gnta7

Aποριας αξιο!

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες εχω στο πσ μου ενα κιτακι corsair xsm3 2x4gb με mobo το msi 890 και εναν fx6100! Το θεμα προκυπτει απο το bios οπου εντοπισα οτι στην επιλογη auto στο dram διαβαζε 1333mhz... επισης παραθετω και μια φωτο απο cpuz και θα διαπιστωσετε στο max bandwidth οτι ειναι στα 667 και οχι 800. πως λετε να βγαλουμε ακρη με τουτο?

[ATTACH]7568[/ATTACH]

New Bitmap Image.jpg

57fd08265e8e8_NewBitmapImage.jpg.51563a4

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο, οι περισσότερες μητρικές στο πρώτο boot για λόγους συμβατότητας παίζουν τις μνήμες @ 1333.

Μπες στο bios, επέλεξε το 1600 profile των μνημών, βεβαιώσου και ότι η τάση ορίστηκε στα 1.65v και save & quit και θα είσαι έτοιμος ;)

Link to comment
Share on other sites

μωρε παντα 800 λεει οταν σετταρω στα 1600... εγω απορω γιατι auto ειναι στα 1333 και γιατι το max band που λεει ειναι μεχρι 667! και να πω οτι ηταν θεμα επεξεργαστη να πω ναι αλλα fx ειναι και δεν νομιζω να δεχετε μονο 1333 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα!

Η "βασική" συχνότητα είναι τα 1333 και στο auto, για fail safe λόγους, η συχνότητα παραμένει εκεί. Οι fx στην πράξη μπορούν άνετα να ξεπεράσουν τα 2133+ ;)

Αυτό το "max band" που σε προβληματίζει, που το βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο caution ^^

Η πραγματική συχνότητα είναι 800MHz. Το 1600MHz είναι το λεγόμενο effective clock που προκύπτει αν διπλασιάσεις το πραγματικό. Για αυτό και ονομάζονται Double Data Rate :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "max band" που σε προβληματίζει, που το βλέπεις;

στη φωτο του cpuz στην καρτελα SPD! Εαν δεις και μετα απο το manual και πριν μου δειχνει οτι ειναι στα 667mhz:que:...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα δημιουργειται η απο μητρικη η απο τον επεξεργαστη γιατι σε μια 660ti που πηρα δημιουργει stuttering ενω η καρτα σε αλλο pc δουλευει κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

( Δεν σε ξέχασα απλά και δεν έχω καταλάβει τι σε προβλημάτιζε... :/ Στα 1600 ήσουν, απλά με λάθος timings, πράγμα που διορθώνεται από το bios. Τώρα για το stuttering είσαι σίγουρος ότι δεν είναι απλά frame drops από κάποιον άλλον λόγο; :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now