Fladramon

laptop Βάση cooler

Recommended Posts

Καλησπέρα, αγόρασα στον μικρό μου αδερφό μια βάση με ανεμιστήρα για λαπτοπ

(το οποίο έχει κάρτα γραφικών κτλ κτλ και μου παραπονέθηκε ότι καίει λιγάκι όταν παίζει)

Τurbo X nc615

Turbo-X Notebook Cooler NC615 - Βάσεις Notebook - plaisio.gr

H συγκεκριμένη έχει μεγάλο ανεμιστήρα με 2 λαμπάκια led και παίρνει ρεύμα από το Usb του laptop και το κουτί γράφει Ultra quiet.

Λοιπόν, εγώ δεν νιώθω να βγάζει καν αέρα, ούτε κολλά χαρτί δε σηκώνει, χεστ... για το πόσο αθόρυβη είναι. Να την επιστρέψω για καμιά με 2x 8αριδες (στον μεγάλο μου αδερφό μια τέτοια έκανε καλή δουλειά) ή να κόψω τα 2 λαμπάκια να πηγαίνει περισσότερο ρεύμα; Παίζει να χει καμιά αντίσταση για να μειώνει και καλά το θόρυβο; :que:...

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

για να βγαλει αερα ο ανεμιστηρας πρεπει οι 2 πλευρες του ανεμιστηρα να ειναι ελευθερες,ελεξε αν ο ανεμιστηρας ειναι σωστα τοποθετιμενος

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο τι δοκιμές έκανα όταν αγόρασα το cooler της Manhattan. Αν μπορείς κάνε το wprime 1024m testing και πες μας τι αποτελέσματα είδες. Αν η θερμοκρασία δεν μειωθεί δραστικά, τότε γύρισέ το πίσω και εξήγησε το πρόβλημα.

http://www.hwbox.gr/parousiaseis-melon/12019-manhattan-notebook-cooling-pad-mini-review.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έκανα τις μετρήσεις και έχουν ως εξής:

Με το fan

Idle 0% 43-49 2 cores (έγραψα το instant προγράμματος όπως το ανοίγεις)

~50% ~53 1 απλό rar συμπίεση, σε background mode

Full 100% 57-59 4-5 rars best compression

Δίχως το fan

Idle 0% 45-48

~50%

Full 100% 59 max και το άφησα για ώρα γιατί δε πίστευα ότι δεν υπήρχε διαφορά

Το συσκευάζω και άντε γεια :funk:..

Το θέμα είναι με τι κριτήριο να διαλέξω κάποιο άλλο, τα έχουν ανοιχτά σε βιτρίνα αλλά τους κάνει πολύ κόπο να τα βάλουν σε ένα usb να δει ο άλλος;

Αν θεωρήσουμε ότι το usb δίνει λίγο ρεύμα, το να χει λαμπάκια δεν είναι κάτι καλό άλλωστε να σας πω την αλήθεια το ότι είχε φωτισμό δε το πήραμε ποτέ χαμπάρι

Link to comment
Share on other sites

Αν αναγράφουν CFM τότε πάρε αυτό με τα περισσότερα... Συνήθως όλα όσα έχουν έτσι μεγάλους ανεμιστήρες βγάζουν λίγα CFM λόγω λιγότερων RPM και λόγω του ότι εμβαθύνουν στον θόρυβο. Δεν θα σου πρότεινα κάποιο με 2-3 μικρούς ανεμιστήρες γιατί από την δική μου εμπειρία, δεν είναι αποδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα για cfm :/

Ή τurbo x ή Belkin, τη μόνη διαφορά που βρίσκω είναι σε μέγεθος ανεμιστήρα

Αν διαλέγαμε έναν μικρότερο δε θα χτυπούσε "δυνατά" στο κέντρο και εν τέλει θα πήγαινε ο αέρας και στο υπόλοιπο λαπτοπ;

