Eaglenik

Βοηθεια με DVI output

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Έχω μια απίστευτη σπαζοκεφαλιά που με ταλαιπωρεί τις τελευταίες μέρες. Ξαφνικά μια μέρα ανοίγω ένα πρωί το pc και δεν διχνει η οθόνη. Πάει σε sleep mode κατευθείαν, ούτε bios post γράμματα βλέπω ούτε τίποτα. Έχω και μια τηλεόραση συνδεμένη με hdmi που λειτουργούσε κανονικά, όποτε σκέφτηκα όποτε κάτι παίχτηκε με την οθόνη, δοκιμάζω την οθόνη σε άλλο μηχάνημα και παίζει κανονικά. Τότε σκέφτηκα ότι μαλλον καήκαν τα DVI output μιας και στο hdmi ειχα βιος post, εικονα windows κτλ. Πάω την κάρτα σε αλλο μηχάνημα και παίζει κανονικά dvi και όλα.

Το αποτέλεσμα είναι να έχω δοκίμασει κάρτα καλώδια οθόνες κτλ σε αλλο μηχάνημα και όλα παίζουν, όταν τα φέρνω στο δικό μου δεν δουλεύει σε dvi. Αγοράζω mini display port to dvi ανtαπτoρα μπας και κάνω κάτι αλλά πάλι τίποτα. Δοκίμασα και με hdmi cable και ανταπτορα στην οθόνη πάλι πάει σε power save mode.

Βάζω και δεύτερη κάρτα μέσα στο pc μου και πάλι δεν δείχνουν μόνο οι dvi…

Πάω να τρελαθώ και ξέρω ότι κανένας τεχνικός δεν μπορεί να με βοηθήσει…

Ακούω ιδέες… και σας ευχαριστώ…

Η κάρτα είναι μια Gigabyte 6870 που δίνει σε μια dvi οθόνη και ένα hdmi καλώδιο δίνει στη TV.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3966#ov

:'(....

Link to comment
Share on other sites

...επομένως δεν υπάρχει on board vga (IGP) για να παίζει τέτοιο μπέρδεμα.

Latest Bios στην μητρική;

Latest bios και reset cmos κτλ...

Εχω κανει τα παντα...

Στη tv διχνει αλλα οχι σε dvi στο συγκεκριμενο pc....

Link to comment
Share on other sites

Τρελά πράγματα!

Την οθόνη σε άλλο pc με DVI την έχεις δοκιμάσει και παίζει κανονικά ε;

Yep... τα παντα ολα παιζουν σε αλο pc

Για παίξε και με ένα stickακι μνήμης σε διάφορες θέσεις μπας και φταίει τίποτα τέτοιο...

Αλλιώς μάλλον μητρική είναι...

Τα εβγαλα ολα, no change.

Ειναι δυνατον η μητρηκη απο τη μια μερα στην αλλη να blockαρει μονο dvi και τα η tv να διχνει κανονικα ?! Συνδεσα το μονιτορ με dhmi και παλι δεν διχνει !!!

Θα τρελαθω..................

Υ.Γ.

Η οθονη με dvi to vga ανταπτορα και καλοδιο διχνει............................... δηλαδη ψευτο αναλογικα παιζει....

Link to comment
Share on other sites

Και έχεις κάνει restore τα defaults στο bios να φανταστώ...;

Clear cmos και βγαλσιμο μπαταριας :_(

Σε ποιον super hardcore hardware user να στιλω εδω στο φορουμ μπας και παιξει καμια ιδεα ?!

Γοριλααααααααααααααααααααααααααααα ?!

:victory:...

Link to comment
Share on other sites

Με παλαιότερο bios έπαιξες;

Αυτο που φορουσε επαιζε κανονικα οταν συνεβει το προβλημα και πριν κανω update και το update που εκανα ειταν καμια 5αρα versions μπροστα...

Να βαλω το πρωτο βιος ? :S

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η οθόνη αν έχει DVI και VGA έχει ένα πλήκτρο αλλαγής θήρας προβολής παράδειγμα εγώ με ένα Monitor LG με το κουμπί συν (+) άλλαζα από DVI σε VGA επειδή είχα δύο μηχανήματα πάνω σε μια οθόνη άλλαζα από το ένα στο άλλο από κει και πέρα παίξε με το Catalyst της AMD στην καρτέλα Display Manager η κάτι παρόμοιο από κει επιλέγεις πρωτεύον και δευτερεύον Monitor.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η οθόνη αν έχει DVI και VGA έχει ένα πλήκτρο αλλαγής θήρας προβολής παράδειγμα εγώ με ένα Monitor LG με το κουμπί συν (+) άλλαζα από DVI σε VGA επειδή είχα δύο μηχανήματα πάνω σε μια οθόνη άλλαζα από το ένα στο άλλο από κει και πέρα παίξε με το Catalyst της AMD στην καρτέλα Display Manager η κάτι παρόμοιο από κει επιλέγεις πρωτεύον και δευτερεύον Monitor.

Ναι αλλα, ειναι μονιμα σε digital, ασε που κανει auto detect. Δεν εχει να κανει με software και windows, οπως ειπα νωριτερα δεν ποσταρει τα γραμματα του bios ουτε βιος μενου....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now