Recommended Posts

Μιας και θα βουτηξω στα πιο βαθια για εμενα συστηματα ψυξης λεω να φτιαξω και ενα benchtable.

Εχω ετοιμασει καποια σχεδια τα οποια θα ανεβασω συντομα αλλα θελω μερικες συμβουλες.

Βλεπω σε διαφορες εικονες τα παιδια που ανεβαζουν ειτε με phase change ειτε με κατι αλλο διαφορους χυμα fans να χτυπανε τα συστημα τα τους. Εμενα επειδη η ολη αταξια σε οποιοδιποτε μηχανημα μου την δινει αν μπορουσατε να μου πειτε μερικες must θεσεις για fans ωστε να βαλω τις αντιστιχες βασεις για αυτους.

Επισης οποια αλλη συμβουλη απο αυτους που εχουν κανει κατι τετοιο custom ειμαι ανοιχτος στο να την ακουσω :)

Link to comment
Share on other sites

Μία συμβουλή από εμένα είναι να πάρεις ένα έτοιμο που θα τα έχει όλα και θα είναι και περιποιημένο. Στην τελική θα σου βγει πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με αυτό που θα φτιάξεις. Δες στο site Dimastech πχ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το θεμα τα λεφτα ειναι η χαρα και η ολη διαδικασια του να το φτιαξεις.

Και πιστεψε με πανω απο 20 ευρω δεν θα μου βγει μαζι με βαψιμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Και πιστεψε με πανω απο 20 ευρω δεν θα μου βγει μαζι με βαψιμο ;)

Είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που λες?

Τα έχεις βάλει κάτω να δεις τι χρειάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

+1 . ταιριάζεις στη νοοτροπία του forum ;)

Ο Πάστελ, ο Jason και ο Crio Που έχουν ταιριάξει χρόνια στη νοοτροπία του φόρουμ καταλαβαίνουν ακριβώς τι εννοώ γιατί το είχαν επιχειρήσει πιο παλιά.

@Mitso175 Εγώ απλώς μία συμβουλή έδωσα. Εάν θες κάντο και βγάλε μας και ένα κοστολόγιο Ελλάδας και οπωσδήποτε μερικές φωτό να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια!

Αμα μπορει και με 10 λεπτα, who cares!

Λογικα για ους ανεμιστηρες, εγω θα σου προτεινα να εχεις εναν να φυσαει ενδιαμεσα απο της μνημες, και στα vrm/nb/sb, καθως και στην εισαγωγη της καρτα γραφικων!

Οσο αφορα της τιμες κτλ, θα μου αρεσε να το εβλεπα και εγω το πως θα το κανεις τοσο φτηνα!

Εχεις ηδη καποια φυλλα λαμαρινα/ακρυλικο, η θα παρεις καινουργια;

Δειξε μας και κανα σχεδιο/φωτογραφια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Θα μου βγει τοσο φθηνα γιατι υπαρχουν τα ΠΑΝΤΑ.

Οτι φυλλα αλουμινιου θελετε σε οτι διαστασεις και παχη.

Η βαφη θα μου βγει και αυτη πολυ φτηνα εως και τσαμπα καθως το μαγαζι που κανει ηλεκτροστατικες ειναι διπλα μας και ειναι γνωστος μας. Αυτος ομως κανει χονδρικη και οποτε του παμε κατι μικρο μας το παιρνει τζαμπα ή απλα δινουμε ενα συμβολικο ποσο.

Τα μονα λεφτα που θα πεσουν ειναι το hardware που θα μπαινει κατα καιρους πανω του :P :P :P

@Mofori Πραγματικα το κουτι ειναι γιγαντας ακομα δεν εχω χονεψει το μεγεθος του!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Τα πραγματα ξεκινησαν λιγο στραβα.

Συγκεκριμενα καθως πηρα τα μετρα για το κατω μερος πονταρα ολες τις τρυπες παω να ξεκινησω να τρυπαω.

Το πρωτο κακο ηταν οτι κατεβηκα για να δουλεψω με νευρα. Μετα αφου εχω καψει 4 τρυπανια απο τα νευρα μου ουτε καν κοιταξα να δω οτι εχω λαθος τις στροφες και εκει στο 4 τρυπανι μου την εδωσε τερμα και περνω και το ιδιο το μηχανημα και το κανω κολλητο με το ντουβαρι.

Τα πραγματα ξεκινησαν τελειως στραβα και τωρα περιμενω απο βδομαδα καινουργιο τρυπανι για να συνεχισω.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε και καλή (2η)αρχή :T:

Τους ανεμιστήρες τα παιδιά τους βάζουν συνήθως να φυσάνε το socket για να μην πιάνει πάγο και υγροποίηση και σε ότι άλλο υποσύστημα υπάρχει που παράγει θερμότητα και πάιζει ρόλο στο OC όπως πχ Chipset και VGA(s) όταν πάιζουν και αυτές σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός!

Εγώ θα σου έλεγα να μην κάνεις fixed τις θέσεις...αλλά να πάρεις κάτι σαν τους "σωλήνες" που έχουν τα φωτιστικά γραφείου και όπως τα κάνεις διατηρούν το σχήμα/θέση τους (κάτι σαν σύρμα) και να βιδώσεις την μία άκρη επάνω στο benchtable και στην άλλη άρκη μια βασούλα για Fans έτσι ώστε να το τραβάς όπου θέλεις εσύ γιατι με κάθε setup ίσως αλλάζουν οι ανάγκες σου :T: Check this

Και εάν θέλεις και οι κάρτες να έιναι σταθερές...όπως και δήποτε φτιάξε μιά λαμαρίνα να βιδώνουν επάνω!

Η χαρά της δημιουργία έιναι αναντικατάσταση...και το ωραίο έιναι πως ακόμα και χάλια να σου βγεί λόγω απειρίας, μετά θέλεις να ξαναπροσπαθήσεις να το κάνεις ολοένα και καλύτερο :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now