GnF

Αντικατάσταση file server λόγω προβλήματος του παλιού.

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό ο παλιός file server (ένα απλό nas όχι τίποτα ιδιαίτερο) έχει αρχίσει και μου δημιουργεί πολλά προβλήματα.

Μιλάω για ένα άχρηστο Linksys NAS200 που είχε πριν πολλά χρόνια ξεπέσει απο ένα πελάτη μου που δεν το ήθελε.

Ακόμα και τότε βέβαια ήταν πολύ αργό αλλά έκανα την δουλειά μου με το αρχαίο και τότε file transfer protocol.

Με τον καιρό το πείραξα και του πρόσθεσα λειτουργίες, αλλά η χαμηλή επεξεργαστική υσχή του επεξεργαστή του δεν έκανε ούτε για torrent ή donkey servers. και έτσι το άφησα όπως ήταν.

Τον τελευταίο καιρό όμως αφού έσκασαν 3 πυκνωτές τους οποίους και άλλαξα (πριν κανα χρόνο) έχει αρχίσει κάθε τόσο να κάνει reset των ρυθίσεων, να χανει την ip ακόμα και αν αυτή είναι καρφωτή, να χάνει τους user και πάει λέγοντας.

Πριν κανα χρόνο εγκατέστησα σε ένα πελάτη μου σε 3 διαφορετικά κτήρια 3 μηχανάκια της Synology απο τα οποία πραγματικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Είχα λοιπόν αρχίσει να σκέφτομαι για κάποιο synology, κοιτόντας βασικά το synology 212j το οποίο έβρησκα στην ελλάδα στα περίπου 210~215 ευρω.

Και κοιτάω προχτές που ξαναέχασα την επαφή με τον ftp μου στην ελλάδα και έπρεπε να τον ξαναστείσω απο εδώ και να χάνω ώρες και βρίσκω στο αμβούργο το synology 212+ με 255 ευρώ μόνο.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Με ενδειαφέρει να έχω

ftp (αν υπάρχει και δυνατότητα για μόνο ssl/tls)

webdav

windows file service

nfs

δυνατότητα για users και ακόμα καλύτερα για groups.

domain και ldap

υπαρξη δυνατότητας cloud υπηρεσιών απο android και iphone

υπαρξη δυνατότητας torrent και donkey server

Αν μέσα σε όλα αυτά υπάρχει και η δυνατότητα για να σηκώσω κανα site με wordpress ευπρόσδεκτο μιας και θα γλυτώσω ρεύμα απο τον web server που επιτελους πρέπει να σβήσει.

νομίζω αυτά είναι που χρειάζομαι.

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Επίσης σκέφτομαι για 3χ3tb σκληρούς. Βρήκα εδώ στο αμβούργο σκληρούς της wd που είναι συγκεκριμένα για nas και cctv dvr (με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής), στις 5400 στροφές.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω κοιταζω για NAS, αλλα μαλλον θα φτιαξω κατι δικο μου, απο παλιο hardware...

Πιστευω πως θα θα εχεις και καλυτερη επεκτασιμοτητα (στο μελλον) αλλα θα μπορεις να κανεις και παπαδες

Link to comment
Share on other sites

και εγω κοιταζω για NAS, αλλα μαλλον θα φτιαξω κατι δικο μου, απο παλιο hardware...

Πιστευω πως θα θα εχεις και καλυτερη επεκτασιμοτητα (στο μελλον) αλλα θα μπορεις να κανεις και παπαδες

Με τι σκέφτεσαι να το στήσεις? Με κάποια διανομή τύπου fedora/redhat ή με κάποια διανομή linux σχεδιασμένη για nas?

έχω δοκιμάσει 6 ή 7 φορές να αλλάξω το nas σπίτι με κάτι τέτοιο και σε θέμα ευχρηστίας σε σχέση με τα synology πραγματικά είναι έτη φωτός πίσω.

ίσως μελοντικά να έχει όπως λές περισσότερη επεκτασιμότητα.

Το θέμα μου είναι ότι βλέπω σε βάθος 6αετίας. Μετά αλλάζω NAS και παίρνω κάτι του τότε.