Εγώ να του το πάω τώρα αλλά μου φαίνεται με μουφα θα γυρίσω πάλι :(

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το επόμενο μοντέλο, 2x 8αριδες 2000rpm υποθέτω συνολικά, 32 cfm

Turbo-X Notebook Cooler NC617 - Βάσεις Notebook - plaisio.gr

έκανα τις μετρήσεις: 36 min 56-57 μαξ (ανεβοκατέβαινε)

Δεν ξέρω που βρίσκεται ο επεξεργαστής στο λαπτοπ να το πήγαινα ακριβώς πάνω στους ανεμιστήρες, αλλά παρατήρησα ότι είναι κανονικά κρύο, σαν να ακουμπούσες ένα πλαστικό σε θερμοκρασία δωματίου, εκτός από ένα σημείο που έχει το σκληρό δίσκο

Ο πωλητής μου είπε αυτό με τη πάστα επεξεργαστή για αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

ACER ASPIRE 5738G-644G32MN T6400 4096MB 320GB NVIDIA G105M - - E-SHOP.GR αυτό αλλά με 500αρι σκληρό

Ο ανεμιστήρας ακούγεται τελικά, αφού έβαλα το αυτί στο λαπτοπ κοντά, δεν είμαι υπερ στο να τα κάνουν τόσο αθόρυβα. Αν θες ψύξη βάλτον να δουλέψει. Και πριν πείτε ότι στο 100% ανεβάζει στροφές, το τσέκαρα στις ίδιες στροφές είναι. Πάλι καλά που έτυχε να πάρουμε καμιά βάση cooler γιατί αν ξεψυχήσει το εσωτερικό fan χαθήκαμε :P

Για το ξεβίδωμα θα ψάξω σε κανα google ή κανά βίντεο/guide στο youtube, εκτός από το σκληρό, το wifi και τις μνήμες που είχε μικρά καλύμματα με σταυροκατσάβιδο όλα τα άλλα δεν ξέρω πως ανοίγουν. Πόσο μάλιστα για αλλαγή πάστας

εδώ ο τύπος το ξεβίδωσε όλο και έχει βγάλει τον ανεμιστήρα που ψύχει 3 τσιπάκια συγχρόνως, πρώτη φορά βλέπω εσωτερικό λαπτοπ,

θέλω πολύ να το κάνω και εγώ αλλά φοβάμαι χαχαχαχαχαχα

[media]

[/media]

Μπορώ να τα κάνω όλα αυτά δίχως να αφαιρέσω πληκτρολόγιο, οθόνη κτλ κτλ;

παρτ1

[media]

[/media]

παρτ3

[media]

[/media] Edited by Fladramon
βίντεο added
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά θα σου φανεί αρκετά δύσκολο γιατί θέλει υπομονή και προσοχή να ανοίξεις το laptop. Αλλά έχει δίκιο ο gor gor - αυτό είναι που θα βοηθήσει τις θερμοκρασίες περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Αν φοβάσαι να το ανοίξεις, τότε η μπακαλίστικη λύση για καθάρισμα είναι να πας σε ένα βενζινάδικο και να το φυσήξεις λίγο με το φυσητήρι του εκεί. Φύσα από εκεί που βγαίνει ο ζεστός αέρας του laptop και με την δύναμη που έχει το πιστόλι τους, θα βγει πολύ πράμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Interesting...

Το pc μου αν το δεις είναι πεντακάθαρο μέσα, έχω 400 βαττ φυσητήρα δικό μου και με το άλλο χέρι κρατώ 2400 Watt σκούπα :)

Για λαπτοπ δεν το είχα σκεφτεί, καθώς το χουν τόσο ερμητικά κλειστό, γι αυτό και τα μισώ

δεν μπορείς να κάνεις πολλά ενώ και οι άλλοι, τα καμάρια από το εργοστάσιο δεν φρόντισαν να διευκολύνουν το κοινό.

Τα κακά μυαλά θα λέγαν ότι μπορεί να το κάναν σκόπιμα για να σου χαλάσει κάποια στιγμή και να πάρεις άλλο :)...:)...:)...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now