Recommended Posts

καλημέρα παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω μία club3d gtx 580 και δεν ξέρω τι τροφοδοτικό να τις βάλω βέβαια θα βάλω πάνω και έναν i7 3770k και σκεφτόμουν πρώτον αυτό : CobaNitrox FP-750W - Τροφοδοτικό υπολογιστή - 750 Watt | Multirama δεύτερο αυτό αλλά δεν ξέρω αν φτάνουν τα watt του :CoolerMaster GX Series 550W PSU (RS550-ACAAE3-EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr και τρίτο αυτό :Corsair Builder Series 600W V2 80+ - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

όλα κάνουν αλλά στην θέση σου θα κοίταζα μεταξύ 2 έναντι του 3 γιατί βγάζει 2xPCI-E (6+2 Pin) και όχι 2xPCI-E (6 Pin), μόνο και μόνο αν μελλοντικά χρειαστείς 8pin power connector σε άλλη VGA. 550W όμως αν θες να κάνεις CPU και GPU overclock είναι λίγα για GTX 580 και i7 3770K (μιλάω για ακραίες καταστάσεις ή για κανα SLI γιατί για αέρα θεωρώ πως θα είσαι οριακά οκ)

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πως και αποφάσισες να πάς σε 3770k και 580gtx? απο κάτι φθηνούς amd που κοίταζες στο άλλο θέμα? την 580 πόσο την βρήκες?

Πήγαινε σε καλό τροφοδοτικό είναι επένδυση όπως και το κουτί και η οθόνη σε ένα pc αυτά δεν τα αλλάζεις σε κάθε αναβάθμιση..

Link to comment
Share on other sites

όλα κάνουν αλλά στην θέση σου θα κοίταζα μεταξύ 2 έναντι του 3 γιατί βγάζει 2xPCI-E (6+2 Pin) και όχι 2xPCI-E (6 Pin), μόνο και μόνο αν μελλοντικά χρειαστείς 8pin power connector σε άλλη VGA. 550W όμως αν θες να κάνεις CPU και GPU overclock είναι λίγα για GTX 580 και i7 3770K (μιλάω για ακραίες καταστάσεις ή για κανα SLI γιατί για αέρα θεωρώ πως θα είσαι οριακά οκ)

χμμ δηλαδή προτείνεις το δεύτερο? ξέρεις τι απλά στο πλαίσιο και στο multirama δεν βρίσκω άλλα τροφοδοτικά. τώρα που το κοίταξα το δεύτερο έχεις δίκιο και έχει και 80 plus που σημαίνει 630w.για sli δεν νομίζω δηλαδή με το τρίτο μπορώ και overclock ?όταν λέει εκθεσιακό κομμάτι τι εννοεί?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πως και αποφάσισες να πάς σε 3770k και 580gtx? απο κάτι φθηνούς amd που κοίταζες στο άλλο θέμα? την 580 πόσο την βρήκες?

Πήγαινε σε καλό τροφοδοτικό είναι επένδυση όπως και το κουτί και η οθόνη σε ένα pc αυτά δεν τα αλλάζεις σε κάθε αναβάθμιση..

κοιτά θα σου πω πρώτα από όλα intel και nvidia είχα σε όλη μου την ζωή οπότε πάνω κάτω ξέρω τι είναι και θα προτιμήσω αυτά ας είναι παραπάνω λεφτά ξέρω τι είναι και είναι και πολύ καλύτερα κιόλας από θέμα χαρακτηριστικών και επιδόσεων και γενικά θέλω να έχει πάνω τα τοπ πράγματα γιατί εντάξει έχω να κάνω αναβάθμιση αρκετό καιρό.ναι αυτό σκέφτομαι και εγώ απλά μπορώ να κινηθώ σε psu μέχρι 70 ευρώ και πρέπει να είναι από πλαίσιο η multirama για να μην έχω μεταφορικά κτλπ την βρήκα 280 ευρώ στο multirama http://www.multirama.gr/products/product?pid=0552006&catid=020300 προσπαθώ να πουλήσω το pc που έχω για να βάλω και άλλα πράγματα στην σύνθεση πιστεύω πιάνει 400-450 ευρώ.τώρα που βγαίνει και η 660ti έλεγα να την περιμένω αλλά δεν ξέρω και αν χάσω αυτή την προσφορά γιατί sto vision studio την gtx 580 την έχει 362 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

χμμ δηλαδή προτείνεις το δεύτερο? ξέρεις τι απλά στο πλαίσιο και στο multirama δεν βρίσκω άλλα τροφοδοτικά. τώρα που το κοίταξα το δεύτερο έχεις δίκιο και έχει και 80 plus που σημαίνει 630w.για sli δεν νομίζω δηλαδή με το τρίτο μπορώ και overclock ?όταν λέει εκθεσιακό κομμάτι τι εννοεί?

