ENO

Προσθήκη ssd σε υπολογιστή.

Recommended Posts

Πρώτα-πρώτα να σας χαιρετίσω και να σας συγχαρώ για το εξαιρετικό hwbox.

Σας βρήκα ψάχνοντας πληροφορίες για ssd και έπεσα πάνω στο καταπληκτικό round up του jax. Λοιπόν θέλω τη βοήθειά σας. Ο υπολογιστής μου αποτελείται από:

case cm storm scout

intel i7 950

mb gigabyte GA-X58A-UD3R

HDD SEAGATE SATA 2 1TB 32MB 7200.12

PSU COOLERMASTER 600 W SILENT PRO

RAM DDR3 CORSAIR XMS3 6GB KIT 1333

VGA PCI-X SAPPHIRE 6850 1GGDDR5

Αρχίζω

1) Χρειάζομαι σκληρό δίσκο αυτός έχει γεμίσει. Τον θέλω κυρίως για back up. Σκέφτομαι για εσωτερικό λόγω κόστους, γύρω στο 1ΤΒ. Ποιον να προτιμίσω? Θα βόλευε καλύτερα εξωτερικός? (έχω 2).

2) Σκέφτομαι την προσθήκη και ενός ssd δουλεύω λίγο με editing sony vegas pro, και pinnacle καθώς και photoshop.Gaming σχεδόν καθόλου. Θα με βοηθήσει? Όπως και στις άλλες λειτουργίες των win 7.

3) Σκέφτομαι τον samsung 830 128G (είδα τα πήγε καλά στο συγκριτικό) και η τιμή του είναι γύρω στα 110? ή τον vertex 4 128G (δεν ήταν στο συγκριτικό και δεν ξέρω πως πάει αλλά υποθέτω θα είναι καλύτερος από τον καλό vertex 3 του συγκριτικού). Τιμή λίγο πάνω από 120?.

4) όπως θα έχετε καταλάβει δεν είμαι και πολύ σχετικός, θα μπορέσω μόνος να κάνω τις συνδέσεις των σκληρών? Η μεταφορά του λειτουργικού στον ssd γίνεται εύκολα ή πρέπει να βγάλω όλα τα προγράμματα και να τα εγκαταστήσω πάλι. Τα win δεν είναι και πολύ γνήσια.

Συγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Welcome από ένα άλλο νέο member

Το καλό είναι ότι η μητρική σου δίνει 2 θήρες SATA-6/Gbps και θα μπορέσεις να επωφεληθείς πλήρως από την ταχύτητα των SSD.

Πάμε ένα ένα

  1. Αν τον δίσκο τον χρειάζεσαι για backup στην δουλειά θα βόλευε καλύτερα ένας εξωτερικός, μπορείς να σώζεις τα δεδομένα της ημέρας και να τα παίρνεις σπίτι είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα και εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες σου.
  2. Ένας SSD είναι μεγάλο productivity boost για έναν επαγγελματία θα παρατηρήσεις ότι τα προγράμματα θα φορτώνουν σε χρόνο dt, σε gamers αυτοί οι δίσκοι δίνουν πολύ λίγα πράγματα.
  3. Για την μάρκα και το μοντέλο υπάρχουν παιδιά στο forum που μπορούν να σε κατατοπίσουν καλύτερα, ο controler της μητρικής σου πάντως θα παίξει μεγάλο ρόλο στην ταχύτητα που θα επιτύχεις.
  4. Οι συνδέσεις των δίσκων δεν είναι δύσκολη υπόθεση, φρόντισε μόνο τον SSD να τον βάλεις σε μια από αυτές τις 2 θύρες.
    gigabytegax58aud3r.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω

1) Χρειάζομαι σκληρό δίσκο αυτός έχει γεμίσει. Τον θέλω κυρίως για back up. Σκέφτομαι για εσωτερικό λόγω κόστους, γύρω στο 1ΤΒ. Ποιον να προτιμίσω? Θα βόλευε καλύτερα εξωτερικός? (έχω 2).

2) Σκέφτομαι την προσθήκη και ενός ssd δουλεύω λίγο με editing sony vegas pro, και pinnacle καθώς και photoshop.Gaming σχεδόν καθόλου. Θα με βοηθήσει? Όπως και στις άλλες λειτουργίες των win 7.

3) Σκέφτομαι τον samsung 830 128G (είδα τα πήγε καλά στο συγκριτικό) και η τιμή του είναι γύρω στα 110? ή τον vertex 4 128G (δεν ήταν στο συγκριτικό και δεν ξέρω πως πάει αλλά υποθέτω θα είναι καλύτερος από τον καλό vertex 3 του συγκριτικού). Τιμή λίγο πάνω από 120?.

