιπτόντως περιμένω την msi lightning 7970 να μου έρθει, την sapphire την έκανα επιστροφή, γιατί μου χάλασε.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα σου είναι 3.0, αλλά παίζει @ 2.0 αν η υπογραφή σου είναι up to date.

Πάντως γενικά pcie 3.0 x8 = pcie 2.0 x16 οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει θέμα με το bandwidth ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα σου είναι 3.0, αλλά παίζει @ 2.0 αν η υπογραφή σου είναι up to date.

Πάντως γενικά pcie 3.0 x8 = pcie 2.0 x16 οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει θέμα με το bandwidth ακόμα.

Ναι με το σύστημα που έχω τώρα το ξέρω ότι θα μου τρέχει η κάρτα σε pcie 2.0, μιλάω για όταν θα πάρω το καινούριο σύστημα 3770, z77 1155.

Οι διαφορές είναι πάρα πολύ μικρές, σε καμία περίπτωση δεν θα σε "κόψουν" τα λιγότερα lanes, max 5-6 fps, ανάλογα φυσικά και με το παιχνίδι...

Μακάρι! :read:

Εγώ πάντως άκανα εξονυχιστικές δοκιμές σε PCI Gen3 VGA σε θύρες PCI-Express 2 και 3 και δεν έιδα ούτε την παραμικρή διαφορα!

Ούτε 1-2 fps? :dot:

Όντως δεν παίζει πρόβλημα παίδες. Άντε μόνο σε κάνα Vantage να δεις λίγο πεσμένες επιδόσεις, αλλά σε παιχνίδια δεν παίζουν θέματα.

Πιστεύω ότι το pcie 3.0 είναι future proof δίαυλος, προς το παρόν δεν υπάρχει hardware που να το εκμεταλλεύεται.

Πάντως καλό νέο αυτό για τη μητρική msi gd65, δηλαδή να μην έχει πτώση σε επιδόσεις σε 2Χ8 lanes.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες συσκευές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή δεν μπορούν καλά καλά να εκμεταλλευτούν όλο το bandwidth της PCIex2, οπότε μην το σκέφτεσαι καν αυτό το πράγμα για το bandwidth. Μέχρι να βγουν συσκευές που να χρειάζονται πραγματικά το PCIex3, θα έχεις ξανακάνει αναβάθμιση ;)

Link to comment
Share on other sites

thanks George για τις info.

Μία μικρή βοήθεια, μόλις είδα στο site της msi μία ακόμη πιο καινούρια μητρική που είμαι τρελά κολλημένος.

Αυτήν MSI Mainboard Z77 MPOWER Sound G-LAN WLAN SATA3 USB 3.0 BT: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Ή από εδώ MSI Z77 MPower Intel Z77 (Socket 1155) DDR3 ATX Motherboard [Z77 MPower]

Ή από εδώ MSI Z77 MPower, OC Certified Motherboard - Scan.co.uk

Από αυτά τα 3 μαγαζιά από που να την αγοράσω καλύτερα?

Το κατάστημα του Amazon uk έχει μόνο 15 αξιολογήσεις που σημαίνει είναι καινούριο, να το εμπιστευτώ?

Το overclockers uk στέλνει Ελλάδα, έχει ξαναπάρει κανείς?

Το scan uk στέλνει Ελλάδα? Είναι αξιόπιστα μαγαζιά τα 2 τελευταία?

Δεν νομίζω ότι μπορώ να περιμένω μέχρι να έρθει σε ελληνικά μαγαζιά αυτή η μητρική γιατί σχεδιάζω το καινούριο μου σύστημα και έχω βάλει ένα πλάνο σε 10 μέρες να το έχω φτιάξει. Έχω βρει δηλαδή όλα τα άλλα και είμαι ανάμεσα στην gd 65 z77 ή την mpower.

Η gd 65 δεν μου αρέσει εμφανισιακά γιατί έχει πολλά μπλε κομμάτια και ήθελα κάτι μαύρο όπως η mpower.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now