mofori

Βάψιμο με πιστόλι

Recommended Posts

καλημέρα,

εχω κάποιες ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει.

εχω ενα 24λτρο συμπιεστη (με λάδι), ενα devillbiss πιστολάκι με setup για βερνίκια κ χρώματα και ρυθμιστή ροής/υδατοπαγίδα συνδεδεμένο στο πιστόλι .

οι απορίες μου είναι οι εξείς:

1) την επιθυμητή πίεση που ορίζουν οι κατασκευαστές των χρωμάτων τη μετράω με πατημένη τη σκανδάλη?

2) ψεκάζοντας με μεγαλύτερη πίεση απο αυτη που προβλέπεται ποια είναι τα αποτελέσματα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mofori λογικά ( χωρίς να είμαι σίγουρος ) την πίεση την κοιτάς με πατημένη την σκανδάλη. Στο λέω αυτό γιατί.. στην κόλληση με argon σου λέει ότι πρέπει αναλόγως το πάχος του υλικού που κολλάς να έχεις και την αντίστοιχη πίεση στο argon, την πίεση την κοιτάς με πατημένη την σκανδάλη, δεν τον νοιάζει πόση πίεση μπορεί να βγάλει το κομπρεσερ σου όταν δεν υπάρχει ροή, τον νοιάζει η πίεση όταν ο αέρας βγαίνει από το κομπρεσερ.

Link to comment
Share on other sites

Mofori λογικά ( χωρίς να είμαι σίγουρος ) την πίεση την κοιτάς με πατημένη την σκανδάλη. Στο λέω αυτό γιατί.. στην κόλληση με argon σου λέει ότι πρέπει αναλόγως το πάχος του υλικού που κολλάς να έχεις και την αντίστοιχη πίεση στο argon, την πίεση την κοιτάς με πατημένη την σκανδάλη, δεν τον νοιάζει πόση πίεση μπορεί να βγάλει το κομπρεσερ σου όταν δεν υπάρχει ροή, τον νοιάζει η πίεση όταν ο αέρας βγαίνει από το κομπρεσερ.

πρέπει να έχεις δίκιο φιλαράκι. λογικά θα πρέπει να ανοίξω το ρυθμιστη του κομπρεσερ στο τέρμα κ μετά να ρυθμίζω ακριβή πίεση απο το στραγγαλιστη/υδατοπαγίδα.

για το θέμα της παραπάνω πίεσης μήπως γνωρίζεις, ή κάποιος άλλος?

thanx

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο PinwmpireS, με πατημένη την σκανδάλη.

Η πίεση συνήθως είναι ανάλογα με το χέρι του μάστορα.(Λάθος κατά την γνώμη μου γιατί υπάρχουν στάνταρντ από εταιρία σε εταιρία χρωμάτων)

Οπότε βάλε μέχρι εκεί που το προλαβαίνεις, 1.5-1,7 Bar

Για τι ροή είναι η μεσαία βίδα πάνω στο πιστόλι αν θυμάμαι καλά στα Dev είναι από τέρμα βιδωμένο 2,5 στροφές ξεβίδωμα. Έχει και μια παύλα επάνω στην βίδα για να μετράς.

Edit: Την βεντάλια να την έχεις τέρμα ανοιχτή. (Πάνω βίδα)

Edited by Dinos111
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο PinwmpireS, με πατημένη την σκανδάλη.

Η πίεση συνήθως είναι ανάλογα με το χέρι του μάστορα.(Λάθος κατά την γνώμη μου γιατί υπάρχουν στάνταρντ από εταιρία σε εταιρία χρωμάτων)

Οπότε βάλε μέχρι εκεί που το προλαβαίνεις, 1.5-1,7 Bar

Για τι ροή είναι η μεσαία βίδα πάνω στο πιστόλι αν θυμάμαι καλά στα Dev είναι από τέρμα βιδωμένο 2,5 στροφές ξεβίδωμα. Έχει και μια παύλα επάνω στην βίδα για να μετράς.

Edit: Την βεντάλια να την έχεις τέρμα ανοιχτή. (Πάνω βίδα)

ευχαριστώ αλλά γνωρίζω τι κάνει τι πάνω στο πιστόλι.

η ρύθμιση για τη ροή εξαρτάται κ απο το ιξώδες το οποιο διαφέρει απο χρώμα σε χρώμα ,σε βερνίκι κ αστάρι όπως και απο τον τρόπο στρωσίματος ( το χρώμα ψεκάζεται σε ελαφρυα στρώματα ενώ το τελικο βερνίκι πρέπει να ψεκάζεται με μεγάλη ροή για να έχουμε το επιθυμητο wet-look).