Σε βάθος 6αετίας πραγματικά παλιά μηχανάκια θα αρχίσουν με τροφοδοτικά, σκασμένους πυκνωτές, και πάει λεγοντας. Ήδη τα τελευταία 8 χρονια (7 ίσως αλλά δεν θυμάμαι) τα έχω βγάλει με το εμετικό NAS200. Μια χαρά όμως.

Και μετά μετράω και το χρόνο που θα χάσω με μία χειροποίητη υπολοίηση ενός server. ακόμα μετράω και τη διαφορά κατανάλωσης ρεύματος.

Μετρώντας όλα αυτά πραγματικά δεν μπορώ με τίποτα να κοιτάξω σε αυτοσχέδιες υλοποιήσεις. Εκτός και αν χαλάσω 150 ευρώ για να πάρω καμιά μινι/μικρο itx με καναν atom για να πώ ότι πλησιάζω έστω κάπως κοντά στην κατανάλωση που θα έχει ένα τέτοιο NAS.

Αν θέλω να έχω ίσως και καλύτερη θα πρέπει να δουλεύω με WOL και magic packets. Δυσκολία στην χρήση για τους 3ους χρήστες.

τεσπα, θα ήθελα πραγματικά να ακούσω την γνώμη σου. Μπορεί και να λέω βλακείες.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, δεν εχω ασχοληθει τοσο, και τα μσια απο τι μου εγραψες δεν τα επιασα...

αλλα οπου και αν διαβασω ολοι λενε old hardware + FreeNAS, εγω κοιταζα το Qnap to 412+ αλλα οπου και αν διαβασα ολοι προτειναν χειροποιητη λυση... εγω εχω και καποιο hardware καβαντζα, οποτε μου βγαινει και πολυ ποιο φτηνο...

οσο για την καταναλωση, δεν νομιζω το custom να υπερβαινει κατα πολυ το R2G. με κανα sandy, underclocked πιστευω οτι ισως πετυχεις καλυτερη καταναλωση!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, δεν εχω ασχοληθει τοσο, και τα μσια απο τι μου εγραψες δεν τα επιασα...

αλλα οπου και αν διαβασω ολοι λενε old hardware + FreeNAS, εγω κοιταζα το Qnap to 412+ αλλα οπου και αν διαβασα ολοι προτειναν χειροποιητη λυση... εγω εχω και καποιο hardware καβαντζα, οποτε μου βγαινει και πολυ ποιο φτηνο...

οσο για την καταναλωση, δεν νομιζω το custom να υπερβαινει κατα πολυ το R2G. με κανα sandy, underclocked πιστευω οτι ισως πετυχεις καλυτερη καταναλωση!

Ειλικρινά το freenas έχει τα κουσούρια του όσο ωραίο και αν είναι. Μην ξεχνάς ότι για να κάνεις κάποια έξτρα πράγματα να παίζουν θέλει δουλειά.

Πχ ακόμα δεν ξέρω αν παίζει στο τελευταίο freenas donkey client.

Δεν αντιλέγω αυτά που σου δίνει είναι πολλά περισσότερα, αλλά με περισότερο κόστος σε προσωπικό χρόνο και κατα την γνώμη μου όχι λιγότερο απροβλημάτιστα.

Όσο για την κατανάλωση ρεύματος πραγματικά δεν νομίζω να μπορείς ούτε καν κοντά να φτάσεις σε ένα nas εκτός και αν διαλέξεις πολύ χαμηλής κατανάλωσης υλοποιήσεις, με μεγάλο πολλές φορές αντίκτοιπο στις επιδόσεις.

Θα προσπαθήσω να βρώ μετρήσεις κατανάλωσης απο διάφορα nas για να μπορούμε να μιλάμε και με αριθμούς, γιατί πολύ πιθανό να έχεις και δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την πρόταση του AMD-Linuxά Inteluser.

Κάνουνε τα πάντα, εύκολα στο setάρισμα, και "κουμπώνουνε" με τα πάντα που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς σε ένα σπιτικό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την πρόταση του AMD-Linuxά Inteluser.

Κάνουνε τα πάντα, εύκολα στο setάρισμα, και "κουμπώνουνε" με τα πάντα που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς σε ένα σπιτικό περιβάλλον.

πραγματικά τι κατανάλωση ρεύματος πιστεύετε θα έχει ένα custom pc 24 ώρες το 24ωρο, επί 365 μέρες το χρόνο με ένα βάθος χρόνου ας πούμε 7 χρόνια?

