N0str0

Νέο PC low-budget για οικιακή χρήση

Recommended Posts

Θέλω να στήσω ένα PC για τον πατέρα μου, όπως καταλαβαίνεται για οικιακή χρήση browsing,καμιά ταινία,μουσική, πολύ βαριά και κανά photoshop και μιας και δεν έχει τύχει να πέσει στα χέρια μου κανάς Llano σκέφτηκα να κινηθώ προς τα εκεί. Διαβάζοντας threads από άλλα μέλη μάζεψα αυτά τα μέρη:

CPU: A6 3650 ή A8 3850

MOBO: Gigabyte GA-A75M ή Asus F1A75-M

RAM: G.Skill F3-12800CL9D-4GBRL (2x2gb)

SSD: OCZ Agility 3 60GB

SSD διάλεξα μικρή χωρητικότητα γιατί από ότι είδα, τόσα χρόνια που έχω σε ένα partition των 64gb το λειτουργικό στο υπολογιστή του πατέρα μου ,ποτέ δεν ξεπέρασε σε χρήση τα 30gb. Έχω διαβάσει αρκετά λόγια για τον Agility 3 ,θετικά και αρνητικά, οπότε αν υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή κάθε πρόταση δεκτή.

Σύνολο βγαίνει περίπου στα 260 ευρώ με A8 kai Asus και στα 240 ευρώ με A6 kai Gigabyte.

Για δώστε μου τα φώτα σας επι του θέματος σχετικά με απόδοση/τιμή. Είναι καλή σαν σύνθεση ή μπορεί να βελτιωθεί περαιτέρω (παραμένοντας γύρω στο "όριο" των 250 ευρώ).

Σχετικά με PSU λογικά δεν θα χρειάζεται πάνω από 300W οπότε φαντάζομαι μπορώ να χρησιμοποιήσω το 400ρι που έχω στο προηγούμενο PC.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βιάζεσαι γιατί δεν περιμένεις 2 μήνες που θα σκάσουν οι Trinity να αγοράσεις πχ τον A6-5400K. Το αναφέρω γιατί στο απώτερο μέλλον θα μπορείς να του κανείς και μια αναβάθμιση σε A10-5800K. Αν επείγεσαι όμως θα συμφωνήσω με τις επιλογές σου εκτός και αν βρεις κανένα μεταχειρισμένο σύστημα i3 Sandy Bridge στα ιδια λεφτά

AMD trinity desktop review (AMD a10 5800k,5600k,5400k)

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση μου προς τον πατέρα μου ήταν να περιμένει μέχρι τα Χριστούγεννα που θα έχουν κυκλοφορήσει οι Trinity και θα έχουν βγει και benchmarks/αποδώσεις τα πάντα. Αλλά "βιάζεται" γιατί το παλιό το έχει χρόνια και από ότι φένεται είναι στα τελευταία του και βγάζει συνεχώς προβλήματα. Οπότε μάλλον γι'αυτό το σύστημα θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

http://www.hwbox.gr/news-cpu-apu/17440-amd-trinity-apus-nea-kathisterisi-stin-diathesi-ton-neon-epeksergaston-apo-tin-amd.html

λογικά τον Οκτώβριο θα έρθουν αλλά αν όπως λες επείγεσαι τότε ακολούθησε την Llano λύση, αν και δυο μήνες δεν είναι τίποτα το τρομερό

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έκανα λίγη υπομονή για το Socket FM2 με τα Trinity. Το FM1 πολύ σύντομα θα έχει ξεπεραστεί σαν πλατφόρμα και δεν αξίζει ΤΩΡΑ να επενδύσεις τα λεφτά σου σε αυτό, προσωπικά θα πήγαινα σε Intel συνδυασμό όπως αυτός εδώ κάτω.

2zfpuzb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το Optical Drive και το case που έχω από το προηγούμενο pc τότε πέφτει στα 200 ευρώ. Δεν φαίνεται άσχημη ιδέα. Από επιδώσεις (αναφερόμενος σε καθημερινή χρήση και όχι gaming ) θα έχει διαφορές ?

Link to comment
Share on other sites

O Samsung 830 SATA III θα καλύψει τα πάντα, μην ανησυχείς. Αυτό το Build είναι το standard μου για low budget συστήματα, είναι αθόρυβο και πάει σφεντόνα για τα λεφτά και την χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε μάλλον θα καταλήξω σε αυτό. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Στο θέμα επεξεργαστή, εδώ θα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου γιατί πράγμα μιλάμε, καλύτερες επιδόσεις από Core 2 Duo e8400 με μόλις 40 ευρώ. Για να μην ξεχνιόμαστε, ο C2D e8400 έκανε 200 ευρώ αν θυμάμαι καλά πριν μερικά χρόνια.

O Pentium G620 είναι ακριβώς ίδιος με τον Celeron G540 απλά χρονισμενος 200mhz πιο ψηλά, τρίχες δλδ.

AnandTech - Bench - CPU

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τον Intel User. Αν μου έλεγες ότι ήθελες και κάνα ελαφρύ game θα σου έλεγα να πας σε FM1 οπωσδήποτε - αλλά το σύστημα που έχει παραθέσει ο IU από πάνω, είναι πολύ δυνατό για απλή καθημερινή χρήση ;)

Περισσότερα για τους φθηνούς Celeron "Sandy Bridge", το undervolting και το αν σε καλύπτουν στην καθημερινότητα, θα βρεις εδώ: http://www.hwbox.gr/intel-cpus/14138-cheap-sandy-bridge-thread-g440-g530-g620.html :T:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μ αρέσει το σύστημα που σου πρότεινε ο inteluser και θα το σκεφτώ για να αντικαταστήσω κάποια στιγμή τον πανάρχαιο pentium 4 670 στο μαγαζί..μιλάμε για να ανοίξει το autodata κάνει και 1 λεπτό...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μ αρέσει το σύστημα που σου πρότεινε ο inteluser και θα το σκεφτώ για να αντικαταστήσω κάποια στιγμή τον πανάρχαιο pentium 4 670 στο μαγαζί..μιλάμε για να ανοίξει το autodata κάνει και 1 λεπτό...

Θα δακρύσεις.

AnandTech - Bench - CPU

Link to comment
Share on other sites

Θα δακρύσεις.

Όντως για τα 820 ευρώ που τον είχα αγοράσει δάκρυσα!

Πραγματικά με έβαλες σε σκέψεις η 7800gtx δεν μπορεί να αναπαράγει ούτε καν ένα απλό 720p βίντεο στο youtube..ελπίζω η ενσωματωμένη τους να κάνει δουλειά!..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now