προχτές έβαψα για 3η φορα το Dark Eldar Aegis με σπρέι χρώματος σφυρήλατο γκρι και σήμερα του έριξα βερνίκι ενός συστατικού. το αποτέλεσμα δεν ειναι εντελώς λείο (γυαλί) και δεν ξέρω αν φταίει αν έβαλα μεγαλύτερη πίεση στον αέρα ή επειδη το σφυρηλατο έχει ανάγλυφη υφή.

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμισης που σου πρότεινα είναι από Devilbiss, δεν είναι δίκες μου. :)

Για το βερνίκι που σου έκανε "Over spray" δηλαδή δεν έγινε γυαλί όπως λες, πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ της αραίωσης κάθε υλικού, και το χρόνο αναμονής κάθε υλικού από χέρι σε χέρι, και να μην ξεχνάς καιρικές συνθήκες, όπως θερμοκρασία περιβάλλοντος και υγρασίες.

(Για να έχεις κάλο αποτέλεσμα στο βερνίκι πρέπει η επιφάνεια του χρώματος να μην είναι πορώδες, γιατί το βερνίκι δεν θα σου γίνει γυαλί .)

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμισης που σου πρότεινα είναι από Devilbiss, δεν είναι δίκες μου. :)

Για το βερνίκι που σου έκανε "Over spray" δηλαδή δεν έγινε γυαλί όπως λες, πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ της αραίωσης κάθε υλικού, και το χρόνο αναμονής κάθε υλικού από χέρι σε χέρι, και να μην ξεχνάς καιρικές συνθήκες, όπως θερμοκρασία περιβάλλοντος και υγρασίες.

(Για να έχεις κάλο αποτέλεσμα στο βερνίκι πρέπει η επιφάνεια του χρώματος να μην είναι πορώδες, γιατί το βερνίκι δεν θα σου γίνει γυαλί .)

ναι βρε συ , δεν είπα ότι τις κατέβασες απο το κεφάλι σου :)

λες με wet-sanding , buffing και polishing να καταφέρω να το κάνω γυαλί?

το βερνίκι είναι 1Κ (ενός συστατικού , δηλαδή βάζεις ξεχωριστά σκληρυντή κ διαλύτη) αυτοκινήτου.

έριξα 2 ψιλά χέρια στην αρχή (με ελάχιστη πέρλα) και ενα γεμάτο χέρι τελικό (χωρίς πέρλα) με 15 λεπτά αναμονή ενδιάμεσα

πόσο καιρό λες να το αφήσω να στεγνώσει?

Link to comment
Share on other sites

Για το γυαλί πρέπει να είναι και το χρώμα περασμένο σαν γυαλί. Αν κάνει πόρους όσο βερνίκι και να ρίξεις πάλι θα κράτηση λίγο πόρο.

Με το γυάλισμα θα έχεις λίγο καλύτερο αποτέλεσμα.

Το γυάλισμα: πρέπει να έχει στέγνωση καλά δηλαδή, δυο με τρεις ήμερες αν δεν κάνεις χρήση φούρνου η υπερύθρων ακτίνων.

Edit:Μπορεί επιφανειακά να δείχνει ότι έχει στέγνωση, εσωτερικά όμως μπορεί να μην έχει στέγνωση.

Ενός συστατικού είναι μόνο με διαλυτικό. Όταν παίρνει σκληρυντή (καταλύτη) είναι 2Κ Δυο συστατικού.

Edited by Dinos111
Link to comment
Share on other sites

Ενός συστατικού είναι μόνο με διαλυτικό. Όταν παίρνει σκληρυντή (καταλύτη) είναι 2Κ Δυο συστατικού.

πάντα τα μπερδεύω αυτά :P

θα κάνω το wet-sanding σήμερα να δούμε τι θα βγει...

Link to comment
Share on other sites

ύστερα απο ενα 2ωρα τρίψιμο με 1200grit ντουκόχαρτο μπορώ να πω οτι πηγαίνει παρα πολυ καλά . H όψη "φλούδας πορτοκαλιού" εξαλείφθηκε σχεδόν εντελώς .θα ακολουθήσει τριψιμο με 1500αρι και τέλος με 2000grit.

άμα πετύχει θα φτιάξω εναν οδηγό για όποιον ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

επειδή με το βερνίκι δεν το'χω απλως θα το γυαλίσω.

να σε ρωτήσω ρε Ντίνο . για να γίνει πιο μεγάλη η διασπορά , θα πρέπει να αραιώσω το μείγμα βερνίκι-σκληρυντή με περισσότερο διαλυτικό ή να βάζω λιγότερο διαλυτικό , δηλαδη πιο παχύρευστο το μείγμα?