να πούμε 40 με 70 watt την ώρα (όνειρο αλλά λέμε)?

γιατί μέτρησα σήμερα το ds212+ στο μαγαζί μιας και το είχαν ανοιχτό (δέχτηκαν μέχρι και να βάλουν 2χ3tb τους wd nas edition σκληρούς μέσα).

Πάμε λοιπόν.

Boot: 21watt

Idle: 14 watt

idle με σβηστούς σκληρούς: 5.5 watt

half loaded: 17 watt

full load: είδα στιγμιαία 25 watt

Μπορεί κάποιος να μου μετρήσει μία ένα custom μηχανάκι με underclock και ότι άλλο θέλει με 2 σκληρούς επάνω?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά τι κατανάλωση ρεύματος πιστεύετε θα έχει ένα custom pc 24 ώρες το 24ωρο, επί 365 μέρες το χρόνο με ένα βάθος χρόνου ας πούμε 7 χρόνια?

να πούμε 40 με 70 watt την ώρα (όνειρο αλλά λέμε)?

γιατί μέτρησα σήμερα το ds212+ στο μαγαζί μιας και το είχαν ανοιχτό (δέχτηκαν μέχρι και να βάλουν 2χ3tb τους wd nas edition σκληρούς μέσα).

Πάμε λοιπόν.

Boot: 21watt

Idle: 14 watt

idle με σβηστούς σκληρούς: 5.5 watt

half loaded: 17 watt

full load: είδα στιγμιαία 25 watt

Μπορεί κάποιος να μου μετρήσει μία ένα custom μηχανάκι με underclock και ότι άλλο θέλει με 2 σκληρούς επάνω?

Ευχαριστώ.

Sorry buddy αλλά έχεις μείνει πίσω, το διλλημα περί χαμηλής κατανάλωσης ενός εμπορικού nas καταρρέει μιας και δεν ΑΞΙΖΕΙ για τα 10-15W λιγότερα να χάσει κάποιος αυτά που του προσφέρει ένα πλήρες custom pc.

[media]

[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=wucd1ZgqU6c[/media]

Link to comment
Share on other sites

Sorry buddy αλλά έχεις μείνει πίσω, το διλλημα περί χαμηλής κατανάλωσης ενός εμπορικού nas καταρρέει μιας και δεν ΑΞΙΖΕΙ για τα 10-15W λιγότερα να χάσει κάποιος αυτά που του προσφέρει ένα πλήρες custom pc.

[media]

[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=wucd1ZgqU6c[/media]

ακόμα δεν έχω δει τι παραπάνω μου προσφέρει (εντωμεταξύ πραγματικά χαμηλη κατανάλωση απο τον G530).

Για να την πετύχω θα πρέπει να παίξω μαζί του.

Να βεβαιώσω την σταθερότητά του.

Να εγκαταστήσω το λειτουργικό

Να ρυθμίσω το λειτουργικό

Να κανω το ανάλογο παίξιμο με το λειτουργικό και τις ρυθμίσεις του

Και μιλάμε ότι και ακόμα και αν είναι με πραγματικά χαμηλή κατανάλωση o G530 και πάλι σε idle (που συγκεκριμένα μιλάμε για σχεδόν τα 2/3 απο το 24ωρο) έχει και πάλι 4 φορές περισσότερη κατανάλωση. Έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Η μοναδική πλατφόρμα που μπορεί να έρθει με τις ίδιες καταναλώσεις παραμένουν οι atom με τα όποια - έχουν.

λοιπάμαι αλλά ακόμα δεν έχω αλλάξει γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Για τα δικά σου μέτρα, που δεν θα χρειαστείς οτιδήποτε παραπάνω στα επόμενα 5 χρόνια πας σε NAS. Στην περίπτωση μου, σήμερα έχω 4 x 3 TB δίσκους (πχ) και τα βάζω σε ένα QNAP, αλλά σε ένα χρόνο θα χρειαστώ τους διπλάσιους δίσκους γιατί σίγουρα θα προκύψει τέτοια ανάγκη, οπότε πρέπει να ξαναδώσω 700? για το μηχάνημα, ενώ με ένα custom pc θα έδινα max 150? για έναν perc ή για κάποιον άλλον raid controller.

