Mitsos175

Νεος σε τουτα τα λιμερια

Recommended Posts

Λοιπον καλως σας βρηκα παιδια.

Εχει εδω και λιγο καιρο που τελειωσα με τα νερα και θελω σιγα σιγα να αρχισω και γω με αυτα τα κολπα.

Εχω το συστημα της υπογραφης μου αλλα εχω και μερικο παλιο hardware που πρωτα λογικα θα ασχοληθω με εκεινο.

Το θεμα μου ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγακι με το ολο συστημα.

1) Απο τι αποτελειται κατι τετοιο?

2) Υπαρχουν ετοιμες λυσεις ή παιζουμε custom? (Προτιμω το 2)

3) Σε τι λεφτα κυμαινεται κατι που θα παρει καποιος πρωταρης?

Ευχαριστω για τον χρονο και την βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες :)

Πες μας αν αναφέρεσαι σε T.E.C. (peltier δηλαδή, που μπει sandwich στα waterblock σου) ή σε κάποια Single Stage Unit, για να ξέρουμε για τι μιλάμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες :)

Πες μας αν αναφέρεσαι σε T.E.C. (peltier δηλαδή, που μπει sandwich στα waterblock σου) ή σε κάποια Single Stage Unit, για να ξέρουμε για τι μιλάμε :)

εγω απο αυτα που ειδα βλεπω κατι μεγαλα μαυρα να ουμε και κατι σαν ψυγεια διπλα και τις παναγιας τα ματια.

Απ'οτι καταλαβα ειναι phase change χωρις να ειμαι σιγουρος :)

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Ναι, πρόκειται για phase change, συνηθέστερα μονοβάθμια (ένας συμπιεστής). Επί της ουσίας, ένα ψυγείο που συγκεντρώνει όλη του την ψυκτική ικανότητα στην άκρη αυτού του μαύρου εύκαμπτου σωλήνα.

Εδώ -> http://www.hwbox.gr/t-e-c-vapor-phase-cooling/9542-o-korkos-paei-sta-kria.html

θα δεις ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα μονοβάθμιου, ενώ

εδώ -> http://www.hwbox.gr/t-e-c-vapor-phase-cooling/6883-subzeros-cascade-prokroustis-gar-d.html

ένα αντίστοιχο cascade (2 συμπιεστές). Έτοιμες λύσεις υπήρχαν σίγουρα στο παρελθόν, αλλά πλέον στην Ελλάδα δεν βλέπω κάτι τέτοιο να κινείται. Για τιμές, προτάσεις moter για τις απαιτήσεις σου κτλ, περίμενε να δει ο Stelaras το θέμα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν βγαίνουν απο γνωστές εταιρίες phase change όπως παλιά πχ το Vapochill.

Το κόστος είναι ανάλογο των τι πραγμάτων έχει επάνω. Για να καταλάβεις πόσο πάιζει το κόστος

σε έτοιμα (τα οποία έιναι custom) απο χρήστες που σιγά σιγά το κάνανε δουλειά τους δες εδώ:

1. DimasTech Phase Change Systems 458? ξεκινάει το απλο και από 560? με rotary μοτέρ 1.2hp DimasTech Rotary Phase Change Systems

2. Phase Change Από 840?

Σαν αυτά, υπάρχουν αρκετά που φτιάχνουν παιδιά απο διάφορες χώρες σε όλο τον κόσμο και σίγουρα μπορείς να τα βρείς φθηνότερα μεσα απο αγγελίες σε φόρουμ.

Απο Ελλάδα πλευρά, εάν στείλεις ένα πμ στον χρήστη Stelaras ίσως μπορεί να σου φτιάξει ένα (έφτιαχνε πιο παλιά) custom.

Συντήρηση δεν χρειάζονται όπως οι υδροψύξεις. Η μόνη περίπτωση να θέλει συντήρηση είναι να χάνει αέριο και να θέλει γέμισμα, αλλά είναι σπάνιο αυτό καθώς ελέγχονται πριν πουληθούν :)

Εάν έχεις κάποια ερώτηση, απλά ρίχτην εδώ :T:

EDIT: Απο Σεπτέμβρη θα κάνω rebuild σε ένα παλιό που έχω και θα το βγάλω για πούλημα. Δεν ξέρω πόσο θα στοιχήσει το rebuild, οπότε δεν ξέρω σε τι τιμή θα το βγάλω :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αρχικά να ξεκινήσεις με ένα μονοβάθμιο, δηλαδή να παίζεις γύρω στους -40*C, ώστε να συνηθίσεις το subzero cooling, να μάθεις σιγά-σιγά να μονώνεις την μητρική και αργότερα αν ψήνεσαι ακόμα και υπάρχουν χρήματα στην άκρη, πας σε κάτι πιο extreme.

Όπως σου είπε ο Gorillakos στείλε ένα PM στον Stelaras, ο οποίος τα τελευταία ~3 χρόνια έχει φτιάξει αρκετά μηχανήματα (SS/cascade) και το κατέχει το θέμα. To δικό μου το έφτιαξε τον Αύγουστο του 2010 και από τότε δεν είχα ποτέ πρόβλημα, δουλεύει ακόμα σαν να ήταν η πρώτη μέρα :D

Οτιδήποτε άλλο θες να ρωτήσεις, εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now