Nickzzz

Ivy Bridge-E: Θα κάνουν την εμφάνιση τους μετά τα μέσα του 2013

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Ivy Bridge-E: Θα κάνουν την εμφάνιση τους μετά τα μέσα του 2013]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Νέες πληροφορίες κάναν την εμφάνιση τους σχετικά με τον χρόνο κυκλοφορίας του αντικαταστάτη της πλατφόρμας Sandy Bridge-E, με ονομασία Ivy Bridge-E. Από ένα roadmap της Intel που φτάνει μέχρι το τρίτο τρίμηνο του 2013 βλέπουμε οτι η παρουσίαση των Ivy Bridge-E τοποθετείται χρονικά μετά την παρουσίαση των νέων Core επεξεργαστών "Haswell" και του socket LGA1150 που θα είναι οι αντικαταστάτες των τωρινών Ivy Bridge και θα έρθουν μέσα στο δεύτερο τρίμηνο του 2013.

Οι Ivy Bridge-E HEDT (high-end desktop platform) από το roadmap τοποθετούνται στο Q3-2013, δηλαδή την περίοδο Ιουλίου-Σεπτεμβρίου. Φαίνεται ακόμα οτι θα είναι συμβατοί με το υπάρχον socket LGA2011 και απλά θα χρειάζεται ένα BIOS update για να λειτουργήσουν σωστά. Όπως και οι τωρινοί Sandy Bridge-E, οι Ivy Bridge-E θα τοποθετηθούν στο Premium Performance και Extreme κομμάτι της αγοράς, κάτι που υποδηλώνει οτι οι τιμή τους θα είναι αρκετά ανεβασμένη.

Άλλες πληροφορίες σχετικά με τους Ivy Bridge-E δεν έχουν γίνει γνωστές οπότε μόνο μπορούμε να υποθέσουμε οτι θα κατασκευάζονται στα 22nm και θα έρθουν με έξι πυρήνες, ίσως και περισσότερους.

[img_ALT=Ivy Bridge-E: Θα κάνουν την εμφάνιση τους μετά τα μέσα του 2013]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/465150198177a0219.png[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα, αλλά σε σχέση με τον Ivy που έχεις τώρα, τι έχεις να κερδίσεις από τον Hashwell? Δεν θα είναι τρομακτικά ανώτεροι σε βαθμό που να δικαιολογούν την αναβάθμιση.

Από την οικιακή σκοπιά, γιατί στο benching αλλάζουν τα πράγματα :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα, αλλά σε σχέση με τον Ivy που έχεις τώρα, τι έχεις να κερδίσεις από τον Hashwell? Δεν θα είναι τρομακτικά ανώτεροι σε βαθμό που να δικαιολογούν την αναβάθμιση.

Από την οικιακή σκοπιά, γιατί στο benching αλλάζουν τα πράγματα :P

Εγώ που έχω Athlon II X2 250, θα δω διαφορά με τους Hashwell; Αξίζει να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω Athlon II X2 250, θα δω διαφορά με τους Hashwell; Αξίζει να περιμένω;

Αν σε ικανοποιεί τώρα το μηχάνημα, ποιος ο λόγος; ;) Καλύτερα να τα δώσεις για ένα SSD αρχικά και μετά να βάλεις κάνα FX-6100 :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now