Φυσικά και δεν υπολογίζω το θέμα κατανάλωση, αλλά τις ανάγκες που μπορεί να εξυπηρετήσει, γιατί εκεί είναι η ουσία.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν έχω δει τι παραπάνω μου προσφέρει (εντωμεταξύ πραγματικά χαμηλη κατανάλωση απο τον G530).

Για να την πετύχω θα πρέπει να παίξω μαζί του.

Να βεβαιώσω την σταθερότητά του.

Να εγκαταστήσω το λειτουργικό

Να ρυθμίσω το λειτουργικό

Να κανω το ανάλογο παίξιμο με το λειτουργικό και τις ρυθμίσεις του

Και μιλάμε ότι και ακόμα και αν είναι με πραγματικά χαμηλή κατανάλωση o G530 και πάλι σε idle (που συγκεκριμένα μιλάμε για σχεδόν τα 2/3 απο το 24ωρο) έχει και πάλι 4 φορές περισσότερη κατανάλωση. Έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Η μοναδική πλατφόρμα που μπορεί να έρθει με τις ίδιες καταναλώσεις παραμένουν οι atom με τα όποια - έχουν.

λοιπάμαι αλλά ακόμα δεν έχω αλλάξει γνώμη.

Λυπάμαι αλλά έχασα περισσότερο χρόνο σκεπτόμενος τις ανασφάλειες σου παρά να ρυθμίσω ένα custom pc με whs 2011. To each his own υποθέτω. Listen, κανένας δεν είπε οτι τα Synology δεν είναι αξιόλογα προιοντα και βάζω στοίχημα οτι κάνουν την δουλειά τους μια χαρά, η αναφορά σου σε αυτά με έπεισε, αλλά όπως είπε και ο φίλος WebHunter ολα ειναι σχετικα με το τις αναγκες του καθενος, οπως προανέφερα για 10-20 W διαφορά σε idle με τους δίσκους parked δεν θα κάτσω να μιτζεριασω με ένα ready nas είτε synology λέγεται είτε οτιδήποτε άλλο, θα πάω σφεντόνα σε ένα custom pc με όλα τα καλά που προσφέρει, expandability, εύκολη πρόσβαση στο hardware για αλλαγή δίσκων/ram και cpu, customization, άπλετο hardware από raid cards και κάρτες δικτύου για όλα τα πορτοφόλια, καλύτερο cooling στους δισκους, κτλπ κτλπ. Εαν σε βολεύουν τα ready nas για της ανάγκες των πελατών σου το σέβομαι, ο χρόνος είναι χρήμα και βγάζεις και μια σοβαρή ευθύνη απο πάνω σου αλλά να μιλάμε τώρα για File Servers και να το γυρνάμε στα Synology για 10-20W που καίνε λιγότερο ρίχνοντας άκυρο σε όλα τα άλλα που προσφέρει ενα Custom PC, νομίζω ότι κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

Για τα δικά σου μέτρα, που δεν θα χρειαστείς οτιδήποτε παραπάνω στα επόμενα 5 χρόνια πας σε NAS. Στην περίπτωση μου, σήμερα έχω 4 x 3 TB δίσκους (πχ) και τα βάζω σε ένα QNAP, αλλά σε ένα χρόνο θα χρειαστώ τους διπλάσιους δίσκους γιατί σίγουρα θα προκύψει τέτοια ανάγκη, οπότε πρέπει να ξαναδώσω 700? για το μηχάνημα, ενώ με ένα custom pc θα έδινα max 150? για έναν perc ή για κάποιον άλλον raid controller.

Φυσικά και δεν υπολογίζω το θέμα κατανάλωση, αλλά τις ανάγκες που μπορεί να εξυπηρετήσει, γιατί εκεί είναι η ουσία.

δεν αντιλέγω, και τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς όπως τα λές.

Στην δική μου περίπτωση όμως ο selfmade file server έχει κάποια πράγματα - για τις ανάγκες μου, και κάποια πράγματα +.