Αν δεν σε ενδιαφέρει το σοβαρό overclock προτείνω το CoolerMaster GX 550W απο αυτά που πρότεινες αλλά επειδή είναι εκθεσιακό κομμάτι και μπορείς να το βρεις μόνο στο μαγαζί της Στουρνάρη

στα ίδια δεδομένα μπορείς να πας και στο Antec High Current Gamer 520 ή δίνεις λίγα παραπάνω και πας στο Corsair Gaming Series GS700

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρει το σοβαρό overclock προτείνω το CoolerMaster GX 550W απο αυτά που πρότεινες αλλά επειδή είναι εκθεσιακό κομμάτι και μπορείς να το βρεις μόνο στο μαγαζί της Στουρνάρη

στα ίδια δεδομένα μπορείς να πας και στο Antec High Current Gamer 520 ή δίνεις λίγα παραπάνω και πας στο Corsair Gaming Series GS700

όταν εννοούμε μη σοβαρό overclocking τι εννοούμε?γιατί δεν έχω κάνει ποτέ για αυτό ρωτάω. εκθεσιακό νομίζω είναι μεταχειρισμένο τώρα που το έψαξα λιγάκι η επισκευασμένο.με το corsair gaming series g700 θα είμαι τελείως καλυμμένος?

Link to comment
Share on other sites

όταν εννοούμε μη σοβαρό overclocking τι εννοούμε?γιατί δεν έχω κάνει ποτέ για αυτό ρωτάω. εκθεσιακό νομίζω είναι μεταχειρισμένο τώρα που το έψαξα λιγάκι η επισκευασμένο.με το corsair gaming series g700 θα είμαι τελείως καλυμμένος?

στα λέω όσο πιο απλά για να καταλάβεις ότι απορίες έχεις ρωτάς

αν θες να πας σε extreme overclock (υγρό άζωτο, μονοβάθμιο) σε CPU και VGA δεν σε καλύπτουν ούτε για πλάκα

αν θες τώρα απλά να κανείς ένα normal overclock (πχ από τα 3.5GHz στα 4.2GHz) με stock ψύκτρες για επεξεργαστή και κάρτα γραφικών (+100ΜΗz) ή aftersales coolers με αέρα μια χαρά καλύπτεσαι

Link to comment
Share on other sites

στα λέω όσο πιο απλά για να καταλάβεις ότι απορίες έχεις ρωτάς

αν θες να πας σε extreme overclock (υγρό άζωτο, μονοβάθμιο) σε CPU και VGA δεν σε καλύπτουν ούτε για πλάκα

αν θες τώρα απλά να κανείς ένα normal overclock (πχ από τα 3.5GHz στα 4.2GHz) με stock ψύκτρες για επεξεργαστή και κάρτα γραφικών (+100ΜΗz) ή aftersales coolers με αέρα μια χαρά καλύπτεσαι

κατάλαβα μετά πάμε σε θέμα φυσικής και πολλών χρημάτων.οπότε το corsair η το antec τότε.αν και θέλω το corsair δεν ξέρω πόσο μακριά είναι ο άγιος στέφανος από το Αιγάλεω γιατί γενικά με βολεύουν μαγαζιά κοντά και που ξέρω πως είναι γιατί στουρνάρη ας πούμε είναι και το πλαίσιο και το multirama.25 ευρώ είναι καλά για μια μητρική 775 asus p5n-t deluxe? γιατί βρήκα ένα παιδί για να την πουλήσω αλλά είναι το θέμα ότι μάλλον μετά θα μου μείνει ο επεξεργαστής και οι κάρτες γραφικών όπως και η ράμ. συγγνώμη για το offtopic αλλά δεν ξέρω ποιόν άλλον να ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απλα ενημερωτικα το λεω οχι οτι ολα ετσι θα ειναι απλα το :Corsair Builder Series 600W V2 80+ που ειχα μολις 2 εβδομαδων εβγαλε προβλημα με τον ανεμιστερακι.Δεν θελω να σε επηρεασω απλα να ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απλα ενημερωτικα το λεω οχι οτι ολα ετσι θα ειναι απλα το :Corsair Builder Series 600W V2 80+ που ειχα μολις 2 εβδομαδων εβγαλε προβλημα με τον ανεμιστερακι.Δεν θελω να σε επηρεασω απλα να ξερεις.

ευχαριστώ για την προειδοποίηση και εγώ έχω ακούσει ελαττώματα στην σειρά builder οπότε μάλλον θα προτιμήσω την gamer

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now