πριν λίγο τελείωσα το τρίψιμο . με 1500 grit και 2000.

θα το αφήσω να στεγνώσει 1 μέρα κ μετά χοντρη αλοιφη κ γυάλισμα. ελπίζω να βγει εντάξει γιατι είναι πολύς ο κόπος.

πάντως το βάψιμο είναι τεχνη κ μεγάλη μανούρα για να γίνουν όλα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Η αραίωσης πάντα σύμφωνα με τον εκάστοτε κατασκευαστή, νόμος απαράβατος.

Αν θέλεις κάτι παραπάνω λέγεται παραβίαση. :D

Ένας ρόλος του διαλυτικού είναι η καλύτερη "ροή"

Αν πχ. ήθελε 10% και εσύ έβαλες 15% εντάξει παλεύεται, θα σου κάνει καλύτερη επιφάνεια, αλά θα είναι πιο εύκολο να σου κάνει τρέξιμο και βράσιμο αν δεν του αφήσεις καλή αναμονή.

Για το γυάλισμα εκτός της χοντρής, θα χρειαστείς μεσαία και ψιλή.

Πρέπει η μια να καλύψει την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Η αραίωσης πάντα σύμφωνα με τον εκάστοτε κατασκευαστή, νόμος απαράβατος.

Αν θέλεις κάτι παραπάνω λέγεται παραβίαση. :D

Ένας ρόλος του διαλυτικού είναι η καλύτερη "ροή"

Αν πχ. ήθελε 10% και εσύ έβαλες 15% εντάξει παλεύεται, θα σου κάνει καλύτερη επιφάνεια, αλά θα είναι πιο εύκολο να σου κάνει τρέξιμο και βράσιμο αν δεν του αφήσεις καλή αναμονή.

Για το γυάλισμα εκτός της χοντρής, θα χρειαστείς μεσαία και ψιλή.

Πρέπει η μια να καλύψει την άλλη.

καταρχήν ευχαριστω για όλες τις συμβουλές :)

έχεις να μου προτείνεις καμια μάρκα για μεσαία κ ψιλή αλοιφή(εκτός 3Μ που ειναι πανάκριβες)?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχεις πολλές επιλογές. Η τιμές είναι ακριβές λόγω συσκευασίας 1L.

Επειδή είναι καθαρά για επαγγελματική χρήση.

Αν δεις άλλες μάρκες (σε σουπερμάρκετ βενζινάδικα αξεσουάρ κτλ)τι τιμές έχουν στα 250 ml Θα δεις ότι είναι πιο ακριβές. Να μου πεις τι να το κάνεις το 1L, έχεις δίκιο!

Δες μήπως βρεις Farecla G3 250m(χοντρή) και G10 σε 500ml(ψιλή).

Διαφορετικά πας σε κανένα βαφείο και του ζητάς να σου δώσει λίγο. (Με το αζημίωτο)

Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλ σε εναν διανομεα της 3Μ .

η 50417 (Fast Cut Plus) κοστίζει 33.26 ευρώ.

η 80349 (Extra Fine Compound ) 39.55 ευρώ.

άστα να πάνε

θα ψάξω για Farecla.

Link to comment
Share on other sites

προχτές τελείωσα με το τρίψιμο (1200, 1500 και 2000grit)

dsci0245d.jpg

σήμερα ξεκίνησα buffing

περασμένο με χοντρη αλοιφή στο μισό μέροσ

dsci0246i.jpg

ολοκληρωμένο

dsci0248p.jpg

το έπλυνα, στέγνωσε και ...

dsci0249w.jpg

dsci0247x.jpg

μου φαίνεται πως πάει ακετά καλά

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο.. αυτό είναι το αποτέλεσμα που θέλεις να πετύχεις?

όχι ακριβώς... σήμερα του έριξα άλλα 2 χέρια βερνίκι προσθέτοντας λίγη μωβ πέρλα αλλά απ'οτι βλέπω μαλλον χρειαζόταν λίγη παραπάνω για να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

αυτό που κατάλαβα σήμερα είναι οτι μάλλον ψεκάζω απο πιο μικρή απόσταση απο αυτή που ενδείκνυται κ εξού και το orange peal. το 2ο χέρι που έριξα σήμερα ήταν απο λίγο πιο μακρυά κ το αποτέλεσμα ήταν αρκετα πιο λείο απ'οτι την προηγούμενη φορά.

κ κάτι άλλο που συνειδητοποίσα σήμερα προσαρμόζοντας την πίεση στο στραγγαλιστή είναι οτι όσο μεγαλύτερη πίεση ρυθμίζω στο πιστόλι τόσο πιο λίγο αέρα βγάζει... σωστά τα λέω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now