Στα - θα έβαζα

  • την απουσία cloud διαχείρησης των αρχείων απο iphone και android devices, με εφαρμογή η οποία επιτρέπει και τον αυτόματο συγχρονισμό και ανέβασμα απο τις συσκευές προς τον file server πχ φωτογραφιών, κάτι που η synology δίνει έτοιμο μαζί με την εφαρμογή για τις συσκευές. Μεγάλη ευκολία για τους χρήστες χωρίς εμπειρία που συνδέονται επάνω στο μηχάνημα.
  • Πιθανό να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στα windows που να κάνει το ίδιο πράγμα αλλά δεν το γνωρίζω αυτό.
  • Την κατανάλωση ρεύματος. Πραγματικά πληρώνω λεφτά για να αλλάξω λάμπες που ανάβουν 1-2 ώρες την ημέρα που απο τα 30-40 watt τις πάω στα 5 με 7. Η διαφορά σε ένα μηχάνημα πού δουλεύει idle 12 με 14 ώρες την ημέρα απο τα 20watt στα 5,5watt πραγματικά μου φαίνεται τεράστια ακόμα. Εξού και ο λόγος που λέω ότι στο θέμα κατανάλωσης έχει ακόμα δρόμο. Ίσως σε κανα 2 χρόνια να υπάρχουν συστήματα που να έχουν έναν atom τύπου πυρήνα ο οποίος θα παραμένει εν λειτουργία με κατανάλωση 2-3watt και κανα 2 ακόμα κανονικούς με καλύτερες επιδόσεις οι οποίοι θα μπαίνουν σε λειτουργία όταν χρειάζεται και μόνο. Έτσι οι idle καταναλώσεις θα είναι σωστότερες στο δικό μου αυτί.
  • Underclock. Όχι ότι το βρίσκω άσχημο αλλά θέλει λίγη δουλειά για να το κάνεις σωστά και να έχεις την σιγουριά ότι όλα πάνε καλά. Χρόνος ελεύθερος για τέτοια πράγματα δεν υπάρχει οπότε το βάζω στα -. να μου πείς καμιά ώρα 2 θα σου πάρει. Ε πραγματικά προτιμώ να πάω να σουλατσέρνω έξω σαν την άδικη κατάρα παρά να κάθομαι να ψάχνω τέτοια πράγματα.
  • Εγκατάσταση home server λειτουργικού, παραμετροποίησή του, εγκατάσταση ότι άλλων server χρειάζεσαι (mail server, vpn server, torrent και ρύθμισή του front end του, emule και ρύθμιση του front end του, εγκατάσταση itunes server για την apple tv και ρύθμισή του, ρύθμιση για να παίζει dlna, ρύθμιση dhcp server μιας και θέλω να ξηλώσω το παλιό cisco και δεν θέλω να τρέχω dhcp απο το νέο δρομολογητή)
  • Χρόνος και μάλιστα χρόνος που ακόμα και αν τον είχα απλόχερα θα προτιμούσα να τον έκανα έστω και βόλτες.
  • Κατά την γνώμη μου περισσότερα προβλήματα hardware και software σε βάθος χρόνου. Δεν αναφέρομαι στο οικονομικό αλλά στον απαιτούμενο χρόνο και πάλι από αυτά.
  • Δυσκολότερη διαχείριση (πάντα κατά την γνώμη μου.)

στα +

  • Αν δεν κάνω λάθος τα windows home server έρχονται με κανονικό IIS. όσα site θες με όσα connection θες και ότι port. Μπορεί και να κάνω λάθος.
  • Future upgrades. θες περισσότερους σκληρούς? Πιο γρήγορη κάρτα δικτύου? Δεύτερη κάρτα δικτύου για μεγαλύτερες ταχύτητες και iops? Redundancy κάρτα δικτύου? Περισσότερη μνήμη? Πιο γρήγορο επεξεργαστή? Άλλη πλατφόρμα hardware? Άλλη πλατφόρμα software? Virtual machines? Πραγματικά οι επιλογές είναι πολλές πιο πολλές.
  • Δυνατότητα παραμετροποίησης του front end για το αγαπημένο μου μουλάρι με πολλές περισσότερες πληροφορίες στην οθόνη απο ότι στο download center της synology.
  • Δυνατότητα κανονικού mail server με διάφορα software κιόλλας (κανονικού εννοώ με περισσότερες ρυθμίσεις και παραμετροποίηση απο ότι του mail server που δίνει η synology. πχ έχεις περιορισμό σε attachment στα 5mb νομίζω).
  • Δυνατότητα επιλογής τι vpn server θα τρέξεις. (το synology σου δίνει PPTP και openvpn)
  • Αν δεν σου αρέσει ο IIS μπορείς κάλλιστα να γυρίσεις σε καταστάσεις wamp και πάει λέγοντας.