4) όπως θα έχετε καταλάβει δεν είμαι και πολύ σχετικός, θα μπορέσω μόνος να κάνω τις συνδέσεις των σκληρών? Η μεταφορά του λειτουργικού στον ssd γίνεται εύκολα ή πρέπει να βγάλω όλα τα προγράμματα και να τα εγκαταστήσω πάλι. Τα win δεν είναι και πολύ γνήσια.

Συγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

1) Αν το drive που θέλεις να πάρεις είναι μόνο για backup, ψάξε για drive του 1ΤΒ, με μέτριες επιδόσεις αλλά καλή εγγύηση. Προσωπικά θα απέφευγα τους WD Green series, γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένος.

2) Ένας SSD, θα δώσει άλλη πνοή σε όλες τις λειτουργίες του συστήματος, από την εκκίνηση των windows, την εκτέλεση προγραμμάτων, το multitasking, μέχρι και τα προγράμματα που αναφέρεις.

3) Ο Vertex 4 είναι αυτή τη στιγμή από τα γρηγορότερα (αν όχι το γρηγορότερο) drives που υπάρχουν στην αγορά και μάλιστα προσφέρει 5 χρόνια εγγύηση. Από την άλλη ο Samsung 830, είναι κι αυτό στα γρηγορότερα drives, με πολύ καλή τιμή και κορυφαία αξιοπιστία. Όποιον και να διαλέξεις, δεν πρόκειται να το μετανιώσεις. Και τα 2 drives θα σε αφήσουν απόλυτα ικανοποιημένο.

4) Οι συνδέσεις των σκληρών/SSD είναι παιχνιδάκι. Εννοείται πως όταν πάρεις τα drives μπορείς να ρωτήσεις εδώ και να βοηθήσουμε για να κάνουμε την συνδεσμολογία.

Η μεταφορά του λειτουργικού μπορεί να γίνει με κάποιο πρόγραμμα όπως το Acronis True Image Home 2012, το Windows Backup ή αν διαλέξεις κάποιο drive που δίνει πακέτο με τον SSD και software για την μεταφορά του λειτουργικού με εκείνο το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Από ssd αγοράστηκε ο samsung 830 128g.

Στην πρώτη προσπάθεια σύνδεσης το μόνο που κατάφερα είναι να εντοπιστούν τα fake windows και ο ηπολογιστής να μου βγάζει σφάλμα. Είπα είμαι άσχετος. Θα επιστρέψω σε 4-5 μέρες, σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Alignment: Γίνεται αυτόματα από τα Windows 7/8 και στα Vista δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα ήταν στα Windows XP όπου χρειαζόταν να γίνει manually.

Defragmentation: Πάλι γίνεται αυτόματα στα Windows 7/8 αφού γίνει αξιολόγηση του συστήματος. Σε παλαιότερα λειτουργικά χρειάζεται να το απενεργοποιήσεις manually.

Indexing: Μειώνει τα writes στο drive. Χρήσιμο!

Prefetch/Superfetch: Τα windows 7 κάνουν αρκετά καλή δουλειά μόνα τους στην ρύθμιση των επιλογών αφού τρέξει το WEI (Windows Experience Index)

Hybernation File: Για drive μικρού μεγέθους που έχουν πρόβλημα ελεύθερου χώρου.

Page File: Αρκετά αμφιλεγόμενη επιλογή η απενεργοποίησή του, με διάφορες απόψεις επανω στο θέμα. Κατ' εμέ μόνο το σταθερό μέγεθος νομίζω πως χρειάζεται.

System Restore: Για drive μικρού μεγέθους που έχουν πρόβλημα ελεύθερου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε:

Alignment: Όταν εγκαθιστάς από την αρχή Windows 7/8 ή Vista το alignment γίνεται αυτόματα. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Όταν όπως είπε ο caution μεταφέρεις λειτουργικό από δίσκο σε δίσκο ή από δίσκο σε SSD, τότε είναι 50-50 να χρειαστεί.

Defrag: Τα Windows 7 στο 99% των περιπτώσεων το ενεργοποιεί λανθασμένα και για τους SSD. Οπότε για τους SSD πρέπει να κλείσει. Το ίδιο ισχύει και στα Vista. Στα Windows 8 από την άλλη στους SSD δεν υπάρχει defrag, αλλά manual TRIM, οπότε εκεί μπορείς να το τρέχεις.

Indexing: Disabled.

Superfetch/prefetch: Δεν νομίζω πως χρειάζονται και προσφέρουν κάτι στους SSD.

Hybernation file: Πάντα το απενεργοποιώ γιατί είναι χαμένος χώρος.