Δεν αντιλέγω οι δυνατότητες είναι πολύ περισσότερες. Από την στιγμή ειδικά που μπορείς για κάτι να έχεις πολλαπλές επιλογές στο τι software θα τρέξεις (πχ τι ftp server software θα δουλεύεις, αν θα τρέχεις το build-in ή κάποιο 3rd party). Για ποιο λόγο όμως, πραγματικά δεν μπορώ να τον σκεφτώ.

Θα έχω 5 με 7 χρήστες στο ftp προτόκολο.

+ άλλους 7-8 (σύνολο 12 με 15) που θα χρησιμοποιούμε τον cloud συγχρονισμό φωτογραφιών από iphone, android και pad.

2 χρήστες μέσω webdav

2 χρήστες για εκτύπωση στον τοπικό εκτυπωτή

1 χρήστης με openvpn

3 με 5 χρήστες με πρόσβαση σε ένα wordpress site για να μπορείς έυκολα να βρείς τις υπηρεσίες που μοιράζει το μηχανάκι υπό κατηγορίες από οποιονδήποτε explorer.

Στο εσωτερικό δύκτιο τώρα

CIFS/WINS server με printer/scanner server για windows, AFP server με Time Machine backup και Bonjour Printer Broadcastγια τα mac, και NFS για όταν κάνω loggin σε linux για να μην χρησιμοποιώ ftp.

λίγο dlna στην μία τηλεόραση και σε android συσκευές πιθανότατα.

Itunes server στις apple συσκευές.

και τελικά ένα untivirus για τα stored αρχεία.

αυτά όλα θα δουλεύουν μέσω 2 γραμμών με 2Mbit upload και περίπου 18~19Mbit download η κάθε μία με load balancing.

Νομίζω ο σχεδιασμός στο μυαλό μου είναι κάπως έτσι. Το θέμα είναι ο διαθέσιμος χρόνος για να γίνουν αυτά, η όσο το δυνατόν πιο απροβλημάτιστη λειτουργία τους σε βάθος χρόνου, το όσο το δυνατόν μεγαλύτερο uptime των παρεχόμενων υπηρεσιών. και η ευκολία χρήσης όχι μόνο στο σετάρισμα αλλά και των υπολοίπων τελικών χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Εαν σε βολεύουν τα ready nas για της ανάγκες των πελατών σου το σέβομαι
ποιών πελατών μου? Αρχικά έστησα 1 πριν κανα 1,5 χρόνο για ενα πελάτη που είχε αγοράσει ένα.

Από εκεί και πέρα για το συγκεκριμένο που μιλάω είναι για το σπίτι μου, και για συγγενείς και κανα 2 φίλους. Καμία σχέση με πελάτες.

File Servers και να το γυρνάμε στα Synology για 10-20W που καίνε λιγότερο

Ξαναλέω εδώ αλλάζουμε μία λάμπα που ανάβει 2-5 ώρες την μέρα και απο 40 watt την κάνουμε 5 με 7. Μην λέμε ότι δεν έχει διαφορά.

Ρίχνοντας άκυρο σε όλα τα άλλα που προσφέρει ενα Custom PC, νομίζω ότι κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας.

Που ακριβώς έριξα άκυρο σε ένα custom server? Γνωρίζω πολύ καλα και τι παραπάνω σου δίνει και πόσα περισσότερα μπορείς να κάνεις. Δεν κοροιδεύω τον εαυτό μου νομίζοντας ότι είναι καλύτερη λύση ένα readynas απο ένα custom server αλλά για τις ανάγκες που το χρειάζομαι θεωρώ ότι είναι η λιγότερο χρονοβόρα, πιο απλή λύση που ακόμα και η κοπελιά μου θα μπορεί να διαχειριστεί και με καλύπτει απόλυτα.

Αλλά ξαναλέω κατα την γνώμη μου όχι λιγότερο απροβλημάτιστα, αντιθέτως με περισσότερα προβλήματα hardware/software, και περισσότερο προσωπικό χρόνο στην διαχείριση απο ότι ένα nas.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now