Pagefile: Ανάλογα με την RAM που έχεις. Έχω την τάση όμως να το βάζω σε μηχανικό, εκτός αν δεν υπάρχει μηχανικός στο σύστημα.

System Restore: Το έχω απενεργοποιημένο μόνιμα και κάνω backup το σύστημά μου τακτικά είτε με Windows Backup, είτε με Acronis TIH.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να εγκαταστήσω τον ssd?

Θέλω να βάλω τα win 7 από την αρχή. Θα χάσω κάτι από τα άλλα προγράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Aφού έχεις συνδέσει τον SSD (το SATA cable και το ρεύμα του), μένει τώρα μόνο η εγκατάσταση των Windows. Βάλε το DVD των Windows 7 στο drive, μπες στο BIOS της μητρικής (πατώντας delete στην εκκίνηση του υπολογιστή), βάλε σαν 1st boot device το DVD Drive σου, πάτα F10 & Yes για να αποθηκεύσει τις αλλαγές. Το σύστημα θα κάνει restart. Στο επόμενο boot θα σου πει ότι αν θες να bootάρεις από το DVD να πατήσεις any key. Πάτα το Enter πχ ;) Από 'κει και πέρα ξεκινά η εγκατάσταση των Windows. Όταν θα σε ρωτήσει σε ποιον δίσκο θες να τα βάλεις, επέλεξε τον SSD. Όλη η υπόλοιπη διαδικασία είναι next next.

Αν θες όμως να τα περάσεις πολύ πιο γρήγορα ώστε να δεις από πρώτο χέρι την ταχύτητα του SSD, βάλε το ISO των Windows 7 σε ένα bootable USB stick και επανέλαβε την ίδια διαδικασία. Αν δεν ξέρεις πως να κάνεις bootable το stickάκι, διάβασε εδώ: How To Create Bootable Windows 7 USB To Install Windows 7 From USB Flash Drive (Using Windows 7 DVD/USB Tool) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πέρνα τα Windows 7 στον SSD και στήσε το λειτουργικό εκεί. Επίσης στον SSD βάλε και τα προγράμματα που χρησιμοποιείς περισσότερο, ή ακόμα και τα παιχνίδια που παίζεις περισσότερο.

Ο άλλος δίσκος τώρα δεν πρέπει να έχει λειτουργικό σύστημα, παρά μόνο να χρησιμεύει σαν αποθηκευτικός χώρος για ταινίες/μουσική κ.τ.λ. Αν έχεις εξωτερικό δίσκο, πέρνα του μια στιγμή τα αρχεία που χρειάζεσαι και ρίξε ένα format στον άλλο σου δίσκο ώστε να καθαρίσει. Μετά πέρνα του πάλι τα αρχεία και είσαι jet :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η εγκατάσταση έγινε. Όμως έχω μόνο windows και τίποτα άλλο σχεδόν.

Συνδέοντας τον άλλο εσωτέρικό μου εμφανίζει άλλους δύο δίσκους, τον D που τον λέει system reserved και τον f που είναι ο κανονικός μου δίσκος. Και η βασική μου ερώτηση όλα τα άλλα προγράμματα που έχω δεν θα τρέχουν? Ούτε internet δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα όταν σου έλεγα να σετάρεις λειτουργικό. Πρέπει να τα περάσεις όλα πάλι, να το στήσεις από την αρχή, με ότι προγράμματα θες μέσα, drivers για vga/ethernet κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία (τρόπος του λέγειν), ποια προγράμματα είναι απόλύτως απαραίτητα να μπουν στον ssd (με το λειτουργικό). Λογικά κάποια θα τα τρέχει από τον άλλο δίσκο έτσι δεν είναι?

Αυτό που λέει system reserved τι να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει System Reserved και έχει χωρητικότητα 100MB περίπου, το αφήνεις ανέγγιχτο. Είναι partition που φτιάχνουν τα Windows :)

Επειδή ακριβώς ο SSD είναι 128άρης, χωράει τα πάντα από προγράμματα. Βάλε τα όλα εκεί και θα σου περισσέψει χώρος και για παιχνίδια ;)

Στον άλλο δίσκο τώρα που θα τον έχεις για αποθηκευτικό χώρο, αφού πάρεις ότι αρχεία χρειάζεσαι, κάνε τον όπως είναι format μέσα από τον Υπολογιστή μου ---> Διαχείριση Δίσκων. Κάνε δεξί κλικ στον δίσκο και πάτα διαμόρφωση (NTFS system file). Κατόπιν και αφού είναι τελείως άδειος, πέρασέ του τις ταινίες σου, την μουσική σου και ότι άλλα αρχεία είχες μεταφέρει στον εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now